Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 8, 2022

В окупації опинилися й українські пенітенціарні заклади

Автор:

|

Листопад 22, 2022

|

Рубрика:

В окупації опинилися й українські пенітенціарні заклади
Олена Висоцька

Після 24 лютого ц. р. 13 українських слідчих ізоляторів (СІЗО) і колоній, в яких сидять близько 2 тис. українських засуджених, опинилися у в’язницях на окупованій території. Там їх змушують отримувати громадянство Російської Федерації (РФ) і пропонують «свободу» у вигляді військової служби. Міністерство юстиції України, якій підпорядковуються пенітенціарні установи, не встигло евакуювати в’язнів. «Ми готувалися до евакуації установ, але не до такої кількості. Ми не очікували такого широкого фронту», — пояснила Олена Висоцька, заступниця міністра юстиції, відповідальна за систему виконання кримінальних покарань. За її словами, відомство планувало евакуювати колонії та СІЗО, розташовані неподалік від окупованих із 2014 року територій Донецької та Луганської областей. Однак зробити це завадили формальності.

Місія (не)здійсненна
«Як міністерство ми не можемо самостійно приймати такі рішення та забезпечувати їхнє виконання, — пояснила п. Висоцька. — Задіяні кілька органів. Рішення про евакуацію приймають обласні військові адміністрації (ОВА). Перевезенням займається Національна гвардія, підпорядкована Міністерству внутрішніх справ».
Вона урядовця, що Луганської ОВА не ухвалила рішення про евакуацію СІЗО зі Старобільська, хоча це можна було зробити, адже там утримували відносно малу кількість підсудних — близько 300 осіб.
Утім безпечно евакуювати людей із режимних об’єктів складно з організаційної точки зору. За інформацією чиновниці, на окупованих ще 2014-го територіях залишилося 20 установ відбування покарань, де перебували 29 тис. в’язнів. Тоді вдалася лише одна евакуація — жіночої колонії у Луганській області.
«Також була спроба евакуації колонії на кордоні Луганської та Донецької областей, — поділився Олег Цвілий, голова громадської організації Альянс української єдності, що займається правами засуджених і в’язнів. — Однак під час евакуації почався мінометний обстріл, постраждали близько 300 бранців. Інші спробували самостійно вийти з колонії. Дуже багато людей загинуло на розтяжках, мінних полях і під обстрілами».
«Тож постає питання про доцільність евакуації, — міркує п. Висоцька. — Зараз подейкують про ймовірність нападу з Білорусі. Чи маємо ми організувати евакуацію установ із півночі? Куди? Де не буде наступу? І чи є у нас там належні умови?»

Альтернатива евакуації
Урядовця каже, що і до 24 лютого можна було задіяти інші механізми для звільнення осіб, яких утримують у СІЗО, — зміна запобіжного заходу на домашній арешт або особисте зобов’язання. Для цього адвокат чи прокурор мають подати відповідне клопотання до суду, обґрунтовуючи його тим, що підсудний хоче евакуюватись або захищати країну. Втім до 24 лютого судових рішень щодо таких клопотань було мало.
Своєю чергою, засуджені, які відбувають покарання в колоніях, могли і можуть звернутися до президента з проханням про помилування. Адже від початку повномасштабної війни помилували 385 тих, хто має бойовий досвід і не вчинив тяжких чи особливо тяжких злочинів.
Втім, як переконаний правозахисник п. Цвілий, саме Міністерство юстиції мало змогу вдатися до альтернативи евакуації. «Могли хоча б вчасно вивезти добровольців, які були готові захищати Україну і написали заяви про помилування, — обурився він. — До прикладу, напередодні окупації в одній з херсонських колоній ці заяви приймав чиновник, який зараз співпрацює з росіянами».
Правозахисник зазначив, що перед війною «Альянс української єдності» звертався зі запитами до Міністерства юстиції. «Ми питали, чи мають вони план евакуації установ щодо відбування покарань. Нам відповіли, що план є, але він секретний», — зазначив він.
Олена Висоцька пояснила, що інформація про те, які установи евакуювали і куди саме, має обмежений доступ. Є лише статистика — 11 установ на 4,5 тис. в’язнів, які вдалося евакуювати від початку гарячої фази російсько-української війни. Їх вивезли з населених пунктів уздовж лінії фронту. «Території, звідки ми евакуювали установи, не були окуповані. Але дві будівлі колоній вже після евакуації були повністю знищені», — поінформувала вона. — А в’язні 13 установ потрапили під окупацію у перші два-три дні повномасштабної війни».
Як повідомляв «Міст», у Київському СІЗО облаштовують платні камери підвищеного комфорту.

About Author

Meest-Online