Новини для українців всього свту

Sunday, Jul. 25, 2021

В Україні запрацював «аналог» ФБР

Автор:

|

Грудень 05, 2018

|

Рубрика:

В Україні запрацював «аналог» ФБР

Роман Труба

Керівництво Державного бюро розслідувань (ДБР) толерують далеко не всі.

«Останній іспит»
Роман Труба, директор антикорупційного Державного бюро розслідувань, щойно через рік його призначення очільником ДБР повідомив журналістам, що 300 слідчих ДБР уже присягнули українському народу та запрацювали. Навіть порушили перші дві кримінальні справи — за словами керівника ДБР, «щодо можливого отримання хабара працівником правоохоронного органу та ймовірного отримання хабара у великих розмірах».
Труба також попередив, що ДБР буде розслідувати злочини топ-посадовців, суддів, правоохоронців і військові злочини. Зокрема, сто слідчих ДБР працюватимуть у його центральному офісі, а решта — в сімох територіальних управліннях.
Водночас директор ДБР поскаржився, що, через недосконалість законодавства, досі не має оперативних працівників. Вакантними у ній залишаються понад тисяча посад.
Тому на початку своєї діяльності залучатиме до оперативно-розшукової роботи працівників інших органів. Однак видання Paris Guardian попередило в заголовку своєї публікації — «Останній іспит для України: Державне бюро розслідувань».
У київській «Газеті по-українськи» також вважають, що подальші зволікання зі стартом Держбюро розслідувань «означав би остаточну втрату обличчя перед Заходом, який вимагав якнайшвидшого старту роботи ДБР», а також нагадали: «Пункт про запуск Бюро залишився останньою невиконаною Україною умовою «безвізу» з Європейським Союзом».
Коли чисельність його працівників досягне 1,5 тис. осіб, ДБР здійснить своє покликання — остаточно перебере на себе функцію досудового слідства від прокуратури. А відтак стане «українським аналогом» Федерального бюро розслідувань США. Але замість такого ж значка, який отримують їхні американські колеги, працівники ДБР мають особливі… запонки.
Але, на думку військового експерта Сергія Грабського, ДБР не зможе повністю перейняти на себе повноваження військової прокуратури та внутрішніх правоохоронних органів армії. Їм також буде складно розслідувати військові злочини на фронті та прилеглих до нього територіях.
«Це важко, коли до командира приходять і з прокуратури, і з поліції, і з військової служби правопорядку. Зараз з’являється ще один орган. Це може викликати неприйняття відповідальних осіб військової служби. Значний пласт таких злочинів скоюється у зоні бойових дій», — пояснив експерт.

«Політична гра»
А Олексія Лємєнова, експерта «Реанімаційного пакету реформ», непокоїть те, що, за його словами, «Трубу затверджували без тестування на поліграфі, і його заступників — також». Відтак, п. Лємєнов дійшов висновку: «Тож все це — політична гра».
Активісти стверджують, що п. Труба не пройшов люстрації навіть попри те, що був працівником прокуратури за часів Януковича. А правозахисник Андрій Петриишин заявив: «Це чистої води мерзотник, котрий 2013 року розпочинав кримінальні провадження й ініціював їх щодо майданівців. Він працював у Пустомитівській прокуратурі, лобіював питання про притягування до карної відповідальності майданівців».
Роман Труба все це заперечує, а також стверджує, що люстраційну перевірку пройшов. Зі Львова до Києва його перевів 2014-го земляк і тодішній виконувач обов’язків генпрокурора Олег Махніцький. Труба очолював управління з розслідування особливо важливих справ генпрокуратури й під керівництвом Віталія Яреми.
Після відставки Яреми його понизили на посаді й він перебрався з генпрокуратури на посаду керівника департаменту юридичної компанії «Сектор права». Журналістам вдалося виявити в Єдиному реєстрі судових рішень лише 16 обвинувальних вироків за 2011-2013 рр., яких домагався державний обвинувач Труба. Серед них лише одна стосувалася корупції — отримання 1 тис. USD хабара головою Кротошинської сільської ради за передачу в приватну власність 12 соток землі.
Журналісти з’ясували, що мати новоспеченого борця проти корупціонерів, котра працювала в підрозділі громадського харчування Львівського науково-дослідного радіотехнічного інституту й бізнесу не має, зареєструвала право власності на 300-метровий будинок у селищі Рудне поблизу Львова. Родичі Труби володіють також львівським рестораном «Манускрипт».
Роман Бочкала, член Ради громадського контролю при Національному антикорупційному бюро України, попереджав: «Новообраний керівник ДБР має найгірші характеристики серед фіналістів конкурсу з обрання голови Державного бюро розслідувань».
А колишній депутат українського парламенту Єгор Фірсов застерігав: «Новостворений орган Державне бюро розслідувань забирає на себе усі слідчі функції, відповідно, це буде дуже масштабний орган. Але очолила його людина, яка серед 19 людей посіла останнє місце. Спеціальна програма, яку він проходив, визначила, що є дуже високий ризик недобросовісності».

«Обвів усіх навколо пальця»
Оглядач Тетяна Мартинюк писала про п. Трубу: «Його участь у судилищі майданівців — прямий шлях до люстрації та відсторонення від права займати державні посади. Але ж Труба й тут обвів усіх навколо пальця. До того моменту, як ряди прокуратури почали проріджувати, бо запрацював закон «Про очищення влади», він уже прокурором не значився. Тобто найгарячіший люстраційний період у державі Роман Труба пересидів у приватній юридичній фірмі «Сектор права» і диво — запалав повернутися на держслужбу тільки зараз. Та й не простим прокурором, а очільником однієї з найважливіших правоохоронних інституцій країни».
Оглядач Дмитро Бобрицький пояснив: «Від самого початку формування урядової конкурсної комісії на зайняття посад до Держбюро розслідувань неформальну більшість отримали представники Президента».
Олександр Лємєнов запевнив: «Точно можна сказати лише одне, що союзники «Блок Петра Порошенка» (БПП) і «Народний фронт» (НФ) знову поділили між собою посади, як мажоритарні акціонери».
Експерт також стверджував: «Секретар Ради національної безпеки й оборони України (РНБО) Олександр Турчинов погоджував із Президентом Порошенком кандидатуру Романа Труби у зв’язку із дискредитацією «кандидата від Банкової» Олексія Горащенкова. За нашою інформацією, п. Труба є кумом співробітника прокуратури Ігоря Щербини. Останній знайомить Романа Трубу як потенційного кандидата на керівні посади в ДБР із Сергієм Пашинським, впливовим народним депутатом від НФ. Останній, своєю чергою, вустами секретаря РНБО погоджує кандидатуру п. Труби з Петром Порошенком. Як наслідок — нікому не відомий кандидат вийшов на перші позиції в конкурсі».
Причому, за словами п. Лємєнова, «на початку процесу Труба претендував лише на посаду заступника директора Бюро». Відтак експерт резюмував: «Призначення людини, досить умовно залежної від НФ, дає широкі можливості для президентської команди спробувати взяти Романа Трубу під контроль і згодом управляти ДБР самостійно. Таку історію ми вже спостерігали під час обрання керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назара Холодницького. Таким чином бачимо, що міни уповільненої дії, а точніше, віртуальні нашийники можливих судових оскаржень вдягнені як на керівництво ДБР в цілому, так і на його голову — зокрема».
Іван Ступак, колишній працівник Служби безпеки України, пояснив: «За повноваженнями ДБР стає неймовірно потужним органом. ГПУ, СБУ керовані, але вони втрачають свої функції і передають їх абсолютно новим людям, від яких влада не розуміє, чого можна очікувати. Вони ж можуть працювати по депутатах, міністрах і ламати всі схеми, які створювалися роками. Жодна влада не зацікавлена в створенні органу, який не буде їй підконтрольний. За повноваженнями ДБР стає неймовірним монстром».
А Єгор Фірсов, колишній депутат українського парламенту, дійшов висновку щодо ДБР: «Це черговий кишеньковий орган, який буде підпорядковуватися Адміністрації Президента і чинному Президенту».
Натомість політолог Олександр Кочетков вважає: «Першими зиск від початку роботи цього органу отримають високопосадовці, котрі не хотіли створення Антикорупційних органів. Вони їм заважають використовувати владу, як інструмент збагачення».
Своєю чергою, колишній керівник слідчого управління Служби безпеки України Василь Вовк резюмував: «Звісно, я бажаю Державному бюро розслідувань успіху та процвітання, але мені здається, що робота там безперспективна».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply