Новини для українців всього свту

Friday, Feb. 3, 2023

Власник скандальних плівок проти Порошенка може опинитися в РФ

Автор:

|

Червень 04, 2020

|

Рубрика:

Власник скандальних плівок проти Порошенка може опинитися в РФ
Олександр Онищенко

Вищий земельний суд Ольденбурґа у Федеративній Республіці Німеччина (ФРН) відмовив в екстрадиції до України Олександра Онищенка, колишнього народного депутата Верховної ради України (ВРУ). Це рішення оголосили після того, як 13 травня ц. р. Вищий антикорупційний суд України розпочав розгляд по суті карної справи щодо розкрадання коштів під час видобутку та продажу природного газу на суму 1,6 млрд грн, головним фігурантом якої є депутат-утікач.
Він свого часу «прославився» обіцянкою оприлюднити стенограми розмов із п’ятим президентом України Петром Порошенком, таємно записані на диктофон, які мали б засвідчити масштабну корупцію колишнього глави держави. Обіцянка залишилася цяцянкою, вкрадені 1,6 млрд грн, вочевидь, ніколи не повернуться до українського бюджету, а сам скандальний олігарх може опинитися в Російській Федерації (РФ).

Украсти 1,6 млрд грн
Успішний бізнесмен-мільйонер у в сфері палива й енергетики (впливовий часопис «Фокус» двічі вносив його прізвище до рейтинґу «200 найбагатших людей України») втік із України влітку 2016 року. Напередодні Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) заявило, що п. Онищенко був засновником і керівником злочинної організації, учасники якої в період із січня 2013-го по червень 2016 року незаконно заробили понад 1,6 млрд грн на реалізації природного газу. «Внаслідок таких дій «Укргазвидобування» (100 % акцій належать державному «Нафтогазу України») завдали збитків на суму 740 млн грн», — йшлося в повідомленні НАБУ.
Випускник Харківського училища Міністерства внутрішніх справ СРСР зреагував оперативно — транзитом через Мінськ (Білорусь) вилетів до Москви, після чого опинився в Лондоні (Велика Британія), а ще пізніше облаштувався в ФРН. Після того, як Київ офіційно звернулася до Берліна зі запитом про екстрадицію п. Онищенка, той спокійнісінько переїхав до Іспанії, де подав документи на визнання його… політичним біженцем.
Цікаво, що на дочасних парламентських виборах торік п. Онищенко навіть намагався балотуватися до ВРУ. Оскільки для цього потрібно останні п’ять років проживати в Україні, утікач заявив, що не переховувався від правосуддя три роки, а нібито… представляв Україну на міжнародних кінних змаганнях (Онищенко свого часу був президентом Федерації кінного спорту України й особисто виступав за збірну України з кінного спорту на Олімпійських іграх 2008-го в Китаї та 2012 року в Лондоні. — Ред.). Однак Верховний суд України вирішив, що п. Онищенко права балотуватися до ВРУ таки не має.
Після цього іспанський суд відмовив йому в наданні статусу політичного біженця, й утікач повернувся до ФРН, де його в грудні 2019-го нарешті затримали. Тоді в Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі (САП) радісно повідомили, що «ось-ось» утікач опиниться за рідними українськими гратами.

Не так сталося, як САП гадалося
Та минулого тижня Вищий земельний суд Ольденбурґа в екстрадиції п. Онищенка до України відмовив. Мотивація, чесно кажучи, унікальна. Як зазначається в поясненні до ухвали суду, «існує значна ймовірність того, що в разі екстрадиції підсудному не буде забезпечене дотримання мінімальних стандартів міжнародного права щодо умов утримання в тюрмах, у т. ч. Європейської конвенції з прав людини». Кінних прогулянок не буде, чи що? Зрештою, подробиць німецька Феміда не оприлюднила.
Але здивувала ще раз. Майже одразу ж після відмови в екстрадиції Федеральне відомство міґрації та біженців ФРН відмовило п. Онищенку в наданні політичного притулку та закликало його негайно покинути територію країни. Мільйонер-утікач опинився на роздоріжжі.

Багато галасу даремно
Олександр Онищенко «прославився» не лише крадіжкою 1,6 млрд грн та участю в Олімпійських іграх, а ще й потенційним «касетним скандалом», спрямованим проти Петра Порошенка. Вже після свої втечі він заявив, що нібито має в своєму розпорядженні кілька кейсів аудіозаписів своїх розмов з п’ятим президентом України, таємно зроблених за допомогою диктофона, вмонтованого у ручний годинник.
Утікач звинуватив п. Порошенка у підкупі як цілих фракцій ВРУ, так і окремих депутатів, для проштовхування потрібних законопроєктів, призначення та звільнення генпрокурорів, керівників Служби безпеки України (СБУ), суддів. Ціна голосу, залежно від статусу нардепа, начебто була від 20 тис. до 100 тис. USD. За його словами, гроші для підкупу депутатів були змушені давати наближені до глави держави бізнесмени.
Робив це і сам п. Онищенко. Зате спонсорам «дозволяли смоктати з бюджету та красти гроші навіть із траншу Міжнародного валютного фонду. Депутат-утікач також стверджував, що має записи перемовин п. Порошенка з певними бізнесменами на тему «скільки грошей вони йому винні». «Це достатньо великі суми — близько 300 млн USD. У президента практично на всіх депутатів порушені карні справи, він усіх підвісив на гачок. Це манера його спілкування в політиці», — запевняв він.
Щоправда, далі був гучний «пшик». Усе обмежилося оприлюдненням кількох розмов самого п. Онищенка з різними урядовцями, але записаного на плівку голосу п. Порошенка ніхто так і не почув. Про «касетний скандал» швидко забули. Це, однак, не означає, що у втікача і справді немає скандальних записів (згадаймо теперішній рейвах навколо «плівок Деркача», про які нещодавно писав тижневик «Міст». — Ред.).

Шлях на Москву
«Олександр Онищенко хоче залишитися у ФРН. Якщо Німеччина все ж остаточно відмовить йому у притулку, в нього залишається ще можливість поїхати до РФ, громадянином якої він є», — заявив Домінік Клаук, адвокат депутата-втікача. Якщо останній таки опиниться в Москві, він однозначно стане знаряддям у руках Путіна.
«Те, що він одразу після виїзду з України опинився в РФ, а вже потім поїхав до Лондона, свідчить про його зв’язки з російськими спецслужбами. Так само, як і те, що свої звинувачення він оприлюднив у газеті The Independent, яка належить російському олігарху і колишньому КДБшнику Лебедєву. Усе це свідчить про те, що, скоріше за все, в Онищенка є активна співпраця з російськими спецслужбами і що він свої заяви може робити, зокрема, в російських інтересах», — заявив Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента».
Російська пропаґанда мало переймається відповідністю поширюваної інформації реальним фактам. Навіть якщо в п. Онищенка немає ніяких записів, де фігурує Порошенко, «викривальні» виступи українського депутата, котрий посилатиметься на якісь міфічні стенограми, «зроблені за допомогою диктофона, вмонтованого у ручний годинник», будуть швиденько розтиражовані не лише російськими мас-медіа, а й українськими телеканалами, які контролює Віктор Медведчук, кум Путіна. А потім — за класикою: «А тепер поясніть всьому базару, що у вас доньки немає».
Раніше «Міст» повідомляв, що німецький суд екстрадувати Олександра Онищенка відмовився.

Ігор Берчак

До слова
Ірина Венедиктова, генеральна прокурорка України, прокоментувала ситуацію з ув’язненням корупціонерів найвищого рівня, що було однією ключових передвиборних обіцянок Володимира Зеленського. «Я вам хочу сказати, що ми саджаємо, і саджаємо кожного дня. Просто в нашому суспільстві є певні особи — «маркерні точки». Звісно, тут треба виходити тільки з вимог закону. Процеси посадки йдуть і будуть йти. Однак наше суспільство хоче посадок тих людей, котрі багато років обкрадали нашу країну, тих людей, котрі привели до того стану, в якому ми зараз перебуваємо», — зазначила вона в ефірі телеканалу «Україна 24». Правчиня зазначила, що ці посадки стосуються корупційних злочинів, тому вони — підслідність НАБУ і САП.
Водночас напередодні п. Венедиктова фактично зняла із себе відповідальність, звинувативши САП у бездіяльності. Відповідне відеозвернення генпрокурорка опублікувала на своїй сторінці в Facebook. За її словами, у багатьох актуальних і резонансних процесах підозри чиновникам повідомили ще кілька років тому, але слідство так і не завершили. Винних до відповідальності не притягнули, а багатомільйонні збитки так і не відшкодували. Як докази п. Венедиктова назвала приклад справи про привласнення «топкерівником правоохоронного органу» земельної ділянки в Києві. Прізвища не назвала, але засоби масової інформації (ЗМІ) припустили, що мова йде про Рената Кузьміна, колишнього першого заступника генпрокурора, а тепер — народного депутата від «Опозиційної платформи — За життя». Також п. Венедиктова згадала карне провадження щодо розкрадання коштів на виконання державного оборонного замовлення (ЗМІ припускають, що мається на увазі справа Олега Свинарчука-Гладковского з близького оточення Петра Порошенка).

Підпис до фото:
Олександр Онищенко

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply