Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 1, 2022

В Україні заарештували російського медіадиверсанта

Автор:

|

Травень 24, 2018

|

Рубрика:

В Україні заарештували російського медіадиверсанта

Кирило Вишинський

У Служби безпеки України (СБУ) нарешті дійшли руки до нагородженого орденом за внесок в анексію Криму.

Медаль за Крим
Нагадаємо, що війну Російської Федерації (РФ) проти України прозвали гібридною. У стверджує Вікіпедія: «Типовими компонентами гібридної війни є використання методів, які сприяють виникненню та поглибленню в державі, обраній для аґресії, внутрішніх конфліктів — створення внутрішніх суспільних протиріч через пропаганду з її переходом в інформаційну війну; створення економічних проблем через економічне протистояння з переходом в економічну війну та протидію зв’язкам країни-жертви з сусідніми країнами; підтримка сепаратизму та тероризму аж до актів державного тероризму; сприяння створенню нерегулярних збройних формувань (повстанців, партизанів тощо)».
Цим, зокрема, займався Кирило Вишинський, директор української філії російської інформаційної агенції «РИА-Новости» Інакше його б не нагородили у РФ за нібито «об’єктивне висвітлення подій в Криму». Насправді ж він здійснював інформаційне маскування анексії Криму.
Неурядовий центр «Миротворець», який досліджує злочини проти національної безпеки України, повідомляв про нього: «Зрадник Батьківщини. Пособник російських окупантів. Антиукраїнська пропаганда». А також опублікував посилання на указ президента РФ від 30 вересня 2015 року про надання Вишинському громадянства Росії. Але, попри заборону в Україні подвійного громадянства, останній не зрікся її паспорта, щоб демонструвати, що поширює не кремлівську пропаганду, а начебто «позицію киянина».
СБУ затримала його щойно 15 травня ц. р. Олена Гітлянська, речник СБУ, пояснила того дня: «Працівники Служби безпеки України спільно з прокуратурою Автономної Республіки Крим (АРК) розкрили діяльність мережі медіаструктур, підконтрольних Російській Федерації. Правоохоронці з’ясували, що вони використовувались країною-аґресором у рамках гібридної інформаційної війни проти України».
Невдовзі вона доповнила, що під час обшуків у Вишинського знайшли медаль «За повернення Криму», виписану на його ім’я й водночас український і російський паспорти. Відтак, директора київської філії «РИА «Новости» затримали й оголосили йому підозру в державній зраді та проведенні підривної інформаційної діяльності проти України, за що йому загрожує до 15 років позбавлення волі в разі визнання винним.

Задокументовано!
Того ж 15 травня Віктор Кононенко, заступник голови СБУ, повідомив на брифінгу: «З’ясовано та задокументовано, що навесні 2014 року Вишинський отримав завдання виїхати до АРК для проведення підривних інформаційних акцій. Саме він і підконтрольні йому журналісти виготовляли там матеріали, які виправдовували анексію півострова, а також приєднання його до Росії. Саме за цю діяльність Вишинський закритим указом президента РФ був нагороджений державною нагородою Російської Федерації «За повернення Криму».
Але цим протиправна діяльність Вишинського не обмежилася. «На чолі ще кількох журналістів він розгорнув активну діяльність із підтримки терористичних організацій «Донецька народна республіка» і «Луганська народна республіка». Уявіть собі: в той час, коли на майданах наших міст прощалися зі загиблими воїнами антитерористичної операції, в центрі Києва виготовлялися матеріали про те, як Збройні сили України обстрілюють мирний Донбас, про інші неправомірні дії і тому подібне», — доповнив п. Кононенко.
Заступник голови СБУ також розповів: «На цю діяльність Вишинський отримував стабільне фінансування 53 тис. EUR щомісяця. Ці кошти заходили з РФ до Сербії, а з Сербії до України, і тут вже розподілялися Вишинським між структурами й особами, залученими ним до протиправної діяльності».

«Наших б’ють!»
Сергій Лавров, міністр закордонних справ РФ, відреагував на це запевненнями: «Ми, безумовно, розбираємося з цією ситуацією. І будемо вимагати доступу до наших громадян». А невдовзі Міністерство закордонних справ (МЗС) РФ надіслало Україні ноту протесту, в якій вимагало «вжити всіх необхідних заходів для припинення насильства над представниками засобів масової інформації (ЗМІ), негайного звільнення Вишинського, об’єктивного розслідування обставин того, що сталося, покарання винних у перевищенні посадових повноважень». Після цього Слідчий комітет (СК) РФ повідомив: «15 травня в Києві посадові особи Генеральної прокуратури України затримали та притягнули до карної відповідальності за державну зраду головного редактора інформаційного порталу «РИА Новости Украина» Кирила Вишинського, котрий отримав громадянство Російської Федерації у вересні 2015 року».
Відтак, СК Росії заявив: «З урахуванням положень чинного законодавства, відповідно до якого іноземні громадяни, котрі скоїли злочин поза межами Росії, підлягають кримінальній відповідальності за російським законодавством у випадках, передбачених міжнародною угодою РФ, якщо вони не були засуджені в іноземній державі, Головне слідче управління СК Росії порушено карну справу за фактом перешкоджання законній діяльності журналіста та притягнення завідомо невинної особи до кримінальної відповідальності».
Своєю чергою, Дмитро Пєсков, прес-секретар президента РФ, пригрозив: «Росія ніколи не змушує на себе чекати зі заходами у відповідь, коли щодо її громадян здійснюються такі дії. Росія категорично не сприймає подібні дії щодо громадян РФ, тим більше, коли вони є представниками ЗМІ і коли причиною цих дій із обмеження свободи тощо, тим більше, за пред’явленням таких важких звинувачень, є їхня професійна діяльність».

«Розглядають як солдатів»
Політтехнолог Тарас Березовець пояснив: «Ця реакція демонструє, що в Кремлі працівників «РИА Новости Украина» розглядають не як журналістів, а як солдатів інформаційної війни. Тому і гучні обіцянки жорстких дій у відповідь — не з боку журналістів, а з боку російської влади. Чим можуть відповісти? На поверхні варіантів кілька. Висилання з Росії Романа Цимбалюка, останнього українського журналіста в Москві. Відмова в акредитації всім українським журналістам на Чемпіонат світу з футболу в РФ у червні ц. р. Карні справи щодо працівників Прокуратури АРК, СБУ, українських журналістів, експертів, котрі давно входять до «чорних списків». З кожною такою заявою Кремль все глибше закопуватиме себе і більше доводитиме статус «журналістів» «РИА Новости Украина» як співробітників спецслужб».
17 травня Вишинський звернувся на засіданні Херсонського суду з клопотанням про можливість розмовляти російською мовою й визнав що має два паспорти — російський та український. Але відмовився коментувати російську медаль «За повернення Криму», заперечив висунуті проти нього звинувачення та назвав справу проти себе «тиском на свободу слова».
Коли прокурор повідомив на суді про проросійські публікації на сайті «РИА Новости Украина», Вишинський відповів, що усі ті статті опубліковані під рубрикою «Точка зору», тому він не бачить в цьому нічого поганого. Однак суд заарештував його на 60 днів без можливості вийти під заставу.
Гізер Ноєрт, речник Державного департаменту США, заявила з цього приводу, що у Вашинґтоні розуміють стурбованість Києва російською пропагандою, але закликають українську владу діяти в рамках закону. Натомість Державна дума (нижня палата парламенту) РФ зажадала від України негайно звільнити Вишинського, затриманого в Києві.

Чекали чотири роки
Своєю чергою, у фракції «Опозиційний блок» в українському парламенті, членів якого небезпідставно називають «п’ятою колоною» Росії в Україні заявили про готовність узяти Вишинського на поруки. А Дмитро Кісєльов, генеральний директор російської інформаційної агенції Russia Today, висловив припущення, що Вишинського можуть обміняти на ув’язнених у Росії українських журналіста Романа Сущенка або режисера Олега Сенцова.
Мар’яна Беца, речник МЗС України, відреагувала на це так: «Усе можливо. Не можу розкривати всіх деталей, тому що якби ми оголошували все заздалегідь, то, повірте, і Ахтем Чийгоз, і Ільмі Умеров (кримськотатарські активісти, звільнені з ув’язнення російськими окупантами. — Ред.), мабуть, ще не були б звільнені. Можу сказати одне, що перемовний процес не зупиняється. Україна за останній рік спрямувала понад 20 звернень про доступ до Сенцова, але Росія їх усі блокує».
А от політолог Віктор Небоженко вважає: «Ці кроки влади нагадують імітацію діяльності перед президентськими виборами. Все роблять занадто демонстративно. Чотири роки Міністерство інформаційної політики, СБУ й Рада національної безпеки бездіяли. Боялися реакції Росії. Лише зараз, перед виборами, стали патріотами. Найгірше, що може статися — в боротьбі з ЗМІ, які просувають «русскій мір», почнуть утискати українську незалежну пресу».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply