Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 28, 2023

Суддівський молоточок зафіксує вирок Путіну та його банді

Автор:

|

Грудень 17, 2022

|

Рубрика:

Суддівський молоточок зафіксує вирок Путіну та його банді

В Організації Об’єднаних Націй (ООН) у Нью-Йорку вже циркулює проєкт резолюції про створення трибуналу для притягнення російського керівництва до відповідальності за злочини аґресії в Україні. «Це те, що глибоко хвилює президента Зеленського. Це те, чого хоче Україна, і гадаю, що це матиме велику вагу. Питання в тому, чи будуть голоси на Генеральній Асамблеї (ГА)? — заявила Бет Ван Шаак, послиня США з питань глобального кримінального правосуддя. — Проте досі всі резолюції щодо України були прийняті. А кількість голосів була достатньо великою».

Злочини проти людяності
Наразі в ООН опублікували доповідь про масові вбивства російськими окупантами мирних жителів України. Про це повідомило Управління Верховного комісара з прав людини. Звіт Моніторингової місії докладно описує, як російські війська вбивали мирних жителів в українських містах і селах у Київській, Чернігівській і Сумській областях України в період із 24 лютого по 6 квітня ц. р.
Матильда Богнер, голова Моніторингової місії ООН із прав людини в Україні, заявила, що масові страти, описані в цій доповіді, можуть бути умисними вбивствами. В документі йдеться, що у місті Буча під Києвом, яке перебувало під контролем російських військ із 5 по 30 березня, місія задокументувала вбивства 73 цивільних: 54 чоловіків, 16 жінок, двох хлопчиків та однієї дівчинки. У процесі підтвердження є ще 105 імовірних вбивств.
Автори звіту зазначили, що ООН уже задокументувала насильницьку смерть 441 цивільної особи (341 чоловік, 72 жінки, 20 хлопчиків і вісім дівчаток) у трьох реґіонах лише за перші шість тижнів російського вторгнення.
Але вони вважають, що фактичні числа, ймовірно, будуть значно вищими, позаяк триває робота з підтвердження ще 198 вбивств, що сталися у Київській, Чернігівській і Сумській областях України під час окупації. «Цивільні особи ставали мішенями росіян на дорогах під час пересування в межах або між населеними пунктами, у т. ч. під час спроб вибратися зі зони бойових дій. Також російські солдати перевозили мирних жителів у імпровізовані місця несвободи, а потім страчували їх. Тіла багатьох жертв виявили зі зв’язаними за спиною руками та вогнепальними пораненнями в голову», — наголосила п. Богнер. У доповіді наголосили, що 88 % серед усіх жертв, яких стратили окупанти, — чоловіки та хлопчики.
Але Бет Ван Шаак повідомила, що США ще не зайняли твердої позиції щодо спеціального трибуналу. Однак, на її думку, є сенс у проведенні заочних судових процесів над росіянами, яких звинувачують у військових злочинах, якщо їх неможливо видати. Чиновниця припустила, що США можуть розсекретити розвідувальні дані, щоб допомогти виявити тих, хто несе найбільшу відповідальність за підготовку та ведення війни, яка, за її словами, явно порушила статут ООН.
Це означає, що ключові постаті в адміністрації президента Байдена тепер стали відкритішіми до створення спеціального трибуналу і щодо ролі російського керівництва у вторгненні до України. «Ми розглядаємо всі аспекти, і, безумовно, підтримуємо ідею ухвалення деяких проміжних кроків, особливо коли йдеться про збереження доказів», — запевнила дипломатка.
Вона поінформувала, що зараз розглядають два варіанти створення спеціального трибуналу. Перший — двосторонній договір між Україною й ООН, а другий — внутрішній суд, створений Україною, з додаванням міжнародного елементу з боку Європейського Союзу (ЄС) чи Ради Європи, можливо, схвалений голосуванням на ГА ООН. В обох випадках йтиметься про розгляд справи про злочин аґресії. «Це буде обмежене коло обвинувачених, можливо, найвище політичне керівництво і, можливо, деякі вищі військові», — прогнозує вона.

Усебічна підтримка
Але для створення спеціального трибуналу потрібна широка міжнародна підтримка. Тож Володимир Зеленський нещодавно зустрівся в Києві з міністрами закордонних справ Фінляндії, Естонії, Латвії, Литви, Швеції, Норвегії й Ісландії. Обговорювали українські потреби в захисті та відбудові нашої країни, а також створення спеціального трибуналу щодо злочину аґресії Російської Федерації (РФ) проти України. Крім цього, він повідомив, що Андрій Єрмак, керівник Офісу президента України (ОПУ), взяв участь у конференції, що відбулася у Франції, де працюють члени робочої групи з питання створення трибуналу для Путіна.
Президент упевнений, що керівництву РФ не вдасться уникнути відповідальності за злочин проти України. Адже для отримання критичної маси підтримки щодо запуску спецтрибуналу відбувається наполеглива робота в європейських столицях. «Лондон, Париж, Берлін, Варшава й інші столиці — скрізь зміцнюємо нашу позицію, акумулюємо підтримку партнерів», — запевнив глава держави.
Крім цього, відбулася зустріч міністрів юстиції країн G7 за участі України, присвячена співпраці у розслідуванні воєнних злочинів РФ в Україні. Міністри зустрілись у Берліні у спільному форматі вперше в історії. «Злочинна загарбницька війна Путіна проти України катапультувала нас у нову еру. Ми протидіємо історичній несправедливості єдністю та рішучістю», — заявив Марко Бушман, міністр юстиції Федеративної Республіки Німеччина (ФРН).
Він зазначив, що учасники зустрічі домовилися координувати діяльність слідчих і прокурорських органів, а також уникати дублювання. Крім цього, вирішили створити центральний національний контактний пункт для переслідування міжнародних злочинців у кожній державі. «Ми чітко показуємо, що держави G7 міцні не лише економічно, ми є спільнотою цінностей, ми відчуваємо свою відповідальність за принципи ліберальної демократії — гуманізм, права людини, повагу до закону. Чіткий сигнал: воєнні злочини не будуть безкарні», — запевнив п. Бушман.
Хоча він і визнав, що судовий розгляд злочинів в Україні триватиме роками, а, може, й десятиліттями, друзі України будуть добре підготовлені та терплячі. Крім Києва, розслідування проводить також німецька федеральна прокуратура, Міжнародний кримінальний суд (МКС), правові органи в інших державах. Лише в Україні вони задокументували вже 45 тис. злочинів та ідентифікували 2 тис. підозрюваних.
Міністр наголосив, що воєнні злочинці не будуть почуватися у безпеці, де б вони не були. Він висловив упевненість, що, врешті-решт, перед судом постане й вище керівництво РФ, а не лише виконавці. Коментуючи українську ідею створення спеціального трибуналу для засудження злочину аґресії, п. Бушман сказав, що важливо не підміняти МКС, який уже почав розслідування військових злочинів в Україні. Але керівництво України стверджує, що судді зазнають труднощів, адже хоча вони й можуть судити тих, кого звинувачують в окремих військових злочинах, неможливо переслідувати керівництво Кремля за ширший злочин аґресії, позаяк РФ не підписала відповідного статуту.

Хто братиме участь
У берлінській зустрічі взяли участь міністри юстиції Канади, Франції, ФРН, Італії, Японії, Великої Британії та США, а також міністр юстиції та генеральний прокурор України, комісар ЄС із питань юстиції і генеральний прокурор МКС.
Відтак воєнні злочини РФ уже розслідують вже 18 країн, які відкрили національні розслідування. Андрій Костін, генеральний прокурор України, назвав це міцним підґрунтям для побудови справжнього партнерства. «Путін зафіксував, що немає ніяких інших цілей у цій операції, крім однієї — зайти в Україну, вбити цивільних громадян і військових, забрати левову частку територій, і продовжити геноцид української держави як такої. Таким чином він зафіксував абсолютно чітку позицію з навмисного порушення міжнародного права, зумисного порушення міжнародного мандату як такого, а також статуту ООН. Людина зафіксувала конкретний навмисний злочин, воєнний, а також проти людяності», — пояснив Михайло Подоляк, радник керівника ОПУ. Він зазначив, що необхідно фіксувати заяви Путіна як свідчення в рамках юридичного процесу.
До справи «Україна проти РФ» у Міжнародному суді ООН нещодавно долучилися Канада та Нідерланди. Вони подали до Секретаріату суду спільну заяву про вступ до справи щодо звинувачень у геноциді відповідно до Конвенції про запобігання та покарання злочин геноциду. Ця Конвенція має надзвичайно важливе значення для запобігання геноциду та покарання за нього, а закріплені в ній права й обов’язки є обов’язком міжнародного співтовариства загалом.
Марк Рютте, прем’єр-міністр Нідерландів, заявив, що його країна надає Україні суттєву допомогу в підготовці трибуналу щодо аґресії й у встановленні правди про всіх російських убивць і катів. «Україна за це вдячна», — визнав він.
А нідерландська судово-слідча група, що розслідувала воєнні злочини в Україні, нещодавно повернулася додому з доказами, які передадуть прокуратурі МКС. До складу команди увійшли криміналісти, слідчі з Королівської військової поліції, доповнені експертами з інших оборонних підрозділів. «Команда виконувала свою роботу у важких умовах. Серед іншого, були зібрані докази, опитали свідків і провели ДНК-експертизи. Крім того, вдалося забезпечити захист цифрової інформації, приміром, із камер і комп’ютерів», — прозвітували фахівці.
Це вже вдруге команда з Нідерландів працювала в Україні. Вона також проводила там розслідування у травні ц. р. Ще один візит експертів в Україну запланували на весну 2023-го. «Розгортання, безумовно, не обійшлося без ризику. Останнім часом росіяни дуже активно здійснюють ракетні обстріли по всій країні. Цими розслідуваннями ця команда робить важливий внесок у боротьбу з порушеннями міжнародного права», — зазначили в нідерландському уряді.
Свою чергою, Олена Зеленська, перша леді України, закликала Велику Британію очолити зусилля щодо створення спеціального трибуналу для покарання РФ за військові злочини. Саме з цією метою вона нещодавно навідалася з візитом до Лондона. Об’єднане Королівство вже має подібний досвід, адже саме в Лондоні взимку 1942 року підписали Сент-Джеймську декларацію — документ, із якого почався шлях до Нюрнберзький трибунал.
А Ганна Вишнякова, юристка у галузі міжнародного кримінального права, нагадала, що був іще один прецедент — геноцид у Руанді.

Потрібні дії
Володимир Зеленський вважає, що без створення спецтрибуналу наявних міжнародно-правових інструментів буде недостатньо для притягнення до відповідальності вищого політичного і військового керівництва РФ за злочин аґресії проти України.
За його словами, вже вдалося зробити кілька нових кроків для того, щоб повернути Україні справедливість і притягнути до відповідальності всіх винних у цій злочинній війні. «Ми вже співпрацюємо з багатьма країнами та міжнародними організаціями, щоб кожен російський вбивця отримав заслужене покарання. Ми налагодили взаємодію з МКС і його нарощуватимемо», — пообіцяв президент.
Він розповів, що Україна має потужну співпрацю з Нідерландами, які допомагають зі створенням Офісу прокурора для збирання доказів військових злочинів. Також Україна співпрацює з Францією, яка допомагає у польовій роботі з документуванням російських злочинів. «І маємо об’єднати світову більшість на підтримку проєкту резолюції ГА ООН зі спецтрибуналу. Ми маємо розробити необхідну юридичну архітектуру, щоб трибунал запрацював. Маємо повністю реалізувати цей пункт нашої формули миру та реально забезпечити справедливість після цієї війни так само, як і після Другої світової», — наголосив український лідер. Він вважає, що справедливість повинна бути такою ж, як це було й щодо злочинів нацистів.
Зараз Київ має намір відкрити тимчасовий офіс прокурора України в одній із країн ЄС у рамках стратегії міжнародного кримінального переслідування й уніфікації доказів, скоєних росіянами військових злочинів. Про це повідомив Андрій Костін.
А під головуванням Андрія Єрмака опрацювали шляхи створення спеціального міжнародного трибуналу через аґресію РФ проти України. Відтак українська сторона ініціює створення Interim Prosecutor’s Office для розробки стратегії кримінального переслідування.
Генеральний прокурор України узяв участь у першій координаційній нараді прокурорів із 20 країн, які розслідують військові злочини РФ, що відбулася в Гаазі. Під час наради, яку організував Євроюст, прокурори обговорили посилення співпраці, шляхи обміну доказами й інформацією, а також ініціативу створення тимчасового офісу прокурора, який відповідає за стратегію розслідування злочину аґресії.

Міжнародні інститути
А тим часом із пропозицією створити спеціальний суд для розслідування злочинів РФ в Україні, а також умов використання заморожених російських активів для відновлення України виступила Європейська комісія (ЄК). Про це заявила Урсула фон дер Ляєн, президентка ЄК. «Російське вторгнення в Україну принесло смерть, руйнування та невимовні страждання. Ми всі пам’ятаємо жахи Бучі. Приблизно 20 тис. цивільних і більше 100 тис. військових убили станом на зараз. Росія має заплатити за ці жахливі злочини, в т. ч. злочин аґресії проти суверенної держави. У той час, як ми й надалі підтримуватимемо МКС, ми пропонуємо створити спеціальний суд за підтримки ООН, аби розслідувати та притягнути Росію до відповідальності за злочин аґресії», — оголосила вона.
Чиновниця також наголосила, що за заподіяні Україні руйнування РФ має заплатити фінансово. «Збитки, завдані Україні, оцінюють у 600 млрд EUR. Росія й її олігархи повинні компенсувати Україні руйнування та покрити витрати на відновлення країни. І ми маємо засоби зробити так, аби Росія заплатила», — констатувала вона.
Ідею створення спеціального трибуналу для засудження РФ за військові злочини проти України й українців
підтримала й Парламентська асамблея (ПА) НАТО. Про це заявила Жоель Гарріо-Майлям, президентка ПА. «Росія має відповісти за всі свої злочини. Усі її дії, в т. ч. військові злочини, злочини проти людяності й імовірні акти геноциду, мають бути розслідувані. Злочин аґресії з боку РФ також має бути розслідуваний спеціальним міжнародним трибуналом», — наголосила вона та додала, що партнери мають продовжити надавати Україні всю необхідну допомогу та постачати обладнання.
Водночас Вільям Тейлор, колишній посол США в Україні, а тепер віцепрезидент американського Інституту миру, вважає, що і Білий дім, і Конґрес зацікавлені в реалізації в життя ідеї України щодо створення спеціального трибуналу за злочини аґресії РФ. «У Державному департаменті та Раді національної безпеки розглядають це питання, щоб зрозуміти, як ми можемо допомогти», — зазначив він.
Дипломат наголосив, що американський уряд уже допомагає Україні в процесі притягнення РФ до відповідальності, зокрема, у збиранні доказів, а також у політичній підтримці. На його думку, Конґрес також у цьому питанні рухається в правильному напрямку. Експерт сподівається, що позиція законодавців на підтримку створення спеціального трибуналу вплине на позицію Державного департаменту. «І ми побачимо, як Україна досягне успіху у створенні спеціального трибуналу або з ООН, або з ЄС, — зазначив він. — Зараз цьому сприяє зростання потреби щодо встановлення справедливості за злочини в Україні. Тож я думаю, ми таки матимемо спеціальний трибунал».

Законні цілі України
Але перемога України в російсько-українській війні не буде повноцінною без звільнення всіх її територій, у т. ч. Криму. «Якщо Україна може повернути півострів її треба підтримати», — заявив Крістоф Гойсґен, багаторічний радник Анґели Меркель зі зовнішньополітичних питань, а тепер глава Мюнхенської конференції. Він не сумнівається, що Крим є частиною України і Київ має повне право відвоювати та повернути свою територію. «Росія поводиться дуже аґресивно, вона несе відповідальність за загибель десятків тисяч людей. Погляньте тільки на Маріуполь, на те, як вони його зруйнували. Вони зруйнували його так само, як Грозний. Тож ми повинні надавати всебічну підтримку українцям», — заявив він. Також п. Гойсґен наголосив, що за останні кілька років світ став свідком того, як РФ використовує гібридну війну для просування своїх інтересів. «Іноді просто боляче бачити, що люди вихваляють Росію і навіть проводять демонстрації на її підтримку в країнах, де найважливішим інвестором, найважливішим торговельним партнером є ЄС. Нам потрібно посилити активність у тих країнах, де Росія популярна і де не засуджують її дії в Україні. Однак потрібно бути більш активними і за межами Європи», — зауважив він.
Берлін також вважає військові об’єкти на території РФ законними цілями для Збройних сил України. «Федеральний уряд вважає те, що робить Україна, легітимним. Україна захищає власну територіальну цілісність, адже своїми ударами запобігає можливим ударам по своїй території з території Росії, — заявила Крістіне Гоффманн, представниця пресслужби уряду ФРН. — Україна не зобов’язана обмежуватися своєю територією при здійсненні зусиль зі захисту проти російської аґресії, а також має право робити це за межами території своєї держави. Адже право на самозахист зафіксоване в ст. 51 Хартії ООН, а Україна є державою, на яку напали».
Як повідомляв «Міст», трьох російських міжнародних злочинців засудили до довічного ув’язнення.

Євген Клен

Коментар експерта
Максим Шевердін, партнер юридичної групи LCF:
— Уперше після Другої світової війни злочин аґресії розглядали у Нюрнберзі. А тепер постала необхідність у створенні Спеціального міжнародного трибуналу, який забезпечить притягнення до відповідальності російських високопосадовців за планування, розв’язання та ведення аґресивної війни проти України й її народу (злочин аґресії). Відкритим залишається питання, чи встановлюватиме Спеціальний міжнародний трибунал часову юрисдикцію з лютого 2014-го чи з лютого 2022 року. Адже після того, як керівництво РФ оголосило про початок так званої спеціальної воєнної операції з метою нібито демілітаризації та денацифікації України 24 лютого ц. р., вже за кілька хвилин почалися ракетні удари по всій території України, а російські збройні формування перетнули кордон. Міжнародні суди та трибунали зазвичай складаються з трьох органів: Палат, Прокурора та Секретаріату. Вибір суддів, прокурора та секретаря трибуналу може здійснюватися за призначенням Генерального секретаря ООН. Робочими мовами спеціального трибуналу мають бути: англійська, французька, позаяк вони є визнаними мовами міжнародних судів; українська, оскільки злочин аґресії вчинили щодо України; російська, позаяк відповідно до ст. 14 Міжнародного пакту про громадські та політичні права, кожен має право при розгляді висунутого йому кримінального обвинувачення бути докладно повідомленим мовою, яку він розуміє. Щодо організаційних питань трибуналу, місцем для його проведення зараз розглядають Гаагу, адже це забезпечить взаємодію з іншими міжнародними судами, зокрема, з МКС та Об’єднаною слідчою групою, вже створеною в Нідерландах.

Мовою чисел
«Українські міста та наші містечка, наші села, які російська артилерія розбиває просто на каміння, не одне, не два, а десятки таких зруйнованих міст і сіл. Авіаційні, ракетні терори, удари РФ, які так нагадують нацистські бомбардування Лондона, столиці Великої Британії. З усіх ракет, які були випущені російською армією від 24 лютого, 62 % були спрямовані саме проти цивільних об’єктів. Проти людей. Проти людяності», — заявив Володимир Зеленський на міжнародній конференції «Права людини в темні часи».
«Територія забрудненої частини України зараз — це чотири Швейцарії. Це дуже демонстративно й яскраво свідчить про реальну ситуацію, з якою ми працюємо. Ми ставимо дуже амбітну мету, що ми всі ці території зможемо очистити впродовж десяти років. Це здається багато, але для таких видів робіт це мало. Головне, над чим працюємо, — посилити нашу спроможність рухатися у таких темпах», — зазначила Мері Акопян, заступниця міністра внутрішніх справу України. А загалом із 24 лютого Державна служба з надзвичайних ситуацій України знешкодила вже 30 тис. вибухонебезпечних предметів. Своєю чергою, Національна поліція вилучила 150 тис. і знешкодила 24 тис. вибухонебезпечних предметів.

About Author

Meest-Online