Новини для українців всього свту

Tuesday, Jan. 31, 2023

Президент-утікач отримав свій третій вирок

Автор:

|

Січень 30, 2019

|

Рубрика:

Президент-утікач отримав свій третій вирок

Оболонський районний суд Києва визнав колишнього президента України Віктора Януковича винним у державній зраді й пособництві у веденні аґресивної війни, відтак, заочно позбавив його волі на 13 років.

19 томів доказів
Владислав Дев’ятко, головуючий в Оболонському районному суді Києва, оголосив 24 січня вердикт у процесі, який тривав із травня 2017 року: «Суд ухвалив визнати Віктора Федоровича Януковича винуватим у вчиненні злочинів, передбачених частиною 1 статті 111 (державна зрада), частиною 5 статті 27 та частиною 2 статті 437 (пособництві у веденні аґресивної війни) Кримінального кодексу України».
Зокрема, за державну зраду Януковича засудили до 13 років позбавлення волі, а за пособництво у веденні війни — до 12 років. «За сукупністю злочинів, шляхом поглинання менш суворого покарання більш суворим, визначити Януковичу позбавлення волі у вигляді 13 років», — пояснив суддя Дев’ятко.
Прес-секретар суду Інна Свинаренко уточнила: «Обвинуваченого визнано винним у злочині проти миру та у пособництві веденню аґресивної війни проти держави Україна. Проте, за недоведеністю, було виправдано у злочині, який передбачає порушення територіальної цілісності нашої держави, у зв’язку з тим, що не було доведено умислу Януковича у зміні територіальних меж нашої держави».
Натомість Головна військова прокуратури просила позбавити екс-президента волі на 15 років. Максим Крим, перший заступник військового прокурора Центрального реґіону, відреагував на вирок Януковичу так: «Ми вважаємо, що суд, вирішуючи питання щодо наявності складу злочину, передбаченого саме статтею 110, вирішив, що обвинувачений не усвідомлював чи не бажав настання тих наслідків, які ми маємо на сьогодні. Проте, наша позиція полягає в тому, що сукупність доказів свідчить про наявність у тому числі саме цього складу кримінального правопорушення, і що, звертаючись до президента РФ, обвинувачений і вже засуджений на сьогодні Янукович розумів можливість настання цих наслідків».
Сторона обвинувачення вважала головним доказом у справі про державну зраду датоване 1 березням 2014 року звернення Януковича до Путіна з проханням застосувати війська на території України. Бо дійшло висновку, що саме це призвело до анексії Криму й об’єктів державної власності на 1,080 трлн грн.
Оскільки вирок нараховував 150 сторінок, його оголошення суддями тривало близько восьми годин. Генпрокурор Юрій Луценко підсумував: «Позаду 20 місяців судового процесу. Це 89 засідань, під час яких розглянуто 19 томів доказів сторони обвинувачення, заслухано 37 свідків сторони обвинувачення та 15 — сторони захисту».

Нас чекає наступний сезон
Для того, щоб притягти до відповідальності Януковича, котрий утік 23 лютого 2014 року до Росії, довелося вносити зміни до законодавства. Перший крок до заочного суду зробили в парламенті в жовтні 2014-го, ухваливши закон «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо невідворотності покарання за окремі злочини проти основ національної безпеки, громадської безпеки та корупційні злочини».
Це дозволило досудове заочне розслідування карних справ і надало Генеральній прокуратурі України (ГПУ) підстави для розслідування «справ Януковича» та його оточення. А 16 березня 2017 року парламент ухвалив законопроект № 5610 «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо удосконалення механізмів забезпечення завдань кримінального судочинства».
Однак Сергій Горбатюк, начальник управління спецрозслідувань ГПУ, вважає чинну на сьогодні процедуру недосконало прописаною й такою, що дає усі шанси Януковичу на виграш справи проти України у Європейському суді з прав людини (ЄСПЛ).
До слова, Олександр Горошинський, адвокат екс-президента, вже запевнив: «Ми звертатимемося з апеляційною скаргою і сподіваємося, що зможемо встановити істину в цій справі, в т. ч. в міжнародних інстанціях. У ЄСПЛ ми також будемо оскаржувати по багатьох пунктах».
Тому адвокат Віталій Титич вважає: «Юридичної крапки у цій справі не буде, оскільки, якщо захист подасть скаргу в апеляційну інстанцію, справа знову має розглядатися у повному обсязі і це займе багато часу». А політичний оглядач Наталія Сокирчук прогнозує: «Тож, вочевидь, на нас чекає наступний сезон «справи Януковича».
Янукович уже оголосив судовий процес над ним в Україні «політичним», а також твердив: «На мої заяви про вимогу надання мені можливості взяти участь у судовому процесі в режимі відеоконференції мені було відмовлено». Однак це не відповідає дійсності, бо Янукович жодного разу не вийшов на відеозв’язок зі судом. А 24 січня, за словами його адвокатів, нібито «перебував у лікарні, де технічної можливості влаштувати відеоконференцію немає».
Відтак головуючий в Оболонському суді резюмував: «Враховуючи, що медичні довідки, надані суду, не містять даних про те, що Віктор Федорович Янукович не може виступати в суді, зокрема, у довідках не зазначено, що у нього травмована голова або травмовані органи мовлення, суд не вбачає підстав для подальших перерв».

Герман скоротила термін
Натомість давали свідчення в «справі Януковича» інші колишні високопосадовці. Зокрема, наближена до Януковича екс-депутатка парламенту Ганна Герман. Політичний оглядач Наталія Сокирчук вважає: «Саме її винятково позитивна характеристика підсудному стала однією з причин, з якою він отримав не 15, а 13 років позбавлення волі. Принаймні, її прізвище прозвучало в тексті вироку у такому контексті».
А от Олександр Турчинов, секретар Ради національної безпеки й оборони України, котрий одразу ж після втечі Януковича виконував обов’язки Президента України й був головою Верховної Ради, твердив у суді: «1 березня 2014 року під час розмови у Раді Безпеки (РБ) Організації Об’єднаних Націй (ООН) у російської сторони не було жодної арґументації аґресії в Криму, крім листа Януковича».
Оболонський суд з’ясував, що було два звернення Януковича до Путіна. В першому з них він пропонував почати перемовини про можливість використання Чорноморського флоту (ЧФ) на території Криму. А в другому, оприлюдненому на засіданні РБ ООН і датованому 1 березням 2014 року, звертався до Путіна з проханням застосувати війська на всій території України.
Відтак суд дійшов висновку, що Янукович «навмисне і для сприяння порушення суверенітету України, а також для легітимації російської аґресії склав і направив звернення до Путіна з проханням ввести збройні сили Російської Федерації». За словами головуючого судді, президент-втікач пішов на такий крок, «сподіваючись отримати преференції від представників російської влади для подальшого проживання на території цієї країни й уникнення кримінальної відповідальності на території України, для створення уявності про легітимність дій представників влади і службових осіб Збройних сил (ЗС) Російської Федерації (РФ), надання видимості законності вторгнення та окупації підрозділами ЗС РФ території України, а саме в Криму, усвідомлюючи явну протиправність власних дій».

А решта?
Утім, Сергій Руденко, оглядач Української служби Deutsche Welle, цілком слушно вважає: «Для Януковича, котрий уже двічі побував у в’язниці, третя «ходка» почалася задовго до оголошення заочного вироку Оболонського райсуду міста Києва. Ось уже п’ять років він перебуває в добровільному полоні у Путіна. А після того, як вердикт про 13 років позбавлення волі набере законної чинності, екс-президент України і поготів не зможе розпоряджатися своєю долею. Один хибний рух або слово — і він може опинитися в українській в’язниці. І бути йому там чи ні, вирішуватиме Путін».
«Винесення вироку колишньому українському президентові, на жаль, не дає відповіді ще на одне важливе запитання — коли почнуться судові процеси над тими, завдяки кому в Україні існував попередній режим. Повзуча зрада української держави почалася 2010-го. Усі чотири роки перебування при владі Янукович здійснював дії, які призвели до узурпації влади в країні, придушення інакомислення, зради національних інтересів, появі в силових органах фахівців з Міністерства оборони і Федеральної служби безпеки РФ. Укладення з Росією свідомо невигідних Україні «харківських угод» про продовження терміну перебування ЧФ в Криму, які стали прологом до анексії Криму та окупації частини Донбасу, це теж частина зради. Але весь цей час країною керував не один лише Янукович. Багато з тих, хто перебував поряд з ним, впевнено почувається і за теперішньої влади», — резюмував журналіст.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply