Новини для українців всього свту

Tuesday, Nov. 29, 2022

Заарештували «головного ката ДНР»

Автор:

|

Листопад 22, 2021

|

Рубрика:

Заарештували «головного ката ДНР»
Денис Куликовський у руках СБУ

Службі безпеки України (СБУ) дуже пощастило. Минулого тижня у Києві затримали Дениса Куликовського, який керував незаконною в’язницею «Ізоляція» в окупованому Донецьку. За версією українських спецслужб, він причетний до тортур і вбивств полонених українських військових і цивільних осіб.

Садист із Курахового
«Палич» або «Перший» — саме так його називали між собою бойовики. Але його справжнє ім’я — Денис Павлович Кулик (Куликовський). Стосовно нього раніше відкрили карне провадження за ст. 149 (торгівля людьми), ст. 258-3 (створення терористичної групи чи терористичної організації), ст. 260 (створення не передбачених законом воєнізованих чи збройних формувань) і ст. 438 (порушення законів і звичаїв війни) Кримінального кодексу України.
Куликовський був найстрашнішим катом «Ізоляції». Більшість його рідних живе на підконтрольній українському уряду території. Саме же жив у селі біля прифронтового Курахового. На курахівському ринку працює Оксана Куликовська, старша сестра бойовика. Його батько розповів, що ще до війни посварився зі сином, бо той добряче пиячив. А мати Палича зізналася, що на території, яку контролює терористична організація «Донецька народна республіка» (ДНР) у Дениса була дружина і росте син. Проте онука давно не бачила.
Колишня дружина чоловіка розповіла, що вони нібито не спілкуються останні пів року і чим він займається, не знає. «Я їздила до нього на роботу, але не знаю, що це за місце таке. — Ви не знали, що там катували людей? — Ні, не знала. — Ви не знаєте, що це в’язниця? — Я далека від усього цього, у мене життя взагалі спокійне», — такий відбувся діалог журналістів із нею. За словами жінки, Палич утік із ДНР ще 2019 року нібито до Російської Федерації (РФ).

Що таке «Ізоляція»
«Ізоляція» — це «в’язниця» бойовиків ДНР, обладнання в приміщеннях колишнього культурного центру. Люди, яким довелося туди потрапити, називають її катівнею, концтабором і навіть пеклом. За їхніми словами, практично у центрі Донецька терористи не просто знищують фізично, а й знущаються морально. Щоб здобути зізнання, б’ють, катують електричним струмом, а потім щодня знущаються — змушують тяжко працювати, імітують розстріли та ґвалтують на очах інших.
Офіційно у ДНР є близько 12 в’язниць, де утримують близько 9 тис. бранців. Але «Ізоляція» належить до списку так званих неофіційних місць ув’язнення. За даними Офісу генерального прокурора України, на окупованих російсько-терористичними військами територіях є понад 160 таких місць, через які з 2014-го по 2019 рік пройшли понад 3,5 тис. осіб, яких утримували незаконно.
Серед катувань, які застосовують в «Ізоляції», є водні процедури — опускання голови арештанта у відро з водою або обливання голих в’язнів на вулиці в мороз. Інгаляція — це коли в’язня замикають самого в приміщенні, на підлозі якого щедро розкидана хлорка. Її заливають водою, що призводить до виділення задушливого газу.
Розслідувачі аґенції Bellingcat знайшли докази того, що «Ізоляція» — це структура, підконтрольна російським спецслужбам. Про це розповів Христо Грозив, керівник відділу розслідувань Bellingcat. «Ми розпочали це розслідування після мого знайомства зі Станіславом Асєєвим (колишній бранець «Ізоляції». — Ред.). Перша частина нашого розслідування була достатньо швидкою, не складною — ми змогли виявити російські паспорти в трьох катів — Кривоноса, Бутенка, Єремичіва. Прочитавши книгу Станіслава, я зрозумів, що цю справу треба довести до Міжнародного кримінального суду. І треба шукати не лише тих, хто займався тортурами, а й тих, хто віддавав їм накази, хто їхніми руками виривав зізнання. Для мене було зрозуміло, хто стоїть над ними, хто їх курує. Й ось упродовж року ми змогли дійти доволі високо, і зрозуміти, що це підконтрольна структура Федеральної служби безпеки (ФСБ) РФ. Усі російські куратори, які там були, намагалися захистити свою особу вигаданими іменами та прізвиськами, але ми все ж змогли за рік знайти справжніх кураторів і дізнатися їхні справжні прізвища», — зазначив він.
Експерт зазначив, що над матеріалом вони працюють разом із колегами — російським виданням The Insider і з «Радіо Свобода». Все, що дізналися, незабаром опублікують і назвуть імена кураторів із ФСБ РФ. Христо Грозєв також розповів, що Bellingcat спробує розслідувати інше питання — чому Куликовський, живучи два роки в Україні, не потрапив до рук правосуддя.

Версії експертів
Юрій Бутусов, головний редактор порталу «Цензор.НЕТ», заявив, що українські спецслужби ще навесні 2019 року вивезли Дениса Куликовського з окупованих територій. «Він в’їхав до України 23 квітня 2019-го внаслідок оперативної гри Департаменту контррозвідки СБУ», — запевнив він.
За даними журналіста, Куликовського хотіли спершу закопати під парканом, але потім вирішили використати для розробки групи керівників російських спецслужб. «Однак у вересні 2019 року СБУ припинила операцію з розробки Палича. В результаті терориста взяли під контроль співробітники Головного управління розвідки (ГУР) Міністерства оборони України (МОУ). ГУР використала Палича для добування інформації та підготовки операції зі захоплення «Ізоляції», а також низки інших операцій проти спецслужб РФ. Завдяки комплексній роботі з різними джерелами, ГУР отримала серйозні оперативні можливості. Про в’язницю дізналися буквально все. Основна мета операції була покарати всіх катів. Супротивник просто не зрозумів би, що відбувається», — розповів п. Бутусов.
Він стверджує, що через коридори на лінії зіткнення на Донбасі передбачали вивести на підконтрольну українській владі територію групу бранців «Ізоляції» — як це було з Володимиром Цемахом, фігурантом справи про катастрофу літака рейсу MH17. «Однак 8 липня 2020 року співробітники СБУ затримали всю групу ГУР МОУ, яка планувала операцію зі захоплення «Ізоляції». Уся спецоперація була навіщось розсекречена, «засвітили» всіх її учасників. Потім була серія інших провалів і «Ваґнерґейт». 5 серпня звільнили Василя Бурбу, начальника ГУР, і тих, хто контролював Палича. Починаючи з серпня 2020-го Палич перебував під контролем, скажімо так, волонтерів. Що робити тепер й якими будуть наслідки їхніх дій, невідомо», — розповів журналіст.
За його словами, Палича знову передали для затримання СБУ в ніч на 10 листопада ц. р. «У процесі передачі брало участь багато різних людей. Паличем СБУ зацікавилася після того, як інформацію про нього передали особисто Володимиру Зеленському, якому пояснили ситуацію завдяки зустрічі, організованій одним із акторів студії «Квартал 95». Дякую цьому патріотичному й адекватному чоловіку», — зазначив п. Бутусов.
Віктор Ягун, генерал-майор і колишній заступник начальника СБУ, також не відкидає, що насправді Палич працював в Україні. «Можливо, його вивели і десь приховали. Навіщо? Щоб якось використати. Все можливо, може, він там їм щось розповідає і, може, справді корисний Україні. Але чого варта Україні така користь?» — дивується він.
Своєю чергою, Олексій Данилов, секретар Ради національної безпеки й оборони України раніше запевняв, що українські спецслужби знають усіх катів і бойовиків, але будь-яку інформацію наразі не розголошуватимуть.

Свідчення терориста
Керівник незаконної в’язниці на окупованій території Донецької області розповів подробиці про те, як російські окупанти катували затриманих. Він зізнався, що до грудня 2014-го був інспектором охорони «Ізоляції», після чого його призначити керівником «в’язниці». Зі слів колишнього бойовика, його роль полягала у витяганні «правдивих» свідчень зі затриманих. «Під час кожного допиту були присутні співробітники ФСБ РФ і «Міністерства державної безпеки» ДНР. Був і лікар — якщо людині стало погано, він її приводив до тями», — згадує затриманий.
До тих, хто не хотіли співпрацювати з окупантами, застосовували тортури. «Тапік» — до ніг, або до пальців ніг прив’язували телефонний апарат. А «Док», справжнє ім’я Станіслав Симонов, прив’язував його до геніталій», — розповів Палич.
За його словами, Симонов завжди їздив із валізкою, де були медикаменти. Він був лікарем, який працював у підрозділі «Центру спеціальних операцій» ДНР. Затриманих бойовики саджали в порожні одиночні камери, в туалет їх не виводили, а давали пляшку. «Або, за наказом Василя Євдокімія, він же «Ленін», підіймали людину, щоб вона стояла добу. Не годували, не поїли, щоб лише дала свідчення», — розповів Куликовський.
Він поділився, що припинив керувати катівнею у липні 2015 року, після конфлікту з одним із охоронців «в’язниці». Каже, що той загинув із його провини під час розпивання алкоголю. «Після цього я не очолював (катівню. — Ред.). Але продовжував перебувати в «Ізоляції» до лютого 2018-го та виконувати ті ж функції, що й раніше. Зокрема, вибивав свідчення», — згадує садист.
Він також заявив, що на території «Ізоляції» готували вбивство Олександра Хараберюша, заступника начальника контррозвідки СБУ Донеччини. Його автомобіль підірвали 2017 року в центрі Маріуполя — офіцер загинув на місці. За підозрою у вчиненні злочину затримали Юлію Прасолову. 2018-го її засудили до 12 років позбавлення волі.
Відтак Приморський суд Маріуполя заарештував Дениса Куликівського на два місяці без права внесення застави.
Як повідомляв «Міст», чеху Еріку Ешту, який воював на боці ДНР, загрожує довічне ув’язнення.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply