Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 9, 2021

Президент Зеленський вирішив ліквідувати ОАСК

Автор:

|

Травень 04, 2021

|

Рубрика:

Президент Зеленський вирішив ліквідувати ОАСК
Голова ОАСК Павло Вовк

Окружний адміністративний суд Києва (ОАСК) свого часу перетворився на такий собі бастіон змовників, котрі намагалися контролювати українську владу.

Намір захопити владу
Павло Вовк, голова ОАСК, у тісній співпраці з Андрієм Портновим, соратником президента-втікача Януковича, розробив план захоплення влади через вищі суди. Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) звинуватило Павла Вовка у створенні злочинної організації з метою захоплення державної влади шляхом встановлення контролю над Вищою кваліфікаційною комісією суддів, Вищою радою правосуддя (ВРП) і створенні штучних перешкод у їхній роботі.
17 липня 2020 року НАБУ презентувало 45-хвилинне відео про п. Вовка, де голова суду та один із суддів ОАСК обговорювали, як будуть «владу захоплювати». Також члени зазначеного інституту ухвалювали замовні рішення у власних інтересах, а також в інтересах політичних еліт і бізнес-кіл. Зокрема, для цього голова ОАСК використовував схему з подання штучних, надуманих, адміністративних позовів від підставних громадських організацій або фізичних осіб до свого ж суду з подальшим «надшвидким» їхнім розглядом і з наперед визначеним результатом. Таких рішень було багато.

Скандальні вердикти
Зокрема, ОАСК прийняв рішення на користь Андрія Портнова, за яким Міністерство освіти та науки (МОН) України мало переглянути підручники з історії України щодо висвітлення подій Революції гідності. Основні вимоги позивача: оголосити та провести новий конкурсний відбір проєктів підручників із історії України для 11-го класу та вступу до історії України для 5-го класу; забезпечити перегляд інших підручників, посібників, навчальних програм, які містять опис подій 2013-2014 рр., зокрема, Революції гідності на предмет подання повної, достовірної й об’єктивної інформації. Портнов звернувся до МОН із вимогою переглянути вісім підручників для 5-11 класів із історії України, що вийшли друком 2018-го та 2019 року. МОН цю вимогу відхилило і Портнов звернувся до ОАСК. Він заявив, що у підручниках історії з 2013-го викладають «однобічно, з вигадуванням фактів», а також «є ознаки спотворення інформації та подій, що мали місце у період 2013-2014 рр., маніпулювання фактами й оцінками подій цього періоду».
У червні 2020-го ОАСК визнав протиправними дії Українського інституту національної пам’яті та його колишнього голови Володимира В’ятровича щодо надання висновку про те, що символіка дивізії «Галичина» не є символікою націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режиму.
Також ОАСК зобов’язав Міністерство внутрішніх справ (МВС) звернутися до Міністерства юстиції України, щоб вилучити з реєстру люстрованих осіб Миколу Чинчина, котрий у часи Майдану керував Головним слідчим управлінням МВС.
Крім цього, саме ОАСК визнав незаконною націоналізацію «ПриватБанку», призупинив перейменування Української православної церкви Московського патріархату на Російську православну церкву в Україні, скасував перейменування Московського проспекту Києва на проспект Степана Бандери, забороняв Уляні Супрун виконувати обов’язки міністерки охорони здоров’я, визнав протиправними дії директора НАБУ Артема Ситника та народного депутата Сергія Лещенка щодо розголошення інформації про Пола Манафорта, соратника Дональда Трампа.
А в січні ц. р. ОАСК задовольнив позов Андрія Портнова щодо скасування постанови уряду про схвалення українського правопису, розробленого національною комісією та схваленого Національною академією наук і МОН.

Невловимий Вовк
У липні 2020-го НАБУ вручило підозри голові ОАСК Павлу Вовку, його заступнику Євгену Аблову та ще п’ятьом суддям. Крім них, підозру отримав Зеновій Холоднюк, голова Державної судової адміністрації. А в серпні Павла Вовка, ще чотирьох суддів ОАСК, а також двох громадян, котрим раніше НАБУ оголосило підозри в рамках розслідування справи ОАСК, оголосили в розшук.
Попри це Вища рада правосуддя (ВРП) у вересні 2020 року одноголосно відмовилася відсторонити Павла Вовка від посади. «Кругова порука в дії. Вони з Вовком разом віскі п’ють до другої ночі. Разом «відмазують» і карають суддів. Разом вводять нових членів ВРП», — заявили тоді в Центрі протидії корупції в Україні.
Таке рішення члени ВРП ухвалили, розглянувши клопотання генерального прокурора. Повернути їхнє подання члени ВРП підтримали одноголосно — 14 із 14 голосів. «Залишається неспростованим твердження про неналежне вручення підозри. Клопотання про тимчасове відсторонення від здійснення правосуддя повернути генеральному прокурору без розгляду», — пояснили своє рішення судді.
Тож заарештувати суддю Вовка не можна через імунітет, який відмовилася зняти ВРП. Саме же Павло Вовк назвав рішення Вищого антикорупційного суду, який у лютому ц. р. ухвалив рішення про його примусовий привід на засідання для розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді застави в 3 млн грн. незаконним. Він і досі залишається на волі, судові засідання щодо нього ігнорує, ба більше, попри те, що його начебто розшукують, намагається потрапити на своє робоче місце.

Розрубати Гордіїв вузол
Володимира Зеленського давно просили невідкладно подати до Верховної Ради України (ВРУ) законопроєкт про ліквідацію ОАКС. Петиція, зареєстрована на сайті Офісу президента України журналістом Данилом Мокриком 30 липня, в жовтні 2020 року набрала необхідні для розгляду 25 тис. підписів. У мотиваційній частині було вказано, що ОАСК «повністю втратив авторитет, зокрема, через зміст опублікованих НАБУ записів розмов керівництва цього суду, які свідчать про глибоко вкорінену в суді корупцію та практику неправосудності рішень».
Оскільки ст. 125 Конституції України та ст. 19 Закону «Про судоустрій і статус суддів» закріплює за президентом виключне право ініціювати процедуру ліквідації суду, главу держави закликали скористатися цим правом і розпочати процедуру ліквідації ОАКС.
Тож у квітні ц. р. Володимир Зеленський нарешті зважився й ініціював ліквідацію ОАСК, подавши невідкладний законопроєкт до ВРУ. Останньою крапкою стало затримання адвокатів, котрі планували безпосередньо Павлу Вовку дати хабар у 100 тис. USD.
А 6 квітня НАБУ заарештувало Юрія Зонтова, брата судді Вовка, у справі про дачу хабара. У нього знайшли незадекларованої готівки на 3,7 млн USD. Разом із ним заарештували Юрія Донця, його адвоката. Відтак Зонтова звільнили зі Служби зовнішньої розвідки (СЗР). У рамках службового розслідування виявили факти порушення ним військової дисципліни та умов проходження військової служби. «Підполковника Юрія Зонтова притягнули до дисциплінарної відповідальності та звільнили з військової служби», — йдеться в заяві прес-служби СЗР.
Пропозицію президента Зеленського ліквідувати ОАСК підтримали посли країн G7. «Важливо, щоб суд, що замінить ОАСК, був створений прозоро, з відбором на основі професійних досягнень і ретельної перевірки на доброчесність. Реформа ВРП і Вищої кваліфікаційної комісії суддів також важлива для забезпечення високого рівня доброчесності суддів», — заявили вони.

Судді не здаються
Однак здаватися Павло Вовк наміру не має. За його напучуванням судді ОАСК звернулися до членів Моніторингового комітету Парламентської Асамблеї Ради Європи через законопроєкт президента Зеленського про ліквідацію суду. У своєму листі судді звернули увагу на те, що порядок ліквідації судових установ визначений Конституцією України та законом України «Про судоустрій і статус суддів». Це передбачає необхідною умовою ініціативи з ліквідації суду наявність висновку ВРП. «Порушення передбаченого законом порядку ліквідації суду ставить під загрозу конституційний порядок у державі», — йдеться в посланні.
Судді вважають, що глава держави подав свій законопроєкт за відсутності визначених законодавством підстав. На їхню думку, ініціатива президента спрямована лише на звільнення суддів і працівників адміністративного суду, а процедура переведення їх у новий орган не передбачається.
В ОАСК вказали, що президент не може звільняти суддів таким чином і не має можливості звинувачувати їх у корупції, позаяк не існує жодного вироку повноважного суду із цього питання щодо суддів і працівників ОАСК. Основне зауваження суддів ОАСК до процедури їхньої ліквідації — відсутність висновку ВРП.
Як повідомляв «Міст», главу адмінсуду Вовка залишили на посаді.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply