Новини для українців всього свту

Friday, Feb. 3, 2023

Рішення РФ щодо ОБСЄ порушує умови «Мінська»

Автор:

|

Вересень 16, 2021

|

Рубрика:

Рішення РФ щодо ОБСЄ порушує умови «Мінська»
Марія Захарова

Нещодавно Марія Захарова, офіційна представниця Міністерства закордонних справ (МЗС) Російської Федерації (РФ), оголосила про рішення Кремля не продовжувати мандат групи спостерігачів Організації з безпеки і співпраці в Європі (ОБСЄ) на міжнародних автомобільних пунктах пропуску «Гуково» та «Донецьк» російсько-українського кордону після його закінчення 30 вересня ц. р.
Вона висловила вдячність групі спостерігачів за професійне виконання обов’язків, заявила про готовність сприяти їм у завершенні роботи на російській території та поверненні на батьківщину і традиційно звинуватила в такому розвитку подій Україну.
Спікера заявила, що, пускаючи спостерігачів на два пункти пропуску на кордоні з Україною 2014 року, російська влада сподівалася вплинути на Київ, але тепер не бачить у цьому сенсу і тому відмовляється продовжити мандат прикордонної місії ОБСЄ.
Марія Захарова нагадала, що польова присутність ОБСЄ з’явилася в липні 2014-го за підсумками берлінської зустрічі міністрів закордонних справ «нормандського формату». За її словами, «розгортання групи стало жестом доброї волі з боку Росії з метою спонукати Київ піти мирним шляхом вирішення кризи на сході України». «Очікувалося, що цей прояв довіри сприятиме якнайшвидшому врегулюванню внутрішньо українського конфлікту. Проте українська влада й їхні західні покровителі не поставився до цього кроку РФ з належною повагою, —зазначила вона. — Позаяк за сім років своєї діяльності Група не зафіксувала жодного факту перекидання з РФ на Донбас військ, озброєнь, боєприпасів або військової техніки, ці країни (Україна й її партнери. — Ред.) прагнули використовувати сам факт присутності ОБСЄ на російській території для підтвердження якихось «зобов’язань» Росії в рамках мінських домовленостей, підписаних уже після прибуття спостерігачів, а головне — для відволікання уваги міжнародного співтовариства від затятого небажання української влади виконувати мінський «комплекс заходів». Російська Федерація не раз попереджала про необхідність виправлення цієї ситуації. На жаль, цей жест доброї волі залишився без відповіді. Стало очевидним, що діяльність Групи спостерігачів ОБСЄ на російсько-українському кордоні не чинить позитивного впливу на процес урегулювання, і її продовження є недоцільним».
На цю заяву відреагували представники української делегації в Тристоронній контактній групі (ТКГ) з мирного врегулювання ситуації на сході України. «Відмова РФ продовжити мандат Наглядової місії ОБСЄ на російських пунктах пропуску через держкордон Гуково і Донецьк після 30 вересня є порушенням умов мінських угод, — заявили вони. — Це рішення порушує п. 4 Мінського протоколу від 5 вересня 2014 року, який передбачає забезпечення постійно діючого моніторингу і верифікації з боку ОБСЄ держкордону між Україною та Росією».
«Розглядаємо таке рішення РФ як свідчення її планів продовжувати та збільшувати постачання зброї, військового обладнання, боєприпасів, регулярних військ і найманців на тимчасово окуповану територію України в Донецькій і Луганській областях, що може призвести до подальшої ескалації в зоні російсько-українського збройного конфлікту», — йдеться в повідомленні.
У ТКГ засудили рішення Кремля та розглядають його в контексті інших дій Москви, спрямованих на блокування прогресу в рамках консультацій у рамках мінського процесу. «Україна вимагає від російської сторони негайно припинити деструктивні дії щодо Наглядової місії ОБСЄ, виконати всі взяті на себе зобов’язання в рамках мінських угод із метою деескалації ситуації безпеки і подальшого врегулювання збройного конфлікту політико-дипломатичними засобами», — заявили в ТКГ.
У МЗС України також вважають, що відмова Москви продовжити дію мандату діяльності місії ОБСЄ на російських пунктах пропуску через кордон Гуково і Донецьк може призвести до ескалації конфлікту на сході України. «Забезпечення прозорості на російсько-українському кордоні є невід’ємною передумовою вирішення російсько-українського збройного конфлікту», — заявили дипломати, але відповіді не отримали.
Як повідомляв «Міст», глава ОБСЄ навідалася до Маріуполя.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply