Новини для українців всього свту

Thursday, May. 26, 2022

Слідчі підозрюють, що прем’єра підслуховував тележурналіст

Автор:

|

Лютий 13, 2020

|

Рубрика:

Слідчі підозрюють, що прем’єра підслуховував тележурналіст
Євген Куксін

Працівники Служби безпеки України (СБУ) вилучили у журналістів телепрограми «Секретні матеріали» на каналі «1+1» флешки, системний блок комп’ютера, планшет і ноутбук.

Шукали докази прослуховування
Працівники спецслужби 5 лютого завітали з обшуками в офіс телеканалу «1+1» і в житла журналістів його програми «Секретні матеріали» Євгена Куксіна та Дениса Данька, котрий поскаржився колегам за фахом, що слідчі СБУ вилучили у нього три флешки, робочий системний блок, планшет і ноутбук. А п. Куксін заявив, що у нього вилучили комп’ютер і вимагали, аби віддав їм пристрій, яким нібито прослуховував нараду прем’єра Олексія Гончарука з міністрами та керівництвом Національного банку України (НБУ). Правоохоронці приходили з обшуком і до журналіста Олександра Низовцева, котрий уже давно на «1+1»не працює.
У найавторитетнішому київському часописі «Дзеркало тижня» пояснили, що, за даними його джерел у СБУ та Міністерстві внутрішніх справ, наступного дня після появи в Інтернеті аудіозапису наради у прем’єра Володимир Зеленський отримав від СБУ довідку про те, як міг здійснюватися запис, ким і де монтували та розміщували в Інтернеті. Джерело часопису в СБУ також розповіло, що до справи може бути причетний Євген Куксін, журналіст «Секретних матеріалів», ведучим яких був Олександр Дубінський, тепер депутат пропрезидентської парламентської фракції «Слуга народу», котрого тісно пов’язують із Ігорем Коломойським, власником каналу «1+1».
За словами джерела «Дзеркала тижня» в керівництві «Слуги народу», аудіозапис наради у прем’єра зумисне розмістили в Інтернеті перед засіданням фракції, щоб були підстави оголосити недовіру уряду. У виданні також дізналися від джерел в обох відомствах, що остаточних висновків там не зробили. Але в одному звіти збіглися точно — ролик монтували на комп’ютері журналіста телепрограми розслідувань, що виходить на каналі «1+1».
Наступного дня Максим Шиленко, керівник журналістських проєктів телеканалу «1+1», запевнив, що його підлеглі не прослуховували прем’єра, а «отримали запис, за їхніми словами, як і всі — з Youtube чи з Інтернету», а слідчі СБУ «здійснювали обшуки з численними порушеннями, які зафіксували юристи «1+1» задля подальшого оскарження». Максим Шиленко також пов’язав обшуки на телеканалі «з тиском на деяких депутатів із «Слуги народу», які не хочуть голосувати по тих чи інших питаннях».

Йдеться про безпеку
Натомість Іван Баканов, голова СБУ, закликав представників телеканалу «1+1» не спекулювати фактами й не маніпулювати суспільною думкою, висвітлюючи розслідування справи щодо незаконного прослуховування прем’єра. А один із читачів повідомлення про це на сайті «Телевізійної служби новин» зауважив: «Обшук із чисельними порушеннями… Ну, насмішили — які правила мають бути, коли мова йде за безпеку держави? Головне, що хтось зміг записати прем’єра. А це — небезпека державі. Нехай тричі порушить СБУ так звані правила обшуків за те, що хтось може записувати розмови державних діячів — це головне».
Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента», пояснив: «Приводом і причиною обшуку стала причетність не «1+1», а продакшн-центру депутата і колишнього продюсера програм каналу Дубінського до спецоперації з прослуховуванню Гончарука. Обшуки на «1+1» — не удар проти телеканалу або журналістики. Швидше, з’ясування стосунків Зеленського з Коломойським і його людьми. Обшуки на «1+1» — сигнал, по-перше, нардепу і колишньому продюсеру програм каналу Дубінському — знай своє місце і не втручайся в гру головних гравців. По-друге, Коломойському — треба грати за правилами. Тому партнерства між Зеленським і Коломойським уже не буде».
Відтак політолог прогнозує: «Можливі два сценарії. Перший — раціональний. Коломойський у критичних для себе ситуаціях, коли конфлікт сягає небезпечних масштабів, йде на мирову. Другий — війна. Коломойський, котрий схильний до конфліктів і емоційних реакцій, може не витримати і відповісти. Інформаційно і через своїх людей у парламенті».
Натомість Сергій Лещенко, колишній журналіст і народний депутат, дійшов такого висновку: «Протистояння президента Зеленського з олігархом Коломойським перейшло у відкриту фазу. Обшук, який влаштувала СБУ на телеканалі «1+1», є пострілом стартового пістолета, що дає початок відкритому двобою Зеленського з Коломойським. «Червону лінію»  перетнули після публікації прослухування розмови прем’єра Гончарука разом із міністрами та керівництвом НБУ».
«Коломойський через аґентів свого політичного впливу, в т. ч. депутатів від «Слуги народу» Дубінського та Бужанського, пішов у атаку на владу. Метою Коломойського було усунення Гончарука з посади прем’єра. Своїх політичних уподобань олігарх не приховує — ще наприкінці 2019-го його «балакуча голова» Олександр Дубінський навіть пропонував публічне парі, що навесні в крісло прем’єра сяде Арсен Аваков. І Зеленського в цій ситуації обурив не стільки факт прослуховування, скільки бажання Коломойського публічно тиснути на президента, використовуючи заборонені прийоми», — вважає також ексдепутат.

«Усі ознаки присутні»
Анна Калюжна, оглядачка «Телеканалу новин «24» зауважила з приводу обшуків на каналі «1+1»: «На тому каналі є відділи, які якісно виконують свою роботу, й є колеги, яких я поважаю, та вважаю професіоналами. Але якщо говорити саме про «Секретні матеріали», давайте чесно, вже дуже схоже, що теми деяких розслідувань їм нашептів на вушко замовник. Усі ознаки присутні, тож чи міг Коломойський замовити керівництву тієї програми монтаж такого відео? Відповідь — міг».
«Чи це доведено вже — ні. Але екскерівник продакшну «Секретних матеріалів» — Олександр Дубінський. Це вже є красномовним. Головне, що саме на його телеграм-каналі з’явився оригінал файлу прослуховування прем’єра Гончарука. І що ще цікаво — він містить запис у метаданих про те, що цей файл обробляли на комп’ютері з ім’ям користувача Kuksin. Це прізвище одного з журналістів тієї програми Олексія Куксіна. Тобто Дубінський залив файл, не обробивши його. Звідси у СБУшників і могли з’явитися підозри. Президент на ранковій зустрічі з фракцією казав, що йому передали докази причетності журналістів каналу «1+1» до аудіозаписів», — пояснила вона.
«Наступного дня після обшуків в кулуарах активно обговорювали версію про те, що це могло бути певним сигналом олігарху Коломойському, аби «він угамував свої молоді таланти». Мої джерела в «Слузі народу» підтверджують, що ця версія має право на життя. Адже інформація про причетних до «Гончарукґейту» у правоохоронців на момент обшуків була вже понад тиждень», — зауважила також оглядачка.
А в київському часописі «День» прокоментували обшуки на каналі «1+1» так: «Коли в парламенті сформувалася переважна монобільшість, а політичні опоненти були суттєво потіснені, в Раді, всупереч очікуванням, не настали тиша та спокій. Навпаки — на місце політичної боротьби різновидів прийшов жорсткий внутрішньовидовий відбір, і кланові війни в джунглях правлячої партії швидко стали іграми на виживання».
«Президента Зеленського та його оточення моральні аспекти та методи роботи Дубінського не хвилювали рівно доти, доки вони забезпечували їхній прихід до влади, поки той поливав брудом виключно їхніх опонентів. Справа тут у нелояльності чорного політтехнолога, яка стала для них неприємним сюрпризом. Отримавши депутатський мандат, той усе одно залишився вірним гаманцю свого колишнього господаря», — зауважили в часописі.
«Обшуками у Дубінського Банкова (вулиця в Києві, на якій розташовано офіс президента України. — Авт.) вирішує важливі для себе завдання. Балансуючи між ненаситним олігархом, котрий посадив цю владу в крісла, і почав нахабніти, і колективним Заходом, утримуючи країну на краю фінансової прірви лише за рахунок зростаючої бульбашки облігацій внутрішньої державної позики, Банкова була зобов’язана вказати групам впливу у фракції межу нелояльності, яку не можна перетинати, на прикладі Дубінського продемонструвати всім, що в її руках є й ефективніші покарання, ніж виключення з фракції, що вичерпало себе», — підсумували в часописі.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply