Новини для українців всього свту

Thursday, Jan. 20, 2022

Соратники Януковича платили політикам у країнах ЄС мільйони євро

Автор:

|

Червень 21, 2018

|

Рубрика:

Соратники Януковича платили політикам у країнах ЄС мільйони євро

Пол Манафорт

Емі Берман Джексон, окружний суддя у Вашинґтоні, змінила запобіжний захід для політтехнолога Пола Манафорта зі застави на тримання під вартою. Дональд Трамп емоційно відреагував на це рішення суду. «Вау, що за жорстке рішення для Пола Манафорта, котрий представляв Рональда Рейґана, Боба Доула і багатьох інших провідних політиків і кампаній. Я й не знав, що Манафорт ватажок мафії», — написав він у Twitter.

«Ми не в школі»
Заарештувати підозрюваного в змові проти Сполучених Штатів, ухиленні від податків та відмиванні грошей Пола Манафорта, колишнього голови виборчої кампанії кандидата Трампа та політтехнолога Януковича, окружний суддя ухвалила після того, як цього зажадала спеціальна прокуратура США на чолі з Робертом Мюллером. Брок Домін, спеціальний агент Федерального бюро розслідування (ФБР), запевнив у поданій до суду декларації: «Метою контактів Манафорта зі свідками було намагання вплинути на їхні свідчення під час майбутнього процесу».
Згідно з документами ФБР, «двоє людей, які були частиною великої лобістської організації, отримали інструкції від Манафорта, котрий перебував під домашнім арештом. За їхніми словами, він намагався вплинути на їхні свідчення та приховати докази.
Ці дані підтверджують записи телефонних розмов і повідомлень, знайдені свідченнями у «хмарному» сховищі Манафорта. Один зі свідків уточнив, що «Манафорт намагався контактувати з ним, аби проінструктувати про те, що саме казати щодо лютневого обвинувального висновку», висунутого проти політтехнолога.
Він також розповів слідчим, що отримав повідомлення, в якому йшлося, що у випадку, якщо до членів Габсбурзької групи звертатимуться за поясненнями, то вони мають сказати, що сфера їхньої роботи стосувалася лише Європи.
У часописі The New York Times, посилаючись на судові документи, конкретизували: «Манафорт закликав свідків збрехати під час судового розгляду. Манафорт і один із його помічників неодноразово намагалися встановити контакт із двома свідками за допомогою телефону та месенджера».
У NYT також розповіли: «Свідчення для розслідування втручання Росії до виборів 2016 року, очолюваного спеціальним прокурором Мюллером, почали давати двоє журналістів, котрі допомагали у просуванні проекту до якого, за інформацією прокурорів, Манафорт спрямував більше 2 млн USD зі закордонних рахунків». Співпраця цих журналістів із урядом ще більше ізолювала Манафорта, котрий очікує судового розгляду за звинуваченнями в порушенні законів у сфері оподаткування, фінансів і лобізму, наголошує видання.
«Прокурори не назвали імена цих журналістів. Однак три особи, поінформовані про проект вказали, що це — Алан Фрідман та Екарт Сейджер», — запевнили також у NYT. Відтак, суддя Джексон констатувала: «У суду немає змоги обмежити можливість підозрюваного спілкуватися з іншими людьми, тому запобіжний захід необхідно змінити. Ми не в школі, й я не можу відібрати у нього мобільний телефон».

«Докладав зусиль»
Роберт Мюллер також оприлюднив звіт про те, як Манафорт «докладав зусиль, аби заручитися підтримкою американських законодавців і преси для дій тогочасного президента України Віктора Януковича». Ці звіти суперечать заявам політтехнолога про те, що він «провадив діяльність на користь українських політиків лише в Європі».
Адже, зокрема, 22 квітня 2013 року він писав у звіті Януковичу: «Наше спілкування з високопосадовцями Державного департаменту дає плоди. Ми залучили десятки служб Конґресу, в т. ч. керівництво та кожного члена комітету Палати представників зі закордонних справ».
Із документів слідства в США, які опинилися в розпорядженні телерадіокомпанії Deutsche Welle, випливає, що оточення Януковича заплатило Манафорту через офшори загалом не менше 2 млн EUR за лобістські послуги декотрих високопоставлених європейських екс-політиків. Суттєва частина епізодів звинувачення на адресу політтехнолога стосується оплаченої через офшори Януковичем і його оточенням лобістської діяльності ряду колишніх високопоставлених європейських політиків, об’єднаних у неформальну «Габсбурзьку групу».
Очолював таємних лобістів Януковича Альфред Гузенбауер. У групу також входили екс-прем’єр Італії Романо Проді та, вочевидь, екс-президент Польщі Александр Кваснєвський.
Судові документи та переписка, доступні в судовій базі США, частково анонімізовано. Якщо в ідентифікації п. Гузенбауера та п. Проді, враховуючи обставини справи та зазначені в документах посади, сумнівів немає, то ймовірна роль п. Кваснєвського слідству відома лише опосередковано. Зокрема, з того, що в документах йдеться про «представника глави Європарламенту у справі Тимошенко».
Як відомо, у справі Юлії Тимошенко посередницька роль була делегована Пету Коксу й Александру Кваснєвському. Альфред Гузенбауер в інтерв’ю австрійському виданню Die Presse підтвердив отримання грошових коштів за участь у конференціях, хоч і стверджує, що менше, ніж зазначено в документах слідства. «Гроші перераховувалися раз на рік або раз у півроку, якщо я добре пам’ятаю. Помісячно точно не платили. Ці кошти вказані в моїй податкової декларації», — розповів екс-канцлер.
Як випливає з обвинувального акта та листування між членами команди Пола Манафорта і членами «Габсбурзької групи», європейські екс-політики виступали на панельних дискусіях в авторитетних експертних центрах в Європі та США з написаними під диктат радників Януковича промовами, а також оприлюднили в провідних світових друкованих виданнях авторські статті, написані консультантами українського екс-президента або працівниками Міністерства закордонних справ України. Головні меседжі виступів і статей: підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом (ЄС) має відбутися, незважаючи на ув’язнення лідера опозиції Юлії Тимошенко й інші проблеми з демократією в Україні, інакше Київ опиниться в обіймах Москви.
Для лобіювання інтересів української влади та Партії реґіонів у Брюсселі був також створений «Європейський центр сучасної України». Згідно з матеріалами американського слідства, діяльність цього фонду також таємно координувалася Полом Манафортом та оплачувалася через офшори.
Згідно з листуванням Манафорта з колегами, гонорари іншим членам «Габсбурзької групи» мали складати близько 100 тис. EUR за чотири місяці. Всі кошти надходили через десятки офшорних компаній. Загалом на проплачених авторів і ораторів, за даними американського слідства, було витрачено близько 2 млн EUR.

«Проект Супер-VIP»
Групу найнятих високопоставлених екс-політиків Манафорт представив своїм українським замовникам як «проект Супер-VIP». Крім виступів і статей, найняті лобісти мали зустрічатися з діючими чиновниками у Брюсселі та Вашинґтоні.
Зокрема, до лобістських зусиль у США відносилося переконувати членів Конґресу в тому, що вибори в Україні були «легітимними», а ув’язнення лідера опозиції Юлії Тимошенко — законне. Ще 4 млн EUR, за даними слідства, було витрачено на послуги американських «приватних детективів», котрі підготували звіт, який мав довести світовій спільноті, що ув’язнення Юлії Тимошенко було нібито обґрунтованим і законним. Ще 1 млн EUR був переведений PR-компанії, яка мала популяризувати цей звіт через світові засоби масової інформації.
У NYT розповіли, що, за даними слідства, що, зокрема, залучити провідних європейських політиків на підтримку Януковича намагалися журналісти Фрідман і Сейджер, котрим Манафорт заплатив за це 2,4 млн USD. Наприклад, п. Сейджер працював із Манафортом та іншими з організації візиту п. Проді до Вашинґтону в березні 2013 року.
А п. Фрідман допомагав підготувати редакційну статтю Романа Проді, опубліковану в NYT у лютому 2014-го. В цій статті йшлося, що Янукович може вивести Україну з кризи, і що європейські лідери на повинні погрожувати йому санкціями.
За іронією долі, саме в день її публікації Янукович утік із України через протести проти корупції та повороту курсу до Москви.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply