Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 30, 2022

Загарбники не хочуть забиратися зі ЗАЕС

Автор:

|

Серпень 17, 2022

|

Рубрика:

Загарбники не хочуть забиратися зі ЗАЕС

Минулого тижня відбулося екстрене засідання Ради безпеки (РБ) Організації Об’єднаних Націй (ООН) щодо ситуації навколо Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС). Під час засідання Рафаель Ґроссі, глава Міжнародної аґенції з атомної енергії (МАГАТЕ), закликав Україну та Російську Федерацію (РФ) дозволити представникам організації відвідати ЗАЕС якнайшвидше і висловив готовність очолити місію.
«За останньою інформацією, наша оцінка така: безпосередньої загрози ядерній безпеці внаслідок обстрілів немає, але це може змінитися будь-якої миті», — заявив він і додав, що всі військові дії, які можуть вплинути на ядерну безпеку станції, мають бути негайно припинені.
Свою чергою, Чжан Цзюнь, постійний представник Китайської Народної Республіки при ООН, закликав РФ та Україну сісти за стіл перемовин. А Бонні Дженкінс, заступниця державного секретаря США з контролю над озброєннями та міжнародною безпекою, вважає, що для безпеки ЗАЕС потрібно звідти вивести російські війська, створити демілітаризовану зону та забезпечити доступ експертів МАГАТЕ до станції. І проблеми навколо станції не припиняться, доки РФ не виведе звідти свої війська.
«Причина цих подій усім відома — це ще один траґічний результат рішення РФ розпочати вторгнення на територію незалежної держави. Це порушення статуту ООН та принципів міжнародного права, — зазначила вона і наголосила, що наразі повномасштабне вторгнення РФ в Україну загрожує й ядерною катастрофою.
«Рішення абсолютно очевидне: Сполучені Штати закликають РФ негайно вивести війська з України, це дозволить Україні відновити необхідний безпековий рівень на ЗАЕС, як це було десятиліттями», — заявила дипломатка.
На її переконання, РФ повинна відмовитися від дезінформації, яка відволікає від реальності і не відповідає їй. Зокрема, такою дезінформацією представниця США вважає заяви РФ про те, що Україна нібито сама винна у ситуації навколо Запорізької АЕС.
Відтак Сергій Кислиця, постійний представник України при ООН, наголосив, що Росія має допустити на ЗАЕС місію під керівництвом МАГАТЕ без будь-яких умов, розмінувати об’єкти ЗАЕС і відвести військових та озброєння зі станції. Й єдиний спосіб усунути ядерну загрозу на Запорізькій АЕС — вивести російські війська з її території та повернути контроль України над станцією.
Він наголосив, що розмістивши на ЗАЕС військову техніку, з якої обстрілює українські міста вздовж берега Дніпра, Москва створює вкрай небезпечну ситуацію для всього світу. Дипломат також звернув увагу на те, що Росія пішла ва-банк, скликаючи засідання РБ ООН. «Це засідання виглядає цинічним, враховуючи, що сьогодні Росія вдалася до нових обстрілів АЕС, наразивши на небезпеку об’єкт і його персонал», — наголосив він.
Натомість Василь Небензя, постійний представник РФ при ООН, поклав усю відповідальність за загрозу ядерної катастрофи в Україні на Захід. За його словами, Росія сподівається, що експерти МАГАТЕ відвідають ЗАЕС до кінця серпня. Дипломат не підтримав пропозицію щодо створення демілітаризованої зони навколо станції. За його словами, Росія «захищає захоплену українську АЕС від терактів». «Демілітаризація станції може зробити її вразливою для тих, хто захоче її відвідати. Якими будуть їхні цілі та завдання, ніхто не знає. Ми не можемо виключати будь-яких провокацій, терористичних атак на станцію, яку ми маємо захистити», — сказав він.
Після засідання Герман Галущенко, міністр енергетики України, заявив, що РБ ООН вкотре підтвердила, наскільки важливою є солідарність для протистояння РФ, яка прагне змінити світовий порядок. План Росії щодо легітимізації своїх військ на українській атомній станції провалився, більшість учасників розуміють ціну її цинічних заяв. «Удячний країнам-учасницям РБ ООН, усім, хто підтримав Україну у спробі повернути суверенне право на ЗАЕС, що черговий план Росії провалився. Сподіваюся, така російська демонстрація зневаги до здорового глузду та зневажливе ставлення до учасників РБ ООН стане драйвером для якнайшвидшого ухвалення рішення про спільну місію МАГАТЕ й ООН на ЗАЕС для її деокупації та дотримання ядерної безпеки світу», — наголосив він.
А Олександр Леонов, виконавчий директор центру прикладних політичних досліджень «Пента» розповів, як розцінювати згадане засідання РБ ООН і до чого готуватися Україні. «Попри те, що засідання скликала РФ, ми побачили, що більшість країн-членів РБ ООН, зокрема, США та Велика Британія стоять на боці України та чітко кажуть, хто несе ядерну загрозу й є ядерним терористом. Дуже важливо, що це все фіксується офіційно, на рівні ООН. Тому це важливо», — пояснив він.
Експерт звернув увагу на «одну небезпеку», пов’язану зі скликанням Росією засідання РБ ООН. «Здається, навіщо Росії, яка знає, що отримає порцію критики на засіданні Радбезу, скликати засідання. Тут важливо звернути увагу на те, що нещодавно був скандальний звіт Amnesty International», — зазначив він. На думку п. Леонова, тези, які зараз просуває Кремль, спрямовані на те, щоб показати, що, мовляв, не тільки РФ винна у порушенні правил ведення війни, ядерній небезпеці, а й Україна.
Як повідомляв «Міст», Запорізька АЕС — пастка для окупантів.

Євген Клен

About Author

Meest-Online