Новини для українців всього свту

Saturday, Dec. 4, 2021

Розправа над опозиціонером. Навіть жінки-судді не зглянулися над недугами Юлії Тимошенко

Автор:

|

Грудень 15, 2011

|

Рубрика:

Розправа  над опозиціонером. Навіть жінки-судді не зглянулися над недугами Юлії Тимошенко

У стінах Лук’янівського слідчого ізолятора (СІЗО) 8 грудня відбулося виїзне судове засідання в справі екс-прем’єра Юлії Тимошенко.

Судовий фарс

Захисник екс-прем’єра Сергій Власенко розповів, що засідання розпочалось о 9-й ранку в камері медичної частини СІЗО. «Юлію Володимирівну розбудили о шостій, щоби підготуватися до цього дійства, — сказав він, додавши, що суддя прийшов у мантії: — Гарно вбраний, це нагадує поганий карнавал». Пані Тимошенко під час розгляду справи лежала, а прокурор і слідчий сиділи на кріслах.

Захисник Тимошенко водночас наголосив, що проведення такого засідання не передбачене жодним законом України: «Застосування другої міри запобіжного заходу, як би влада не брехала про те, що Юлія Тимошенко є небезпечним злочинцем, не вказано законодавством, це все — абсурд».

А позаяк СІЗО — режимний об’єкт, йому не дозволили пронести на слухання телефони й документи, потрібні для захисту екс-прем’єра. «Мене позбавили можливості користуватися всіма необхідними документами, тому суддя ухвалив окреме рішення щодо того, щоби дати мені змогу пронести документи, які мені знадобляться для роботи», — пожалівся народний депутат України.

На запитання, як почувається пані Тимошенко, Сергій Власенко відповів: «Дуже погано, у неї сильно болить спина, попри те, що вчора на вимогу уповноваженої з прав людини Юлії Володимирівні зробили укол знеболювального, але вранці вона не отримала ніякої меддопомоги». За словами захисника, Юлія Тимошенко зробила заяву про свій поганий стан, але суддя продовжив розгляд справи, «його це не дуже хвилювало». У підсумку, Шевченківський райсуд Києва задовольнив подання слідчого СБУ про обрання щодо вже заарештованої раніше в «газовій» справі Тимошенко запобіжного заходу у вигляді арешту у зв’язку з розслідуванням справи корпорації «Єдині енерґосистеми України».

Європа обурена

Тим часом Європейська народна партія (ЄНП) висунула вимогу, щоби до екс-прем’єра України Юлії Тимошенко та колишнього міністра внутрішніх справ Юрія Луценка було допущено команду лікарів Європейського Союзу. «ЄНП вимагає, щоб українська влада ґарантувала фундаментальні права на здоров’я та благополуччя пані Тимошенко, панів Луценка й Іващенка (колишній виконувач обов’язків міністра оборони України. — Ред.), аби вони отримали необхідну медичну допомогу згідно з міжнародними стандартами», — ідеться в резолюції, прийнятій у Марселі на конґресі цієї партії.

ЄНП знову заявила про те, що судовий процес над Юлією Тимошенко був політично мотивованим, що «змусило Євросоюз замислитися про його політику щодо України». Тому ЄНП закликає українську владу «забезпечити справедливий, прозорий і неупереджений процес розгляду апеляції Тимошенко та членів її уряду, яких звинувачують в економічних злочинах».

Європейська народна партія ще й просить українську владу подбати про проведення всебічної реформи судової системи згідно зі стандартами ЄС, щоб унеможливити вибіркове застосування правосуддя й забезпечити незалежне, справедливе, неупереджене та прозоре судочинство зі суворим дотриманням верховенства права. До речі, під час конґресу ЄНП для Юлії Тимошенко, яку також було запрошено, спеціально залишили порожній стілець із її фото за ґратами.

Збитків не завдала!

Але 14 грудня Апеляційний суд Києва також не знайшов підстав для звільнення пані Тимошенко з-під варти. Отож навряд чи скарга колишнього прем’єр-міністра України й лідера опозиційної партії «Батьківщина» на незаконність вироку Печерського районного суду Києва буде розглянута об’єктивно. Відтак нагадаємо, що той постановив ув’язнити її на сім років за нібито перевищення повноважень під час укладання позаторік контрактів Національної акціонерної компанії (НАК) «Нафтогаз України» з російським ВАТ «Газпром». А також зобов’язав виплатити НАК 1,516 млрд грн, які та начебто втратила через ту угоду. Щоправда, 13 листопада ц. р. Ігор Кость, колишній начальник управління претензійно-позовної роботи цієї компанії, запевняв журналістів, що Юлія Тимошенко тих збитків не завдавала.

Екс-нафтогазівець стверджує: «Таких збитків у природі не існує. До нас звернулися слідчі Генеральної прокуратури України (ГПУ), які назвали суму й попросили її погодити. У бухгалтерській звітності підприємства цих цифр немає». За даними пана Костя, Юлія Володимирівна домовилася 2009 року про купівлю російського «блакитного» палива за ціною 232 USD за 1 тис. м3 газу, а не за 450 USD, як заявляв Віктор Ющенко. І не за 414 USD, яких сподівається домогтися від «Газпрому» нинішній прем’єр-міністр України Микола Азаров.

Ігор Кость також стверджував, що його просили підтвердити ці збитки в Печерському суді, але він відмовився. За це його й звільнили з посади півтора місяця тому. І все ж на запитання журналістів, чи погодиться він повторити свою заяву в Апеляційному суді, пан Кость відповів ствердно.

Та попри те, що вердикт Печерського суду екс-прем’єру й раніше викликав обурення не лише в її соратників та прихильників, а й у керівництва Європейського Союзу, з яким Україна прагне підписати Угоду про асоціацію й зону вільної торгівлі, в Апеляційному суді Києва з екс-прем’єром поводяться так само упереджено.

«Боюся за життя»

Адже відтоді, як колеґія цього суду, представлена, за іронією долі, трьома жінками й очолювана Оленою Сітайло, 13 грудня розпочала нарешті розглядати протести екс-прем’єра та її захисників, ще не було задоволене жодне клопотання адвокатів. Зокрема, про зміну запобіжного заходу з арешту Тимошенко, яка ось уже місяць страждає від болю в спині, на інший — не пов’язаний з утриманням під вартою. Однак жінки-судді залишили її за ґратами, незважаючи на те, що сама Тимошенко стверджує в заяві до суду: «Стан мого здоров’я не дозволяє мені дістатися навіть до слідчої кімнати Лук’янівського слідчого ізолятора (СІЗО)». Але начальник його медичної частини запевняє, що стан здоров’я екс-прем’єра нібито задовільний і що, за висновком комісії Міністерства охорони здоров’я, протипоказань для участі в засіданні немає.

Тим часом адвокат екс-прем’єра, народний депутат Сергій Власенко, звертає увагу на ту обставину, що довідку про її здоров’я підписали лише медпрацівники СІЗО й чомусь не видно на ній автографів провідних фахівців у галузі неврології — директора Інституту нейрохірургії Академії медичних наук та завідуючого відділом спинного мозку й хребта цього ж інституту. Мабуть, небезпідставно донька Тимошенко Євгенія Карр зізналася німецькому виданню Bild: «Я боюся за життя матері. Вони хочуть убити її. Вона помре, якщо ніхто їй не допоможе».

Зате в представника держобвинувачення Лілії Фролової, за її словами, складається враження, що пані Тимошенко «симулює». Тому прокурор навіть зажадала доставити лідера партії «Батьківщина» на засідання суду примусово. Переповідаючи про це, навіть не прихильна до українського екс-прем’єра газета «Московський комсомолець в’їдливо додала: «Як це зробили нещодавно дужі міліціонери, котрі відвозили Тимошенко в Київську обласну лікарню (жінку буквально волочили коридорами, бо вона ледь переставляла ноги)».

А те, що 14 листопада ц. р. екс-прем’єра знову не було на засіданні суду, російське видання пояснює так: «Влада не зважилася. Аж надто негуманно виглядало б це знущання. Та й накинути на голову екс-прем’єра шматок матерії (у київській лікарні через це «ноу-хау» навіть медперсонал спершу не зрозумів, кого до них привезли) означало би зайвий раз підтвердити ступінь неадекватності правоохоронців. Після ухваленого Шевченківським судом рішення про арешт Юлії Тимошенко, яка вже перебуває в СІЗО, здивувати народ по-справжньому можна хіба що винесенням тричі поспіль вердикту про розстріл революціонерки».

Заарештована… вдруге

Зате влада наважилася вустами Шевченківського районного суду Києва вже вдруге заарештувати Тимо­шенко. Цього разу — із приводу нових карних справ проти неї, про які «Міст» писав минулого тижня. І хоч її адвокати запевняють, що це — «те саме, що двічі розстріляти», редакція тижневика вбачає в цьому, на перший погляд, безглузді навіть певний сенс. Бо за­арештовувати екс-прем’єра можуть і надалі… Разів десять. А то й 20 — на випадок, якщо Європейський суд із прав людини задовольнить позов її адвокатів із приводу сваволі Печерського суду. Тобто вслід за кожним виправдувальним вердиктом Євросуду, вочевидь, відбуватимуться чергові її арешти й ухвалюватимуться нові вироки. Аби не вийшла на волю ніколи.

Але повернімося до Апеляційного суду Києва, про який Володимир Фесенко, керівник Центру прикладних політичних досліджень «Пента», висловився так: «Перше ж засідання суду зруйнувало оптимізм, якщо він у кого й був. Гадаю, ситуація принципово не зміниться: Юлія Тимошенко залишиться у в’язниці й до, і після саміту Україна—ЄС. На мою думку, у людини, від якої це залежить — Віктора Януковича, — немає політичної волі випускати Юлію Володимирівну». Адже, окрім уже згаданих клопотань захисту пані Тимо­шенко, безрезультатно завершився й відвід судді Тетяни Фрич. Замінити її вимагали тому, що вона, за словами Сергія Власенка, «є дружиною одного з керівних працівників ГПУ».

Окрім того, судді не впустили в зал засідань журналістів і не дозволили вести пряму трансляцію розгляду її скарги. А позаяк кремезні міліціонери зі загону спецпризначення «Беркут» стали на шляху в депутатів Верховної Ради від партії «Батьківщина», очолюваної Юлією Тимо­шенко, які теж прагнули потрапити на судове засідання в Апеляційному суді Києва, 13 та 14 листопада перед входом до його приміщення відбувалися справжні рукопашні бої.

Акт демонстрації сили

Мирослав Маринович, відомий український правозахисник і віце-ректор Українського католицького університету у Львові, не сумнівається в тому, що «суд над Юлією Тимошенко в Лук’янівському СІЗО є знущанням над обвинуваченою й залякуванням громадян»: «Таке в цивілізованому су­спільстві неприпустимо. Це — не тільки знущання над людиною, а й черговий акт демонстрації сили: що хочемо, те й робимо. Від цього кроку загальна картина теперішньої влади в Україні стає ще жахливішою».

Коли суддя, уважає пан Маринович, погодився на такі дії заради збереження своєї кар’єри, то він утратив будь-які моральні якості. Позаяк усім уже відомо про важкий стан здоров’я пані Тимошенко. «До того ж юрист добре знає, що порушує процесуальне законодавство, — наголосив правозахисник. — Бо не хоче сам мати проблем із владою. Це — нелюдський спосіб переслідування опозиціонерки. Дуже сумно, що наші чиновники не розуміють, що авторитаризм не відпустить їх, не залишить їм простору для морального існування, обов’язково заведе їх у глухий кут аморальності. Тут мала озватися омбудсмен Ніна Карпачова, але не просто зробити тихесеньку заяву, а кричати на весь світ про порушення елементарних прав людини. Українська влада діє за типовою кримінальною логікою: я вигороджуватиму своїх, хоч вони й скоюватимуть злочини, і жорстоко каратиму тих, хто чимось завинив проти мене».

 

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply