Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 8, 2022

Українці вимагають створити ТСК для розслідування справи «ваґнерівців»

Автор:

|

Вересень 18, 2020

|

Рубрика:

Українці вимагають створити ТСК для розслідування справи «ваґнерівців»
Юрій Луценко й Олександр Турчинов

Тижневик «Міст» уже писав про те, що у вищих ешелонах української влади зірвали операцію українських спецслужб зі затримання бойовиків, винних у злочинах на Донбасі. Офіційний Київ існування такої операції тоді заперечив, але шила в мішку на сховаєш.

Заява та петиція
Олександр Турчинов, колишній виконувач обов’язки президента України, й Юрій Луценко, колишній генеральний прокурор України, 10 вересня дали спільну прес-конференцію, на якій заявили, що теперішня українська влада прагне знищити матеріали, які підтверджують підготовку спецслужбами України затримання бойовиків із приватної військової компанії (ПВК) «Ваґнер», причетних до військових злочинів на Донбасі. «Керівництво держави починає приховувати цю інформацію і, ба більше, примушує керівників українських спецслужб дурити суспільство. Але ви знаєте, найбільш небезпечним є те, що для того, щоб приховати зло, здійснюють спроби знищити цю інформацію, знищити документи та матеріали», — зазначив п. Турчинов.
Вони продемонстрували журналістам документи 2019-2020 рр., на основі яких 30 липня ц. р. мали вручити підозри 26 «ваґнерівцям». За словами п. Луценка, цих бойовиків звинувачують у терористичних і військових злочинах приблизно за 15 статтями Кримінального кодексу України (ККУ). Він додав, що ці документи свідчать про те, що спецоперація таки була, а Зе-влада бреше.
Юрій Луценко вважає, що Володимир Зеленський повинен звільнити учасників наради, після якої деталі спецоперації стали відомі відповідним структурам Російської Федерації (РФ) й операцію зірвали: Андрія Єрмака, главу Офісу президента (ОПУ), і Руслана Демченка, першого заступника секретаря Ради з національної безпеки й оборони України; вибачитися перед офіцерами спецпідрозділів, чию гідність принижують нагородити їх; а також провести комплекс заходів, аби подібні речі не могли відбуватися, і не знищувати документи. Він також стверджує, що офіцери практично всіх служб, задіяних в цій операції, готові свідчити тимчасовій слідчій комісії (ТСК), яку необхідно створити у Верховній Раді України (ВРУ).
Саме це й було головною метою цієї пресконференції. Тож петиція родичів воїнів, котрі загинули на Донбасі, з вимогою створити парламентську ТСК у справі «ваґнерівців» зібрала необхідних 25 тис. голосів. Відповідно до закону «Про звернення громадян», розгляд електронної петиції здійснюють невідкладно, але не пізніше десяти робочих днів від дня оприлюднення інформації про початок її розгляду.
Авторка звернення — Віталіна Тарасова, вдова Героя України Костянтина Могилка, командира літака АН-30Б, збитого російськими найманцями у червні 2014-го. Серед ініціаторів є також Ніна Бондаренко, мати Віталія Бондаренка, котрий загинув у літаку Іл-76 14 червня 2014 року; Сергій Ніконов батько Павла Ніконова, котрий загинув у тому Іл-76 ; Тетяна Котова, дружина Олександра Котова, котрий також загинув у збитому літаку Іл-76. «Ми, родичі та близькі українських воїнів, котрі загинули, захищаючи Україну у найважчий період російської аґресії, з гірким подивом читаємо шокуючу інформацію про те, що операцію з вивезення в Україну російських найманців зірвали. Це не просто бійці одіозного підрозділу найманців. Це люди, котрі вбивали наших рідних, воювали проти нашої армії на Донбасі в 2014-2015 рр. Це військові злочинці, котрі вчинили безліч кривавих злочинів на території України, частина з яких стали найбільш траґічними сторінками цієї війни», — зазначили у петиції.

Реакція
Цікаво, що першими на цю пресконференцію зреагували представники «п’ятої колони» в Україні, котрі воюють і п’ятого президента України, і проти шостого. Ренат Кузьмін, народний депутат фракції «Опозиційна платформа — За життя», лідером якої є кум Путіна Медведчук, заявив: «Подивився пресконференцію Турчинова і Луценка. Висновок: 1. Для того, щоб державний переворот стартував, не вистачає зрозумілого українцям приводу. Влада такого приводу не дає, отже, змовники такий привід будуть штучно створювати навколо історії з «ваґнерівцями». 2. Офіційна вимога Порошенка про створення ТСК у ВРУ стане сигналом до мобілізації прихильників силового повалення президента Зеленського. 3. Учасники пресконференції дуже бояться опинитися за ґратами за підготовку державного перевороту, тому спробують сховатися за ширмою публічності та псевдопатріотичної риторики. 4. Вони розуміють, що є дуже вразливими з питання здачі Криму, тому, заявляючи про свою невинність і безперспективність їхнього притягнення до кримінальної відповідальності за це, явно намагалися блефувати, дезорієнтуючи владу. 5. У силових і правоохоронних структурах працює багато прихильників Порошенка, готових приєднатися до змови при зручному випадку».
«Що б я порадив президенту Зеленському? — писав п. Кузьмін наче з методички Кремля. — Необхідно негайно почати три паралельні розслідування: про можливий «злив» високопоставленими чиновниками ОПУ інформації про «ваґнерівців»; про змову з метою захоплення державної влади восени 2020 року; про злочинну здачу Криму 2014 року».
При цьому він наполягає, щоб усі три кримінальні провадження розслідували ефективно та швидко, з широким висвітленням у пресі. «Розслідування повинні проводити три незалежні один від одного слідчі групи під керівництвом різних прокурорів-процесуальних керівників. Усіх встановлених злочинців треба негайно заарештувати, незалежно від займаних посад, звань і колишніх заслуг. Судовий процес має бути максимально відкритим і публічним. Винні повинні вирушити в місця позбавлення волі на тривалі терміни. Крім цього, у ВРУ необхідно створити ТСК, роботу яких необхідно зробити максимально прозорою та максимально публічною. Звіт про роботу ТСК розглянути на засіданні Ради зі запрошенням президента і керівників правоохоронних органів. Якщо Зеленський цього не зробить, країну чекає новий державний переворот», — застерігає проросійський депутат.

Як це було
Як писав «Міст», 29 липня ц. р. в Білорусі затримали 30 росіян із ПВК «Ваґнер». Україна просила екстрадиції тих із них, хто воював на Донбасі, але 14 серпня Білорусь передала затриманих РФ. 5 серпня президент Зеленський звільнив з посади начальника Головного управління розвідки Міністерства оборони України Василя Бурбу та призначив на цю посаду Кирила Буданова.
За інформацією джерел «Української правди», українські спецслужби готували масштабну операцію зі затримання групи бойовиків ПВК «Ваґнера», для чого їх заманили до Білорусі. Однак після того, як силовики доповіли про ці плани ОПУ, спецоперація провалилася.
Журналіст Юрій Бутусов, котрий одним із перших заявив про провал операції Служби безпеки України (СБУ) зі затримання «ваґнерівців», стверджував, що операцію проводили спільно зі спецслужбами США. А журналістка Яніна Соколова опублікувала дві порції записів із вербуванням російських військових, котрі розповідають, як воювали на Донбасі проти української армії.
Полковник Буданов запевняв, що «ваґнерівців» до Мінська перекидали російські спецслужби і це не було спецоперацією СБУ. А генерал Бурба заявляв, що «дезінформація і домисли» щодо справи «ваґнерівців» є «спробою завдати шкоди спецслужбам України».

Результат
Після такого резонансу влада мовчати вже не могла. Тож Державне бюро розслідувань (ДБР) відкрило кілька кримінальних справ за заявами про зрив можливої спецоперації з перевезення найманців ПВК «Ваґнер» до України. Про це повідомила Ірина Венедиктова, генеральна прокурорка України.
На запитання журналістів про те, чи справді спецоперацію з «ваґнерівцями» розробляли в Україні, і чи буде розслідування, відповіла: «Мені особисто невідомо, що таку спецоперацію готували». Правниця зазначила, що ДБР розслідує за цим фактом не одне кримінальне провадження. «А тих, хто вважають себе цінними свідками і можуть щось повідомити слідству додатково, органи досудового слідства мають допитати», — заявила вона.
А у ВРУ зареєстрували постанову про створення ТСК у справі
«ваґнерівців». Своєю чергою, Олексій Гончаренко, народний депутат України від франції «Європейська солідарність», поінформував, що написав депутатське звернення щодо розслідування розголошення даних, які призвели до передчасного затримання бійців ПВК «Ваґнер» у Білорусі. «У відповідь на цей запит мені повідомили, що Головне слідче управління СБУ вже розпочало досудове розслідування у кримінальному провадженні №22020000000000213 від 8 вересня ц. р. за ознаками кримінального порушення, передбаченого ст. 387 (розголошення даних оперативно-розшукової діяльності, досудового розслідування) ККУ».
Принагідно СБУ порушила й 15 нових кримінальних справ проти Петра Порошенка. Про це повідомив Ігор Головань, його адвокат. Він назвав це «юридичним трешем», який досягає свого максимуму. За словами правника, в фабулах цих справ багато йдеться про банківську систему. Зокрема, адвокати пов’язують це з активністю колишніх власників «ПриватБанку».
Владний коментар цієї події був більш ніж дивним. Зокрема, Ірина Венедиктова заявила, що Петру Порошенку вигідне відкриття проти нього кримінальних проваджень. «Мені здається, що така увага до кримінальних проваджень — певний PR певним особам. Як найкраще привернути до себе увагу? Вийти й сказати: «Дивіться, на мене відкрили справу». Відповідаючи на запитання, чи потрібен такий PR Петрові Олексійовичу, котрий не є молодим політиком, а пропрацював п’ять років президентом, генпрокурорка запевнила: «Гадаю, що на сьогоднішній день йому такий PR потрібен».
Нагадаємо також, що раніше Печерський суд Києва зобов’язав Офіс генерального прокурора розпочати кримінальне розслідування діяльності Олександра Турчинова та Петра Порошенка за саботаж виконання мінських угод.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply