Новини для українців всього свту

Monday, Jun. 21, 2021

Нова генпрокурорка усунула заступника, котрий розслідував справи Майдану

Автор:

|

Квітень 01, 2020

|

Рубрика:

Нова генпрокурорка усунула заступника, котрий розслідував справи Майдану
Віктор Трепак

Призначена 17 березня генеральною прокуроркою України Ірина Венедиктова розпочала свою діяльність зі скандалу. Одним із перших наказів вона перерозподілила обов’язки між своїми заступниками, результатом чого стала заява про відставку Віктора Трепака, котрий курував у відомстві розслідування справ Майдану та резонансне вбивство Катерини Гандзюк, активістки з Херсона.

Справа Гандзюк: ламати молотком
Активна учасниця Євромайдану в Херсоні, котра навесні 2014-го протистояла спробам започаткувати в цьому місті «русску весну», а потім опікувалася вимушеними переселенцями зі зони бойових дій і допомагала українським бійцям на Донбасі, загинула жахливою смертю. 31 липня 2018 року її біля власного під’їзду облили сірчаною кислотою — 32-річна жінка дістала хімічні опіки 30 % тіла. 4 листопада 2018-го Катерини Гандзюк померла.
Затримали п’ятьох безпосередніх виконавців злочину, котрих засудили на термін від трьох до шести з половиною років позбавлення волі. Замовником нападу, на думку правоохоронців, був Владислав Мангер, голова Херсонської обласної ради. У тексті підозри йому зазначено, що мотивом нападу стала «особиста неприязнь у зв’язку з активною громадською діяльністю Гандзюк, котра могла підірвати його політичну та ділову репутацію».
Незважаючи на всі зусилля слідчих, п. Мангер і досі перебуває на волі, позаяк суди за відсутністю незаперечних доказів відмовляються брати його під варту. В ланцюжку кожного замовного вбивства є три ланки: замовник — організатор — виконавці. Організатором, тобто сполучною ланкою між тим, хто заплатив за вбивство, і тими, хто його скоїв, є Олексій Москаленко (Левін), кримінальний авторитет із Херсона, котрий свого часу втік із України. Й ось 24 січня 2020-го цього втікача, котрий змінив зовнішність (його вдалося ідентифікувати за відбитками пальців) затримали в Болгарії та передали Україні. Таким чином розслідування справи вийшло на фінішну пряму.
Аж раптом усувають із посади п. Трепака. «Це надзвичайно погане рішення, оскільки саме Трепак був людиною, яка, можна сказати, «вдихнула нове життя» в це розслідування. Завдяки йому вдалося з’ясувати місце перебування одного з ключових підозрюваних — Олексія Левіна, і дуже швидко екстрадувати його з Болгарії», — заявив у ефірі «24 каналу» колишній генпрокурор Руслан Рябошапка. На його думку, тепер справа про вбивство Катерини Гандзюк не матиме перспектив. «Гадаю, після того як Трепак пішов із Генеральної прокуратури України (ГПУ), можемо забути про те, що справу розслідуватимуть у належний спосіб», — сказав п. Рябошапка. За його словами, теперішній генпрокурорці «ця справа не дуже цікава».
Значно емоційніше відреагував Віктор Гандзюк, батько загиблої активістки, котрий поширив звернення до Володимира Зеленського. «Те, що новий генпрокурор Венедиктова починає свій шлях на посаді з брехні в справі вбивства моєї доньки, — відверта ганьба, про яку я не збираюся мовчати», — заявив він і звинуватив керівницю ГПУ в тому, що вона забрала справу в прокурора, котрий «весь цей час копав херсонський кримінал і нарешті зробив щось нормальне у справі Каті». «Чому я маю мовчати, коли прокурор, котрий перший серйозно взявся за справу та повернув в Україну кримінального авторитета Москаленка, і виписав йому підозру, подав у відставку?» — обурився батько активістки. За його словами, нова генпрокурорка «починає молотком ламати» справу про вбивство його доньки.
Реакція п. Венедиктової виявилася, м’яко кажучи, дещо дивною. Спершу вона розмістила на своїй сторінці у Facebook якийсь плутаний допис: «Усе, що роблю на сьогоднішній день, розганяється як «зрада». Для мене важлива думка громадянського суспільства, й я ніколи не відвернуся та не промовчу, залишивши в повітрі запитання, які всіх турбують». А потім почався тиск на батька вбитої активістки. Генпрокурора взялася наполегливо домагатися зустрічі з ним у Києві.
«Замість вибачень і спроб зрозуміти свої помилки, вона дала команду обласному прокурору Херсонської області терміново везти батька Катерини в Київ, на зустріч із нею та народними депутатами. Везти, щоб негайно прикритись ним від критики. Типу, «дивіться, ми зустрічаємось, а значить усе нормально», — написали учасники руху «Хто замовив Катю Гандзюк?». Активісти наголошують, що Віктора Гандзюка (до речі, лікаря за професією) змушують поставити під загрозу здоров’я під час епідемії Covid-19 «заради примх генпрокурора» і «красивої картинки для ЗМІ».
«Віктор Гандзюк — добра і смілива людина. Але він не зобов’язаний ризикувати своїм здоров’ям, здоров’ям літньої людини з групи ризику критичного ураження вірусом Covid-19 заради термінового порятунку репутації Ірини Венедиктової, яка в перші ж тижні своєї роботи неймовірно облажалась і не вміє з цим справлятися. Не зважаючи на категоричну відмову кинути лікарню і їхати в Київ, продовжуються дзвінки, вмовляння і тиск із боку керівників області», — наголосили активісти.

Справи Майдану: змінити вектор
Тим часом спільнота «Сім’ї «Небесної сотні» звернулася до президента Зеленського з вимогою повернути Віктору Трепаку керівництво департаментом ГПУ в справах Майдану. «Ми вимагаємо повернути кураторство департаментом у справах Майдану Віктору Трепаку і забезпечити можливість продовжити працювати в режимі останнього місяця. Також вимагаємо відсторонити від справ Майдану Андрія Любовича, оскільки він причетний до переслідування активістів під час Майдану 2013-2014 р. (Любович тоді був начальником слідчого управління в прокуратурі Дніпропетровської області, яка затримувала активістів. — Ред.), у цьому ми бачимо конфлікт інтересів. В іншому випадку, ми вимагаємо відставки Ірини Венедиктової з посади генерального прокурора», — йдеться в зверненні учасників організації.
У спільноті «Сім’ї «Небесної сотні» кажуть, що саме за сприяння Віктора Трепака є позитивні зрушення в справах Майдану. В організації вважають, що п. Венедиктова «фактично змінює вектор розслідування справ Майдану, призначаючи заступником департаменту людину з антимайданівськими поглядами».
Також нагадаємо, що в лютому ц. р. п. Венедиктова, тоді ще кионувачка обов’язки директора Державного бюро розслідувань, виступила за скасування закону щодо недопущення переслідування учасників Революції гідності. Вона нагадала, що у період подій Майдану вбили 78 мітинґарів і 13 правоохоронців. «Із точки зору справедливості, мусимо пам’ятати і про 13 загиблих правоохоронців, котрі виконували наказ. Якщо накази були злочинними, потрібно притягнути до відповідальності тих, хто їх віддавав. Закон перешкоджає нам об’єктивно розслідувати вбивства правоохоронців. Якщо хочемо справедливого і чесного розслідування, то цей закон треба скасувати», — зазначала п. Венедиктова.

Ігор Берчак

P. S. Віктор Трепак — передостанній член команди колишнього генпрокурора Руслана Рябошапки, котрий залишався працювати у відомстві. До цього у відставку подали заступники генпрокурора Віталій Касько і Віктор Чумак, на своїй посаді наразі ще залишається Гюндуз Мамедов.

Гоп-ля
Недолугість і заплутаність прокурорської системи в Україні наочно демонструє історія Сергія Юлдашева, котрий був одним із керівників прокуратури Луганської області за часів Януковича, а потім очолив прокуратуру м. Києва. 2015 року його звільнили за законом про люстрацію, однак наприкінці лютого ц. р. Дніпропетровський окружний суд скасував наказ про його звільнення, а також зобов’язав ГПУ виплатити п. Юлдашеву 37 тис. грн зарплати «за час вимушеного прогулу». 10 березня новий-старий прокурор Києва провів першу нараду з колективом столичної прокуратури, на якій закликав «до спільної й ефективної праці». 23 березня генпрокурорка Венедиктова знову звільнила п. Юлдашева, котрий одразу подав нову заяву до суду з вимогою поновити його на посаді. Причому в нього є всі шанси стати прокурором Києва втретє. Нагадаємо, що в лютому ц. р. Велика палата Європейського суду з прав людини визнала незаконним звільнення за люстрацією п’ятьох колишніх чиновників часів Януковича. Також суд зобов’язав державу виплатити кожному з п’яти позивачів по 5 тис. EUR на відшкодування моральної шкоди та по 300 EUR на компенсацію судових витрат. Таким чином, суд підтвердив, що закон «Про очищення влади» (люстрацію), що був ухвалений відразу після Євромайдану 2014-го, порушує права людини. Наразі є 15 рішень судів різних інстанцій про поновлення люстрованих прокурорів на посадах, шість із них уже виконали. Сума виплачених грошей «за вимушені прогули» невідома.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply