Новини для українців всього свту

Thursday, May. 26, 2022

Засуджений у Швейцарії зачекався вердикту в Україні

Автор:

|

Квітень 17, 2021

|

Рубрика:

Засуджений у Швейцарії зачекався вердикту в Україні
Микола Мартиненко

Порушена ще 2015 року кримінальна справа щодо колишнього голови парламентського комітету з питань паливно-енергетичного комплексу й посадовців держпідприємства триває досі.

Skoda призвела до збитків
Судова тяганина в «справі Мартиненка» призвела до майже забуття її перипетій. Але їх нещодавно нагадали на «Телеканалі новин «24». Зокрема, наголосили, що Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) інкримінувало 2015 року Миколі Мартиненку організацію спільно з посадовцями державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» корупційної схеми, яка завдала державі шкоди на 6,4 млн EUR. Їх, як з’ясували в НАБУ, переказала нібито за консультаційні послуги чеська компанія Skoda JS (її фактичний власник — російська компанія «Об’єднані машинобудівні заводи») панамській офшорній компанії Bradcrest Investment S.A.
Про її належність п. Мартиненку дізналися завдяки процедурі верифікації клієнта за запитом Федерального бюро розслідувань США швейцарські банки, в яких «відмивали» перераховані чеською компанією 6,4 млн. EUR. У НАБУ дійшли висновку, що на цю суму завищена вартість обладнання, поставленого «Енергоатому» компанією Skoda JS.
А кваліфікували ці кошти як «відкати» за сприяння голови парламентського комітету з питань паливно-енергетичного комплексу компанії Skoda JS у виграші нею тендерів на постачання обладнання «Енергоатому». Сергій Лещенко, інший ексдепутат українського парламенту, пояснив: «Суть злочину, який паралельно зі швейцарцями розслідує НАБУ, полягає в тому, що Мартиненко як голова комітету Верховної Ради (ВРУ) з питань енергетики був неформальним куратором «Енергоатому» й отримував так звані комісійні за продукцію, яку атомне підприємство купувало в Чехії на заводі Skoda. Як розповідають мої джерела в США, 2015 року Мартиненко склав депутатські повноваження під тиском адміністрації Обами-Байдена».
Справи щодо п. Мартиненка порушили не лише у Швейцарії, де заарештували в двох банках його 30 млн CHF, а й у Чехії, чия генпрокуратура розслідує розтрату та ухилення від податків посадовців компанії Skoda JS, яких фактично обвинувачують у виплаті «відкатів» за виграші тендерів «Енергоатома».
В Україні одночасно з цією справою розслідують ще одну — про організацію п. Мартиненком корупційної схеми закупівлі за завищеними цінами казахстанського урану для державного підприємства «СхідГЗК» через підконтрольне йому австрійське товариство Steuermann. Різниця цін на уран у вигляді 17,29 млн USD осідала на рахунках цієї австрійської компанії та розподілялася на витрати як власне п. Мартиненка та його родини, так й інших співучасників корупційної схеми.

Протидія правосуддю
На «Телеканалі новин «24» вважають, що обидві схеми п. Мартиненка вдалося реалізувати тому, що завдяки його протекції «Енергоатомом» керував Юрій Недашковський, котрий відпрацьовував «довіру» свого «патрона», не забуваючи і про власний зиск. А після того, як були порушені справи стосовно п. Мартиненка, створив групу для протидії їм.
Зокрема, до її складу увійшов, як вважають на «Телеканалі новин «24», Олег Поліщук, директор зі запобігання й протидії корупції «Енергоатома». Він і п. Недашковський намагалися отримати від компанії Skoda JS дані, які б свідчили про те, що товари й послуги компанії Skoda JS нібито для всіх без винятку компаній із будь-яких країн однакові, а тому версія слідства про завищенні ціни для «Енергоатома» — безпідставна. І що гроші, переказані на рахунки офшору п. Мартиненка, начебто жодним чином не впливали на ціноутворення для товарів і послуг для «Енергоатома».
Спільники п. Мартиненка намагалися отримати в чеської компанії письмове підтвердження того, що його не звинуватять у корупції. Тому після кожної зустрічі та перемовин із посадовцями компанії Skoda JS за наполяганням представників «Енергоатому» складали та підписували протоколи, які надали адвокати Мартиненка слідчим і в суді як докази його «невинуватості».
Але після того, як чехи відмовилися документально підтверджувати однаковість ціноутворень для «Енергоатому» й інших компаній, у Центрі протидії корупції констатували, що «стратегія захисту адвокатів Мартиненка побудована не на доказах невинуватості, а на маніпуляціях і сподіваннях на «добрих друзів» у системі». А також оприлюднили прізвище одного з них: «2016 року генеральний прокурор Юрій Луценко особисто намагався допомогти Миколі Мартиненку й іншим фігурантам справ НАБУ з міжнародним компонентом. Джерела у дипломатичних колах також підтверджують, що заступник Євген Єнін, генерального прокурора України, своєю чергою, проводив зустрічі з іноземними прокурорами, застерігаючи їх від прямої співпраці з НАБУ».
Але в Центрі протидії корупції наголосили: «Серед доказів (у кримінальних справах Мартиненка. — Авт.) є томи банківських документів. Ключовою є інформація від швейцарських банків, де п. Мартиненко фігурує як бенефіціар компанії, що отримувала «відкати». Іноземним правоохоронцям вдалося отримати величезну доказову базу під час обшуків та інших слідчих дій за кордоном, які проводили за запитами НАБУ».

Істеричний захист
Відтак, торік 26 червня Федеральний кримінальний суд Швейцарії визнав п. Мартиненка винним у відмиванні понад 2,8 млн EUR і покарав 28 місяцями ув’язнення, 12 із яких — безумовного відбування. Натомість в Україні йому досі вдається відтягувати розплату.
Причому не лише завдяки адвокатам — 1 жовтня 2020-го у дворі Вищого антикорупційного суду (ВАКС) стався вибух, після якого його судді звернулися зі скаргою до Вищої ради правосуддя й офісу генпрокурора. Її основні тези: «Адвокати завалюють суд безпідставними заявами та клопотанням. Один із адвокатів ініціює притягнення суддів до кримінальної відповідальності. Заключним кроком, який дав суддям упевненість, що зазначене вище є узгодженими діями щодо втручання у діяльність суддів, став випадок із вибухом невідомого пристрою на місці, де паркує автомобіль головуюча у справі».
А 20 жовтня судове засідання у справі «Енергоатому» зірвала Нонна Надіч, адвокатка обвинувачених. У Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі (далі) розповіли: «Вона почала перебивати пояснення прокурора САП з приводу письмових доказів сторони обвинувачення у справі. Попри зауваження головуючої судді, продовжила викрикувати та перебивати як суддів, так і прокурора. Після відмови у зміні черговості виступу сторін, захисниця з вигуками вибігла зі зали суду. Її клієнти залишилися без правової допомоги. Тож подальше проведення судового засідання стало неможливим, бо участь захисника у кримінальних провадженнях щодо особливо тяжкого злочину є обов’язковою».

«Відбілювач» став «викривачем»
Тим часом 3 березня Олександр Новіков, голова Національної аґенції з питань запобігання корупції (НАЗК), зажадав від уряду скасувати наказ підконтрольному йому керівника «Енергоатому» Петра Котіна про звільнення Олега Поліщука з посади його директора зі запобігання та протидії корупції. І пояснив: «Звільненню Поліщука передувало його повідомлення до НАБУ, у якому він зазначив про ознаки кримінального корупційного правопорушення з боку посадовців підприємства. Після цього Поліщук набув статусу викривача».
Наступного дня керівництво «Енергоатому» заявило, що п. Поліщук ввів НАЗК в оману «розповсюдженням неправдивої інформації про свій реальний статус і роль у боротьбі з корупцією». І запевнило: «Поліщук, якого НАЗК внесло до реєстру корупціонерів, «увімкнув» зухвалі маніпуляції, аби досягти політичного статусу «борця з корупцією» й уникнути кримінального переслідування. Одна з основних складових цих маніпуляцій — натягування на себе статусу викривача корупції — має на меті поставити під сумнів факт звільнення, щоб зрештою його оскаржити та продовжити деструктивну роботу в «Енергоатомі».
Але 25 березня ще й Шевченківський районний суд Києва визнав наказ п. Котіна про звільнення п. Поліщука незаконним. І все це відбувається попри застереження Центру протидії корупції: «Судовий процес над Мартиненком в Україні — один із найзнаковіших процесів у нашій історії. Він демонструє боротьбу з корупційною системою, якій вдавалося процвітати роками за часів різної влади без жодних турбот. І саме він виявить, чи здатна ще імунна система протидіяти тяжкій хворобі».
Як повідомляв «Міст», швейцарський суд дав Мартиненку два роки в’язниці.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply