Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 23, 2022

Викрили оборудки українських олігархів

Автор:

|

Жовтень 04, 2020

|

Рубрика:

Викрили оборудки українських олігархів

Упродовж багатьох років кілька найбільших банків світу давали своїм клієнтам можливість відмивати гроші. Про це йдеться в секретних документах, які банки передавали Міністерству фінансів США. Про це повідомили відразу кілька світових видань, які разом працювали над цим розслідуванням. Загалом у файлах FinCEN йдеться про транзакції на суму близько 2 трлн USD, які були здійснені в період із 1999-го по 2017 рік.
Попри суворі фінансові правила багато міжнародних банків приймали кошти у мафіозі, шахраїв та олігархів та здійснювали для них перекази на мільярди доларів. Такі транзакції здійснювали такі установи, як Deutsche Bank, JP Morgan, HSBC, Barclays та інші.
Деякі банки продовжували співпрацювати зі своїми клієнтами навіть після того, як стало відомо, що їхні гроші були отримані злочинним шляхом. Фінансові установи також співпрацювали з тими клієнтами, проти яких були запроваджені різні санкції. У багатьох випадках банки порушували власні стандарти протидії відмиванню грошей, до прикладу, коли перевіряли нових клієнтів. Зокрема, через московське відділення Deutsche Bank відмивали кошти російські злочинці, а також особи, що працювали на терористичні організації.
Документи FinCEN отримали журналісти Buzzfeed, які потім передали їх Міжнародному консорціуму журналістів-розслідувачів (ICIJ). Ця група об’єднує представників 108 новинних організацій у 88 країнах.
Після витоку файлів FinCEN почали дешевшати котирування деяких міжнародних банків. Акції Deutsche Bank, який, згідно з файлами FinCEN, проводив транзакції організованої злочинності, терористам і наркоторговцям, скоротилися на 7,38 %. Цей банк, згідно зі звітом, за 17 років провів сумнівних операцій на суму 1,31 трлн USD.
Акції JPMorgan, який, за даними FinCEN, провів підозрілих транзакцій на 514 млрд USD, втратили 3,87 % вартості. Акції британського банку Standard Chartered (166 млрд USD сумнівних операцій) скоротилися на 5,4 %. Акції банку Barclays (21 млрд USD сумнівних операцій) обвалилися на 8,61%, акції HSBC (4,4 млрд USD) на біржі в Гонконґу впали на 4,4 % до найнижчого рівня з травня 1995 року.
Німецьке видання Suddeutsche Zeitung навіть присвятило окрему статтю одному з українців, згаданих у файлах FinCEN. Йдеться про Дмитра Фірташа та його співпрацю з одним із найстаріших американських банків — Bank of New York Mellon (BNYM). Видання називає його«зразковим прикладом українського олігарха зі зв’язками в Кремлі» і стверджує, що BNYM був банком-кореспондентом для «Надра Банку», фінансової установи п. Фірташа.
Файли FinCEN свідчать, що це дозволяло йому вільно переказувати великі суми в американських доларах практично до його арешту у Відні, столиці Австрії, 2014 року. Suddeutsche Zeitung стверджує, що цьому не заважали ні розслідування ФБР проти Дмитра Фірташа за звинуваченням у хабарництві та створенні кримінальної організації, ні підозри у зв’язках із кримінальним авторитетом Семеном Могилевичем, котрий на той час перебував у десятці найбільш розшукуваних ФБР осіб, ні задокументовані свідчення близькості до українського президента-втікача Януковича.
У виданні пояснюють це тим, що усі перекази BNYM у таких випадках отримував від «Надра Банку», а не від конкретних осіб чи організацій. «А що його клієнти робили зі своїми грошима, у BNYM чи то не особливо цікавилися, чи й узагалі не хотіли знати», — пише німецьке видання.
Таким чином до 2014 року «Надра Банк» переказав через BNYM більшу частину зі загальної суми у близько 1 млрд USD для олігарха Фірташа та низки сумнівних фірм-поштових скриньок. Один із документів, приміром, свідчить те, як він використовував співпрацю «Надра Банк» із BNYM та іншими банками Нью-Йорка на користь власної групи компаній Group DF. У ньому йдеться про переказ 658 тис. USD оплати за «консультативні послуги». «Що насправді ховалося за платежами, мабуть, ніхто вже не дізнається», — міркує Suddeutsche Zeitung. Загалом, стверджують у виданні, система подібних банків-кореспондентів стала однією з найголовніших платформ міжнародної економічної злочинності.
Адвокат п. Фірташа вже заявив, що ні український бізнесмен, ні його представники не коментуватимуть конфіденційну інформацію, яка стосується повідомлень щодо можливих випадків відмивання грошей. Водночас захисник укотре наголосив на твердженні свого клієнта про відсутність будь-якого партнерства чи інших ділових зв’язків із Семеном Могилевичем.
Загалом у розслідуваннях ICIJ щодо файлів FinCEN згадується не лише «Надра Банк». Так, 2017 року американський банк JPMorgan Chase повідомив FinCEN про багатомільйонні підозрілі транзакції компанії NoviRex Sales LLP, яка, як стверджують журналісти-розслідувачі, пов’язана з Андрієм Клюєвим, соратником Януковича. Й як зазначається, у випадку коштів, що надходили до JP Morgan, йдеться про гроші, які були отримані внаслідок «масованого грабунку» державного бюджету України.
Інші файли FinCEN свідчать, як німецький Deutsche Bank допомагав у переказі грошей компаніям, пов’язаним із українським олігархом Ігорем Коломойським. Опубліковані документи показують, як із грудня 2015-го до травня 2016 року банк переказав 240 млн USD підставним компаніям, зареєстрованим на Британських Вірґінських островах, які, згідно з даними американських правоохоронців, контролювали п. Коломойський і його діловий партнер.
Усі зазначені випадки — лише вершина айсберга оборудок, зафіксованих у файлах FinCEN. За даними порталу «Українська правда», у поле зору бюро Міністерства фінансів США потрапили Рінат Ахметов, Сергій Курченко й інші українські олігархи.
Раніше «Міст» розповідав, що офшорних «українців» стає більше.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply