Новини для українців всього свту

Tuesday, Jan. 31, 2023

В Україні запрацював Вищий антикорупційний суд

Автор:

|

Вересень 05, 2019

|

Рубрика:

В Україні запрацював Вищий антикорупційний суд

З 5 вересня в Україні остаточно буде сформована антикорупційна вертикаль: Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) — Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) — Вищий антикорупційний суд (ВАКС). На створенні такої вертикалі довго і нудно наполягали всі західні партнери України. Натомість український політикум, незалежно від партійної приналежності, не менш довго і нудно всіляко цьому пручався. Однією з передвиборчих «фішок» нової влади якраз і було подолання корупції. Тепер у неї є для цього всі можливості. Але чи не станеться так, що недосвідчений президент і ще менш досвідчені народні депутати від «Слуги народу» (СН) знову почнуть топтатися тими ж граблями, що й усі їхні попередники?

«Посадки» будуть восени
Кожен український президент починав свою каденцією з того, що, вимахуючи булавою, обіцяв нещадно боротися з корупцією. Навіть Янукович свого часу гримав кулаком по столу і кричав, що «повідрубує руки тим, хто буде красти». І де тепер той Янукович? І де ті «відрубані руки»? Володимир Зеленський винятком не став.
В інтерв’ю на телеканалі «1+1» у програмі «100 днів президента України», яке він дав народному артисту України Станіславу Боклану, своєму колишньому «прем’єр-міністру» із телевізійного серіалу «Слуга народу», глава держави пообіцяв гарячу антикорупційну осінь. На запитання, коли в Україні почнуться обіцяні «посадки», президент відповів: «Гадаю, що восени, коли в нас з’являться і Антикорупційний суд, і генеральний прокурор, все почнеться».
Хоча було помітно, що конкретних прізвищ Зеленський озвучувати бажання не мав, під гарячу руку несподівано потрапив Віктор Медведчук, кум Путіна та лідеру партії «Опозиційна платформа — За життя». «Партія п. Медведчука — ще велике питання, чи це його партія, чи тимчасове об’єднання, і хто за цим стоїть — є велике питання, звідки у них гроші на фінансування партії, на фінансування телеканалів? У нас є відповіді, об’єми кеша, звідки і з якої країни вони все це отримують. І це буде дуже гучна історія, яка дуже погано закінчиться», — заявив п. Зеленський.

Злива законопроєктів: знак «плюс»
Традиційно кожна нова кампанія «подолання» корупції супроводжується зливою законопроєктів, які повинні «посилити» та «вдосконалити». Теперішній президент також підготував на розгляд Верховної Ради України (ВРУ) низку законів, які, з огляду на те, що його партія має в парламенті монобільшість, будуть оперативно затверджені. Не будемо аналізувати всі пропоновані зміни, зазначимо лише, що серед них є і цілком слушні, й доволі суперечливі.
Скажімо, абсолютно логічною виглядає пропозиція зосередити ВАКС винятково на справах топ-корупції. Наприкінці липня ц. р. Леся Федорак, суддя ВАКС, заявляла, що з початком роботи суд отримає для розгляду близько 3,5 тис. карних справ. «Якщо елементарно полічити, що по кожній справі потрібно буде провести підготовче судове засідання, справи складні, якщо в день ми хоча б п’ять справ будемо розглядати, це при добросовісній поведінці учасників, явці всіх учасників, то рахуйте 500 справ на колегію — це приблизно 100 робочих днів тільки на підготовчі судові засідання», — зазначила суддя.
Водночас лише 5 % справ, які має отримати ВАСУ, розслідували детективи НАБУ та належать до категорії справ високопосадової корупції. Зрозуміло, що потрібно завчасно усунути проблему перевантаження суддів ВАКС і забезпечити ефективний судовий розгляд карних проваджень щодо корупційних злочинів високопосадовців у розумні терміни.

Злива законопроєктів: знак «мінус»
Натомість законопроєкт про скасування можливості внесення застави за тяжкими корупційними статтями в майбутньому може вилізти боком. Згадаймо знамениту історію зі скасуванням покарання за незаконне збагачення. Нагадаємо, що 26 лютого ц. р. Конституційний суд України (КСУ) визнав ст. 368-2 Кримінального процесуального кодексу (КПК) України, що передбачає покарання для державних службовців за незаконне збагачення, неконституційною. Як заявив тоді Артем Ситник, керівник НАБУ, у результаті його відомству довелося закрити за цією статтею 65 карних справ.
Найцікавіше, що подання з проханням перевірити ст. 368-2 КПК на відповідність Основному закону група народних депутатів подала ще в грудні 2017 року. Тобто, суддям КСУ знадобилося більше року, щоб винести свій вердикт, який, як відомо, оскарженню не підлягає. Чи не станеться так, що за кілька місяців заборону внесенення застави підозрюваними в тяжких корупційних злочинах також попросять перевірити на відповідність Конституції, а КСУ «прокинеться» років десь через два і вирішить, що це незаконно. Тоді вся робота ВАКС за цей період часу буде зведена нанівець.
Кожен зі засуджених матиме право оскаржити вирок (навіть якщо злочин повністю доведений, процесуальні порушення в процесі слідства дають підстави для оскарження), вийти на волю, а якщо пощастить, ще й відсудити в держави таку-сяку компенсацію.
Наголосимо, що це лише один з можливих варіантів. Але коли на розгляд ВРУ гамузом подається пачка законопроєктів, немає гарантії, що всі вони прописані грамотно. Тим більше, що недарма регламент ВРУ передбачає перше і друге читання та внесення депутатами правок. На чужі помилки завжди легше вказати, ніж визнати власні. Якщо фракція СН просто дисципліновано тиснутиме на кнопки «за», ігноруючи зауваження опозиції, в Україні цілком можуть з’явитися «криві» закони, які пізніше можна буде скасувати.

Рішення ціною в 6 млрд грн
Крім історії з незаконністю покарання за незаконне збагачення (ось така гра слів виходить), ще один такого ж ґатунку випадок трапився в червні ц. р. Тоді КСУ визнав неконституційним положення закону «Про Національне антикорупційне бюро України», яке давало право НАБУ звертатися до суду з цивільними позовами щодо визнання недійсними угод фігурантів кримінальних розслідувань у топкорупції на час, поки триває розслідування у справі та ще не винесені остаточні вироки. А найцікавіше, що відповідне провадження КСУ відкрив у жовтні 2018-го за скаргою акціонерного товариства «Запорізький завод феросплавів» — підприємства, яке контролює група «Приват» Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова.
«Рішення КСУ є черговим кроком назад в антикорупційній реформі. Це своєрідний дозвіл організаторам корупційних схем красти бюджетні гроші надалі», — відреагував на це п. Ситник. За його словами, за чотири роки за позовами НАБУ суд анулював 97 угод на загальну суму понад 6 млрд грн. Рішення щодо них набули законної сили. Це ті угоди, на підставі яких державні компанії здійснили закупівлі за завищеними цінами, тобто переплатили чималі кошти з бюджету. «Завдяки роботі НАБУ з’явився реальний шанс повернути вкрадене. Деякі держпідприємства це вже зробили, деякі — ще в процесі», — наголосив він. Після рішення КСУ левова частка цих угод може бути поновлена судом.
Крім цього, заявили у НАБУ, рішення судів про незаконність угод та їхнє анулювання є елементами доказової бази у карних провадженнях щодо корупції на державних підприємствах, яку розслідують детективи бюро. Через рішення КСУ ці докази можуть визнати недопустимими у карному процесі. «За своїми наслідками рішення КСУ суттєво посилює позиції організаторів корупційних схем і фактично позбавляє державні підприємства можливості повернути вкрадені в них ресурси. Про справедливе покарання за корупцію за таких умов годі й казати», — йшлося у заяві.
Тож наразі чекаємо початку роботи ВАКС 5 вересня, а вже приблизно за місяць, хочеться сподіватися, побачимо й якісь конкретні результати. Принаймні, анонсовані президентом Зеленським на осінь гучні «посадки». Єдине застереження: щоб «посаджені» за якийсь час не вийшли на свободу, повернули собі награбовані активи та десь на Мальдівах не реготали, розказуючи анекдоти про безпорадні НАБУ та ВАКС.

Ігор Берчак

До теми
В останній день роботи Юрія Луценка на посаді генерального прокурора його відомство закрило карне провадження проти Ігоря Калєтника, експершого заступника спікера ВРУ, котрий є підозрюваним у справі «диктаторських законів 16 січня». Лариса Сарган, прессекретар Луценка, пояснила, що це було зроблено, оскільки «суди визнали, що в діях Калєтника не було складу злочину». Крім цього, як повідомили в Управлінні спеціальних розслідувань (УСР) Генеральної прокуратури України (ГПУ), перед самим звільненням 29 серпня, між 18 і 19 годинами, Луценко забрав від слідчих УСР 20 карних проваджень на підставі «неефективного здійснення досудового розслідування». «30 серпня, коли слідчі УСР у робочому режимі намагались увійти в Єдиний реєстр досудових розслідувань задля доступу до своїх проваджень, виявилося, що деякі слідчі позбавлені такої можливості», — стверджують в УСР і додають, що по декількох з цих справ слідчі вже готували підозри. «Ну, і вишенькою на торті став наказ Луценка, що надійшов до УСР також 30 серпня, яким головного військового прокурора Анатолія Матіоса, за наявності у нього реального конфлікту інтересів, призначили куруючим заступником за роботою УСР», — зазначили в ГПУ. Щоправда, «вишенька на торті» зів’яла дуже швидко — вже 2 вересня Руслан Рябошапка, новий генпрокурор, звільнив генерала Матіоса з ГПУ й скерував до Міністерства оборони «для вирішення питання подальшого проходження військової служби». Як бачимо, події розвиваються занадто стрімко.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply