Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 26, 2021

Розтрата 600 млн грн на систему «Дзвін»

Автор:

|

Квітень 03, 2021

|

Рубрика:

Розтрата 600 млн грн на систему «Дзвін»

Широкого розголосу набула ситуація довкола системи управління «Дзвін», замовленої Міністерством оборони України (МОУ). На її розробку витратили 600 млн грн, однак продукт виявився непридатним. Спершу про це розповіли у власному розслідуванні журналісти проєкту Bihus.іnfo. За кілька днів на офіційному сайті МОУ з’явилися офіційні роз’яснення. Зокрема, повідомили, що «журналістські матеріали багато в чому ґрунтуються на матеріалах роботи Служби внутрішнього аудиту Міністерства оборони».
В оборонному відомстві підтверджують, що використання системи «Дзвін» може виявитися недоцільним, а сама розробка не відповідає визначеному завданню. «Аудит «ДЗВІН-АС», призначений міністром оборони Андрієм Тараном, дійшов висновку, що існує ризик недосягнення мети створення цієї системи. Були встановлені факти невідповідності виготовленого дослідного зразка початковому технічному завданню й існування зауважень щодо створеного програмного продукту. Аудит ідентифікував ризик неможливості (недоцільності) подальшого використання результатів дослідно-конструкторської роботи та встановив ризики в управлінні майна та коштів, що мають суттєвий вплив на досягнення мети створення цієї системи», — йдеться в поясненні МОУ.
Зокрема, наразі відомо про 550,7 млн грн — їх оцінюють як ризики втрати майна, яке попри вимогу замовника, продовжувало перебувати у виконавця робіт; 263,7 млн грн. — ризик завищення обсягів робіт через відсутність перевірки витрат на розробку програмного забезпечення (ПЗ); 15,2 млн грн. — ризик зайвого використання коштів через надання дозволу на закупівлю програмного забезпечення, яке фактично є зайвим у створенні системи «Дзвін»; 3,9 млн грн. — ризик завдання збитків через виділення коштів на розробку конструкторської документації, яка не знайшла свого відображення у цій системі.
Крім цього, аудит встановив, що майже 172 млн грн були виділені на оплату перенесення строків виконання робіт, здійснення додаткових видатків на оплату податку на додану вартість, коригування документації, оплати вартості ремонтно-монтажних робіт тощо.
При цьому, в МОУ повідомили: початкова загальна вартість виконання робіт складала 218 млн грн, однак згодом через «відсутність фінансових обмежень на реалізацію проєкту» вона зросла до понад 624 млн грн.
За даними журналістів-розслідувачів, виконавцем робіт є підприємство «Еверест Лімітед». І спершу в МОУ виснували, що компанія не готова виконати роботу, адже в неї немає досвіду розробки такого ПЗ. Однак згодом оборонне відомство таки підписало контракт із цією фірмою. Робота тривала чотири роки, за які кошторис зростав у рази.
Наразі фінансування проєкту припинили. До завершення розслідування систему «Дзвін» українські військові не використовуватимуть. «З метою попередження виникнення подібних ризиків, у ІІ кварталі 2021 року Міноборони ініціює аудиторську перевірку усіх дослідно-конструкторських робіт у сфері інформаційних технологій. Відбудеться порівняння обсягу інвестованих коштів із реальними результатами виконаних робіт», — резюмували в МОУ.
Як повідомляв «Міст», Росія відмовилася повернутися до режиму припинення вогню.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply