Новини для українців всього свту

Saturday, Nov. 27, 2021

Україна — друга в світі за запасами бурштину, але його видобуток контролюють бандити

Автор:

|

Серпень 25, 2016

|

Рубрика:

Україна — друга в світі за запасами бурштину, але його видобуток контролюють бандити
Місце видобутку бурштину нагадує «місячний ландшафт»

Місце видобутку бурштину нагадує «місячний ландшафт»

«Поліція повністю взяла під контроль «бурштинову мафію», починаючи з вогнищ у Рівненській області, у нас працює там виїзний штаб, Національна гвардія — і в Житомирській та Волинській теж. Навіть були прояви в Київській області, в районі Чорнобильської атомної електростанції, але там ми швидко припинили», — заявив в ефірі телеканалу «112. Україна» Вадим Троян, перший заступник голови Національної поліції.
За офіційними даними, Україна займає друге місце в світі за запасами бурштину. Його ціна в Україні на «чорному» ринку коливається від 200 до 4500 USD за 1 кг залежно від якості. За кордоном його купують вдвічі-втричі дорожче.
В Україні щорічно незаконно видобувають 120-300 т бурштину. Лише за чорновими підрахунками, з урахуванням витрат на обладнаня, хабарі та «забезпечення» вивозу за кордон, обсяг тіньового ринку становить 230-300 млн USD. Водночас Держгеонадра повідомили, що зараз діють лише шість спецдозволів на видобуток бурштину, чотири з яких мають державні компанії. Законний видобуток підприємствами, що мають відповідні ліцензії, 2015-го становив лише 4 т! Офіційно від сплати за ренту до державного бюджету надійшло жалюгідних 50 тис. грн. Для порівняння: у бюджеті на 2016 рік доходи від видобутку бурштину були закладено амбітні 1,5 млрд грн, але ця сума так і залишилася на папері.
Леонід Галицький, завідувач відділом Інституту геологічних наук, повідомив, що на території України є принаймні понад 300 тис. т прогнозних ресурсів промислових запасів бурштину, які можуть давати державі 3 млрд USD на рік. Зараз надходження до бюджету — мізерні. Все пояснюється просто — бурштин копають люди, котрих контролює організована злочинність. Недарма про реґіони, де залягають поклади цього напівкоштовного каменю часто кажуть як про «Бурштинову народну республіку».
Як писав «Міст», нелегальне добування бурштину в Рівненській, Волинській і Житомирській областях сягнуло величезних масштабів. «На бурштині» працюють цілими родинами, часто діти ходять на кар’єр замість школи. Показовий приклад свого часу навів espreso.tv: Служба безпеки впіймала підпільну бригаду бурштинокопачів, організатором якої виявився… місцевий священик, у котрого під час обшуку виявили 70 кг відбірного каміння, яке на чорному ринку коштує близько 5 млн грн.
«Чорний» видобуток відбувається, зазвичай, двома кустарними способами. Перший (технологічно найпростіший) — взяти лопату і копати в лісі величезні десятиметрові ями, просіваючи пісок. Однак це фізично важко і масштаби, прямо кажучи, не промислові. Значно прибутковішицй спосіб — намивання за допомогою мотопомпи. Метод дуже простий: в яму під великим напором закачується вода, яка вимиває ґрунт, при цьому потоки бруду виносять легкий бурштин на поверхню.
За розповідями старателів, за кожну копанку вони щодня віддають місцевій мафії 200-300 USD. Але воно того варте — у певних місцях за ніч одна мотопомпа добуває до 15 кг бурштину. Тут, як у картах, піде «масть» — за ніч бригада бурштинокопачаів може витягнути із землі камінчиків на 10-20 тис. грн. Не пощастить — віддані бандитам гроші пропадуть на даремно.
Але «чорні» копателі не тільки щорічно вимивають із бюджету сотні мільйонів, вони ще й нещадно нищать природу. Як пише espreso.tv, технологія зі застосуванням мотопомп передбачає цілковите знищення рослинності та родючого ґрунту над місцем імовірного залягання бурштину. Місце видобутку спочатку перетворюється на болото, пізніше взагалі на «місячний ландшафт». За даними Держлісагентства, 3,5 тис. га лісу постраждало внаслідок незаконного копання. Насправді ж фактично знищених лісових площ у рази більше.
Ще один нюанс — кустарний метод видобутку за допомогою лопат і мотопомп дозволяє добути тільки 20 % від реальних запасів, за оцінками геологів, ще 80 % просто втрачаються. Повторний видобуток бурштину після помп вважається технічно неможливим.
З іншого боку, для багатьох жителів Полісся видобуток бурштину — єдине джерело засобів для існування. Всі експерти кажуть: легалізізація бурштинової індустрії — єдиний шлях подолати цей вид злочинного бізнесу та залучити кошти в державний бюджет. На жаль, поки що все обмежується гучними спецопераціями силовиків та обіцянками взяти під контроль «бурштинову мафію». Інша справа, що цей контроль часто-густо обертається черговою даниною зі звичайних селян, котрі за допомогою лопати та мотопомпи намагаються заробити собі на життя.
P. S. Зараз максимальне покарання, яке отримують нелегальні видобувачі бурштину — умовний термін або штраф у 6 тис. грн. Звісно, це — ніщо порівняно з перспективами намити кілька сотень доларів на день. Причому часто суд навіть повертає «чорниим» бурштиношукачам вилучену помпу чи екскаватор.

Ігор Берчак

До теми
Гадаєте, що місто Бурштин в Івано-Франківській області отримало свою назву від покладів цього напівкоштовного каміння? Ви категорично помиляєтеся. За переказами, колись під час прогулянки в тамтешніх лісах донька котрогось галицького князя загубила коштовне бурштинове намисто. Татко зігнав на пошуки всіх навколишніх селян, які кілька днів рачки повзали корчами, розшукуючи прикрасу. Князь, як видно, зі смердами не панькався, тож історія пошуків настільки міцно закарбувалася в народній пам’яті, що поселення, яке тут виникло, назвали Бурштином.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply