Новини для українців всього свту

Wednesday, Dec. 8, 2021

Соратника президента в хабарництві запідозрили не одразу

Автор:

|

Вересень 26, 2020

|

Рубрика:

Соратника президента в хабарництві запідозрили не одразу
Олександр Юрченко

Українці, котрі обирали до парламенту «нові обличчя», виявилися короткозорими.

«Ловити не можна»
Гео Лерос, народний депутат України, котрого прогнали з пропрезидентської парламентської фракції «Слуга народу» (СН) за викриття корупціонерів у її лавах, уряді і Офісі президента України (ОПУ), вкотре розповів про хабарників при владі. За його словами, детектив Національного антикорупційного бюро України (НАБУ), котрий назвався Івану Фіщенку, помічнику депутата від СН Олександра Юрченка,— підприємцем, передав йому 13 тис. USD за зміни до законопроєкту про відходи.
За інформацією журналіста Юрія Бутусова, детектив пояснив п. Фіщенку, що «його компанія» зацікавлена в інвестиціях у будівництво сміттєпереробного заводу при правках до законопроєету «Про управління відходами» й отриманні «зеленого тарифу» (пільгової гарантованої оплати) на продаж електроенергії. Відтак 27 липня Юрченко запевнив псевдопідприємця, що готовий внести правки.
2 серпня помічник депутата від СН зажадав за вже зареєстровані правки 13 тис. USD, які отримав 7 серпня. А 20-го вимагав ще 200 тис. USD для підтримки правок парламентським комітетом, щоб «віддячити усім, хто беруть участь у процесі».
За даними п. Бутусова, передача 200 тис не відбулася, цілком ймовірно, що стався витік інформації. Але журналіст не виключає, що НАБУ записало також перемовини п. Юрченка з його колегами по фракції і тоді в справі можуть прозвучати й гучніші імена.
Однак, за даними п. Бутусова, ОПУ «потужно тисне» на генеральну прокурорку Ірину Венедиктову, щоб не допустити підписання підозри Юрченку з якихось формальних причин: «НАБУ «вело» депутата не один місяць, назбирало достатньо доказів, але Венедиктова не здає свого депутата й блокує щодо нього санкцію. Зеленському стало відомо про це того ж дня, але в його команді хабарників ловити не можна, тому він зараз робить усе можливе, щоб «вирішити» цю справу і, як завжди, в його офісі працює «режим тиші» щодо корупції», — підтвердив депутат Лерос.

Докази зібрали
14 вересня НАБУ оприлюднило відеозапис отримання п. Фіщенком 13 тис. USD та повідомило, що детективи дізналися про отримання депутатами хабарів ще влітку. Відтак розробили спеціальну операцію з включення до її складу детектива НАБУ під прикриттям, аби викрити учасників корупційної схеми.
У НАБУ розповіли подробиці: «У межах операції детектив «під прикриттям» познайомився в ролі представника промислової компанії з одним із учасників угруповання, а потім із депутатом, котрий у завуальованій формі попросив надати йому через посередника неправомірну вигоду в сумі 13 тис. USD за внесення пропозицій до законопроєкту та в подальшому 200 тис. USD для підкупу членів парламентського комітету. Першу частину хабара детектив передав у серпні, а ще одну корупціонери планували отримати 26-27 серпня. Але, за обставин, які зараз з’ясовує слідство, НАБУ було вимушене припинити виконання спецзавдання».
У НАБУ нагадали, що раніше її спецоперації зривали Служба безпеки та Офіс генпрокурора. Але запевнили, що вже зібрані докази для оголошення п. Юрченку повідомлення про підозру в «прийнятті пропозиції, обіцянки або одержанні неправомірної вигоди».
Однак, коли проєкт повідомлення скерували 10 вересня генпрокурорці, вона «достатніх доказів хабарництва не побачила». Тому не погодилася його завізувати. Але 14 вересня Ярослав Железняк, заступник голови парламентської фракції «Голос», зажадав заслухати у ньому звіт п. Венедиктової. Наступного дня та пояснила депутатам: «Я повинна мати об’єктивні відомості, які підлягають доведенню, — час, місце, спосіб обговорення депутатом та його помічником дій щодо одержання неправомірної вигоди, час, місце, спосіб надання депутатом вказівки своєму помічнику на вчинення будь-яких дій, спрямованих на виконання домовленостей зі заявником. Єдиними фактичними обставинами, відомими мені на сьогодні, які можна назвати доведеними, є факт обговорення внесення змін до законодавства, прийняття підготовлених заявником пропозицій про зміни в закон, обіцянка нардепа передати їх на опрацювання юристами».

Тримати баланс
Ярослав Юрчишин, інший депутат фракції «Голос», прокоментував так: «Я переконаний, що це не було її особисте рішення. Скоріше за все, вигороджувати Юрченка, який належить до неформальної групи Коломойського, їй доручили в офісі президента».
Також депутат фракції «Голос» Олександра Устинова заявила в парламенті: «Усі ми бачили те відео, яке опублікувало НАБУ про Юрченка. Давайте говорити відверто, Юрченко — паршива вівця в парламенті. Тому вимагаємо після всього побаченого, щоб генпрокурорка знову прийшла до цієї зали і щоб, усе ж таки, підписала підозру Юрченку».
Навіть Давид Арахамія, голова фракції СН, визнав, що «варто було підписати підозру» Юрченкові. Але додав, що «депутати «СН» не зможуть нормально голосувати». «Щоразу, коли хтось щось робить, журналісти, громадськість кажуть — давайте виженемо його з фракції. Для мене ж депутат — це на довгій дистанції якась кількість голосувань, це можуть бути дуже важливі та системні для країни закони. Тільки через те, що була якась витівка чи мікроскандал — якщо ми будемо розлучатися з цими людьми, то в кінці справді не зможемо нічого приймати, у нас не буде для цього достатньої політичної волі. Тому потрібно тримати цей баланс», — пояснив він.
15 вересня детективи НАБУ, не отримавши дозволу гепрокурорки на притягнення до відповідальності провладного депутата, оголосили повідомлення про підозру в посередництві в хабарництві лише його помічнику. Того ж дня Вищий антикорупційний суд ухвалив рішення заарештувати а. Фіщенка з можливістю внесення застави в 1 млн грн.
16 вересня її внесли й помічник депутата вийшов на волю.
Але наступного дня генпрокурорка нарешті припинила прикривати хабарника й запевнила, що «прийняла рішення і, відповідно — одночасно відповідальність, підписати депутату підозру і клопотання про обрання запобіжного заходу — тримання під вартою».
Андрій Осадчук, депутат фракції «Голос», пояснив: «Винятково після того, як офіс президента включився, через годину чи скільки, надійшла інформація, що Венедиктова таки підписала підозру, тобто в неї звідкись з’явилися ті матеріали. Це говорить проте, що депутатська недоторканність як була, так і є, просто керується з Банкової (вулиця в Києві, на якій розташований ОПУ. — Авт.)».
17 вересня Юрій Бутусов розповів із посиланням на НАБУ про те, якого депутата взяли до фракції СН: «25 листопада 2009 року в журналі реєстрації злочинів Голосіївського районного управління внутрішніх справ було зафіксували затримання Юрченка… за крадіжку в магазині чотирьох пляшок пива «Старопрамен». 4 грудня 2009-го у справі виписали відмову в порушенні кримінальної справи. Тепер відмовний матеріал із якихось причин знищили».

«Не сяде!»
Того ж 17 вересня президент твердив: «Я радий, що затримали людину, яка в партії СН і який був такий, знаєте, завжди казав, що він чесна і порядна людина. Сьогодні дали підозру генеральний прокурор, він її отримав і обов’язково сяде в тюрму». Але насправді його тоді не затримали, адже у Вищому антикорупційному суді пояснили: «Не з’явився, мотивував це тим, що раніше мав контакт із хворим на коронавірус».
Тим часом претензій до нього побільшало. 18 вересня Олексій Гончаренко, депутат парламентської фракції «Європейська солідарність», приніс до офісу генпрокурора звернення з проханням дослідити внесення Юрченком «тютюнових» поправок до законопроєкту про єдиний рахунок до сплати податків. «Це абсолютно технічний законопроєкт, але перед другим читанням реєструється поправочка, яка переділяє собою повністю ринок тютюнових виробів України, яка каже, яка частина прибутку має йти виробнику, а яка — в роздріб. При цьому на користь роздрібу, — пояснив він. — Це все проводить через фінансовий комітет заступник голови комітету Андрій Холодов (депутат фракції СН. — Авт.), який, згідно з даними журналістів, має прямий стосунок до торгівлі тютюновими виробами у Києві, тобто прямий лобізм. На знак протесту проти такої законодавчої ініціативи великі міжнародні тютюнові корпорації зупинили виробництво, а Україна втратила щонайменше 3 млрд грн від сплати акцизів до держбюджету».
Проте Святослав Піскун, колишній генеральний прокурор України, впевнений: «Юрченко не сяде!». А Віталій Шабунін, голова Центру протидії корупції, пояснив: «Венедиктова/Зеленський «дахують» (тобто прикривають) своїх».
Однак 21 вересня Вищий антикорупційний суд України обрав для підозрюваного у хабарництві Олександра Юрченка запобіжний захід у вигляді утримання під вартою з альтернативою застави на суму понад 3 млн грн. 24 вересня за нього внесли заставу повністю.
Як повідомляв «Міст», українського хабарника знайшли у Молдові.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply