Новини для українців всього свту

Tuesday, Mar. 9, 2021

Президент України висунув ультиматум НАБУ і САП

Автор:

|

Червень 19, 2019

|

Рубрика:

Президент України висунув ультиматум НАБУ і САП
Артем Ситник і Назар Холодницький

Новообраний президент України продовжує дивувати гучними ініціативами. Причому традиційно не озвучує їх особисто, цим займаються люди з його команди. Цього разу настала черга Руслана Рябошапки, заступника глави Адміністрації президента (АП), котрий в ефірі одного з українських телеканалів заявив, що глава держави подасть до Верховної Ради України (ВРУ) законопроект про «перезавантаження» Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП), якщо ці органи «впродовж трьох місяців не доведуть свою здатність ефективно працювати».

Суть претензій
За словами заступника глави АП, президент під час зустрічі з керівниками НАБУ та САП 31 травня ц. р. вимагав результатів їхньої роботи, які б «задовольнили запит людей на справедливість і притягнення до відповідальності осіб, причетних до корупційних злочинів».
«Ми чули протягом останнього часу про серйозні корупційні скандали: «Укроборонпром», «Центренерго», кілька інших кримінальних проваджень», — нагадав чиновник. На його переконання, все українське суспільство зацікавлене, щоб винних у скоєнні цих правопорушень притягнули до відповідальності. «Тому ми чекаємо від цих антикорупційних органів відповідних процесуальних рішень — це може бути оголошення підозр певним особам або передача справ уже до суду, і на це все у нас є кілька місяців», — додав він.
«Президент визначив, що має бути три місяці, впродовж яких вони повинні довести, що можуть ефективно працювати, якщо їм це не вдасться, тоді президент буде змушений реагувати шляхом внесення законодавчої ініціативи до парламенту, і парламент прийматиме рішення щодо можливого «перезавантаження» чи одного, чи двох антикорупційних органів, залежно від того, хто з них не впорався зі своїм завданням», — заявив п. Рябошапка.

Загнали в глухий кут
На перший погляд, ця заява нібито виглядає логічним продовженням передвиборчих обіцянок Володимира Зеленського. Але якщо вникнути, то фактично керівників НАБУ Артема Ситника і САП Назара Холодницького загнали в глухий кут, адже «дати результат» за три місяці вони ніяк не зможуть.
Нагадаємо, що 26 лютого ц. р. Конституційний суд України (КСУ) визнав неконституційною ст. 368-2 Кримінального процесуального кодексу України, що передбачає покарання для державних службовців за незаконне збагачення. Як заявив тоді п. Ситник, у результаті НАБУ довелося закрити 65 карних справ за цією статтею, які розслідувало його відомство.
Наступний важливий момент. Вищий антикорупційний суд України (ВАСУ), який і мав би розглядати розслідувані НАБУ та САП карні справи, реально запрацює не раніше вересня ц. р. До речі, той таки Руслан Рябошапка після перемоги Володимира Зеленського в другому турі президентських виборів визначав значно довший термін, потрібний, на його думку, антикорупційним органам для демонстрації своєї ефективності — до кінця цього року. «ВАСУ до кінця року вже повинен розглянути перші такі справи, що, зокрема, є одним зі зобов’язань України перед міжнародними партнерами. Якщо такого результату не буде й ефективної співпраці не буде, то треба буде, щоб керівники антикорупційних органів давали відповідь усьому суспільству, людям, у т. ч. 73 %, які підтримали нового президента, чому немає результатів роботи НАБУ і САП», — заявив тоді теперішній заступник глави АП.

Перша спроба вилізла боком
Також постає запитання: що означає термін «перезавантаження»? Єдина поки що спроба «реформування» НАБУ закінчилася гучним міжнародним скандалом. 8 грудня 2017 року на сайті ВРУ з’явився законопроект із доволі заплутаною назвою «Про внесення змін до законів щодо забезпечення парламентського контролю». Документ короткий, але він міг кардинально змінити вплив парламенту на систему протидії корупції.
Він передбачав, що народні депутати отримують право без жодних обґрунтувань звільнити директора НАБУ, керівника САП, будь-якого члена Національної аґенції зі запобігання корупції або директора Державного бюро розслідувань. Жодного аудиту, жодних судових висновків не потрібно. Більшість голосів у ВРУ за недовіру — і будь-хто з керівників антикорупційних органів автоматично йде з посади. Водночас чинне законодавство передбачає, що, зокрема, директор НАБУ може бути звільнений або за власним бажання, або за наявності висновку комісії з проведення незалежної оцінки (аудиту) про неефективність діяльності НАБУ та неналежне виконання обов’язків його директором.
На Заході появу законопроекту сприйняли як згортання боротьби з корупцією. «Немає сенсу боротися за тіло України на Донбасі, якщо її душа буде втрачена в корупції. Антикорупційні інституції потребують підтримки, фінансування і захисту», — заявив Рекс Тіллерсон, тодішній державний секретар США. А Крістін Лагард, директор-розпорядник Міжнародного валютного фонду, наголосила, що вона «глибоко занепокоєна останніми подіями в Україні, які здатні відмотати назад прогрес, досягнутий раніше у створенні незалежних органів із протидії корупції високого рівня». Вкрай різко відреагували й інші західні союзники України. На Київ це справило неабияке враження і скандальний законопроект відкликали.
Тому наміри п. Зеленського за три місяці в якийсь спосіб «перезавантажити» НАБУ і САП, чесно кажучи, викликають серйозні запитання. В який спосіб це буде зроблено і чи взагалі це потрібно?

За позовом групи «Приват»
Тим часом наступ на НАБУ триває й з іншого боку. КСУ визнав неконституційним положення закону «Про Національне антикорупційне бюро України», яке давало право НАБУ звертатися до суду з цивільними позовами щодо визнання недійсними угод фігурантів кримінальних розслідувань у топкорупції на час, поки триває розслідування у справі та ще не винесені остаточні вироки. А найцікавіше, що відповідне провадження КСУ відкрив у жовтні 2018 року за скаргою акціонерного товариства «Запорізький завод феросплавів» — підприємства, яке контролює група «Приват» Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова.
«Рішення КСУ є черговим кроком назад в антикорупційній реформі. Це своєрідний дозвіл організаторам корупційних схем красти бюджетні гроші далі», — відреагував на це п. Ситник. За його словами, за чотири роки за позовами НАБУ суд анулював 97 угод на загальну суму понад 6 млрд грн. Рішення щодо них набули законної сили. Це ті угоди, на підставі яких державні компанії здійснили закупівлі за завищеними цінами, тобто переплатили чималі кошти з бюджету. «Завдяки роботі НАБУ з’явився реальний шанс повернути вкрадене. Деякі держпідприємства це вже зробили, деякі — ще в процесі», — наголосив він. Після рішення КСУ левова частка цих угод може бути поновлена судом.
Крім цього, заявляють у НАБУ, рішення судів про незаконність угод та їхнє анулювання є елементами доказової бази у карних провадженнях щодо корупції на державних підприємствах, яку розслідують детективи бюро. Через рішення КСУ ці докази можуть визнати недопустимими у карному процесі. «За своїми наслідками рішення КСУ суттєво посилює позиції організаторів корупційних схем і фактично позбавляє державні підприємства можливості повернути вкрадені в них ресурси. Про справедливе покарання за корупцію за таких умов годі й казати», — йдеться у заяві.
Від редакції. 31 травня під час особистої зустрічі з Артемом Ситником та Назаром Холодницьким президент Зеленський наголосив, що «гарантуватиме незалежність антикорупційних інституцій і захист від втручання у їхню діяльність». За два тижні представник його команди пообіцяв НАБУ і САП якесь «перезавантаження». Що змінилося? Відповіді наразі немає.

Ігор Берчак

До теми
Борислав Розенблат, народний депутат України, заявив, що суд визнав незаконними дії правоохоронців щодо нього, тепер він вимагатиме від НАБУ 100 млн грн компенсації завданих йому збитків. «12 червня 2019 року шостий апеляційний адміністративний суд м. Києва виніс рішення по так званій «бурштиновій справі». Він визнав усі дії правоохоронних органів щодо мене незаконними. Все це було прямим переслідуванням за мою політичну діяльність», — пояснив він. За словами депутата, якщо суд прийме «законне рішення», то 100 млн грн він перекаже на управління капітального будівництва Житомирської міської ради «для ремонту доріг» (Розенблат обирався до ВРУ від Житомирщини).
Нагадаємо, що в червні 2017 року детективи НАБУ затримали низку осіб, причетних до вимагання та одержання неправомірної вигоди у сумі понад 300 тис. USD за сприяння іноземній компанії в здійсненні видобутку бурштину в Україні. За даними слідства, злочин скоїли за участі народних депутатів Борислава Розенблата та Максима Полякова. 11 липня 2017-го ВРУ задовольнила відповідні подання керівника САП і дала згоду на притягнення їх до карної відповідальності. Розенблата навіть на якийсь час затримали при спробі покинути межі України. Слідство встановило, що кошти підозрювані отримали для забезпечення підготовки законопроектів, незаконного впливу на посадових осіб Держгеокадастру, Держлісаґенції, Держгеонадр України, органів місцевого самоврядування з метою безперешкодного ухвалення рішень на користь іноземної компанії.
У жовтні 2018 року прокурори САП скерували обвинувальний акт у цій справі до Голосіївського райсуду м. Києва. В результаті «перекидання» справи з одного суду в інший та низки апеляцій «бурштинова справа» фактично розвалилася.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply