Новини для українців всього свту

Sunday, Jun. 20, 2021

«Плівки Єрмака» можуть мати далекосяжні неґативні наслідки для Зе-президента

Автор:

|

Квітень 08, 2020

|

Рубрика:

«Плівки Єрмака» можуть мати далекосяжні неґативні наслідки для Зе-президента
Андрій Єрмак

Не вщухає скандал між Андрієм Єрмаком, головою Офісу президента України (ОПУ), та Гео Леросом, депутатом Верховної Ради України (ВРУ) з фракції «Слуга народу» (СН). Фігуранти вже обмінялися заявами в правоохоронні органи та публічно нахамили один одному. Поза тим так і залишається незрозумілим, хто саме стоїть за витоком «плівок Єрмака» і навіщо взагалі комусь знадобився цей скандал. Хоча сам голова ОПУ прозоро натякнув на те, що це могла бути спроба натиснути на Володимира Зеленського напередодні позачергового засідання ВРУ 30 березня, на якому прийняли в першому читанні так званий антиколомойський закон і відкрили ринок землі.

Сліди ведуть до олігарха
Нагадаємо, що депутат Лерос оприлюднив відеозаписи, на яких Денис Єрмак, брат голови ОПУ, нібито обговорює з різними людьми призначення за гроші на різноманітні державні посади якраз днем напередодні засідання ВРУ 29 березня. «Відеодокази, як Єрмак через свого брата барижить державними посадами», — заявив він.
«Я розглядаю появу цих плівок за день до того, як у парламенті розглядалися дуже важливі питання… Як розумні люди, ви розумієте, хто й як там діяв, хто робив усе, щоб це не відбулося, щоб Україна опинилася на порозі дефолту, щоб Україна не прийняла дуже важливі закони. Вважаю, що Гео Лерос є інструментом, який використовують люди, які борються не тільки зі мною — вони борються з українською владою, з командою президента», — заявив Андрій Єрмак і додав, що Гео Лерос лобіював призначення «людини з минулої влади» на посаду заступника міністра в одному з міністерств. Голова ОПУ стверджує, що він цьому завадив. Самого депутата Лероса п. Єрмак назвав «особистим ворогом» і пообіцяв «не пробачити йому цієї витівки».
Заступниця глави фракції СН Галина Янченко також натякнула, що сліди ведуть до Ігоря Коломойського. «У цій ситуації проглядається не лише вплив одного олігарха, але й одного колишнього глави ОПУ», — заявила вона після зустрічі нардепів СН з президентом і п. Єрмаком, на якій останній виклав свою версію подій. «Розмови на оприлюднених плівках не мають стосунку до реального життя, ніхто з названих людей не був призначений на посади, які обговорювали», — заявив голова ОПУ. Вочевидь, що під «колишнім главою ОПУ» мається на увазі Андрій Богдан, котрого завжди вважали людиною п. Коломойського.
Своє звернення до Державного бюро розслідувань (ДБР) і Служби безпеки України п. Єрмак пояснив так: «Я вважаю, що це є спланована акція, операція. Якщо ви прослідкуєте, як це відбувається, — як по методичці вони працюють. Займаючи посаду керівника ОПУ, я вважаю, що це національна безпека». ДБР відразу порушило карну справу щодо Гео Лероса за чотирма статтями Кримінального кодексу: шахрайство, втручання у діяльність державного діяча, розголошення державної таємниці та перевищення влади або повноважень працівником правоохоронного органу. Депутат також написав заяву, але до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП).

Млява реакція журналістів і політиків
Як не дивно, реакція політиків і журналістів на появу «плівок Єрмака» виявилася напрочуд млявою. Деякі загальнонаціональні телеканали або взагалі нічого не повідомили, або повідомили зі запізненням, фактично подавши лише точку зору голови ОПУ. «Отже, серед каналів, для яких звинувачення Лероса не було новиною, вартою сповіщення (або, що ймовірніше, які замовчали цю подію з політичних причин) — олігархічні «Україна» (власник — Рінат Ахметов), СТБ (власник — Віктор Пінчук), а також 112, NewsOne і ZIK (власник — Віктор Медведчук). Але є ще цікавіший випадок замовчування: канал «Прямий» (власник — Володимир Макеєнко, член політради Партії реґіонів, котрий, подейкують, переметнувся до Петра Порошенка). Тим часом як інший близький до Петра Порошенка «5-й канал» першим повідомив і щодня готував оновлення з цієї теми, на «Прямому» конфлікт між Єрмаком і Леросом «не помітили», — пише на «Детектор медіа» відомий український журналіст Отар Довженко.
«Не помітили» скандалу й більшість українських політиків. Конкретною заявою відреагували лише в партії «Голос», закликавши Андрія Єрмака «призупинити виконання повноважень керівника ОПУ та піти на політичну самоізоляцію до завершення прозорого, чесного, публічного розслідування». «Те, що ми побачили на записах, безперечно є підставою для розслідування. Зважаючи на те, якою є роль голови ОПУ в країні, продовження його роботи на посаді є величезним ризиком. Адже розслідування можна використати для тиску на рішення, від яких залежить доля держави», — заявила Інна Совсун, заступниця голови партії.
Такої ж точки зору тримається й колишній прокурор Руслан Рябошапка. «Я б радив президенту якнайшвидше відсторонити особу, причетну до корупційних дій. А ще краще — звільнити, аби у слідства не було жодних перепон для швидкого розслідування цього провадження», — заявив він в інтерв’ю для «24 каналу».

«Ніколи не бачив президента таким злим»
Сам Володимир Зеленський скандал також публічно не коментує, лише закликає дочекатися кінця розслідування. Водночас на згаданій вище зустрічі з депутатами СН глава держави заявив, що Андрій Єрмак «був і є його другом», а Гео Лероса назвав «аферистом». Неназване джерело заявило виданню Liga.net: «Я ніколи не бачив президента таким злим. Для нього це удар». Один із присутніх на зустрічі депутатів на правах анонімності розповів журналістам, що президент висловив обурення тим, що партія «не захищає своїх».
Політолог Петро Оліщук написав у київському тижневику «Новоє время», що ця історія може мати далекосяжні неґативні наслідки для президента. «Пересічного українця при попередніх правителях найбільше обурювали клановість і корупція. І ця ненависть до «усіх старих» зробила Зеленського президентом. А тут українці бачать записи, які засвідчують, що брат близького соратника президента займається «торгівлею посадами» та різними «послугами» для бізнесу. Ця історія нагадала про недалеке минуле та найгірше, що у ньому було. І тут вимальовується найбільша проблема — перенесення відповідальності з оточення на лідера. Зеленський називає Єрмака другом. Він більше схильний довіряти тим, кого знає добре ще з «дополітичних часів». Говорити про те, що треба дочекатися результатів розслідування не доводиться, адже є політична, і є карна відповідальність. З політичної точки зору вона б’є по основам влади, й єдиний спосіб зараз щось змінити — публічно продемонструвати нульову толерантність до будь-яких спроб торгувати посадами чи використовувати родинно-дружні зв’язки для досягнення політичних цілей. Інакше історія має всі шанси перетворитися на «снігову грудку», — зазначив він.
«Володимир Зеленський, одним із найбільш довірених осіб якого є Єрмак, перетворюється на поручителя братів Єрмаків і заохочувальника гонінь на Лероса. Андрій Єрмак, який після Андрія Богдана, що вічно баламутив, здався президенту надійною кам’яною стіною, спричинив скандал, до масштабів якого витівки Богдана жодного разу не доросли. І поки що все, що робить глава ОПУ, щоб погасити скандал, — це підливає в нього бензин і перенаправляє удар на Зеленського», — написав у виданні «Гордон» журналіст Леонід Швець.

Ігор Берчак

До слова
Вищий антикорупційний суд України (ВАСУ) продовжив до 29 квітня запобіжний захід народному депутату Ярославу Дубневичу, підозрюваному в заволодінні коштами «Укрзалізниці» в сумі понад 93 млн грн шляхом зловживання службовим становищем. Як повідомила пресслужба САП, підозрюваний зобов’язаний прибувати за вимогою детектива, прокурора та суду; повідомляти про зміну місця проживання чи місця роботи; утримуватися від спілкування зі свідками та здати на зберігання паспорт для виїзду за кордон. Нагадаємо, що 31 жовтня 2019 року ВРУ дала згоду на притягнення до карної відповідальності, затримання та арешт нардепа з групи «За майбутнє» п. Дубневича, після чого ВАСУ обрав йому запобіжний захід у вигляді застави у 90 млн грн, які той одразу ж сплатив, а також зобов’язав носити електронний браслет і здати паспорти для виїзду за кордон. Депутату інкримінують вчинення злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем) Кримінального кодексу України. За даними Генеральної прокуратури України, перебуваючи на посаді голови Комітету ВРУ з питань транспорту, п. Дубневич зі спільниками заволодів коштами філії «Центр забезпечення виробництва» «Укрзалізниці» в обсязі 93 млн 277 тис. грн. Слідство вважає, що кошти були отримані контрольованими п. Дубневичем та його спільниками юридичними особами через узгоджене завищення ціни під час реалізації стрілочної продукції на адресу філії, при цьому народний депутат не раз скористався своїм службовим становищем в інтересах пов’язаних із ним осіб.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply