Новини для українців всього свту

Monday, Nov. 28, 2022

Як викрили львівського педофіла Романа Московченка

Автор:

|

Березень 11, 2021

|

Рубрика:

Як викрили львівського педофіла Романа Московченка
Роман Московченко на лаві підсудних

У Галицькому суді Львова розпочався суд над 47-річним львів’янином Романом Московченком, котрого обвинувачують у 147 епізодах зґвалтувань і розбещень неповнолітніх.

Як це було
15 травня 2020-го у Львові зі самого ранку падав дощ. 7-й оперативний підрозділ управління злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми, виїхав на обшук квартири у одному зі спальних районах Львова. Після майже року збору інформації та розмов із потерпілою вирішили обшукати помешкання Романа Московченка, котрий мав «незаплямовану репутацію» організатора християнських таборів і релігійного наставника для дітей. Проте через 20 літ його активної діяльності виявилося, що під час своїх таборів він розбещував неповнолітніх дівчаток. «Він довго не хотів відчиняти, тому ми виламали двері. Вже була одинадцята ранку. Він хвилювався, намагався триматися, але було видно, що нервує», — згадує Сергій Молотов, начальник підрозділу.
В невеликій двокімнатній квартирі правоохоронці знайшли комп’ютери, ноутбуки, жорсткі диски, відео та фото дітей. Були вражені кількістю техніки. Також знайшли щоденники, в яких Московченко детально описував свої інтимні стосунки з дітьми й їхню тривалість. Записи вів із 2005-го до початку 2020 року. Спершу нотував від руки, пізніше відсканував усі записи і продовжив набирати їх на комп’ютері. Собі «оцінки» у вигляді сонечок.
«Ми вилучили відеокасети з кінця 1990-х, сотні дисків. Усе посортоване по роках. За тапчаном знайшли дитячі трусики, виявилося, що діти часто ночували у нього. Роботи було так багато, що ми вийшли з квартири вже по десятій вечора», — ділиться підполковник Молотов.
Після цього правоохоронці понад два місяці переглядали матеріали, вилучені у помешканні. Навіть для них це було психологічне випробування. До роботи залучили близько 15 людей, котрі щодня переглядали й оформляли відео так, щоб ці докази можна було використовувати у досудовому розслідуванні. Переглянули 150 тис. файлів. Ідентифікували багатьох потерпілих, які зараз є уже повнолітні, але на той час були дітьми. «Троє відмовилася писати заяви. Потерпілими визнали шістьох дівчат, котрі погодилися свідчити. Слідство встановило 147 злочинів сексуального характеру щодо шести малолітніх і неповнолітніх дітей, задокументованих із 2006 року», — розповідає правоохоронець.

Рекомендації священника
Те, що «брат Роман» причетний до педофілії, викликало у Львові шок. Насамперед через його бездоганну репутацію. 1998-го він закінчив Львівську духовну семінарію, проте ректорат не рекомендував його до висвячення. Ігор Бойко, ректор Львівської духовної семінарії Святого Духа Української греко-католицької церкви (УГКЦ), пояснив, що для рекомендації кандидата на висвячення, той сам має звернутися до семінарії з проханням отримати дияконський сан, але Роман Московченко цього не зробив.
«Я навчався орієнтовно у той же період, що й Роман, він був на два курси старшим. Ми перетинались, але він не був серед тих, кого називаю своїм приятелем. У архівних справах нашої семінарії немає неґативних згадок, які вказували б, що був негідний до священства», — зазначає о. Володимир Крушельницький.
Московченко став директором благодійної організації «Фонд розвитку шкільництва «Софія». «У цій школі мав свій кабінет, достатньо ізольований, треба було пройти двоє дверей, які розділяв маленький коридор. Можна було замкнутися і ніхто нічого не чув. Там він розстеляв спальні мішки чи просив сісти на стіл і робив із нами, що хотів. До нього завжди приходили діти, у школі напевно думали, що ми приходимо вчитися», — каже одна з потерпілих.
У школі розповіли, що Московченко прийшов на посаду за рекомендаціями відомого священника, але не називають його прізвища. У школі він проводив небагато часу, з дітьми фактично не контактував. Основним його завданням було збирати кошти на стипендії дітям, які хотіли б тут навчатися, але не мають можливості. «Я бачила його в той період і було видно, що він дуже пригнічений», — пригадує Оксана Кочерган, одна із засновниць школи.
Роман Московченко також представлявся керівником товариства «Діти Христа», яке не було офіційно зареєстроване. Зважаючи на репутацію організації і престиж школи, батьки були впевнені, що діти у надійних руках і відпускали їх у табори. Часто у цих таборах чоловік був єдиним дорослим. «Ми знайшли відео, де він і діти у сильному алкогольному сп’янінні грають у ігри сексуально-еротичного характеру», — розповідає Сергій Молотов.

«Просив уявляти хлопця, який мені подобається»
У поліції заявляють, що проривом у цій складній справі став момент, коли до них прийшла потерпіла. Іра звернулася в поліцію у грудні 2019-го разом зі своєю психологинею. На той час їй було 22 роки. Десять із них Московченко регулярно коїв над нею наругу. «На перші допити я ходила разом із Ірою. Для неї це було важко. Доводилося розповідати все знову і знову. Іноді виринали забуті моменти, тоді вона дуже плакала», — пригадує Марта Чумало, психологиня центру «Жіночі перспективи».
У центр «Жіночі перспективи» Іра звернулася навесні 2019-го. Вона була розгубленою, переповненою страхом, мала проблеми зі сном і панічні атаки. «Вона не мала опори і намагалася опертися на будь-кого, хто з’являлася у її житті. Дуже хотіла вийти з того стану, у якому була», — розповідає п. Марта.
Кривдник залучав дівчаток із дуже вразливих сімей, в яких батьки просто не могли захистити своїх дітей. Зумисне узалежнював дітей від себе, позичаючи їм гроші. Створював у них таке переконання, що діти йому винні за те, що тримає їх при нормальному житті. «Я вже навіть почала думати про самогубство, — Іра роздивляється кімнату, пригадуючи перший візит. — Моя вчителька танців відчула, що щось не так і почала мене розпитувати. Я попросила її поговорити, але так, щоб удома більше нікого не було. Це був дуже важливий момент. Я вже навчилася з цим жити, знала, що це недобре, але нікому не розповідала. Коли ж договорила історію знайомій, то сама злякалася. Навіть подумала: невже я таке страшне розказую? Вона сиділа бліда і в неї трусилися руки. Цю реакцію я запам’ятала на все життя».
Зараз Іра відкрита й упевнена в собі. Каже, що має жорсткий характер і може відповісти так, що не всім сподобається. При цьому сама не може зрозуміти, як це сталося. Вона народилася у незаможній сім’ї. Її батько пив, а мама більшість часу була на роботі. Часто вона зі старшою сестрою приходила до церкви Святого Архістратига Михаїла УГКЦ, куди приїжджав автобус із їжею для потребуючих. Сестра Іри там дізналася про товариство «Діти Христа», яке проводило заняття у церкві Михаїла. Пізніше до товариства приєдналася й Іра.
«Мені було 10-11 років. Ми стояли на складі з подарунками від спонсорів при церкві. Там було холодно і брудно. Разом зі мною було іще двоє дівчат. Роман починав з того, що просив торкнутися наших грудей, спершу через одяг. Потім просив роздягатися і роздягався сам. Коли доходило до справи, просив уявляти хлопця, який мені подобається, і повторювати його ім’я», — пригадує Іра.
Московченко час від часу організовував поїздки у інтернати. Там він лягав спати між дітьми і щоночі ґвалтував їх. Іноді домовлявся, що подасть знак і дитина спеціально має сказати «Брате Роман, в мене болить живіт, вийдіть зі мною в туалет». І тоді продовжував у туалеті.
«Він казав, що ми погано себе поводили і за це давав «час». Це означало, що за якісь свої погані дії ми повинні «відробити» з ним: 15 хвилин чи пів години. Не знаю, коли зрозуміла, що це насильство. Але завжди знала, що мені це не подобається, була дуже нервова. Усвідомлювала, що цього не хочу. Але чомусь завжди погоджувалася, — ділиться юнка. — У грудні 2018 року ми поїхали в останню поїздку в інтернат. Там він напоїв дітей і один хлопчик просто вимкнувся. Я почала панікувати і сваритися, обзивала брата Романа і навіть вдарила його. Наступного ранку я поїхала до Львова і заблокувала його у Viber та Instagram. За кілька днів він прийшов до мене на роботу і мені зірвало дах. Я ридала і лементувала, вигнала його. Це була остання наша зустріч».
Після цього збагнула, що хоче почати нове життя. На кілька місяців поїхала на заробітки за кордон. Згодом повернулася і з підтримкою Марти Чумало зважилася звернутися до поліції. Розповіла й іншим дівчатам, яких ґвалтував Московченко, про це і просила їх також звертатися у поліцію. Проте зважилися не всі.

Став овочем
За скоєні злочини Романові Московченку загрожує 15 літ в’язниці. Попри те, що чоловіка визнали осудним, його адвокатка повідомила, що ініціюватиме повторну психологічну експертизу, оскільки підозрюваний кілька разів намагався скоїти самогубство. «Наразі в нього дуже серйозні розлади, і він не те що потребує, а вимагає лікування, негайного втручання психіатра. Він став овочем. І про це відомо правоохоронним органам», — повідомила Ганна Худоба.
Натомість Олег Іванов і Галина Федькович, адвокати потерпілих, розповіли, що складність справи, зокрема, пов’язана з великою кількістю доказової бази, нюансами роботи з насильством над неповнолітніми. «На моїй практиці ще не було такої кількості епізодів, як у цій історії, це реально вражає. Спілкуючись із потерпілими, я зрозумів, що для них це також шок. Досі вони не розуміли наскільки це було систематично. З одного боку, це беззаперечні докази вини, а з іншого — суд має розібратися по кожному епізоду», — зазначає п. Іванов.
Правники прогнозують, що на це знадобиться від трьох до п’яти років.
Як повідомляв «Міст», за педофілію засудили російського священника.

Мар’яна Вербовська, Zaxid.net

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply