Новини для українців всього свту

Tuesday, Apr. 13, 2021

Розслідування «справ Майдану» призупинили

Автор:

|

Листопад 28, 2019

|

Рубрика:

Розслідування «справ Майдану» призупинили

Незавершені прокуратурою кримінальні справи перейшли до інших органів.

5 тис. томів — Трубі
За словами Романа Труби, директора Державного бюро розслідувань (ДБР), 20 листопада в Україні розпочалася нова епоха в історії правоохоронної системи — органи прокуратури більше не займатимуться досудовим розслідуванням у кримінальних справах. Відтепер за прокуратурою залишається лише функція процесуального керівництва.
Власне, це та модель, яку Україна обіцяла запровадити ще 1995 року при вступі до Ради Європи, аби позбутися радянської традиції, коли прокуратура і розслідувала справи, і контролювала розслідування. Тому ще 2017-го прокуратури припинили реєструвати та розслідувати нові кримінальні справи. Але мали ще два роки, щоб завершити розпочаті.
20 листопада всі не завершені прокуратурою справи перейшли до інших правоохоронних органів. У т. ч. до ДБР. Серед них — розслідування злочинів щодо учасників масових протестами у 2013-2014 рр. — так звані «справи Майдану». Їх — 5 тис. томів, які передали новим слідчим.
Директор ДБР констатував, що це п’ять років розслідування, які потрібно відмотати назад і дослідити зі самого початку. Тому на якийсь час це зупинить розслідування. «Проблема полягає ще в тому, що в ДБР катастрофічно бракує слідчих. Закон України «Про Державне бюро розслідувань» обмежує кількість працівників, які можуть працювати в ДБР — 1,5 тис. людей по всій Україні разом зі слідчими, оперативниками та державними службовцями, — поскаржився він. — Ми максимально скоротили посади державної служби, щоб посилити слідчі та оперативні підрозділи. Але навіть при цьому навантаження на одного слідчого — понад 100 проваджень. І це не розслідування крадіжок в автобусах. Це злочини високопосадовців, правоохоронців, суддів, а також військові злочини. Це провадження, де учасниками є президенти, члени уряду та народні депутати».
За словами п. Труби, розслідувати справи Майдану буде окремий підрозділ. Але позаяк його формують лише з чинних слідчих, то це суттєво сповільнило розслідування в кримінальних справах. А інвентаризаційна комісія, яка запрацювала 1 листопада, буде займатися передаванням кримінальних справ упродовж трьох місяців.

Розбиті ночви
Відтак Сергій Горбатюк, колишній начальник Управління спецрозслідувань Генеральної прокуратури України (ГПУ), заявив, що розслідування злочинів на Майдані фактично призупинили. А 11 працівникам управління спецрозслідувань ГПУ, котрі розслідували справи Майдану, не знайшлося місця при новому генпрокуророві. Шістьох із них відсіяли під час тестування, ще п’ятьох звільнив Руслан Рябошапка.
«Керівництво ГПУ не бажає бачити в новоствореному департаменті процесуального керівництва тих, хто займався майданівськими справами. Крім формально створеного департаменту, не вживають практичних кроків щодо подальшого розслідування. Не створені ні робочі групи з ДБР, не створено там підрозділу, генпрокурор або його заступники не прийняли цей процес, а, крім того, і законодавчих підстав для переведення немає», — дійшов висновку п. Горбатюк.
А Наталя Бойків, вдова героя «Небесної сотні» повідомила: «Ми залишилися біля розбитого корита. Вимагаємо від генпрокурора зустрітися з нами і дати відповіді на наші запитання: хто буде передавати судові справи і кому їх передаватимуть? Рябошапка заявив, що проведе аудит. Хто буде проводити аудит майданівських справ?».
Натомість представники Адвокатської дорадчої групи, яка об’єднує юристів, котрі займаються справами Майдану й родичів героїв «Небесної сотні», а також об’єднання «Євромайдан SOS» заявили, що очікують від влади «негайного вжиття заходів щодо недопущення розвалу розслідування справ Майдану — невідкладно створити в структурі ДБР управління з розслідування справ Майдану (повноваження директора ДБР), для чого відповідно збільшити кількість працівників ДБР (повноваження прем’єрміністра)».
Правники наголосили, що ДБР не готове ні приймати справи Майдану, ні розслідувати їх, бо не має відповідного підрозділу в своєму складі. «У такій ситуації передавати ці справи в ДБР, тобто «в нікуди», або віддавати їх новим слідчим, означає просто зупинити процес розслідування не менш ніж на півроку, — підкреслили юристи. — Якщо зараз не вжити необхідних заходів, то це призведе до критичних наслідків».
Щойно після цього генпрокурор підписав наказ про призначення Віктора Мисяка на посаду начальника Департаменту процесуального керівництва ГПУ в кримінальних провадженнях про злочини, вчинені у зв’язку з масовими протестами у 2013-2014 рр. Але водночас керівники правоохоронців знайшли крайнього в їхньому зволіканні.

Втрутився соратник Януковича
Спершу п. Рябошапка заявив про п. Горбатюка: «Людина п’ять років очолювала департамент, мала фактично свою мініспецпрокуратуру з криміналістами, і фактично зі своїми процесуальними керівниками, і результат ми бачимо — 14,5 тис. томів справ, із яких тільки 8 тис. стосується подій на Майдані. Це означає, що половина тієї роботи, яку вони робили, стосувалася чогось зовсім іншого, але не подій на Майдані».
А 5 листопада ДБР відкрило справу на п. Горбатюка за втрату матеріалів справи. Причому, за зверненням Андрія Портнова, ексзаступника голови адміністрації президента Януковича. Сергій Горбатюк відповів, що матеріали розслідування могли викрасти його колишній підлеглий, прокурор Микола Ніколаєв, разом із Портновим для «перешкоджання та блокування розслідування стосовно екс- і діючих високопосадовців».
А коли 8 листопада активісти, правозахисники та родичі героїв «Небесної сотні» вимагали під будівлею Офісу президента (ОПУ) надати їм гарантії, що розслідування справи Майдану продовжать, то зажадали створити в ДБР управління для розслідування справ Майдану та призначити його керівником п. Горбатюка й не допускати втручання в розслідування справ Майдану з боку Портнова й інших соратників Януковича. Бо родичі героїв «Небесної сотні» дійшли висновку, що справжня мета передавання справ Майдану до ДБР — поховати слідство щодо них назавжди.
Родичі героїв «Небесної сотні» вважають, що «це робить колишній заступник голови Адміністрації Януковича Портнов через свою людину — директора ДБР Романа Трубу, котрий 2013 року подавав до суду на активістів Майдану як районний прокурор на Львівщині. Батько Героя України Устима Голоднюка наголосив: «Мене це все абсолютно не влаштовує. Мені не подобається, що Портнов тепер керує судами, що Портнов заявляє про те, кого садитимуть в тюрму».
Відтак 14 листопада під стінами ОПУ відбулася акція «Майдан. Забуттю не підлягає». Активісти вимагали в ході неї ефективно розслідувати справи Майдану та не допустити їхнього замороження на невизначений термін.
Ці вимоги пролунали й 21 листопада — в День гідності та свободи. Президент України Володимир Зеленський запевнив активістів: «Нам потрібні реальні результати розслідування справ Майдану. Родини загиблих та все суспільство мають обов’язково отримати відповіді, а винні — покарання. Розслідування справ Майдану продовжиться. Ми просили посилити групу слідчих, об’єднати їх. Гадаю, що вони спільно працюватимуть і в прокуратурі, і в ДБР. Там буде 52 людини. Мі всі хочемо результату».

Шанси худнуть
Але президенту повірили не всі — 22 листопада оголосила голодування Євгенія Закревська, адвокатка родин «Небесної сотні», котра пояснила: «Розслідування справ Революції гідності зупинилося, бо ГПУ втратила право вести ці справи, тепер це парафія ДБР. У ГПУ кажуть — справи передали, а ДБР відповідають — нічого не отримали. Верховна Рада не розглянула правку до закону «Про Державне бюро розслідувань». Згідно з нею слідчі ГПУ, котрі вели справи Революції гідності, могли перевестися до ДБР і продовжити роботу вже там». Відтак, юристка заявила: «Не буду їсти до того моменту, поки не приймуть цю поправку, не створять це управління і не переведуть туди цих слідчих. І я це вам обіцяю».
Олег Сенцов, колишній політв’язень Кремля, написав із цього приводу у Facebook: «Це не жест і не хайп, це позиція небайдужої людини. І ми усі маємо її підтримати — не у відмові від їжі, а у вимозі, щоб президент, уряд та парламент нас почули».
24 листопада до п. Закревської долучилися активісти Михайло Шекета та Микола Колорович із Мукачева. Адвокатка написала у Facebook, що втратила майже 2 кг ваги й що зі 67 слідчих управління спецрозслідувань залишилося 25, відтак, констатувала: «Шанси на продовження розслідування справ Майдану також худнуть».

Ігор Голод

До слова
19 листопада в телеграм-каналі «Трубу прорвало» були опубліковані аудіозаписи, на яких нібито директор ДБР отримував вказівки від нібито генерального прокурора Руслана Рябошапки та нібито керівника ОПУ Андрія Богдана про припинення низки обшуків, а також нібито отримував завдання від президента Зеленського про відкриття конкретних справ. Сам п. Труба заявив, що оприлюднені аудіозаписи не відповідають дійсності і є провокацією, але 21 вересня повідомив, що в його робочому кабінеті виявили апаратуру для прослуховування. За його словами, записи могли містити відомості про резонансні карні провадження.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply