Новини для українців всього свту

Friday, Oct. 22, 2021

Затримали колишнього начальника Генерального штабу

Автор:

|

Лютий 27, 2019

|

Рубрика:

Затримали колишнього начальника Генерального штабу

Володимир Замана в залі Печерського районного суду Києва під час обрання запобіжного заходу. 25 лютого 2019 р.

В Україні — чергове гучне затримання. Цього разу співробітники Генеральної прокуратури України (ГПУ) та Служби безпеки України (СБУ) навідалися з обшуками та кайданками до Володимира Замани, колишнього начальника Генерального штабу (ГШ) Збройних сил України (ЗСУ). Генерал-полковнику у відставці інкримінують вчинення державної зради за попередньою змовою із екс-президентом України Януковичем. Суд прийняв рішення про його арешт терміном на один місяць без права застави.

«Реформа, що фактично готувала анексію Криму»
«У період перебування Володимира Замани на посаді начальника ГШ у 2012-2014 рр. була проведена реформа структури ЗСУ, що фактично готувала анексію Автономної Республіки Крим (АРК) та створення фейкової «Новоросії», — заявив генеральний прокурор Юрій Луценко.
Більш предметну заяву зробив Анатолій Матіос, керівник Головної військової прокуратури (ГВП). «Зокрема, були розформовані зенітно-ракетні дивізіони, на озброєнні яких перебували зенітно-ракетний комплекс С-300В, у т. ч. 874-й зенітний ракетний дивізіон, 137-ма зенітна ракетна бригада, 5001-й зенітний ракетний дивізіон, 281-й зенітний ракетний дивізіон 208-ї зенітної ракетної бригади, 19 авіаційних військових частин, а також 114-та бригада тактичної авіації була переформатована з бригади в ескадрилью», — заявив він.
За словами керівника ГВП, розформування цих військових частин і підрозділів фактично позбавило протиповітряної оборони всю державу, крім того «були майже знищені Військово-повітряні сили (ВПС), які є основною ударною силою в будь-яких військових конфліктах». У матеріалах слідства йдеться, що 21 вересня 2012 року начальник ГШ Замана підписав акт зміни технічного якісного стану військового майна номенклатури ВПС, відповідно до якого «588 одиниць військового майна, переважно складових зенітно-ракетних комплексів, скорочених військових частин підлягали розбиранню й утилізації».
Крім того, генерал Замана розпорядився розформувати військові частини бойового оперативного забезпечення, підрозділи розвідки, радіоелектронної боротьби, зв’язку та значно скоротив штатну чисельність військових комісаріатів. «2013 року за директивами генерала Замани скоротили 3 205 працівників військових комісаріатів. Станом на початок анексії АРК у військкоматах на території півострова не було ні паперового, ні електронного обліку військовослужбовців, які підлягали призову», — повідомив Анатолій Матіос.
Також Володимир Замана своїм наказом, всупереч чинному законодавству, зменшив штат ЗСУ. За словами прокурора Матіоса, 2012 року чисельність ЗСУ планувалася на рівні 179 тис. 354 особи, з яких власне військовослужбовців мало бути 131 тис. 952 особи, решта — вільнонаймані (зв’язківці, штабні службовці, працівники складів тощо). «Але всупереч прямій нормі закону начальник ГШ Замана здійснив дії щодо зменшення штату ЗСУ майже на 5 тис. боєздатних військовослужбовців», — зазначив очільник ГВП, зазначивши, що під скорочення потрапили власне військовики, а не вільнонаймані.
Крім того, саме генерал Замана видав директиву, якою підпорядкував тодішньому командувачу Військово-морських сил (ВМС) віце-адміралу Юрію Ільїну (котрий пізніше перекинувся на бік Росії. — Ред.) усі частини тактичної групи «Крим» ЗСУ. «Підпорядкування усіх родів військ під керівництвом керівника ВМС України надало значні переваги Чорноморському флоту (ЧФ) Російської Федерації (РФ) у контролі та блокуванні дислокованих в АРК підрозділів під час здійснення агресії з метою анексії Криму», — констатував головний військовий прокурор.
Тут зазначимо, що постать адмірала Ільїна вкрай суперечлива. Після втечі Януковича він не визнав легітимність нової української влади та після анексії АРК залишився на півострові. Курйозним також є той факт, що саме у дні переходу революційних подій 2014-го в радикальну фазу з Юрієм Ільїним був укладений контракт про проходження військової служби на період до серпня 2022 року. Незважаючи на порушену у вересні 2014-го карну справу за статтею «дезертирство», Юрій Ільїн у лютому 2015 року заочно подав до суду заяву з вимогою до Міністерства оборони України (МОУ) виплатити йому «належну» матеріальну допомогу й зобов’язати Президента Петра Порошенка видати указ про звільнення його з військової служби у запас «за станом здоров’я».

Під підозрою — всі міністри оборони
Але повернімося до Володимира Замани. Він нікуди не втікав, тихенько сидів у Києві й отримував генеральську пенсію. Аж тут раптом затримання та звинувачення в державній зраді. При цьому генерала Заману іноді називають «людиною, котра врятувала Майдан». 18 лютого 2014-го він, будучи на посаді начальника ГШ і головнокомандувача ЗСУ, відмовився виконувати наказ тодішнього міністра оборони Павла Лебедєва про виведення на Хрещатик військових підрозділів з бойовою зброєю та бронетехнікою, і вже наступного дня був звільнений Януковичем нібито за корупцію.
Можна припустити, що передісторією цієї гучної справи став виступ п. Луценка на засіданні Тимчасової слідчої комісії (ТСК) Верховної Ради України (ВРУ) на початку лютого ц. р. ТСК була утворена в червні 2018-го для вивчення масштабів зловживань у МОУ в період від 2004-го до 2017 року. На тому засіданні керівник ГПУ озвучив висновки про те, як українську армію довели «до ручки», запевнив, що його відомство має докази зловживань практично всіх колишніх міністрів оборони та пообіцяв їм усім висунути обвинувачення за статтями «від службової недбалості до державної зради».
Наразі єдиним, проти кого персонально порушили карну справу «про державну зраду на користь РФ, розкрадання та підрив обороноздатності України» є колишній міністр оборони Дмитро Саламатін (час на посаді — лютий-грудень 2012 року). Можливо, Володимир Замана опинився під арештом тому, що його безпосередній керівник Павло Лебедєв услід за Януковичем накивав п’ятами до РФ і наразі недосяжний для українського правосуддя? Може бути й інше пояснення. Серед керівників МОУ, котрі «довели «до ручки» українську армію», є й теперішній кандидат у Президенти Анатолій Гриценко, котрий очолював відомство в 2005-2007 рр. Проти нього поки що жодних звинувачень не висунули. Але це поки що…

Ігор Берчак

Гоп-ля
Як з’ясувало слідство, начальником ГШ і головнокомандувачем ЗСУ два роки була людина, котра не присягала на вірність Україні. «В особовій справі генерал-полковника Замани відсутня підписана ним присяга на вірність народу України. На одному з аркушів зазначено, що присягу він нібито прийняв 20 червня 1993 року. Але слідство встановило, що 23 червня 1993-го він перебував ще в Москві, щойно того числа отримавши диплом про закінчення Академії ГШ РФ. Тільки 28 червня він прибув до Одеси, де був призначений на посаду», — пояснив п. Матіос.

До теми
СБУ і ГПУ порушили карні справи проти ще сімох військовослужбовців РФ, причетних до захоплення 25 листопада 2018 року трьох кораблів ВМС України. Як зазначається, мова йде про командувача військами Південного військового округу генерал-полковника Олександра Дворнікова, командувача ЧФ РФ віце-адмірала Олександра Моїсєєва і п’ятьох військовослужбовців Прикордонного управління Федеральної служби безпеки РФ. На сторінці управління СБУ в Одеській області уточнюється, що це капітан третього рангу Виноградов (старший помічник капітана прикордонного сторожового корабля «Ізумруд») та ще два офіцери та матроси цього корабля. Всі семеро підозрюються в скоєнні злочинів за статтями «вчинення злочину групою осіб за попередньою змовою» та «планування, підготовка, розв’язування та ведення аґресивної війни».
Як писав «Міст», 25 листопада 2018 року бойові кораблі РФ у нейтральних водах Чорного моря атакували три кораблі ВМС України, які намагалися увійти в Керченську протоку, і захопили їх разом із 24 моряками, трьох із них поранили. Окупаційний суд у Криму заарештував усіх моряків на два місяці «за незаконний перетин» кордону РФ, після чого їх перевезли до московських слідчих ізоляторів. Увесь цивілізований світ вимагає від Кремля звільнити українських військовополонених, а президент США Дональд Трамп навіть скасував зустріч із Путіним на полях саміту G-20, який відбувався 30 листопада — 1 грудня 2018-го в Арґентині.
Одразу після захоплення українських кораблів правоохоронні органи України звинуватили вісьмох військовослужбовців РФ у «розв’язуванні та веденні аґресивної війни», а також у замаху на вбивство українських моряків. Тепер до них додалися ще семеро. «Досудовим розслідуванням була встановлена причетність всіх 15 російських військовослужбовців до ведення аґресивної війни. Зокрема, вони організовували, координували та брали участь в нападі військових кораблів РФ на катери ВМС України, в результаті чого українські військові отримали поранення і були захоплені разом із військовою технікою», — підкреслюється в повідомленні на сайті ГПУ.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply