Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 8, 2022

Слідство у справах Майдану завершили

Автор:

|

Листопад 26, 2021

|

Рубрика:

Слідство у справах Майдану завершили
Бійці «Беркута» на Майдані

Офіс генерального прокурора (ОГП) і Державне бюро розслідувань (ДБР) України відзвітували про з’ясоване ними впродовж восьми років.

Скерують до суду
Їхні представники одночасно запевнили 17 листопада, що завершили розслідування злочинів, скоєних 18-20 лютого 2014 року в Києві. Зокрема, в ОГП підсумували: «Колишні президент України та дев’ятеро ексвисокопосадовців — керівників правоохоронних та інших державних органів, бажаючи припинити масові акції протесту, організували застосування працівниками правоохоронних органів і військовослужбовцями Збройних сил фізичного насильства, спецзасобів, військової техніки, вогнепальної зброї для силової протидії та розгону демонстрантів. Це призвело до масових жертв серед учасників акцій протесту, в т. ч. до смерті 67 мітинґарів. Після ознайомлення захисників із матеріалами кримінального провадження обвинувальний акт скерують до суду».
Ірина Венедиктова, генеральна прокурорка України, уточнила, що до складу злочинної групи високопосадовців входили тодішні міністри внутрішніх справ та оборони Віталій Захарченко та Павло Лебедєв відповідно, голова Служби безпеки України Олександр Якименко, його перший заступник — керівник Антитерористичного центру Володимир Тоцький, заступник міністра внутрішніх справ і начальник міліції громадської безпеки Віктор Ратушняк, начальник Головного управління Міністерства внутрішніх справ (МВС) і командувач внутрішніх військ Станіслав Шуляк, начальник управління МВС у Києві та Київській області Валерій Мазан, начальник міліції громадської безпеки у Києві Петро Федчук і командир полку міліції особливого призначення «Беркут» Сергій Кусюк.
У ДБР пояснили, що їх підозрюють у вчиненні тяжких та особливо тяжких кримінальних правопорушень під час масових акцій протесту, які відбувалися у центрі Києва з 18 до 20 лютого 2014 року, — вчиненні терористичного акту з метою залякування населення, що призвело до настання тяжких наслідків і загибелі людей; спричиненні учасникам акцій протесту тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, умисних вбивств і замахів на умисні вбивства з використанням вогнепальної зброї та спецзасобів; перевищенні влади та службових повноважень, що супроводжувалося насильством, застосуванням зброї та спеціальних засобів і спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом правам, інтересам окремих громадян, державним і громадським інтересам, інтересам юридичних осіб; незаконному перешкоджанні організації та проведенню зборів, мітинґів, вуличних походів і демонстрацій.
Своєю чергою, в ОГП запевнили: «Розслідували 1 019 епізодів злочинних дій. Матеріали провадження налічують більше 1,5 тис. томів. Прокурори та слідчі провели понад 4,5 тис. допитів свідків і потерпілих, понад 1 тис. слідчих експериментів, більше 2 тис. оглядів місця подій, документів і відеозаписів, більше 3,5 тис. судово-медичних, балістичних, комплексних, цитологічних і хімічних експертиз».

«Москва все ігнорує»
Завершити розслідування вдалося щойно після того, як парламент спростив у квітні ц. р. порядок заочного судочинства — для нього вже не потрібен розшук підозрюваного через Інтерпол. Адже там відмовляються вносити Януковича та колишніх міліціонерів у свої розшукові списки, мотивуючи це ймовірністю їхнього політичного переслідування.
Олексій Донський, начальник департаменту ОГП у «справах Майдану», доповнив, що половина осіб, які притягаються до кримінальної відповідальності у справах Майдану, переховується. А Артем Яблонський, заступник начальника управління ДБР у справах Майдану, розповів: «В Росії переховуються 88 фігурантів справ Майдану».
А Денис Іванов, заступник п. Донського, запевнив: «Українська прокуратура надіслала до Росії вже понад 30 запитів про видачу президента-втікача Віктора Януковича та його оточення через розстріл Майдану. Але Москва все ігнорує».
І не дивно. Правник розповів також про її участь у злочинах. За його словами, 18-20 лютого 2014-го, коли на Майдані розстрілювали людей, Янукович 11 разів спілкувався за допомогою спецзв’язку з Путіним. Тодішній міністр внутрішніх справ Захарченко — 12 разів зі своїм російським колегою Володимиром Колокольцевим. А Олександр Якименко, тодішній голова Служби безпеки України, тричі телефонував Олександру Бортникові, директорові Федеральної служби безпеки РФ.
«Де ці люди зараз? Усі вони в бігах. У гостях у нашого північного сусіда. Вони там не випадково. І зовсім невипадково РФ їх оберігає», — наголосила генпрокурорка України. Тож Сергій Лещенко, колишній депутат Верховної Ради, констатував: «Саме Росія стояла за кривавою розв’язанням подій на Майдані. Вона спеціально спонукала Януковича до найбільш резонансних і вбивчих злочинів, щоб зробити його своєю московською маріонеткою на чолі України. Для придушення Майдану використовували допомогу Москви, яку надали у вигляді спецзасобів. І саме військовими гвинтокрилами Росії Янукович вилетів із України».

Запобігти маніпуляціям
Глава ОГП також запевнила: «Навіть якщо підозрюваних не видадуть для притягнення до відповідальності в Україні, а ми всі розуміємо, що сьогодні та завтра нам їх ніхто не видасть, вирок суду має бути виконаний». А Олексій Донський пояснив: «Це можливість відшкодувати збитки за рахунок арештованого майна обвинувачених на мільярди гривень. А головне — запобігання подальшим маніпуляціям по темі Майдану, хто вбив учасників акцій протесту, ким це було організовано і чи не було це «державним переворотом».
Олександра Матвійчук, голова правління Центру громадянських свобод, погодилася, що вирок щодо втікачів в Україну важливий попри безперспективність вимог їх видати. За її словами, російську пропаґанду про те, що владу в Україні незаконно захопили фашисти внаслідок державного перевороту, мають спростовувати не на рівні політичних заяв і декларації уряду України, а на рівні встановлених фактів у процедурі змагального судового процесу».

Слушні зауваження
Водночас правозахисниця слушно зауважила: «Ситуація 2013-2014 рр. зачепила не лише десятьох людей із владних посад. Простий приклад — це народні депутати, які голосували за диктаторські закони 16 січня. Вони винесли мирний протест за будь-які правові межі, тим самим підштовхували протестувальників до радикальних дій. Їх у цьому переліку, як ми бачимо, немає».
«Експосадовців обвинувачують у вчиненні теракту з метою залякування населення, незаконному перешкоджанні організації мирних зібрань, у перевищенні влади та службових повноважень. Проте відбувався широкомасштабний системний наступ влади на мирне цивільне населення, який виконували у різний спосіб із використанням юридичних механізмів. Незаконно арештовували або порушували проти них сфабриковані справи — поза правовими механізмами — коли людей катували та залишали вмирати на морозі. Це все має іншу кваліфікацію — мовиться про злочини проти людяності. Так би мала звучати ця справа, якби у Кримінальному кодексі була відповідна стаття», — вважає вона.

Через років десять?
А от Сергій Горбатюк, ексначальник управління спецрозслідувань Генеральної прокуратури, обурився: «У багатьох судових процесах, на восьмому році від подій, наразі невідомо коли буде завершення й вирок. І чи взагалі колись буде?! За винятком кількох справді об’ємних проваджень, де об’єктивно судовий розгляд займає багато часу, в більшості інших судових процесів, на мій погляд, наявні ознаки штучного їхнього затягування підозрюваними, адвокатами, самим суддями або ж за їхнього потурання.
Але немає передбачених законодавством покарань за це. І тому це може призвести до вироків через роки — тоді, коли закінчаться терміни давності або про них почнуть забувати. Ми не чуємо від генпрокурорки про те, як усуватимуть наявні проблеми, які заплановані для цього дієві заходи. І хто відповідальний за це. Процеси не стоять на місці, отже, суспільство має бути задоволене — така, певно, логіка.
Парламент ухвалив зміни, які розблокували процес, але додали туди таких своїх новацій, що вони створюють звинуваченим вагомі арґументи для визнання можливого вироку незаконним в Європейському суді з прав людини. Але кого це має хвилювати, якщо вирок у цій справі за теперішніх реалій за найбільш оптимістичними прогнозами може бути не раніше, ніж через років десять?»
Як повідомляв «Міст», в Україні відзначили День гідності та свободи.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply