Новини для українців всього свту

Friday, Oct. 22, 2021

Українська Феміда неабияк загрожує державі Україна

Автор:

|

Вересень 09, 2020

|

Рубрика:

Українська Феміда неабияк загрожує державі Україна
Григорій та Ігор Суркіси

У державному «ПриватБанку» (ПБ) немає 350 млн USD, аби виконати сумнівний вердикт.

«Фактично це теракт»
Денис Малюська, міністр юстиції України, констатував минулого тижня, за його словами, «один із найбільших зашкварів в історії судової влади України». Тобто, на думку урядовця, столична Феміда ухвалила черговий явно «пересмажений» вердикт.
Це не здивувало знайомих із попередніми одіозними рішеннями скандального судді Сергія Вовка. Адже їх надто багато. А найвідоміший — ув’язнення 2012 року тодішнього міністра внутрішніх справ Юрія Луценка за «незаконне святкування Дня міліції». В Європарламенті дійшли висновку, що Вовк засудив міністра з політичних мотивів.
А тепер він ухвалив у Печерському районному суді Києва стягнути з державного ПБ 350 млн USD на користь офшорних компаній, пов’язаних із братами Суркісами — Григорієм (депутатом проросійської парламентської фракції «Опозиційна платформа — За життя» й почесним президентом Федерації футболу України, ФФУ) та Ігорем (президентом, отже, власником київського футбольного клубу «Динамо»). Зокрема, 250 млн USD їхні компанії розмістили на депозитах у кіпрському відділенні ПБ і примусово конвертували їх під час його націоналізації за процедурою bail-in. Ще 102 млн USD — відсотки, які компанії самі собі нарахували.
Суркісів позбавили 250 млн USD тому, що їх визнали «пов’язаними з ПБ особами». Американська компанія з корпоративних розслідувань Kroll розсекретила схему, за якою в 2008-2010 рр. тодішній власник ПБ Ігор Коломойський і Суркіси виводили кошти з цієї фінансової установи. Позики на загальну суму від 361 млн USD були розділені на частини, кожна з яких по черзі проходила через мережу транзакцій між рахунками пов’язаних між собою компаній. Кошти переспрямовували на депозитні рахунки шести компаній — Sofinam Investments, Lumil Investments, Berlini Commercial, Camerin Investments, Sunnex Investments, Tamplemon Investments. Усі компанії були зареєстровані в один і той же день, за тією ж самою адресою і перебувають під юрисдикцією Британських Вірґінських островів. Усі шість депозитних рахунків можуть належати братам Суркісам.
Але суддя Вовк не зважав на це, й таким чином підіграв шахраям — навряд чи безоплатно. Фінансовий аналітик Сергій Фурса іронізував: «Суд постановив виплатити гроші навіть без розгляду справи по суті. Тобто, суд постановив, що українці за визначенням винні олігархам».
Адже міністр юстиції визнав: «Кошти можуть бути стягнуті з ПБ шляхом, у т. ч. «виставлення платіжної вимоги на примусове списання коштів і/або винесення постанови про арешт майна (коштів) боржника. Відібрати десять мільярдів у «Привату» — відібрати їх у медиків, освітян і пенсіонерів, котрих фінансують із бюджету». А Петро Крумханзл, голова правління ПБ , констатував: «У результаті таких судових рішень наш внесок у розвиток країни — наші дивіденди до державного бюджету — можуть значно скоротитися».
Тож Сергій Іванов, член Ради громадського контролю Державного бюро розслідувань України, прокоментував вердикт судді Вовка так: «Фактично це теракт проти держави. В певному сенсі слова Вовк та його наймачі — не менш небезпечні вороги України, ніж Путін».

«Їх можуть стягнути»
Свою чергою, Артем Шевальов, заступник голови наглядової ради ПБ, заявив, що в цій фінансовій установі «немає зарезервованих десяти мільярдів гривень, які Печерський районний суд Києва стягнув на користь шести британських компаній, пов’язаних із братами-бізнесменами Ігорем і Григорієм Суркісами». За його словами, «завдяки політиці управління ризиками списання коштів не відіб’ється на поточному фінансовому стані банку, але можливі наслідки для економіки країни, бюджет не дорахується цих мільярдів на виплату пенсій, на оборону, на соціалку, на боротьбу з пандемією».
Тому в ПБ, за словами його адвоката Андрія Пожидаєва, не планують виплачувати кошти офшорним компаніям Суркісів. Але він визнав, що їх можуть стягнути шляхом звернення до Національного банку. «За всю незалежну історію нашої країни так не можна було робити — сьогодні можна. Суддя може змінити закон без Верховної Ради (ВРУ). Виконавче провадження чітко передбачає, який перелік дій мають зробити державні виконавці, суддя може визначити ще декілька. Суддя може змінити процесуальний кодекс, який чітко визначає, що може бути забезпеченням позову і точно не передбачає, що як забезпечення можна стягувати грошові кошти. Безумовно, апеляція. Дуже важко прогнозувати подальші кроки. Це вперше в новітній історії України відбуваються такі дії. Немає якихось відпрацьованих алгоритмів, що далі робити, щоб запобігти найгіршим результатам», — пояснив правник.
Але Денис Шмигаль, прем’єр України, запевнив, що уряд оскаржить вердикт судді Вовка в апеляційному суді. І пояснив, що той ухвалено з порушенням норм процесуального законодавства — без розгляду справи по суті. А міністр юстиції уточнив: «Без встановлення того, чи справді ПБ винен ці кошти. Без встановлення того, чи не спливла давність. Без встановлення будь-яких фактів у справі. Упевнений, справедливість у справі буде відновлено».
Андрій Пожидаєв обурювався: «Це перший випадок в історії нашої судової системи, коли суддя зміг без ВРУ поміняти норми законів і кодексів. Із таким же успіхом він міг вирішити, що сонце встає на Заході, Земля пласка, а Ілону Маску нікуди більше літати».
Ексміністр фінансів Олександр Данилюк також слів не добирав: «Гроші вирішують все! Абсолютно зрозуміло, що суд був заангажований Суркісами та Коломойським. Це початок розвалу результатів націоналізації ПБ. А це коштуватиме простим українцям сотні мільярдів гривень».
Із цим погодився Віталій Шабунін, голова Центру протидії корупції, котрий зауважив: «Таке рішення відкриває додаткові можливості колишньому власнику Коломойському в десятках судових спорів проти ПБ. Міжнародний валютний фонд на це точно не погодиться. Наші партнери це не проковтнуть. Вовк не міг цього не розуміти, і такі залежні судді завжди узгоджують дії з Офісом президента. Тому це точно не було тільки його рішення».

«Принизливо і для президента»
Юлія Самаєва, редакторка відділу економіки київського часопису «Дзеркало тижня» з’ясувала: «Незадовго до того, як Печерський суд прийняв своє одіозне рішення, один почесний президент ФФУ (Григорій Суркіс. — Авт.) мав розмову з одним почесним першим помічником президента (Сергієм Шефіром. — Авт). І розмова ця була результативною на всі 33 % від суми позову в 350 млн USD за рішення на користь позивачів.
Вона розповіла про механізм, завдяки якому Суркіси домоглися рішення суду: «Подали кілька абсолютно ідентичних позовних заяв, щоб одержати можливість вибору судді й обіграти систему автоматичного розподілу справ. У нерівній боротьбі переміг суддя Сергій Вовк».
«Звісно, ми могли б написати, що волаюче беззаконня, яким просякнута українська судова система, відбувається без участі Банкової (місце роботи президента України. — Ред.). Там, мовляв, також стурбовані, але не мають ні розуміння, ні досвіду, щоб придумати розв’язання цієї проблеми. Але ми не напишемо. Представляти Зеленського таким собі бевзнем, для якого все надто складно, щоб розбиратися, і за спиною якого щось каламутять хитрі та моторні соратники, яким він наївно довіряє, — принизливо і для президента, і для нас. Він не дурний і не глухий. Але це лише посилює його персональну відповідальність за беззаконня в країні», — резюмувала редакторка.
Щоправда, 5 вересня п. Малюська заявив, що міністерство юстиції підготувало законопроєкт, який дозволить не здійснювати примусового виконання, за його словами, «незаконної, нахабної та безглуздої, ухвали стягнення з ПБ 350 млн USD на користь компаній Суркісів». Згідно з текстом цього законопроєкту, пропонують доповнити закон «Про виконавче провадження» формулюванням «Забороняється при виконанні судового рішення про забезпечення позову вживати заходи щодо стягнення коштів та/або звернення стягнення на майно боржника, крім накладання арешту».
8 вересня Національне антикорупційне бюро порушило кримінальну справу за фактом ухвалення суддею Печерського райсуду Сергієм Вовком рішення на користь Суркісів у справі ПБ. Того ж дня Міністерство юстиції України подало скаргу на скандальне рішення Сергія Вовка до Вищої ради правосуддя.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply