Новини для українців всього свту

Friday, Oct. 22, 2021

Проти Віктора Медведчука порушили кримінальну справу за статтею «державна зрада»

Автор:

|

Лютий 06, 2019

|

Рубрика:

Проти Віктора Медведчука порушили кримінальну справу за статтею «державна зрада»

Віктор Медведчук

Генеральна прокуратура України (ГПУ) відкрила кримінальне провадження про державну зраду та посягання на територіальну цілісність України проти Віктора Медведчука, голови політради партії «Опозиційна платформа — за життя». Справу порушили через гучну заяву кума президента Російської Федерації (РФ) Путіна на нещодавньому партійному з’їзді про необхідність утворення такого собі «автономного реґіону Донбас» з власними «парламентом» та «урядом», а також про закріплення такого статусу в Конституції України.

Ознаки двох злочинів
«Враховуючи, що відповідно до ст. 1 Конституції, Україна є унітарною державою, територіальний устрій якої закріплений у ст. 133 цього ж Закону, а також те, що РФ шляхом забезпечення самопроголошених Донецької та Луганської народних республік живою силою, озброєнням та іншими матеріалами проводить аґресивні дії стосовно України, проголошення концепції утворення «автономного реґіону Донбас» сприяє законодавчому закріпленню тимчасово окупованої території всупереч Основному Закону та надає іноземній державі допомогу в проведенні підривної діяльності проти України, в т. ч. інформаційної підтримки, в діях Віктора Медведчука вбачаються ознаки принаймні двох злочинів, передбачених Кримінальним кодексом України», — написала на своїй сторінці у Facebook Лариса Сарган, прес-секретар генерального прокурора України.
За її словами, йдеться про «посягання на територіальну цілісність і недоторканість України» (передбачає позбавлення волі від трьох до п’яти років) та «державну зраду» (передбачає позбавлення волі на термін від 12 до 15 років). «Зараз існує реальна загроза насильницького відторгнення тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей від України. В цьому випадку проголошено заклики до зміни меж території України і одночасно надається допомога РФ у проведенні підривної діяльності проти України, підтримується аґресивна діяльність та сепаратистські настрої», — додала речниця. За її словами, матеріали кримінальних проваджень будуть передані до Служби безпеки України (СБУ) за підслідністю.

Прокремлівський «миротворець»
Забутий усіма колишній керівник Адміністрації президента за часів Леоніда Кучми знову вигулькнув після початку збройної аґресії РФ 2014-го. Кум активно просував себе у ролі «миротворця», повсякчас закликаючи до «порозуміння», необхідності «прямих перемовин» із керівництвом терористичних «республік» та «пошуків спільної мови» з Кремлем. При цьому постійно пропагував вигідні Путіну тези.
Зокрема, на вже згадуваному з’їзді партії «Опозиційна платформа — За життя» Медведчук озвучив план, із яким ця політична сила та її кандидат у Президенти України Юрій Бойко йтимуть на парламентські та президентські вибори: «Домовленості про майбутнє Донбасу можливі виключно в рамках чотирикутника Київ — Донецьк — Луганськ — Москва». Тобто, йдеться про прямі перемовини із сепаратистськими «урядами» терористичних організацій «Донецька народна республіка» (ДНР), «Луганська народна республіка» (ЛНР) і Кремлем, який ними керує. Про якесь посередництво західних держав — ні півслова.
«Так званий план Віктора Медведчука щодо окупованого Донбасу є планом Путіна і кремлівської адміністрації, реалізація якого передбачає перемогу російської точки зору на закінчення війни на сході України. Бо сам чотирикутник, де у Києва тільки один кут із чотирьох — це тільки курам на сміх», — зазначила в ефірі телеканалу «Прямий» російська опозиціонерка Ольга Курносова.
«Слова Медведчука про необхідність створити формування, яке б мало свій «парламент», свій «уряд» і було б автономією всередині України — це жах. Бо це шлях до тої федерації, яку Медвечук пропагує достатньо довгий час. Федерація — це розвал України», — впевнений політичний експерт Дмитро Васильєв.
Ще один скандальний нюанс — Віктор Медведчук усіляко рекламував свою участь у звільненні українських полонених, які перебували на території ДНР і ЛНР. При цьому його домовленості з кумом Путіним (без чийого наказу лідери сепаратистів зайвий раз дихнути бояться) були дуже вибірковими. Ось одна з багатьох показових заяв Медведчука: «Я хочу відразу сказати про те, що мінські домовленості мають стосунок тільки до тих, хто утримується в Донецьку і Луганську в результаті антитерористичної операції. І жодного стосунку до Сенцова, Клиха, Карпюка (українські бранці, незаконно засуджені й ув’язнені в казематах РФ. — Ред.) не має, і в Мінську це не може бути предметом перемовин».
Інший вкрай суперечливий момент, що стосується обміну полоненими, — певний час неформальним керівником процесу обміну заручниками був такий собі Володимир Рубан, котрий себе гордо називав лідером «Офіцерського корпусу» (громадська організація, зареєстрована 2013 року, яка публікувала проросійські матеріали. — Ред.) і навіть генерал-полковником Служби безпеки України (СБУ), що вже повна нісенітниця. Рубана напряму пов’язували з Медведчуком, зрештою, обоє цього й не приховували.
Саме Рубана в березні 2018 року затримали на лінії розмежування з окупованою частиною Донбасу з величезним арсеналом зброї. Саме з цього й почалася гучна кримінальна справа проти Героя України Надії Савченко. «Як установило слідство, громадяни Рубан і Савченко змовилися з метою насильницького повалення конституційного ладу, захоплення державної влади в Україні. Для цього вони планували широкомасштабні терористичні атаки в центрі української столиці, де зосереджені адміністративні та житлові будинки, зокрема, збиралися пострілами з мінометів завалити купол Верховної Ради й автоматами добити тих, хто виживе. Для отримання необхідної зброї змовилися з тодішнім ватажком терористичної організації «Донецька народна республіка» Олександром Захарченком», — пояснив генпрокурор Юрій Луценко. Зараз справу розглядають у суді, а сама Надія Савченко через свою сестру подала документи в Центральну виборчу комісії для реєстрації кандидатом у Президенти України (законом це не заборонено, оскільки вироку суду ще не було).
«Не варто вважати Медведчука просто «кумом Путіна». Він передусім юрист, а тепер і адвокат. Ім’я його нинішнього клієнта — Володимир Путін. Якщо дивитися на історію їхніх стосунків саме з цієї перспективи, то все стає на свої місця. Довіра між адвокатом і клієнтом є обов’язковою, дружба — зовсім ні. На його плечах захист усіх інтересів клієнта в Україні — від майнових до політичних. За це Медведчук отримав і виключні права: він єдиний, хто має дозвіл на прямі перельоти між Києвом і Москвою. Він може не приховувати, що переоформив власність у Криму після окупації, і не боятися наслідків перешкоджання роботі журналістів з боку своєї охорони. Він може дозволити собі спокійно казати все, що забажає. У цьому його особиста вигода, а зовсім не в планах стати колись Президентом України. Фактично в теперішній ролі Медведчук має все, чого можна бажати: його визнали фахівцем своєї справи, і ця справа забезпечує очевидні вигоди», — підсумовує «Український тиждень».

Чому зараз — залишається загадкою
Українські політики неодноразово звинувачували Віктора Медведчука в сепаратизмі. 2016 року Печерський районний суд Києва навіть зобов’язав ГПУ відкрити карне провадження для «розслідування причетності Медведчука до сепаратизму, державної зради та фінансування тероризму». Не раз різні групи народних депутатів відправляли схожі звернення до ГПУ та СБУ, однак реакції на це не було жодної. Чому: питання відкрите.
Так само незрозуміло, чому кримінальне провадження відкрили саме зараз, напередодні президентських виборів. Якихось логічних версій ще не було. Сам Віктор Медведчук від будь-яких коментарів категорично відмовлявся.

Ігор Берчак

Пряма мова
Віктор Небоженко, директор соціологічної служби «Український барометр»:
— Медведчук офіційно представлений як куратор Росії над Україною, він — представник Путіна в Україні, тому не думаю, що хтось реально зможе підняти на нього руху. Крім того, Медведчук відповідає перед Путіним за те, щоб Україна «правильно поводилася». І він, безумовно, має важелі тиску на того ж Порошенка.

Сергій Гайдай, фахівець із виборчих і політичних технологій:
— Однією з проблем Петра Порошенка, в команду якого входить і генеральний прокурор Юрій Луценко, — це звинувачення його у співпраці з кумом Путіна. І відкриття справи має нібито спростувати цю співпрацю. Але чи одну кримінальну справу відкривав Луценко й яка з них завершилась якимось реальним терміном?

Олександр Солонько, політолог:
— Кум Путіна ніколи не приховував те, про що думає. Він постійно працював на знищення української державності. Але кримінальне провадження проти нього чомусь відкрили саме зараз, за два місяці до виборів. І навіть якщо ми припустимо, що правоохоронці не помічали його заяв раніше, то виникає ще одне запитання: а чи справу доведуть до кінця?

Степан Хмара, дисидент і правозахисник:
— А що станеться з кумом Путіна після того, як Луценко відкрив проти того справу: його взяли під варту, заблокували рахунки в Україні? Ні. З цієї кримінальної справи Медведчук може хіба посміятися. Він і далі вільно їздитиме до Москви та привозитиме інструкції для Порошенка. Хоча стаття 111 Кримінального кодексу України, яку інкримінують Медведчуку, передбачає конфіскацію майна. І зараз, після порушення провадження, його активи в Україні повинні бути арештовані до винесення вироку. Медведчука відповідно до цієї статті мають також затримати і суд мав би обрати йому міру запобіжного заходу. Це сталося? Ні. До слова, на цьому шабаші «Опозиційної платформи-За життя» виступав не лише Медведчук, а й Рабинович, Бойко. Проти них як організаторів також мали б відкрити провадження. Цього немає.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply