Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 9, 2022

Ринок пального в Україні контролюють кілька монополістів

Автор:

|

Липень 13, 2017

|

Рубрика:

Ринок пального в Україні контролюють кілька монополістів

На початку липня ц. р. автомобільне пальне в Україні раптово подешевшало на 40-50 коп. за 1 л. Причому ціна в один день синхронно впала на всіх основних автозаправних мережах країни (АЗС).

Економічний лікнеп
Як Дмитро Сінченко, експерт «Економічної правди», попри відсутність видимого зв’язку між власниками АЗС, усі вони підіймають та опускають ціни синхронно. На його думку йдеться про картельну змову. Картель — це об’єднання кількох підприємств однієї галузі, учасники якого укладають угоду щодо розподілу ринків збуту та цін і зберігають свою власність на засоби виробництва та продукцію. На відміну від інших форм монополістичних структур (синдикатів, трестів, концернів), кожне підприємство, яке увійшло в картель, зберігає фінансову та виробничу самостійність.
Хоча картельна змова й підпадає під дію антимонопольного законодавства України, щось довести в суді вкрай складно. Зазвичай, для цього бракує прямих доказів, оскільки одночасна зміна ціни (чи в бік збільшення, чи навпаки) не може вважатися доказом спланованої змови.

Бензин — на трьох
Дмитро Сінченко стверджує, що ринок нафти та нафтопродуктів в Україні умовно можна поділити на три групи гравців. Імпортери мають великі роздрібні мережі й імпортують паливо з Росії, Білорусі, Литви, Польщі, Румунії й інших країн. Це — відомі бренди WOG, ОККО, Shell, SOCAR, Amic тощо. Національний виробник — компанії, які пов’язують із фінансово-промисловою групою «Приват». Виробляють пальне переважно на Кременчуцькому нафтопереробному заводі. До них належать мережі, які працюють під брендами «Авіас», ANP, «Укрнафта», «Укртатнафта», Sentoza й інші. Загалом це — 15-20 юридичних осіб, які орендують або суборендують АЗС. Фактично «під наглядом» групи «Приват» працює зараз до 1625 АЗС. «Це понад чверть ринку», — вважає Геннадій Рябцев, директор спеціальних проектів науково-технічного центру «Психея».
Конкуренцію їм намагається скласти пальне, вироблене на Шебелинському заводі державного підприємства «Укргазвидобування», яка має невелику мережу АЗС. Третя група — численні місцеві або реґіональні мережі, що конкурують з групою «Приват» у нижньому ціновому діапазоні та не мають напрацьованих схем постачання нафтопродуктів.
Три групи трейдерів здебільшого конкурують між собою — тож міжгрупові змови малоймовірні. «Однак коли інтереси перетинаються, узгоджені дії цілком можливі. Ідеться переважно про паралельну цінову поведінку, коли компанії підтримують на власних АЗС майже однакові ціни», — стверджує п. Сінченко.
Хоча формально вартість пального в імпортерів є різною — завдяки різноманітним «програмам лояльності» той чи інший споживач може купити пальне за ціною на 1-3 грн за 1 л нижчою, ніж зазначена на стелі АЗС. Інша річ, що навіть аналітики не можуть пояснити, як насправді діють ці «програми лояльності».

Заплутана арифметика
Якщо зараз мова йде про здешевшання пального, то в квітні ціни на бензин і дизпаливо не менш дружньо виросли практично на всіх АЗС. Тоді Андрій Новак, голова Комітету економістів України, так відреагував на ситуацію: «Ціни ростуть через змову нафтотрейдерів, які, дивлячись, що українці стали купувати більше пального, підняли вартість нафтопродуктів. Не треба також забувати, що на цьому ринку працюють практично одні монополісти. Три-чотири великі гравці регулярно використовують механізми монопольної змови, а Антимонопольний комітет не діє».
Схожі обвинувачення в монопольній змові та бездіяльності Антимонопольного комітету звучали впродовж 2016-2015 рр. (та й навіть раніше, причому регулярно). Водночас розібратися до ладу в механізмі ціноутворення пального в Україні дуже складно. Цим, до речі, й користуються власники АЗС.
Чому ціна на пальне на початку липня подешевшала? «За останній місяць вартість барелю нафти на світових біржах знизилася з 53 до 46 USD. Це призводить до поступового здешевлення пального, що виробляється з цієї нафти. Зараз Україна імпортує європейське пальне вже за новими — нижчими цінами. Відповідно, ціни на АЗС стали падати», — пояснив Сергій Куюн, директор «Консалтингової групи А-95».
Також надзвичайно важливим фактором, що впливає на вартість пального є курс національної валюти. За словами п. Рябцева, коли нафта подешевшає на 1 %, це дає підстави для зниження вартості бензину в Україні на 10 коп. уже через два тижні. Водночас зміни курсу гривні до долара призводить до зміни вартості палива на 60 коп. «Зараз в Україні спостерігається збіг обох факторів — нафта дешевшає, а курс гривні зміцнюється. Це створює умови для подальшого зниження вартості пального на українських заправках», — вважає експерт.
Погодьтеся, арифметика вкрай складна, причому всі складові міняються мало не щодня. Принаймні вартість барелю нафти на міжнародних біржах скаче залежно від країн Близького Сходу. Курс української валюти до американської змінюється не так стрімко, але коливання все ж є.
Однак усі експерти наголошують на тому, що зміна нафтових котирувань відбивається власне на Україні приблизно через два тижні. Тож крутити ціною бензину та дизпалива на українських АЗС можна як заманеться: все спишуть як не на далекий Катар, то ще якусь несподіванку.

«Іменний» бензин
«Українські споживачі не мають повної інформації про характеристики пального, що реалізується на заправках.
Наприклад, що таке «іменний бензин»? Нам розповідають, що він збільшує потужність, є екологічнішим, має змащувальні та мийні характеристики. Але хто дасть гарантію, що водіїв не вводять в оману, а приріст споживчих властивостей виправдовує завищену ціну? Адже трейдер без жодних зусиль може видати звичайний бензин за «іменний» і брати додаткові дві гривні з кожного його літра. Більше того, оскільки три одиниці октанового числа для сучасних двигунів — не така велика різниця, районні заправки іноді видають 92-й бензин за 95-й», — розповів «Економічній правді» Геннадій Рябцев.
Тим більше, що в Україні, щиро кажучи, система перевірки якості пального достатньо «дірява». Фіксують численні випадки реалізації сурогатів із додаванням біоетанолу, газового конденсату, прямогінного бензину, октанопідвищуючих присадок, які видають за якісне пальне.
Загальний висновок — невтішний: українці заливають в баки своїх авт дороге й часто неякісне пальне, сплачуючи за нього великі гроші. При цьому сотні мільйонів гривень щомісяця «крапають» якимось конкретним власникам, які навчилися крутити голову державним структурам «стрибками цін на нафту на світових біржах». Хоча не виключено, що керівники цих державних структур і собі мають кілька «крапель» із того бензинового потічку.

Ігор Берчак

Довідка
Україна отримує близько 80 % усього імпортного бензину з Білорусі, наступними за значимістю є Литва, Польща та країни Середземноморського реґіону, інформує avtovod.org.ua. «Ринок поставок бензину дуже диверсифікований, маємо сім-вісім стабільних напрямків. Найбільшим, безумовно, є Білорусь», — повідомив Сергій Куюн. За його словами, по дизельному пальному ринок поставок рівномірніший: «Білорусь — близько 30-40 %, українські заводи — близько 25-30 %, Росія — близько 20 %. Гадаю, що цього року поставки пального з Росії зростуть».

До слова
Незважаючи на зниження цін на пальне, Національний банк України (НБУ) заявив, що реальний рівень інфляції до кінця 2017-го може бути вищим за прогнозований. Фактична інфляція в червні, за даними НБУ, виявилася вище оцінки регулятора і становила 15,6 % порівняно з 13,5% у травні. «Це пов’язано, перш за все, зі стрімкішим, ніж очікувалося, зростанням цін на продукти харчування, а також зі збереженням посиленого впливу адміністративних чинників», — повідомила прес-служба НБУ. Наочно це можна побачити на вартості борщу. Баняк цієї страви з м’ясом об’ємом 3,5-4 л у червні збільшилася порівняно з травнем на 9,2 % (до 90,62 грн), повідомила прес-служба громадського об’єднання «Економічний дискусійний клуб». Вартість такого ж баняка пісного борщу в червні зросла порівняно з травнем на 21,6 % — до 28,04 грн.
За даними аналітиків «Економічного дискусійного клубу», найбільше ціна зросла на овочі, зокрема, на капусту (в 1,8 рази) і буряк (у 1,4 рази). Яловичина додала в ціні на 4,5 % за 1 кг. Порівняно із червнем 2016-го вартість борщу з м’ясом для українців зросла на 33,4 %, без м’яса — на 45,9 %. При розрахунках аналітики виходили з такого співвідношення інгредієнтів у страві: 600 г яловичини, 300 г капусти, 500 г буряка, 500 г картоплі, 200 г моркви, 200 г цибулі, 30 г соняшникової олії і 90 г томатної пасти.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply