Новини для українців всього свту

Saturday, Sep. 25, 2021

У Дмитра Фірташа відібрали титано-магнієвий комбінат

Автор:

|

Серпень 16, 2021

|

Рубрика:

У Дмитра Фірташа відібрали титано-магнієвий комбінат
Дмитро Фірташ

В Україні є три найвпливовіших олігархів — Рінат Ахметов, Ігор Коломийський і Дмитро Фірташ. Якщо перші двоє Зе-владі залишаються не по зубах навіть попри прийняття в Україні «антиолігархічного» закону, то останній зараз очікує в Австрії можливої депортації до США. Тож вирішили скористатися ситуацією.

Мінус один комбінат
Нещодавно Господарський суд Запорізької області повернув у власність держави Запорізький титано-магнієвий комбінат (ЗТМК), який належав компаніям із орбіти Дмитра Фірташа. Про це повідомила Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП). «Суд Запорізької області задовольнив позов Спеціалізованої антикорупційної прокуратури в інтересах держави до компанії Tolexis Trading Ltd (Кіпр) і ЗТМК щодо розірвання договору про заснування цього товариства та повернення державі цілісного майнового комплексу комбінату», — йдеться в повідомленні.
У відомстві розповіли, що відповідне рішення суд уже виносив у липні 2018 року. Але тоді Верховний суд постановив повернути справу на повторний розгляд.
У листопаді 2013-го Group DF олігарха та Фонд державного майна створили ЗТМК, якому відійшов майновий комплекс цього державного підприємства. Частка держави в новій компанії склала 51 % за рахунок цього майнового комплексу. А Дмитро Фірташ в особі Tolexis Trading мав інвестувати в підприємство 110 млн USD і за це отримати частку 49 %.
У САП заявили, що підприємець домігся призначення свого менеджменту на підприємство, рішеннями якого більшість грошей витратили на погашення боргів за енергоносії і перед кредиторами, пов’язаними з Group DF. Надалі ці кошти вивели з України шляхом переказу на рахунки офшорних фірм. При цьому на модернізацію виробництва, що було головною метою створення підприємства з недержавною часткою, фактично спрямували лише 20 млн грн», — йдеться у повідомленні відомства.
ЗТМК — єдиний виробник губчастого титану в Україні. 51 % підприємства належить державі, 49 % — Group DF через компанію Tolexis Trading Ltd. Проєктна потужність виробництва— 20 тис. т на рік. При тому воно працює збитково, торік неґативний фінансовий результат склав 656 млн грн.
Натомість менеджмент Tolexis вирішив оскаржити рішення Господарського суду Запорізької області.
Про це повідомив Роман Чишинський, адвокат компанії. «Це рішення прийняв суд першої інстанції. Згідно зі законодавством, рішення цього суду набуває чинності лише у разі, якщо не буде оскаржене у відведений законодавством термін. Безумовно, ми вважаємо це рішення заангажованим та несправедливим і будемо його оскаржувати, — заявив він. — У суді вищої інстанції було доведено, що всі арґументи, на які посилається САП і Фонд державного майна України у справі ЗТМК — неправомірні».
28 січня ц. р. Вищий антикорупційний суд України повністю виправдав Володимира Сивака, якого звинувачували у вчиненні тих порушень, на які посилаються Фонд держмайна та САП, підтвердивши відсутність цих порушень», — нагадав правник.

Активів ще багато
Дмитро Васильович Фірташ, котрий народився 2 травня 1965-го в с. Богданівка Заліщицького району Тернопільської області, раніше був співвласником збанкрутілого та ліквідованого українського «Надра Банку» та телеканалу «Інтер». Із 13 червня ц. р. він перебуває під санкціями, запровадженими Радою з національної безпеки й оборони України.
Його Group DF зараз об’єднує активи у сфері хімічної промисловості й енергетичній інфраструктурі. Основними напрямками діяльності групи є азотний, титановий, газовий і банківський бізнеси. Інші сфери діяльності групи містять агробізнес, медійний бізнес, виробництво кальцинованої соди, розвиток енергетичної інфраструктури та нерухомість.
Підприємства компанії Group DF розташовані в 11 країнах і здійснюють свою діяльність в Україні, Австрії, Естонії, Італії, Німеччині, Росії, Таджикистані, Угорщині та Швейцарії. На цих підприємствах працюють 100 тис. людей.
У лютому 2013-го компанія GDF Media Ltd, що входить до Group DF, придбала компанію U. A. Inter Media Group, що об’єднує телевізійні канали «Інтер», «Інтер+», К1, К2, «Мега», НТН, «Піксель», «Enter-фільм» і Zoom.
У квітні 2014-го п. Фірташ заявляв, що не зважаючи на складні умови бізнесу в Україні, а також попри політичну кризу його підприємства OSTCHEM продовжують нарощувати виробництво. Інвестиції, спрямовані в розвиток та модернізацію потужностей підприємств холдингу OSTCHEM дозволили істотно збільшити обсяги виробництва в першому кварталі 2014 року «Рівнеазоту», концерну «Стирол», Кримського содового заводу». Крім того, про нарощування виробництва заявило також і керівництво ЗТМК, яке збільшило виробництво титанової губки на 8,8 % — з 464 до 505 т.

Череда скандалів
У квітні 2013-го британське видання Guardian опублікувало результати розслідування Міжнародного консорціуму журналістів, в розпорядження якого потрапили понад 2,5 млн файлів у вигляді електронного листування, а також інших документів, які стосуються понад 120 тис. компаній, зареєстрованих в офшорній зоні на Британських Вірґінських островах. Дмитро Фірташ опинився серед найбільших користувачів офшорів, поруч із Маркосом (Філіпіни), Алієвим (Азербайджан) та Іванішвілі (Грузія).
На початку 2014 року телеканал «Інтер» підпав під жорстку критику активістів Євромайдану, котрі стверджували, що телеканал служив рупором Партії реґіонів та Януковича, висвітлюючи події, що відбувалися в Києві з провладної точки зору. Наприкінці лютого до звинувачень активістів та прихильників Революції гідності приєдналася і група журналістів «Інтеру», оприлюднивши заяву про цензуру, незгоду з редакційною політикою телеканалу. Журналісти заявили про перекручування та замовчування фактів, відсутність балансу як у сюжетах, так і у випусках новин.
У березні 2014-го державна Аґенція боротьби з корупцією та фінансового контролю Таджикистану звернулося до економічних судів Душанбе та Хатлонської області з позовом про визнання недійсним договору про створення спільного підприємства «Таджик Азот», 75 % акцій якого належали Дмитру Фірташу. Чиновники наполягали на незаконності угоди про створення спільного підприємства «Таджик Азот» між компанією українського олігарха «Хайрок Холдінгс Лтд» та державою, частка якої у цьому підприємстві становили 20 %. В антикорупційному відомстві зазначили, що державі завдали збитків на 2 млн USD.
20 квітня 2016 року у приватному будинку п. Фірташа в елітному кварталі Відня (Австрія) Гітцінґ на запит Федеральної кримінальної служби Німеччини провели обшуки. Німецький телеканал NDR повідомив про кримінальну справу, в якій фігурує як свідок Дмитро Фірташ. Під слідством опинилися службовці Управління кримінальної поліції федеральної землі Мекленбурґ — Передня Померанія та ще кілька їхніх поплічників. Усіх звинуватили у видачі «стороннім особам» службової інформації та отриманні за це від українського олігарха хабарів у на 750 тис. EUR. Слідство встановило, що упродовж 2008-2016 рр. вони регулярно отримували гроші в обмін на копії службових документів, які стосувалися розслідування справи п. Фірташа у США.

Корупційна справа
12 березня 2014-го Дмитра Фірташа затримали у Відні за запитом ФБР за підозрою в даванні хабара у 18 млн USD індійським чиновникам для отримання дозволів на розробку родовищ титану в Індії. Однак 21 березня бізнесмена звільнили під рекордну для Австрії заставу в 125 млн EUR.[ Необхідна сума надійшла на рахунок Вищого земельного суду Відня від російського мільярдера Василя Анісімова, приятеля Аркадія Ротенберґа, довіреної особи Путіна та фігуранта санкційних списків США й Європейського Союзу. Підозрюваного звільнили з-під варти на підписку про невиїзд з Австрії. В нього також вилучили закордонний паспорт.
А 30 квітня 2015 року Кримінальний земельний суд Відня прийняв рішення, що екстрадиція п. Фірташа до США неприпустима. Суд погодився з арґументами захисту українця, що в справі є політичний підтекст. Той нібито виявився незручний для деяких український чиновників, яких підтримують Сполучені Штати.
Федеральна поліція Австрії повідомила, що Дмитро Фірташ перебував у розшуку американського ФБР із 2006-го. Він найняв для свого захисту іменитих у Відні юристів. Зокрема, Дітера Бемдорфера, колишнього міністра юстиції Австрії. Усі звинувачення США олігарх називаж «необґрунтованими та політично вмотивованими», а також запевняє, що він разом із Україною опинився у центрі геополітичного протистояння між США та Росією.
Як повідомляв «Міст», Дмитро Фірташ опинився за крок до екстрадиції в США.

Євген Клен

About Author

Meest-Online