Новини для українців всього свту

Friday, Feb. 3, 2023

В Україні дозволять працювати приватним детективам

Автор:

|

Березень 09, 2021

|

Рубрика:

В Україні дозволять працювати приватним детективам
Спорядження приватного детектива

Багато хто з нас зачитувався пригодами приватних детективів із творів Артура Конан Дойла, Аґати Кристі й інших письменників. Однак їхня діяльність в Україні офіційно не була дозволена. І, здається, крига скресла.

ВРУ дає добро
Верховна Рада України (ВРУ) нарешті нещодавно попередньо схвалила законопроєкт № 3010 про інститут приватних детективів, хоча в Україні зараз уже працює понад 2 тис. таких нишпорок. Згідно з цим законопроєктом, приватні детективи — це особи, які виявили бажання займатися індивідуально або шляхом надання замовникам специфічних послуг (пошук, отримання, фіксація, аналіз і передавання інформації про осіб, об’єкти та події) з метою забезпечення захисту їхніх прав та законних інтересів на платній договірній основі.
Приватним детективом може стати фізична особа, яка має: громадянство України, повну вищу юридичну освіту або вищу освіту за спеціальністю правоохоронна діяльність, володіє державною мовою, стаж роботи в галузі права або правоохоронної діяльності — три роки, пройшла відповідне навчання й отримала свідоцтво.
Проєкт закону складається з 22 статей, які визначають і регламентують надання детективних послуг; вимоги, права й обов’язки приватних детективів; організацію державного та громадського контролю за приватною детективною діяльністю. Законопроєкт про приватну детективну діяльність прийняли в першому читанні. Нагадаємо, що ВРУ попереднього скликання цей закон так і не прийняла.

Хто такі приватні детективи
Приватні детективи — це спеціально навчені інтелектуальні професіонали, котрі пройшли кілька навчальних курсів щодо того, як аналізувати інформацію про злочини та злочинців, а також розробляти засоби та стратегії їхнього арешту та приборкання їхньої діяльності.
Зазвичай вони не є членами збройних підрозділів. Це не поліція, і не армія. Це приватні консультанти з питань охорони, котрих наймають для розкриття зловмисних дій і злочинів. Вони використовують різноманітні методи розслідування, щоб знайти все, що їм заманеться.
Та вони завжди дають відповіді на будь-які запитання. Логічні навички та розуміння альтернативних рішень — це частина компетенцій, необхідних для успішного розшуку. Крім цього, критичне мислення та розгадування головоломок є важливою частиною роботи, незалежно від програми.
Частина того, що роблять приватні детективи: вистежування кіберзлочинців, пошук зниклих безвісти, відновлення втраченого/викраденого майна, вистежування й арешт серійних вбивць, дослідницька належна старанність тощо.
Цікаво зазначити, що приватними детективами стають колишні працівники поліції, шпигуни, військові й охоронці, котрі вирішили перенести свою кар’єру на інший рівень. Перебуваючи на спеціальних дорученнях, приватні детективи отримують імунітет від уряду. Це тому, що багато приватних детективів обмежують можливістю арештовувати чи затримувати винних, оскільки вони не мають повноважень поліції.
Зазвичай детективи починають свою кар’єру, працюючи поліціянтами. Саме з цього рівня вони починають будувати фундаментальні знання, необхідні для успішної кар’єри. Та приватний детектив — вільна птаха, він сам може вибирати справи, планувати свою роботу, не залежати від керівництва. Крім цього, прибутки приватника не обмежені розміром зарплати, а безпосередньо залежать від кваліфікації та репутації; від цих чинників і складається розмір гонорару. Чим вища кваліфікація та краща репутація, тим більший гонорар.

Як стати нишпоркою
Цікаво, що деякі відділи розвідки поліції можуть і не вимагати від детективів будь-якої формальної освіти за межами звичайної середньої школи або середньої освіти чи сертифікату про загальну освіту, перш ніж вам дозволять працювати детективом. Але можуть усе ж вимагати від вас здобути ступінь асоціатора або бакалавра на відповідній кафедрі закладу вищої освіти (ЗВО). Та в реальному розумінні обов’язково потрібно здобути певні знання, позаяк вони допоможуть загострити вас та забезпечити успішну кар’єру в розкритті злочинів.
Потенційні детективи проходять певні випробування, які оцінюють, наскільки вони надаються для виконання роботи. Тести перевіряють їхні розумові та фізичні здібності, вміння читати та писати, вміння обробляти логічні та критичні ситуації, навички спілкування.
Найбільш стандартний варіант щоб стати детективом, — піти вчитися в юридичний ЗВО або середньо-спеціального навчального закладу. Після його закінчення найкраще піти попрацювати в органи внутрішніх справ для того, щоб набратися досвіду та зрозуміти, чи подобається вам цей фах. Для того, щоб стати детективом, почати свій шлях можна відразу з курсів і роботи, можливо, комусь це вдасться, але труднощів не уникнути, адже нікому буде допомогти, підказати недосвідченому новакові.

А що за кордоном?
Особливої гостроти проблема співвідношення державних і громадських інтересів у сфері провадження негласного контролю за інформаційними ресурсами набула у США й Європейському Союзі. Зокрема, у Великій Британії та Сполучених Штатах діють законодавчі обмеження для використання відеостеження на виробництві. Натомість, в Австрії, Німеччині, Норвегії та Швеції роботодавець зобов’язаний дійти згоди в цих питаннях із працівниками.
У США права та можливості приватного детектива безпосередньо пов’язані з його класом. Приватним детективам присвоюють класи А або С (клас В присвоюються охоронцям). Детективи класу А можуть займатися винятково збиранням інформації. Клас С дає право носити зброю, проводити розслідування та надавати охоронні послуги. Детективам обох класів дозволено затримувати осіб, запідозрених у скоєнні злочину, та передавати їх у поліцію, але заборонено проводити обшуки й арешти.
Отримання ліцензії на заняття приватним розшуком у США справа доволі складна та тривала. Крім цього, ліцензія діє лише в межах одного штату, тому великі детективні аґенції реєструють одночасно в кількох штатах США.
Діяльність приватних детективів у Федеративній Республіці Німеччина (ФРН) характеризується комерціалізованою спрямованістю. Приватне детективне бюро у ФРН має бути зареєстроване як установа, що займається підприємницькою діяльністю. Бюро має виконувати всі закони та постанови, що стосуються подібних установ у кожному конкретному німецькому реґіоні. На відміну від деяких інших країн, засновник не повинен володіти професійною підготовкою, натомість є вимоги щодо наявності мінімального капіталу. Згідно з Федеральним законом про приватні підприємства, для відкриття приватної детективної служби потрібен спеціальний дозвіл органів місцевої влади, в т. ч. на укладання контрактів зі замовником: відомством, підприємством, приватною фірмою. У такому дозволі можуть відмовити у разі, якщо приватна структура не в змозі забезпечити необхідний рівень безпеки роботи або не має для цього достатніх фінансових, технічних чи інших можливостей.
Близько 70 % англійських приватних детективів раніше працювали в поліції. Це, своєю чергою, зумовлює той факт, що у Великій Британії підтримують дуже тісну інформаційну співпрацю між приватними детективними аґенціями та державними правоохоронними органами (поліцією) під час розслідування злочинів та захисту прав і свобод громадян.
У Франції приватний детектив — це особа, котра займається розслідуванням і проводить наукові дослідження в порядку приватного обвинувачення за певну винагороду. Законодавство Франції чітко відокремлює професію приватного детектива від професії юриста, діяльності нотаріуса, поліції й інших близьких за сутністю професій. У Кодексі національної безпеки закріплене поняття детектива як особи, котра професійно займається діяльністю, що виходить за рамки офіційних поліційних процедур у галузі приватного права, з метою захисту
інтересів особи на умовах конфіденційності.
В Іспанії дипломи, що надають право здійснення приватної детективної діяльності, видають університети й інші навчальні заклади, затверджені Міністерством внутрішніх справ. Функції іспанських детективів щодо збирання інформації та доказів реалізують здебільшого в галузі приватного права, фінансової, економічної та комерційної діяльності, а також у сфері особистої безпеки осіб. Приватним детективам забороняють вести
справи про службові злочини. У разі виявлення фактів службових злочинів детектив негайно інформує про це державні правоохоронні органи. Також детективам заборонено використовувати спеціальні технічні прилади, які можуть порушити права та свободи людини щодо приватного життя, телефонних розмов, переписки тощо.
Як повідомляв «Міст», приватні детективи шукатимуть убивць.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply