Новини для українців всього свту

Friday, May. 27, 2022

Угорщина встановила в Ужгороді імперський пам’ятник

Автор:

|

Березень 27, 2019

|

Рубрика:

Угорщина встановила в Ужгороді імперський пам’ятник

Корона Святого Іштвана

На Закарпатті відкрили провокативний за своє сутністю пам’ятник короні Святого Іштвана, яка є одним із символів угорської державності. Його встановили біля будівлі Генерального консульства Угорщини в Ужгороді.
Політичний символ встановили перед огорожею, що окреслює територію генконсульства, тобто не на дипломатичній території Угорщини, а на території України. Більше того, зробили це було самовільно, без будь-яких звернень на адресу міської влади Ужгорода чи, тим більше, погоджень із боку відповідних служб.
При цьому представники Угорщини зумисне вибрали для цього зручний для момент ослаблення української влади в часі боротьби за посаду Президента України. Перших осіб влади Ужгорода чи області на відкритті не помітили.
Пам’ятник має вигляд прямокутного стовпа з чорного полірованого каменю, на якому угорською мовою, без дублювання українською, зафіксовані основні історичні віхи, що стосуються предмету вшанування. Текст українською є на тильному боці постаменту, однак оскільки пам’ятник встановлено на газоні і заднім боком мало не впритул до огорожі, то ні побачити, ні прочитати його неможливо. Згори на камені встановили бронзову міні-копію корони Святого Іштвана на подушці — так, як цю угорську реліквію експонують зараз у будівлі парламенту Угорщини в Будапешті.
Судячи з бронзового литва, автором міні-корони є колишній ужгородець, а віднедавна — громадянин Угорщини та мешканець Будапешту Михайло Колодко, котрий за підтримки та фінансування генконсульства Угорщини раніше вже встановив в обласному центрі Закарпаття мініатюрні скульптурки цілого ряду угорських діячів.
Виготовлення і встановлення мініатюрного символу імперських амбіцій Угорщини планували у вигляді диптиху «Наполеон і корона», в якому обігрувалося непідтверджена історична версія про перебування корони Святого Іштвана на території Закарпаття — у Середньому та Мукачівському замку. Однак потім, після скандалу з цього приводу та втручання українських спецслужб скульптурку Наполеона ототожнили з однойменним тістечком і встановили окремо біля однієї з ужгородських пекарень. Другу частину композиції встановили біля угорської дипломатичної установи.
Такі символи сприяють зростанню напруження між угорською й українською спільнотами Закарпаття. У цьому сенсі показовим є неґативний досвід угорського монумента на Верецькому перевалі, який є постійною точкою напруження, перманентно залишаючись об’єктом політичних провокацій і навіть прямих диверсій.
При цьому сусідня країна системно розміщує на території українського Закарпаття символи, що сприяють зростанню такої напруги. На сході та півдні України «аналогом» встановленого в Ужгороді символу є встановлення імперського двоголового російського орла.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply