Новини для українців всього свту

Wednesday, Sep. 28, 2022

Україна могла втратити стратегічне оборонне підприємство

Автор:

|

Травень 03, 2018

|

Рубрика:

Україна могла втратити стратегічне оборонне підприємство

В’ячеслав Богуслаєв

Працівники Служби безпеки України (СБУ) провели обшуки в адміністративних приміщеннях заводоуправління та відділі цінних паперів Публічного акціонерного товариства (ПАТ) «Мотор Січ» (м. Запоріжжя) та за місцями проживання окремих фізичних осіб. СБУ підозрює В’ячеслава Богуслаєва, екс-реґіонала, почесного президента машинобудівного заводу «Мотор Січ» і народного депутата України (депутатська група «Воля народу») в незаконному продажі 56 % акцій підприємства інвесторам із Китайської Народної Республіки (КНР).

Акції — під арештом, власник каже про рейдерство
Шевченківський районний суд Києва повністю задовольнив клопотання СБУ та наклав арешт на 56 % акцій ПАТ «Мотор Січ», що належать китайським інвесторам, афільованим із компанією Beijing Skyrizon Aviation Industry Investment Co. Ltd. Правоохоронці вважають, що іноземці викупили контрольний пакет ПАТ «Мотор Січ», щоб заволодіти унікальними технологіями та перенести виробництво за межі України. «Представники іноземної компанії розбудовують сучасний завод із виробництва авіадвигунів, на який планується перенести українське виробництво та передати технології. Для реалізації цих намірів, усупереч українському законодавству, іноземці здійснили опосередковану концентрацію контрольного пакету акцій «Мотор Січ», який наразі оформлено на шість офшорних компаній і фізичну особу», — зазначили в СБУ. Це, на думку правоохоронців, становить пряму загрозу обороноздатності країни, оскільки ПАТ «Мотор-Січ» займається виробництвом і ремонтом комплектуючих і двигунів для військової авіації.
На підприємстві від усіх звинувачень відхрещуються. «Обшуки СБУ — це частина плану з рейдерського захоплення. Це серйозний удар по репутації. Я вже зустрічався з представниками деяких країн і пояснював їм, що це рейдерське захоплення», — емоційно заявив журналістам п. Богуслаєв. У «Мотор Січі» переконують, що продаж акцій китайському інвестору, а також співпраця з китайською стороною щодо організації ліцензійного виробництва українських авіадвигунів у КНР здійснюються в суворій відповідності до законодавства.

Російський слід
Версій щодо цієї гучної справи є багато. «За обшуками СБУ може стояти просте бажання змусити теперішніх акціонерів продати акції особам, близьким до силовиків», — пояснив інтернет-ресурсу Korrespondent.net Сергій Фурса, фахівець відділу з торгівлі цінними паперами інвестиційної компанії Dragon Capital. «Тут, швидше за все, корупційний інтерес, можливо, хтось інший хоче купити «Мотор Січ» і через СБУ хоче на це вплинути. Можливий, і державний інтерес. Адже компанія «Мотор Січ» є важливим підприємством і не хотілося б втратити наявні технології, і закрити такий завод», — вважає він.
Ще одна версія — спроба влади припинити співпрацю стратегічного підприємства з Російською Федерацією (РФ) в обхід санкцій. Викуп китайцями акцій «Мотор Січі» може бути завуальованим відновленням спільних проектів із РФ, які планують реалізовувати на території КНР. У запорізького підприємства вже є досвід співпраці з РФ — свого часу «Мотор Січ» придбала Оршанський ремонтний завод у Білорусі, де обслуговують російські літаки (двигуни українського виробника встановлені на моделях Ан-24, Ан-26, Ан-32 і гвинтокрилах Мі-8).
В’ячеслав Коновалов, аналітик компанії «Європатруль», припускає, що саме білоруський, а не китайський слід став основним у списку претензій СБУ. «Хоча росіяни і розгорнули політику імпортозаміщення та навіть заявили, що розробили власний двигун для гелікоптерів Мі-8, українська продукція, як і раніше, є для них стратегічно важливою. Тим більше, що «Мотор Січ» не стоїть на місці і видає нові розробки. Скажімо, остання модифікація вертолітного двигуна дозволяє підняти його на 8 тис. м над землею, що недосяжне для більшості конкурентів», — зазначив експерт.
Про російський слід телеканалу «24» розповів і Вадим Лабас, активіст громадської організації «Оберіг». За його словами, підприємство «Мотор Січ» входило до списку компаній, які РФ використовувала для просування ідей «російської весни», з кінцевим розрахунком отримати їх у свою власність. «Особливо росіян цікавили заводи, пов’язані з готовими потужностями для військово-промислового комплексу. Обламавши зуби в багатьох областях України, вони зіткнулися з проблемою втрати таких підприємств, які обслуговували й їхню військову техніку. Одним із таких підприємств було «Мотор Січ». Так, наприкінці 2014 року там налагодили виробництво та постачання до РФ через Білорусь газотурбінних двигунів для російських крилатих ракет Х-55, а також двигунів для гелікоптерів», — пояснив п. Лабас.
Він також наголосив, що про проросійські симпатії депутата Богуслаєва, котрому фактично і належить «Мотор Січ» (хоча формально він є власником лише 14,99 % акцій підприємства), знають давно. Також Вадим Лабас звернув увагу на своєрідну рекламну «димову завісу»: «Паралельно з оголошенням про збори акціонерів, де мало відбутися голосування про продаж останніх, необхідних акцій у черговий офшор, у мас-медіа поширюється інформація про велике досягнення заводу для України — готовність налагодити випуск нового гелікоптера «Надія». Це було потрібно аби створити позитивний образ і прикрити основну мету — передачу/продаж акцій», — вважає активіст.
Це вже не перший скандал навколо «Мотор Січі». На початку ц. р. В’ячеслав Богуслаєв зізнався «Радіо Донбас. Реалії», що Сніжнянський машинобудівний завод (Донецька обл., основна продукція — запчастини для гірничошахтного устаткування, сільгосптехніка, парові котли. — Ред.), що розташований на тимчасово непідконтрольній Україні території, й досі належить ПАТ «Мотор Січ», хоча й переданий під управління іноземній компанії. «Власність залишилася у нас. Це управління, а не власність. Ми передали завод в управління іншій компанії. Ми не можемо там працювати відповідно до законів України. Ми найняли компанію, яка управляє нашим заводом. Але завод перебуває у повному підпорядкуванні і під повним контролем підприємства «Мотор Січ», — пояснив п. Богуслаєв. Водночас він категорично відмовився назвати державу, де зареєстрована управляюча компанія. «Продукцію ми купуємо, але не через «кордон» (лінія розмежування на Донбасі. — Ред.), наш уряд нам забороняє розвиватися, тому будемо купувати продукцію Сніжнянського заводу в іншій країні», — достатньо плутано пояснив депутат.

Китайці готові інвестувати 250 млн USD
Тим часом заворушилися й китайці. «У КНР очікують якнайшвидшого вирішення ситуації навколо ПАТ «Мотор Січ» із урахуванням інтересів українсько-китайської двосторонньої співпраці в галузі авіабудування», — таку позицію китайської сторони було озвучено під час робочої зустрічі Степана Кубіва, першого віце-прем’єра України, з Ду Веєм, послом КНР в Україні, і представником китайської Beijing Skyrizon Aviation Industry Investment Co. Ltd.
Китайська сторона не стала приховувати, що зацікавлена в реалізації програми партнерства, що передбачає ліцензійне виробництво українських авіаційних двигунів на потужностях у КНР. З іншого боку, представники КНР підтвердили плани щодо інвестицій в обсязі близько 250 млн USD у модернізацію потужностей ПАТ «Мотор Січ».
Ситуація перебуває в розвитку, СБУ продовжує розслідування карної справи за кримінальною статтею «диверсія», тож можна припустити, що «Мотор Січ» ще довго не зійде з перших шпальт українських часописів.

Ігор Берчак

Мовою чисел
ПАТ «Мотор Січ» виготовляє і супроводжує в експлуатації 55 типів і модифікацій двигунів для 61-го виду літаків і гелікоптерів різного призначення більш ніж у 120 країнах світу. Чистий прибуток ПАТ «Мотор Січ» за підсумками 2017 року зріс на 43,66 % — до 15 млрд 150 млн грн. У рейтинґу найбагатших народних депутатів за підсумками 2017 року, який склав рух «Чесно», В’ячеслав Богуслаєв опинився на п’ятому місці — він задекларував 552 млн грн.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply