Новини для українців всього свту

Tuesday, Sep. 28, 2021

У казематах ДНР сидять сотні громадян РФ

Автор:

|

Серпень 09, 2018

|

Рубрика:

У казематах ДНР сидять сотні громадян РФ

Ці бойовики їхали захищати «русскій мір», але в підсумку «заїхали» в тюрми МДБ. Другий ліворуч — знищений ватажками ДНР польовий командир Моторола. 9 травня 2015 р.

У в’язницях, виправних колоніях і слідчих ізоляторах (СІЗО) на території самопроголошеної Донецької народної республіки (ДНР) перебувають сотні громадян Російської Федерації (РФ), котрі брали участь у збройному конфлікті на Донбасі на боці сепаратистів. Про це йдеться в журналістському розслідуванні російської «Новой газеты» під назвою «Чужі серед своїх».

«Їх просто змило в унітаз»
Видання подає різні оцінки кількості громадян РФ, котрих утримують у катівнях сепаратистів. Один із офіцерів «збройних сил» ДНР повідомив, що за чотири роки офіційно були заарештовані понад 480 росіян. Зараз за ґратами, за його словами, сидить близько 150 осіб. Причому серед звинувачень на їхню адресу зустрічається навіть «шпигунство на користь спецслужб РФ»!
«Із весни по осінь 2014 року у нас був повний хаос, польові командири реквізували на потреби фронту, а часто і для себе особисто будь-які автомобілі й іншу власність. У кращому випадку давали намальовані на коліні розписки. Комбати обклали даниною всі комерційні структури на підконтрольній їм території — від кіосків і перукарень до шахт і металургійних комбінатів. Сотні тисяч біженців їхали, залишивши будинки і квартири. Туди селилися російські «ополченці», котрим треба було десь жити», — розповів журналістам анонімно один із «військовослужбовців» ДНР.
Своєю чергою, джерело в Союзі добровольців Донбасу (лише через цю організацію в Україну вирушили воювати близько 10 тис. «добровольців» із РФ. — Ред.) заявило, що зараз у катівнях на території самопроголошеної ДНР перебуває більше 500 громадян РФ. «Влада Росії не робить заради звільнення своїх громадян нічого. Вони — поза законом. Як тільки ці хлопці перейшли російсько-український кордон, їх просто змило в унітаз», — обурюється джерело.
Публіцист із РФ Роман Манекін, котрий переїхав до Донецька в березні 2014 року й сам двічі ставав жертво викрадень місцевих «правоохоронців», повідомив, що восени 2017-го мав список із приблизно 300 громадян РФ, які сиділи в буцегарнях ДНР. «У списку були лише позивні, тому не можу стверджувати, що загальна кількість ув’язнених — саме 300 осіб. Якщо говорити про пред’явлені обвинувачення, то в найважчих випадках мова йшла про вбивства мирних громадян. «Кримінальний кодекс» (КК) ДНР у таких випадках передбачає смертну кару», — наголосив він.
Також п. Манекін пояснює, що росіянам у донецьких в’язницях доводиться особливо важко. Адже більшості місцевих передають посилки з волі, що в жахливих умовах виправних установ допомагає вижити. Також відомі випадки, коли за ґратами спалахували криваві конфлікти між «ополченцями» та «злодіями в законі», котрі сидять ще з довоєнних часів.

«Посадити на яму» можна будь-кого
Цікаво, що місцеве слідство опирається як на КК ДНР, який є гібридом російського й українського КК, так і на інші нормативні акти, аж до кодексу Української РСР 1960-х рр. На 30 діб будь-яку людину можуть заарештувати на підставі постанови, підписаної у серпні 2014-го Олександром Захарченком, ватажком терористів. При цьому за фактом люди можуть сидіти роками взагалі без пред’явлення обвинувачення. Тим більше, що крім «офіційних» СІЗО існує безліч інших місць позбавлення волі, іменованих в народі «підвалами» або «ямами» (тут кажуть: «посадити на яму»).
«Велика частина ополченців, в т. ч. росіян, сидить незаслужено, — каже Вадим Погодін, колишній «комбат» ДНР. — 10-20 % реальних негідників. Інші або взагалі невинні, або зробили вчинки, які в умовах бойових дій злочинами не є. На мене в ДНР заведена сотня карних справ».
«Усіх без розбору намагаються представити кримінальниками, — розповідає Олена, родичка одного з росіян, котрий уже кілька років перебуває в донецькому СІЗО. — Їм як під копірку шиють звинувачення. Катують. Вимагають обмовити себе і товаришів. Але ж навіть у разі, якщо людина справді скоїла злочин, вона має право на кваліфікований захист і справедливе розслідування! Коли доходить до суду, то вироки виявляються неймовірними. З такими термінами їм на свободу вже не вийти. Нещодавно росіянин Володимир Устьянцев, котрий приїхав 2014-го з Сибіру, очолив 6-ту роту бригади «Оплот» і був призначений комендантом м. Торез, отримав 21 рік суворого режиму без права оскарження».

«Ці хлопці мають або згнити на Донбасі, або їхати до Вагнера»
«Новая газета» наголошує, що родичі ув’язнених у самопроголошених республіках росіян направляють прохання до Міністерства закордонних справ РФ, але там допомагати їм ніхто не збирається. «Якби ці люди перебували на території, підконтрольній Києву, Москва мала б можливість надати консульське сприяння. У випадку зі заарештованими на території самопроголошених республік такий метод неможливий, а в судах ДНР у відповідь на всі скарги пропонують звертатися в Мінську комісію з врегулювання конфлікту на Донбасі», — пише видання.
Джерела в російських спецслужбах повідомили, що про проблему знають там, «де треба», проте вирішувати її не планують. «Ці люди РФ не потрібні! Уже кілька років тема Донбасу штучно глушиться. А «герої» з реальним бойовим досвідом, котрі повертаються в РФ, мало того, що по вуха в крові, та ще й знають, як насправді все відбувалося. Тим більше вони — живильне середовище для криміналу та протестних настроїв», — пояснили джерела газети.
«Владі ДНР дали негласну вказівку притримувати у себе всіх, кого можливо. Аж до довічного ув’язнення. Ці хлопці мають або згнити на Донбасі, або, поїхавши до приватної військової компанії Вагнера, тихо загинути в Сирії», — наголосив на правах анонімності співробітник спецслужб РФ.

Офіцери МДБ їздять за пенсією… до України
«Я не вірю жодному судовому рішенню ДНР, — додає колишній комбат Погодін. — Там зараз діє терористична організація. На чолі керівництва «республіки» стоять люди, котрі тероризують свій народ. Будь-який злочин можуть повісити на людину, котра просто «рикнула» на якогось із посіпак Захарченка».
Співрозмовники «Новой газеты» стверджують, що в «міністерстві державної безпеки» (МДБ) і прокуратурі ДНР служать ті самі люди, котрі служили і за часів України: «Причому багато з них досі їздять на той бік фронту за пенсіями». Штат деяких силових структур, у т. ч. тих, що займаються викраденнями і тортурами людей, неймовірно роздутий. Так, лише в донецькому «управління з боротьби з організованою злочинністю» (УБОЗ) зараз працює понад 1,1 тис. співробітників. А ще є підрозділи поліції, МДБ, Республіканська державна служба охорони тощо. «На їхнє обмундирування, озброєння, утримання і т. д. кошти виділяє РФ. Часто бійці таких загонів числяться в складі МВС і навіть «міністерства податків і зборів», але фактично виконують накази Захарченка. При цьому в шанцях на передньому краї бійці місяцями стоять без ротації», — пише «Новая газета».
Ось такі вони — реалії життя в самопроголошених республіках. Про «русскій мір» в Кремлі вже давно забули, а ті мешканці РФ, котрі повелися на пропаганду, або загинули, або сидять за ґратами. Не набагато краще ведеться й мешканцям окупованих територій, де кожен бандит із посвідченням МДБ може будь-кого «посадити на яму».

Ігор Берчак

До теми
Кремлю анексована Автономна Республіка Крим (АРК) потрібна лише як чергова військова база, на розвиток якої ніхто коштів виділяти не буде. Про це у колонці на «Апострофі» написав Костянтин Боровий, російський опозиційний політик. «РФ не ставить завдання розвивати Крим. Мова йде лише про «півостров-авіаносець», який Москва збирається використовувати. І вже ефективно використовує, обмеживши якісь можливості інших чорноморських держав. Для України Азовське море фактично перекрито — РФ контролює там комерційну, економічну та військову діяльність. На відміну від Туреччини, яка, контролюючи Босфор, все ж не приймає вигідних для себе політичних рішень, РФ у цьому випадку орієнтувалася на політичні результати».
Згадав п. Боровий й надзвичайно актуальну для АРК проблему браку прісної води. До анексії 85 % потреб півострова забезпечувалося водою з Дніпра, яка надходила Північнокримським каналом. Але чотири роки тому Україна звела на каналі дамбу. Зараз через посуху в АРК оголосили режим надзвичайно ситуації. Вже втрачено близько 50 % врожаю зернових. «Великої рогатої худоби немає, тому що кормової бази немає також. Ні кукурудзу, ні люцерну без поливу не виростити», — розповіла Віра Пивоваренко, агроном одного зі сільськогосподарських підприємств АРК.
Загальні збитки кримських аграріїв склали близько 16 млн USD, заявив Сергій Аксьонов, «глава» АРК, наголосивши, що вони можуть зрости вдвічі. Водночас Олександр Лієв, котрий до анексії працював в уряді АРК головою Комітету з водогосподарського будівництва та зрошуваного землеробства, а потім — міністром туризму, заявив «Радіо Свобода», що ця сума явно занижена, оскільки дорівнює виручці, яку отримувало до 2014 року лише одне з найбільших господарств, що займалося вирощуванням овочів.
«Навряд чи проблема з водою буде вирішена. Я вивчаю зараз пропагандистські кампанії, і активність у цій галузі зменшилася на порядок. У будь-якому разі, для російської аудиторії. Явно видно, що увага зосереджується на пропаганді «на експорт», — пише п. Боровий. — РФ, насправді, не потрібен Крим як територія економічної діяльності. Чим менше там буде народу, чим більше людей звідти поїдуть до РФ, чи материкову Україну, — тим керованішим буде півострів».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply