Новини для українців всього свту

Friday, Oct. 22, 2021

Прокуратура Угорщини розпочала масову перевірку українців із подвійним громадянством

Автор:

|

Лютий 13, 2019

|

Рубрика:

Прокуратура Угорщини розпочала масову перевірку українців із подвійним громадянством

Як повідомив Петер Полт, генеральний прокурор Угорщини, уже відкрито 370 карних справ проти українців, котрі незаконним шляхом отримали угорське громадянство. За його словами, по 156 справах пред’явлені звинувачення, активно ведуть ще 60 розслідувань, 32 випадки перебувають на початковій стадії. Таким чином спрощена процедура отримання угорського громадянства, на яку так багато нарікали в Києві, починає створювати проблеми Будапешту, адже «нові громадяни», в основному, українці, вимагають на додачу до паспорта ще й грошей.

200 людей в одній оселі
Лобіюючи 2010 року прийняття закону про спрощену процедуру отримання громадянства, прем’єр-міністр Віктор Орбан, котрий досі залишається на своїй посаді, думав лише про свої популістські заклики щодо відновлення «Великої Угорщини». Тепер виявилося, що «нові угорці» керувалися не стільки мріями про «повернення» на батьківщину предків, як цілком меркантильними мотивами. Як виявилося, вони почали масово фіктивно реєструватися в прикордонних угорських селах, щоб отримувати в рази більші пенсії й інші види соціальної допомоги країни — члена Європейського Союзу (ЄС). Для порівняння, середня пенсія в Угорщині складає близько 125 тис. форинтів, в еквіваленті — 12,5 тис. грн.
Водночас, зa угорськими зaконaми, право на пенсію мають лише ті особи, котрі постійно проживають на території країни. Однак чимало українців, отримавши угорське громадянство зa спрощеною процедурою, цього прaвилa не дотримуються, спокійно живучи собі в Україні (де також отримують пенсію) і лише час від часу приїжджаючи на нову батьківщину, щоб отримати пенсію ще й там.
Зрештою, угорська влада звернула увагу на надто часті перетину кордону новими громадянами, що підозріло збігалися з датами пенсійних виплат. Місцева прокуратура розпочала масштабне розслідування. З’ясувалося, що в деяких прикордонних угорських селах кількість фіктивно прописаних становить 10-15 % від загальної кількості населення. Виявлено адреси будинків, у яких кількість прописаних мешканців сягала 200 осіб!
Ще одним неприємним сюрпризом стала корупційна складова, що «дискредитує міжнародний престиж Угорщини». Так, у грудні 2018-го шість років ув’язнення отримав Жолт Сепеші, колишній мер міста Монок. Слідство з’ясувало, що він ще 2013-го домовився з двома громадянами України про те, що «сприятиме» в отриманні громадянства Угорщини українцям, котрі цього забажають. Суд встановив, що обвинувачений отримав за свої послуги від щонайменше 594 українців майже 110 млн форинтів (400 тис. EUR).

Кошторис — 3-5 тис. EUR
При цьому в багатьох випадках громадянство Угорщини за спрощеною схемою отримують українці, котрі не мають жодного угорського коріння та не володіють угорською мовою, що є обов’язковими умовами. Інтернет-сайти рясніють оголошеннями на кшталт «Оформлення Utlevel (паспорт громадянина Угорщини для виїзду за кордон. — Ред.) «під ключ». Посередники обіцяють оформлення довідки з архіву, яка засвідчить, що предки клієнта були народжені або проживали у Південній Словаччині, Трансільванії, Воєводині чи на Закарпатті до 1920 року або в період з 1938-го по 1945 рік. Це стане формальною підставою для спрощеного оформлення угорського громадянства.
Також у пакет послуг може входити залучення підставної особи, яка здасть тест на знання угорської мови. Загальний кошторис — 3-5 тис. EUR. При цьому хабар за архівну довідку платять в Україні, за мовний тест — в Угорщині. «Ти платиш і через вісім місяців ми віддаємо паспорт. Це не на наші хабарі, а на чиновників в Угорщині. Сам розумієш, там розцінки інші. За пляшку коньяку і цукерки ніхто нічого робити не буде», — пояснював свого часу сайту obozrevatel.com один із посередників.

По три паспорти в одні руки
При цьому офіційний Будапешт сам сприяв шахрайським схемам. Нагадаємо, що у вересні 2018 року в Інтернеті з’явилося відео, на якому в консульстві Угорщини у Береговому (Закарпатська обл.) українцям надають угорське громадянство. Люди на відео на тлі угорського прапора зачитували текст присяги громадянина Угорщини. Потім угорський дипломат закликав їх приховувати від державних структур України факт отримання угорського громадянства. На відео також зафіксований інструктаж як поводитися особам із подвійним громадянством при перетині кордону. Зокрема, працівниця консульства радила показувати українським прикордонникам український паспорт, а угорським — Utlevel. Урочисте вручення документів про отримання громадянства завершилося підняттям келиха з шампанським.
При цьому експерти звернули увагу на те, що більшість «нових угорців» заледве змогли прочитати текст присяги: «Я урочисто обіцяю, що вважаю Угорщину своєю батьківщиною. Буду вірним громадянином Угорщини, поважатиму й дотримуватимуся її законів та Конституції. Буду захищати свою батьківщину й всіляко буду їй служити. Хай допоможе мені Господь!».
Як неодноразово на умовах анонімності розказували журналістам посередники, в приблизно такий спрощений спосіб у дипломатичних представництвах Угорщини в Береговому, Ужгороді та Києві Utlevel отримували сотні переселенців із тимчасово непідконтрольних територій Донецької та Луганської області, в яких не було жодного угорського родоводу. Більше того, траплялися навіть мешканці окупованих територій, котрі, отримавши «паспорти» фейкових ДНР чи ЛНР, зберегли також українські паспорти, а на додачу отримали ще й угорські.
Точна кількість українців, котрі за спрощеною процедурою стали «угорцями», невідома. Угорщина таких даних не розкриває. За оцінками українських експертів, мова може йти приблизно про понад 100 тис. осіб.

Діряве українське законодавство
У цій ситуації існує ще одна проблема. На всі офіційні ноти протесту Міністерства закордонних справ України з приводу роздачі паспортів Угорщини Петер Сіярто, міністр закордонних справ цієї країни, відповідав стандартно: наявність подвійного громадянства не суперечить українському законодавству. І справді, де-юре в Україні не заборонено мати два громадянства, саме таке формулювання — «не заборонено».
«Мені відомі прецеденти, коли людей намагалися штрафувати за два паспорти, але ці спроби оскаржували в суді й нікому нічого не було», — розказав журналу «Новое время» Олег Супруненко, журналіст із Берегового. «В питанні подвійного громадянства з точки зору законодавства в Україні — доволі складна ситуація Українське законодавство не передбачає покарання за подвійне громадянство. Єдиний механізм — комісія при Президентові позбавляє українського громадянства громадянина, котрий став громадянином ще однієї країни», — пояснила Олена Гітлянська, речник Служби безпеки України (СБУ).

Політична складова
Тим часом популістські заклики прем’єр-міністра Орбана щодо «Великої Угорщини» починають вилазити йому боком. Опозиційна партія «Демократична коаліція», яка має фракцію в парламенті країни, звернулася до міністра внутрішніх справ із вимогою переглянути документи всіх громадян України, котрі отримують пенсії в Угорщині. Ференц Дюрчань, лідер опозиції і колишній прем’єр-міністр, наполягає на тому, що політика Віктора Орбана на підтримку закордонних угорців є шкідливою для країни. Він вважає, що за «пенсійними грошима» стоїть також політична вигода правлячої партії «Фідес», мовляв, таким чином чинний прем’єр збільшує свій електорат.
Доказом цього є лист-звернення жителя Берегівського району Закарпаття, котрий отримав громадянство Угорщини за спрощеною схемою, до одного з угорських чиновників. «Коли треба було за Орбана проголосувати, тоді не було проблем перейти кордон — одна хвилина і нас пропускали голосувати. Тоді ми були потрібні й всі інші берегівські люди з угорською пропискою. А зараз нас переслідують прокурори. Якщо так і далі буде, хто за «Фідес» ще вам проголосує? Ми — ні, це точно!», — цитує документ аґенція «Укрінформ».

Ігор Берчак

До теми
У ході візиту країнами Центральної Європи, що присвячений 30-річчю повалення «залізної завіси» та поновлення демократичного шляху розвитку регіону, Майк Помпео, державний секретар США, відвідав також і Угорщину. «Ми не повинні дозволити Путіну вбивати клин між друзями в НАТО. Угорці дуже добре знають зі своєї історії, що авторитарна Росія ніколи не буде другом свободи та суверенітету менших країн», — заявив він на спільній прес-конференції з п. Сіярто, інформує «Голос Америки». Коментуючи співпрацю США та Угорщини, Майк Помпео привітав укладання угоди про співпрацю між двома країнами в сфері оборони та відзначив плани країни закупити оборонне обладнання у США. Той факт, що Угорщина планує наростити видатки на оборону до 2 % валового внутрішнього продукту, а також потужна присутність в Афганістані посилюють безпеку НАТО й Угорщини, переконаний американський дипломат. «Не треба ходити далеко, щоб побачити, чому це необхідно», — натякнув високий гість на прихильне ставлення Будапешта до Російської Федерації (РФ). Реакція угорського міністра виявилася достатньо войовничою. «Угорщині набридло, коли кажуть, що у неї гарні стосунки з Москвою, — заявив Петер Сіярто. — Що стосується РФ, я вже сказав, що тут існує неймовірне лицемірство чи політична некоректність на європейській політичній сцені. Погляньте, не угорські, або центральноєвропейські компанії готують і будуть «Північний потік-2» разом із «Газпромом». Не угорського прем’єр-міністра запросили на роль суперзірки на міжнародний економічний форум у Санкт-Петербурзі, це був французький президент. Не лідери угорських енергетичних компаній сиділи разом із Путіним на одній сцені під час останнього тижня енергетики в РФ, а керівники найбільших енергетичних компаній Західної Європи. Погляньте на обсяг торгівлі між країнами Західної Європи та РФ. І побачите, чому нам набридло, коли кажу, що у нас гарні взаємини з РФ», — заявив угорський міністр.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply