Новини для українців всього свту

Monday, Nov. 28, 2022

Проросійського блогера звинуватили в державній зраді й оголосили в розшук

Автор:

|

Березень 06, 2021

|

Рубрика:

Проросійського блогера звинуватили в державній зраді й оголосили в розшук
Анатолій Шарій

Запеклому українофобу Анатолію Шарію, котрий на своєму YouTube-каналі не втомлюється поливати брудом Україну й українців та всіляко поширює пропаґандистські кліше Російської Федерації (РФ), нарешті повідомили про підозру за статтями про державну зраду та порушення рівноправності громадян. Служба безпеки України (СБУ) оголосила його в розшук, а Печерський суд Києва дозволив його затримання для доставки в суд з метою розгляду обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Щоправда, в цій історії є важливий нюанс — проросійський «інформаційний диверсант» ще 2012 року втік із України, отримав політичний притулок у Литві як «політична жертва режиму Януковича», і нині, маючи посвідку на проживання в Європейському Союзі (ЄС), мешкає в Іспанії на віллі вартістю 1 млн EUR. Тож на сьогодні ключове питання — що буде тепер? Українська Феміда доб’ється екстрадиції зрадника чи все ж обмежиться банальним оголошенням підозри?

Сприяв РФ у проведенні інформаційних спецоперацій
Підставою для висунення звинувачень стало те, що, на переконання слідчих, Шарій здійснював протиправну діяльність на шкоду національній безпеці України в інформаційній сфері. «Є підстави вважати, що Анатолій Шарій діяв на замовлення іноземних структур. Докази слідства підтверджені низкою експертних досліджень, які встановили, що в інтерв’ю та виступах Шарія наявні факти його підривної діяльності проти України. Починаючи з 2012 року через соціальні мережі, електронні засоби масової інформації (ЗМІ) та російські телевізійні канали він сприяв державним і неурядовим структурам РФ у проведенні спеціальних інформаційних операцій», — йдеться в повідомленні пресцентру СБУ.
Зокрема, пропаґандист займався дискредитацією державної політики України, умисно та цілеспрямовано поширював маніпулятивну, викривлену інформацію щодо урядових ініціатив та подій на сході країни. Метою було загострення і дестабілізація суспільно-політичної та соціально-економічної ситуації, розпалювання міжетнічних і міжконфесійних конфліктів. Такі протиправні дії Анатолія Шарія активно використовували російські ЗМІ, зокрема, основні пропаґандистські телеканали «Россия 24», «Россия 1», «Звезда» тощо.

Чи буде екстрадиція?
Поза тим сам пропаґандист відреагував украй зневажливо: «пішли вони в гепу з такою державною зрадою». Чи означає це, що він почувається в цілковитій безпеці в Іспанії та ще й маючи на руках посвідку на проживання в ЄС?
«Я розумію скепсис, бо всі такі провадження у нас закінчувалися на новині про те, що вручено підозру. А потім ми не знаємо, що відбувалося. Тому в цій ситуації у мене теж є запитання, що буде далі?», — розповіла в етері телеканалу «Україна 24» кримінологиня Ганна Маляр, голова Центру правових та кримінологічних досліджень.
Нагадаємо, що, за міжнародними стандартами, заборонено оголошення особи в міжнародний розшук та її екстрадиція, якщо доведено факт політично вмотивованого переслідування. Саме на це й тисне Шарій, котрий уже заявив, що «мені тепер не треба зайвий раз доводити ЄС, що всі справи проти мене — чиста політика». 2012-го він отримав політичний притулок у Литві нібито через свої викривальні публікації про зловживання в системі Міністерства внутрішніх справ (МВС) та пообіцяв повернутися тоді, коли «братію Януковича вішатимуть на стовпах». Проти нього порушили карну справа після того, як в одному з ресторанів Києва блогер поранив людину з травматичної зброї.
«Питання про екстрадицію виникне, коли ми зможемо відділити політичну складову, на яку тисне Шарій, від безпосереднього скоєння ним злочину. Якщо будемо доводити, що насправді жодної політичної боротьби не було, а це просто було його прикриттям інформаційної аґресії проти України, якщо будуть відповідні рішення суду, тоді можна буде апелювати до європейської спільноти. Адвокати Шарія вже почали кампанію, що Україні не можна довіряти, адже вона використовує політичні важелі», — пояснив «Українському радіо» Віктор Ягун, військовий і громадський діяч.
Адвокат Дмитро Коноваленко, старший партнер юридичної фірми АО Jherson Group, також вважає, що перспективи повернення Шарія до України залежатимуть від багатьох факторів — як правових так і політичних. «Адже зрозуміло, що основним лейтмотивом захисту буде «переслідування Шарія з політичних мотивів». Саме це може неґативно вплинути на перспективу справи проти нього», — розповів п. Коноваленко інформаційній аґенції «Укрінформ».
Варто зважати і на особливості іспанського правосуддя. «Не можу сказати точно, чи вистачить, чи вже вистачає доказів, щоб повернути його в Україні, це залежить від професіоналізму Генеральної прокуратури, яка буде надсилати відповідний запит. Та я хочу нагадати, що іспанські суди знають, що таке сепаратизм, і розуміють природу та характер таких злочинів», — наголосив Віктор Чумак, колишній виконувач обов’язків генпрокурора.
Проте не все так просто. Андрій Якубув, адвокат із Валенсії, голова громадської організації Instituto 9 de Mayo» пояснив «Укрінформу», що Іспанія в питаннях екстрадицій сповідує принцип взаємності, який передбачатиме судову перевірку двох умов: по-перше, чи Україна інкримінує Шарієві дії, що також передбачені в Кримінальному кодексі Іспанії, по-друге, чи передбачене за законодавствами обох країн покарання перевищує один рік позбавлення волі.

Власна партія за 500 USD
2019 року на українському політичному небосхилі вигулькнула «Партія Шарія», яка з ходу взяла участь в парламентських виборах. Самого пропаґандиста кандидатом у депутати не зареєстрували, оскільки він не проживав в Україні останні п’ять років. Тим не менш, партія набрала 2,23 % голосів (прохідний бар’єр — 5 %) та посіла загальне десяте місце. На місцевих виборах 2020-го вона показала ще кращий результат — аж 52 депутати місцевих рад, у т. ч. в такий великих містах, як Харків, Одеса та Маріуполь.
1 березня ц. р. СБУ надіслала прокуратурі інформацію про внесення неправдивих даних під час перереєстрації «Партії Шарія». Як повідомив пресцентр СБУ, відкрили карне провадження за статтею «підроблення документів, печаток, штампів і бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів». У результаті слідчих дій стало відомо, що Віктор Шарій, де-юре — засновник партії, де-факто не має до неї жодного стосунку, дав згоду на використання свого прізвища всього за 500 USD.
Але й із цього боку підступитися буде вкрай складно. Як пояснила на своїй сторінці у Facebook Ольга Айвазовська, голова правління Громадянської мережі ОПОРА, закон про політичні партії передбачає, що у судовому порядку Міністерство юстиції може ініціювати заборону політичної партії у випадку порушення вимог щодо її діяльності, встановлених Конституцією України. «Однак Анатолій Шарій формально не очолює юридичну особу названої на його честь політичної партії, а вручення підозри не є тим самим, що й обвинувальний вирок. Відповідно, автоматичне припинення діяльності партії не може бути наслідком дій окремого її члена, лідера, навіть керівника», — пояснила вона.
Схожої думки дотримується і політолог Віктор Таран, засновник центру «Ейдос». «Закон України «Про політичні партії» передбачає, що заборонити партію можна виключно в судовому порядку. При цьому Мін’юст має довести в суді, що саме партія, а не її лідер Шарій порушили вимоги щодо її діяльності, встановлені Конституцією України», — наголосив експерт.
Як бачимо, наразі перспективи «справи Шарія» абсолютно незрозумілі. Надалі все буде залежати від професіоналізму слідчих, котрі повинні зібрати переконливу доказову базу, та політичної волі керівництва країни.
Як повідомляв «Міст», 2013 року Анатолія Шарія заарештовували в Нідерландах.

Ігор Берчак

До слова
Володимир Зеленський ввів у в дію рішення Ради національної безпеки та оборони (РНБО) про санкції проти десятьох колишніх військовослужбовців вищого командного складу, які зрадили Україну. В списку: колишні міністр внутрішніх справ Віталій Захарченко, голова СБУ Олександр Якименко, командувач Військово-морських сил Денис Березовський та семеро генералів та адміралів. За словами Олексія Данилова, голови РНБО, ці люди «не перебувають на території України, але у них на території України є власність й активи, які після підписання президентом відповідного указу потрапили під економічні санкції». «Одним із важливих кроків для захисту національної безпеки є притягнення до відповідальності тих, хто працює на користь аґресора та зрадив Україну. І особливу увагу слід приділяти не лише рядовим фігурантам, а колишнім керівникам державних структур. Вони, замість того, щоб захищати свою країну, опинилися на боці аґресора. Втім, державна зрада не має строків давності», — додав Іван Баканов, голова СБУ.

Підпис до фото:
Анатолій Шарій

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply