Новини для українців всього свту

Saturday, Mar. 6, 2021

В Україні обікрали… «Стіну»

Автор:

|

Серпень 17, 2017

|

Рубрика:

В Україні обікрали… «Стіну»

Аналітики побачили «сигнал від американців», що Дональд Трамп максимально послаблює Петра Порошенка.

Розтрата
Торік 26 липня Дмитро Уляницький, кореспондент інформаційної агенції «РБК-Україна», першим дізнався з Єдиного державного реєстру судових рішень, що детективи Національного антикорупційному бюро України (НАБУ) розслідують із березня 2016 року розтрату коштів, спрямованих на спорудження на кордоні з Російською Федерацією «Європейського валу», який у народі називають «Стіною». Зокрема, вони встановили, що компанії «Чернігівський облавтодор», «Будцентр Витязь» та «Агенція захисту інформації» перечислили отримані від Державної прикордонної служби України (ДПСУ) кошти на «Стіну» фірмі «Кит-Трейд», яка мала облаштовувати кордон, але слідчі не змогли встановити її місцезнаходження та підтвердити факт виконання нею робіт.
Зате детективи НАБУ з’ясували, що близько 4 млн грн, які надійшли на банківський рахунок «Кит-Трейд», були зняті готівкою директором цієї компанії, а ще частина коштів перечислила на рахунки підприємств із ознаками фіктивності. Слідчі встановили також, що в «Кит-Трейд» працює лише один працівник — директор компанії.
А отже виконати роботи з облаштуванню кордону вона не могла. У судовому рішенні з цього приводу повідомлялося також, що «особа, ім’я якої не називається, за фінансову винагороду видала іншому громадянину довіреність на здійснення діяльності від свого імені, про діяльність «Кит-Трейд» їй нічого не відомо, працює прибиральницею, таке підприємство їй не знайоме і повноваження керівника «Кит-Трейд» не здійснювала, печатки підприємства у неї не було, у квітні 2015 року вона видала довіреність незнайомому чоловікові на здійснення дій від свого імені, за що отримала 500 грн».
Натомість 17 вересня 2016 року у Військовій прокуратурі повідомили, що її слідчі відкрили 15 серпня карне провадження про розтрату понад 1,5 млн. грн шляхом залучення до спорудження «Стіни» фіктивних підприємств. А 13 липня Генеральна прокуратура України (ГПУ) заявила, що в ДПСУ привласнили під час спорудження «Стіни» понад 100 млн грн.

Затримання
Щойно 25 липня ц. р. джерело в НАБУ запевнило інформагенцію «Українські новини», що його слідчі вже підготували низку повідомлень про підозри в розкраданні коштів керівникам управлінь ДПСУ, які будують «Стіну». А 8 серпня НАБУ повідомило, що його її детективи затримали шістьох підозрюваних у розтраті понад 16 млн грн, спрямованих на спорудження «Стіни».
Наступного дня Назар Холодницький, голова Спеціальної антикорупційної прокуратури (САП), уточнив, що затримали сімох запідозрених у розкраданні 16 млн грн, а також поінформував: «Фактично, гроші, які були надані винятково на будівництво укріплень по проекту «Стіна», пішли на облаштування та будівництво будинку для офіцерів. У злочинних діях підозрюють посадовців ДПСУ. Усі вони зараз перебувають у НАБУ».
Правник також конкретизував: «Затриманий Олександр Атаманюк, начальник управління будівництва департаменту туристичного забезпечення адміністрації ДПСУ. Також затримали Володимира Цалко, це — колишній начальник 1-го окремого відділу будівництва ДПСУ. Це той офіцер, що здійснював нагляд за виконанням проекту. Також затримали кількох директорів приватних фірм і посередників. Серед затриманих — старший офіцер виробничо-технічного відділення 1-го окремого відділу капітального будівництва ДПСУ В’ячеслав Майданович, директор Агенції захисту інформації Агаверді Аділов, колишній заступник державного підприємства «Чернігівський облавтодор» Сергій Значко й посередник у передачі коштів службовим особам ДПСУ Олександр Хвіщук».
Того ж дня Олег Слободян, помічник голови ДПСУ, в ефірі «Радіо Свобода» так відреагував на заяву п. Холодницького: «Проект «Стіна» передбачає будівництво нових приміщень для прикордонників і створення нових підрозділів. Неможливо охороняти кордон, не маючи, умовно кажучи, приміщень, де це робити. Нещодавно було відкриття нового відділу прикордонної служби «Тополі», який також був реконструйований у рамках цього проекту. Тому і реконструкція підрозділу, про який розповідає Назар Холодницький, також відбувалася в рамках цього проекту. Немає ніякого будинку офіцерів, як будинку для проведення культурних заходів. Було старе приміщення. З одного боку зробили підрозділ, з іншого боку — квартири для сімей офіцерів».

Арешти
Натомість Семен Семенченко, народний депутат України від партії «Самопоміч», заперечив п. Слободяну в тому ж ефірі «Радіо Свобода»: «Я не став би все зводити до будівництва гуртожитків. Детективи НАБУ зробили те, чого не зробила прикордонна служба. Вони просто пройшлися ділянками кордону, де збудували «Стіну», взяли всі платіжки, всі додаткові документи і звірили з тим, що є наявним, а що є на папері. З’ясували масове відправлення грошей через «конверти», переказ у готівку. У т. ч. затримали посередника між полковником Атаманюком, керівником будівельного управління ДПСУ, і постачальниками. У нього було знайдено під час обшуку 1,5 млн грн».
«По-друге, була проведена експертиза бетону й інших будматеріалів. З’ясувалося, що подекуди у кілька разів відрізнявся вміст того ж цементу. Це призвело до того, що на багатьох ділянках кордону інженерна сітка, яку багато хто вважає «Стіною», була вкрадена російськими селянами, котрим нічого не треба було демонтувати — її просто знімали та забирали. Були й зразкові ділянки кордону з відеокамерами, з бетонними спорудами, з рокадними дорогами, куди привозили і представників Комітету з питань національної безпеки й оборони, і журналістів. Але в багатьох випадках було звичайне поле, сіточки, які підтримували ломаки», — повідомив депутат Семенченко.
Своєю чергою, Артем Ситник, директор НАБУ, запевнив 10 серпня: «Нещодавно були провадження за проектом «Стіна», і це лише перші затримання, бо ми практично не все відпрацювали, це результат роботи за певною областю цього проекту й усі перекази ще до кінця не дослідили».
11 серпня Солом’янський районний суд у Києва, обираючи запобіжні заходи підозрюваних у розкраданні грошей під час реалізації проекту «Стіна» на кордоні України, ухвалив їхнє тримання під вартою з можливістю внесення застави різного обсягу — від 500 тис. до понад 8 млн грн. Найбільшої суми «удостоївся» В’ячеслав Майданович, котрого суд також зобов’язав здати паспорти і носити електронний браслет, бо прокурор переконав суддів, що цей прикордонник таки знає про те, як можна втекти з України.

«Сигнал від американців»
Водночас політичний аналітик Дмитро Корнійчук коментував 11 серпня: «Слідчі дії в ДПСУ з боку НАБУ і САП вказують на те, що США пильно стежать за проектом «Стіна», контроль над яким перейшов у руки Президента Порошенка. Атака НАБУ та САП на ДПСУ відбувається через зміну контролю над проектом «Стіна». З посади голови ДПСУ пішов Віктор Назаренко, лояльний до «Народного фронту», зокрема до міністра внутрішніх справ Авакова та секретаря Ради з національної безпеки й оборони Турчинова. На його місце прийшов Петро Цигикал, висуванець «Блоку Петра Порошенка». Контроль перейшов на Банкову, але обшуки НАБУ — сигнал від американців про те, що за «Стіною» пильно стежать. Президент Трамп таким чином максимально послаблює Петра Порошенка, щоб зробити слухняним і в перспективі не дозволити стати Президентом 2019-го».
13 серпня ще й ГПУ запевнила: «Департамент із розслідування особливо важливих справ в сфері економіки ГПУ виявив спільно зі Службою безпеки України «злочинну схему розтрати з подальшим привласненням бюджетних коштів під час проведення закупівель товарів, робіт і послуг в інтересах ДПСУ. Упродовж 2016-2017 рр. під час будівництва українсько-російського кордону службовими особами ДПСУ разом із приватними підприємцями шляхом придбання на користь державного органу товарів, робіт і послуг, здійснено розтрату та привласнення бюджетних коштів в сумі понад 100 млн грн. Станом на теперішній час проводиться комплекс невідкладних слідчих дій, вилучено речові докази, що підтверджують причетність посадових осіб ДПС України та вказаних суб’єктів господарювання до здійснення протиправної діяльності».
Однак військовий експерт Дмитро Снєгірьов вважає: «Скандал, який розгорнувся навколо цього проекту, — не стільки спроба його блокування, скільки удар по авторах. Зокрема, по Арсену Авакову, котрий лобіює продовження будівництва «Стіни», а також, щоб знищити політичні амбіції «Народного фронту». Адже два тижні тому «Народний фронт» наполягав на тому, щоб частина конфіскованих активів Януковича (400 млн грн) були виділені на добудову «Стіни». Але правоохоронці відкрили карні провадження у зв’язку зі зловживанням під час будівництва — фактично проти «стрілочників». І вони не отримають реального покарання».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply