Новини для українців всього свту

Wednesday, Nov. 30, 2022

РФ мобілізувала на війну близько 2 тис. кримців

Автор:

|

Жовтень 27, 2022

|

Рубрика:

РФ мобілізувала на війну близько 2 тис. кримців
Таміла Ташева

У Німеччині з дводенним візитом перебувала Таміла Ташева, постійна представниця президента України в Автономній Республіці Крим (АРК), і Марія Томак, керівниця служби забезпечення діяльності «Кримської платформи». Під час візиту вони зустрілися з німецькими парламентарями та представниками уряду в Берліні для обговорення питань мобілізації в Російські Федерації (РФ), а також ситуації з правами людини в окупованій Росією АРК. «Те, як РФ проводить мобілізацію, на наш погляд і згідно міжнародному праву, це цілеспрямована практика геноциду проти однієї спільноти. Вони мобілізували не тільки кримських татар, вони мобілізували українських громадян», — заявила п. Ташева.
Вона додала, що найкращий спосіб уникнути мобілізації, яку проводить на окупованому півострові російська влада, це втеча звідти. Втім, за оцінкою діячки, близько 2 тис. громадян на півострові таки мобілізували, і зараз вони перебувають під Херсоном. «Якщо перше, що вони зроблять — це здадуться в полон, ми візьмемо це до уваги на судових слуханнях або під час розслідування конкретних випадків», — наголосила вона.
А п. Томак додала, що процес здачі в полон українській стороні відбувається за участю української розвідки, яка відкрила гарячу лінію для тих мобілізованих росіян і жителів тимчасово окупованих територій, які бажають здатися в полон українській стороні.
Вона зауважила, що в АРК після мобілізації окупаційній владі стало складніше переконувати громадян, що анексія півострова була необхідна для уникнення війни на цій території. Функціонерка також звернула увагу на роль успіхів української армії на фронті на настрої кримців. «Якщо відстежити акції солідарності з Україною, то також можна побачити, що люди стають упевненішими та мужнішими в той час, як українська армія досягає успіхів на передовій. Вважаю, що це також дуже важливий сигнал про те, що чим більше успіхів досягає українська армія, тим більше людей в АРК відважніше висловлюють свої проукраїнські настрої. Більше віри в те, що Україна здатна найближчим часом деокупувати Крим і захистити цих людей», — запевнила вона.
За словами п. Ташевої, після повномасштабного вторгнення РФ до України на півострові тривають переслідування проукраїнськи налаштованих громадян, зокрема, кримських татар. За даними української сторони, 150 громадян у Криму є політичними в’язнями, з них 111 — кримські татари.
Вона наголосила, що людей в АРК також переслідують за протестні настрої, які виражаються в різних формах. Водночас додала, що восьмирічна окупація півострова зробила масштабні протести там майже неможливими. «Москва впродовж восьми років зачищала всю громадянську діяльність, але навіть після повномасштабного вторгнення люди в Криму протестують», — повідомила представниця президента України. Зокрема, вона поінформувала, що людей на півострові переслідують навіть за манікюр у кольорах українського прапору.
Таміла Ташева розповіла, що за час окупації до Криму приїхали щонайменше пів мільйона громадян РФ, перебування яких на цій території після відновлення контролю України над півостровом буде вважатися незаконним. Водночас, за її словами, вони матимуть можливість отримати дозвіл на перебування в Криму, якщо у них народились діти, або якщо вони перебувають у шлюбі з громадянами України. Українська сторона вже працює над створенням стратегії з економічних і юридичних питань на території півострова після деокупації.
Посадовиця також повідомила, що Україна розробляє алгоритм дій поводження з тими, хто був змушений співпрацювати з окупаційною адміністрацією. «Відповідно до Женевської конвенції та міжнародного гуманітарного права, якщо ви лише живете в Криму і спілкуєтеся з окупаційною адміністрацією, або навіть працюєте з нею, але не вчиняли воєнних злочинів, вас не будуть переслідувати», — запевнила вона і зазначила, що Україна розробляє відповідні положення, щоби дати сигнал громадянам на півострові, що їм не загрожує переслідування, якщо вони не вчиняли воєнних злочинів.
Марія Томак, своєю чергою, наголосила, що формат «Кримської платформи» продовжить роботу в дипломатичному ключі попри войовничу риторику Путіна. Зараз, за її словами, в межах платформи не обговорюють питання постачання зброї для деокупації півострова. «Потенційно платформа могла б перетворитися на місце, де ми з союзниками обговорювали б параметри реінтеграції та відновлення Криму», — пояснила жінка. Наступна зустріч у рамках «Кримської платформи» на парламентському рівні запланована на кінець жовтня.
Українська служба Deutsche Welle

Як повідомляв «Міст», СКУ долучився до саміту «Кримської платформи».

About Author

Meest-Online