Новини для українців всього свту

Thursday, Feb. 25, 2021

Як один олігарх утік від правосуддя

Автор:

|

Серпень 31, 2017

|

Рубрика:

Як один олігарх утік від правосуддя

Доля мільйонера Петра Димінського опинилася під резонансним знаком запитанням.

Якщо ДНК не збігатимуться…
Наталя Тріла, керівник відділу технічної документації компанії Conscensia, 18 серпня не доїхала на своєму легковику «опель-астра» зі Львова до рідного села Ямельня. В її автівку врізався «мерседес» Петра Димінського, власника «Західної інформаційної корпорації» (ЗІК) і футбольного клубу (ФК) «Карпати». Оскільки Андрій Борщ, 43-річний охоронець мільйонера, заявив, що за кермом «мерседеса» був він, то суд на час слідства його заарештував.
Однак Степан Мацевко, брат загиблої, зауважив: хоч «мерседес» врізався після зіткнення в дерево, на водієві, котрий заявив, що був за його кермом, не було ні подряпини чи хоча б синця. А очевидець зіткнення нібито бачив, що п. Димінський вийшов із «мерседеса» й передав ключі від нього охоронцю, котрий їхав у позашляховику, а сам сів у нього й поїхав.
Вочевидь, зокрема про це прочитав Антон Геращенко, народний депутат і радник міністра внутрішніх справ України. Бо запевнив наступного дня: «Відповідати за вчинене буде той, хто сидів за кермом. Якщо слідство встановить, що за кермом «мерседеса» був президент ФК «Карпати» і співвласник телеканалу ЗІК Петро Димінський, то він піде під суд».
Депутат додав, що це — не лише його принципова позиція, а й Арсена Авакова, міністра внутрішніх справ, а також Сергія Князєва, голови Національної поліції України. Попри це, 20 серпня, Галицький районний суд у Львові заарештував на два місяці охоронця Борща, котрого слідчі все ж таки запідозрили в причетності до загибелі 31-річної Тріли.
А наступного дня п. Геращенко запевнив, що слідчий призначив експертизу слідів біологічних матеріалів у «мерседесі» у Науково-дослідному експертно-криміналістичному центрі Міністерства внутрішніх справ (МВС) у Києві, а також пояснив: «За рештками слідів, які залишилися на подушці від дотику обличчя водія, буде встановлена формула його ДНК. Потім ДНК особи, котра перебувала в момент зіткнення за кермом «мерседеса» буде порівняна з ДНК 43-річного охоронця, котрий заявив, що за кермом у момент зіткнення був він. Якщо ДНК не збігатимуться, то стане очевидно, що за кермом машини був не він, а хтось інший».

За спиною інваліда
Того ж дня родичі загиблої виклали у Facebook відео, на якому видно, що п. Димінський зафіксований на місці зіткнення автівок біля села Ямельня. А наступного дня брат загиблої заявив, що п. Борща привезли на місце зіткнення після нього, бо він — інвалід, тому його можуть покарати не настільки суворо, як олігарха. «Такий випадок у кортежу Димінського — не перший, — додав п. Мацевко. — І вони вже мають напрацьований варіант таких випадків, вже є конкретні особи, котрі мають себе підставити».
22 серпня депутат Геращенко заявив, що, по-перше, слідство отримало неспростовні докази, що за кермом «мерседеса» Петра Димінського був не його охоронець, по-друге, йому офіційно вручили повістка на допит, призначений на 23 серпня, і він попереджений, що йому запропонують здати зразок своєї ДНК слідчому. Але через годину після цього мільйонер вилетів приватним літаком зі Львова до Женеви (Швейцарія).
Відтак, Антон Геращенко попередив його: «Якщо ви завтра не з’явитеся на допит до слідчого, і не здасте для експертизи пробу вашої ДНК, це може стати непрямим доказом того, що за кермом «мерседеса» був зовсім не ваш 43-річний охоронець, а це могли бути ви або інша близька вам людина».
«Хто насправді був за кермом «мерседеса», який убив Наталію Трілу, слідство встановить за будь-яких обставин, оскільки всім потрібна правда і лише правда. І ні гроші, ні зв’язки не допоможуть справжньому винуватцю смерті жінки уникнути передбаченої законом відповідальності. Така принципова позиція міністра Авакова, глави Нацполіції Князєва і моя», — запевнив депутат.
23 серпня Арсен Аваков підтвердив, що Петра Димінського викликали на допит, а також попередив: якщо не з’явиться, то будуть вживати відповідні заходи. Однак не уточнив, які.
Того ж дня п. Геращенко повідомив, що п. Димінський на допит не з’явився, а також запевнив, що йому «вручили дві повістки». На запитання «Що робитиме поліція, якщо олігарх і вдруге не з’явиться на допит?» депутат відповів: «Тоді буде рішення слідчого про привід на допит. У такому разі слідчий зможе застосувати силу, щоб у межах закону п. Димінський таки прибув на допит».

Спеціально приїхав
Юрій Луценко, генеральний прокурор України, відповідаючи того ж дня на запитання журналістів про зіткнення на Львівщині, запевнив: «Я абсолютно чітко заявляю про те, що людина, котра заявила, що він був водієм, за кермом у цей момент не була. Він спеціально приїхав зі Львова і сів за кермо».
Але водночас він зауважив, що наразі стверджувати, що за кермом «мерседеса» був саме п. Димінський, не можна — для цього потрібні слідчі дії. Однак того ж дня львівські видання оприлюднили відео з міських камер спостереження, які зафіксували, що за 40 хвилин до зіткнення автівок на Львівщині за кермом «мерседеса» був чоловік у білій сорочці із коротким рукавом, у якій Петро Димінський був на відео, яке зафіксувало його на місці зіткнення автівок одразу ж після нього.
Наступного дня Микола Лисий, адвокат мільйонера, заявив, що його клієнт повістки на допит не отримував і «здійснює бізнес-візит до Женеви», а не втечу від правосуддя, а також пройшов медогляд у Дімітроса Самараса, лікаря Clinique Generale-Beaulieu, котрий зафіксував його хороший фізичний і психологічний стан і не виявив у нього жодних слідів переломів, вивихів суглобів, синців, подряпин чи інших тілесних ушкоджень. Відтак, юрист звинуватив міністра внутрішніх справ у «непереборному бажанні перевести справу у політичну площину».
Однак коли журналіст Данило Мокрик поцікавився діагнозом п. Димінського в Clinique Generale-Beaulieu, то йому відповіли: «Ми дотримуємося лікарської таємниці, відтак, не можемо підтвердити чи спростувати факт присутності особи в нашому закладі».
А 25 серпня українські видання поширили й повідомлення поліції: «Димінський, чий автомобіль скоїв смертельну аварію, вдруге на допит не прийшов. Слідчі ще чекатимуть його до понеділка. Якщо власник ФК «Карпати» знову проігнорує допит, то поліція піде до суду по примусовий привід».

«Якщо з’ясується…»
Генпрокурор запевнив того ж дня: «На запитання, чи був за кермом Петро Димінський, отримаємо відповідь після роботи експертів. Це можливо зробити і без його участі. Якщо експертиза покаже, що за кермом був саме він, то викликатимуть уже як підозрюваного для вручення підозри. Якщо він не буде прибувати на цю та інші слідчі дії, будемо діяти передбаченим законом шляхом, аж до звернення за міжнародною правовою допомогою. Закон передбачає можливість через Генеральну прокуратуру звертатися до наших колег за кордоном і через встановлені процедури отримувати цю людину в порядку екстрадиції. Правда, процедура це довга, іноді триває від півроку до року, але вона в 90 % випадків завершується успішно. Я чомусь думаю, що п. Димінський у його віці і з його особистою гордістю мав би краще співпрацювати зі слідством, не доводячи нас до таких запитань і таких відповідей».
Відтак, наступного дня адвокат олігарха запевнив, що той «буде співпрацювати зі слідством». Вочевидь, дійшов висновку, що швейцарські правоохоронці навряд чи будуть перечити українським у разі їхнього прохання про екстрадицію, а запевнень медика, які той нікому не підтверджує, явно не досить.
Однак 28 серпня Ярослав Тракало, речник Нацполіції, повідомив, що Петро Димінський, попри запевнення його адвоката в готовності співпрацювати зі слідством, на допит так і не з’явився. А на за запитання журналістів про те, чи вручали підозрюваному повістку, відповів, що надсилали поштою, й пояснив: «Слідчі можуть здійснювати виклик не лише через повістку, але й іншим способом, зокрема телефоном чи через засоби масової інформації. Відтак, слідчий тепер має право на примусовий привід Петра Димінського на слідчі дії».
Своєю чергою, Антон Геращенко запевнив того ж дня, що п. Димінського оголосять у міжнародний розшук, «якщо з’ясується, що за кермом все ж був він, але до цього йому рекомендують прийти до слідчих, здати аналіз ДНК та дати свої об’єктивні свідчення». А от адвокат мільйонера заявив, що не знає, коли той повернеться в Україну й чи піде на допит.
«Казати про це можна буде лише тоді, коли матиму з ним зв’язок», — пояснив правник.
Відтак, із висновками доведеться ще трохи зачекати.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply