Новини для українців всього свту

Friday, May. 20, 2022

Терор у Криму

Автор:

|

Травень 04, 2017

|

Рубрика:

Терор у Криму

Окупанти влаштували в Автономній Республіці Крим (АРК) найтемніші часи СРСР. А Політв’язнів на окупованому півострові підтримали навіть у Москві

Кочегар «захоплював владу»
30 квітня ц. р. громадські активісти провели в Москві пікет на захист політв’язнів в анексованій Російською Федерацією (РФ) АРК. Зокрема вони підтримали кримського татарина Арсена Джеппарова, заарештованого 18 квітня Федеральною службою безпеки (ФСБ) РФ. Громадські активісти також обурюються, що журналісти приділяють мало уваги переслідуваним.
Слідчі інкримінують йому «участь у терористичній групі та спробу насильницького захоплення влади в РФ». А «терористичною групою» оголосили в РФ міжнародну ісламську партію «Хізб ут-Тахрір». Варто зауважити, що ще лише одна країна в світі, Казахстан, прийняла подібне рішення.
Зарахували до неї 19 татарів, а п’ятьох затримали. Але адвокат п. Джеппарова наполягає, що насправді той — простий кочегар, а після перебування в слідчому ізоляторі (СІЗО) тепер не чує на ліве вухо. «Ми неодноразово зверталися в адміністрацію СІЗО міста Сімферополя з вимогою, щоб йому провели хірургічну операцію. Дотепер жодних заходів не вживається. Є загроза життю. Ненадання допомоги розцінюю не як просто засіб тиску на мого підзахисного, а як тортури», — заявив юрист.
26 квітня російський військовий суд запроторив на 12 років до колонії суворого режиму «за організацію діяльності організації, яка, відповідно до законодавства РФ, визнана терористичною», ще одного зарахованого слідчими до «Хізб ут-Тахрір» — батька трьох неповнолітніх дітей Руслана Зейтуллаєва, котрий оголосив 4 квітня на знак протесту проти його арешту й репресій у Криму голодування та вимагав повернути його в Україну.
У вироку йому зазначено: «Здійснював пропагандистську роботу, схиляючи жителів до участі в терористичної організації, виробляв, визначав і корегував плани, цілі та завдання, проводив конспіративні наради членів осередку й індивідуальні бесіди з вивчення ідеології та матеріалів терористичної організації».
Міністерство закордонних справ (МЗС) України відреагувало заявою, в якій констатувало, що «це судове рішення стало, на жаль, черговим доказом повної заангажованості російської судової системи, яка в умовах пануючого в РФ тоталітарного режиму перетворилася на інструмент репресій проти незгодних із безправ’ям, диктатом і російською аґресією», відтак, зажадало «припинити протиправні дії проти громадян України, відновити повагу до міжнародного права та рішення Міжнародного суду організації Об’єднаних Націй (ООН) і негайно звільнити Руслана Зейтуллаєва з метою його безперешкодного повернення в Україну». А також закликали міжнародне співтовариство «посилити політичний та дипломатичний тиск на Москву для звільнення п. Зейтуллаєва та інших громадян України, яких незаконно утримують у РФ».

Воєнні злочини
Своєю чергою, Мустафа Джемілєв лідер кримськотатарського народу та народний депутат України, заявив: «Запровадження свого законодавства окупантом є грубим порушенням Женевської конвенції 1949 року і відноситься до розряду воєнних злочинів. Зараз Росія скоїла черговий воєнний злочин».
А Рефат Чубаров, голова Меджлісу, вважає, що «вони чинять над Зейтуллаєвим показове судилище, показову розправу, щоб налякати всіх інших». «Окупанти намагаються обдурити Захід. Вони хочуть сказати: «Ми не переслідуємо кримських татар, ми майже не переслідуємо мусульман, а лише боремося з екстремістами та терористами з числа мусульман». Але виступи на суді Зейтуллаєва повністю зруйнували такий цинічний підхід, коли людей хотіли засудити незаконно, сфабриковано, але при цьому показати їх світові, як нібито терористів. Зейтуллаєв дуже чітко показав, що в першу чергу їх душать за те, що вони — кримські татари, за те, що вони — мусульмани, за те, що вони не схиляють голови, — розповів він. — Кримом безроздільно правлять ФСБ, Міністерство внутрішніх справ, Слідчий комітет. Жорстка каральна політика, яку проводить в АРК російська окупаційна влада щодо кримськотатарського народу, має на меті повне придушення волі та боротьби кримськотатарського народу за свої права на рідній землі, витіснення корінного народу за межі Криму. Репресії проти кримських татар, організацій та медіа, які їх представляють, спрямовані на утвердження обстановки тотального страху та відчаю, повної покірності кримського суспільства твореним владою беззаконню та свавіллю».
Еміль Курбедінов, адвокат п. Зейтуллаєва, поділився: «Коли українські представники прийшли до лікарні, там сказали, що лікар пішов у відпустку. Знайшли іншого лікаря, котрий погодився провести обстеження. І в день, коли це мало статися, лікар також зник. У медичній установі сказали, що й він пішов у відпустку. Не думаю, що це збіг. Мабуть, робота російських силовиків, котрі просто не допустили до Руслана незалежного лікаря».
«У березні ц. р. Європейський парламент ухвалив резолюцію (стосовно українських політв’язнів у РФ і ситуації в АРК. — Ред.), де називають багатьох політв’язнів, зокрема Руслана, і вимагають від Москви їхнього звільнення. Це безпрецедентно, тому що резолюція поіменна», — нагадав юрист.
19 квітня Сергій Кислиця, заступник міністра закордонних справ України, нагадав на засіданні Ради Безпеки ООН, що, попри вимогу резолюції 71/205 Генеральної асамблеї ООН «жителі АРК мають користуватися захистом згідно з Женевськими конвенціями і діючими договорами про права людини», «окупаційна влада здійснює масові та систематичні порушення прав людини і прагне знищити ідентичність українців і корінних жителів півострова — кримських татар, а також інших етнічних і релігійних груп».
А Ільмі Умеров, заступник голови Меджлісу, повідомив, що окупанти застосовують щодо кримських татарів каральну психіатрію. Торік і його відправили на примусову експертизу в психіатричну клініку за інтерв’ю, в якому він заявив, що Крим — український. «Це — метод залякування, метод катування. Тут цілковите правове беззаконня, цілковитий правовий нігілізм. Немає ні слідства нормального, ні судів. Усі виконують політичні замовлення. Кермує усім в АРК ФСБ», —пояснив активіст.

Каральна психіатрія
23 квітня в Криму оголосив голодування Андрій Лугін, засуджений 2010 року екс-депутат Керченської міської ради, протестуючи таким чином проти нав’язування йому громадянства РФ, його переміщення до колонії в Мордовії та відсутності належного медичного лікування. Натомість він вимагав передати його в Україну.
Ірина Лугіна, дружина політика, розповіла таке: «Зараз мого чоловіка привезли до Криму на слідчі дії як свідка в іншій справі. А 2016-го його етапували до Мордовії, оскільки визнали громадянином РФ. На цій підставі в Міністерстві юстиції РФ відмовляються передавати його Україні. Хоча мій чоловік у референдумі участь не брав. Заяву про збереження українського громадянства він подавав у СІЗО. Впродовж трьох років була байдужість всіх структур влади до нашої проблеми. Не знаю, чого можна домогтися зараз за допомогою голодування. Хіба що пожертвує своїм життям».
Відмовляючи повернути п. Лугіна в Україну, окупанти перешкоджають таким чином перегляду його карної справи в її Верховному суді. Валерій Мангуплі, російський адвокат п. Лугіна, пояснив: «Справу мого підопічного з Верховного суду України ніхто не поверне категорично. А у мого підзахисного в РФ залишаються невикористаними його процесуальні права на оскарження вироку. Тобто будь-яка із судових інстанцій РФ не може поставити крапку в його справі, тому що матеріалів цієї карної справи немає. Визнання п. Лугіна громадянином України — єдиний спосіб зробити це».
Відтак, 26 квітня той перетяв собі вени.
напередодні оголосив голодування, протестуючи проти переміщення до колонії в РФ, ще один громадянин України — Юрій Михайлов. Своєю чергою, затриманий за табличку з написом «Вулиця Героїв Небесної сотні, 18» на стіні свого будинку в селі Серебрянка Володимир Балух заявив, що персонал СІЗО в АРК ображав його за те, що він — українець. Торік 8 грудня співробітники ФСБ провели у його помешканні обшук, після якого заявили, що нібито знайшли на горищі у нього 90 патронів і кілька тротилових шашок, відтак, затримали українця.
Адвокат Едем Семедляєв повідомив, що і в Сімферопольський СІЗО переповнений — в його камерах на десять ліжок перебувають по 15-18 затриманих, котрі сплять по черзі за графіком. «Антисанітарія там повна: блохи, воші та клопи в камерах — вже звичне явище», — розповів правник.

Ігор Голод

До слова
Київ подав до Міжнародного суду ООН в Гаазі (Нідерланди) докази щодо фактів дискримінації українців у доступі до освіти українською в АРК. «Факти, зібрані Кримською правозахисною групою про дискримінацію українців у доступі до освіти українською мовою, були передані до Міжнародного суду ООН як частина доказової бази «Україна проти Росії» щодо порушення Москвою Міжнародної конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації в АРК», — повідомила Валерія Лутковська. Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. У звіті підкреслюється, що згідно з даними «міністерства освіти Криму», з 2013-го в 36 разів зменшилася чисельність учнів, чиє навчання здійснюється українською. Також на півострові залишилося всього 28 класів, де зі 188 тис. 517 учнів Криму (крім Севастополя) освіту українською отримувала 371 дитина. Це — 0,2 % від загальної чисельності учнів у Криму 2016 року.

Гоп-ля
Олексій Чепа, заступник голови Державної думи РФ з міжнародних справ, готує проект поправок до законодавства, які дозволять встановити в окупованій АРК офшорний режим. Так, у проекті хочуть впровадити новий вид товариства з обмеженою відповідальністю — «Міжнародна компанія». Також планують додати статті «Міжнародні трасти» та «Сімейні фонди». Для іноземців на півострові хочуть ввести безвізовий режим. А якщо інвестор вкладе 1 млн EUR в його облігації, то спростять право отримання російського громадянства. За словами партнера юридичної компанії Paragon Advice Олександра Захарова, такі пропозиції йдуть врозріз із діями G20 і Організації економічної співпраці та боротьбі з офшорами.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply