Новини для українців всього свту

Friday, Aug. 19, 2022

Німці вирішують долю мільярдера з України

Автор:

|

Грудень 12, 2019

|

Рубрика:

Німці вирішують долю мільярдера з України
Олександр Онищенко

Утікача Олександра Онищенка, колишнього народного депутата України, все ж затримали, хоч, наразі, ще не на Батьківщині.

На підставі запиту
У прокуратурі німецького міста Ольденбурґ повідомили 5 грудня телевізійному каналу Deutsche Welle, що 28 листопада в містечку Ахім, неподалік від Бремена, затримали втікача від української Феміди Олександра Онищенка — мкльтимільйонера та колишнього депутата парламентської фракції соратників Януковича Партія реґіонів. До слова, своє теперішнє прізвище він обрав собі вже в зрілому віці, а народився Кадировим. Його батько Раджаб Кадиров був у СРСР генерал-майором міліції. А після його краху — заступником міністра внутрішніх справ Узбекистану.
У німецькій прокуратурі пояснили, що Вищий земельний суд Ольденбурґа видав ордер на арешт п. Онищенка на підставі запиту про його екстрадицію з України, де йому інкримінують організацію схеми з розкрадання коштів під час видобутку та продажу газу. Тож наразі він очікує у в’язниці рішення суду, де, вислухавши його адвокатів, вирішать, чи передавати втікача українським правоохоронцям.
У прокуратурі Ольденбурґа не беруться прогнозувати тривалість юридичних процедур щодо його екстрадиції. Лише запевнили, що про вихід п. Онищенка на волю під заставу, принаймні наразі, не йдеться.
2016 року п. Онищенко вже оскаржував у Німеччині ордер на свій арешт, хоча його тоді не затримували. Адвокати втікача проголосили його «опозиційним депутатом» і стверджували, що переслідування їхнього підзахисного є нібито спробою позбавити фінансування ним Юлію Тимошенко й її партію «Батьківщина», ключовим спонсором якої начебто був, як запевняли захисники п. Онищенка, цей газовий магнат.
Адже 2015-го в українській версії журналу Forbes статки п. Онищенка оцінили в 27 млн USD. А 2016 року Артем Ситник, голова Національного антикорупційного бюро України (НАБУ), оприлюднив злочинну схему, створення якої інкримінують у т. ч. Олександру Онищенку.
За словами керівника НАБУ, підприємства п. Онищенка видобували блакитне паливо за угодами спільної діяльності з державною компанією «Укргазвидобування» та продавали його на фіктивних біржах фірмам-посередникам за значно заниженою ціною. А ті збували газ на ринку вже за значно вищою ціною.
Різницю у вартості, як стверджують у НАБУ, переводили в готівку й привласнювали ініціатори схеми. Юрій Луценко, тодішній генеральний прокурор України, заявляв, що «внаслідок злочинних дій Онищенка й підконтрольної йому злочинної організації» державі завдали збитків на суму 1 млрд 613 млн 224 тис. 251 грн».
Натомість загальна сума збитків склала разом із несплаченими рентними платежами вже майже 3 млрд грн. Тож Верховна Рада погодилася 2016-го на притягнення п. Онищенка до відповідальності, затримання й арешт. Проте напередодні голосування в парламенті з цього приводу він утік за межі України.

Втеча від Феміди
Відтоді, за різними даними, перебував у Великій Британії, Австрії, Бельгії, Італії й Іспанії, в якій програв суди щодо надання йому притулку. Намагався отримати його й у Великій Британії та придбав 2013 року в Німеччині за 19 млн EUR маєток.
Оформив його на дочірню структуру кіпрської фірми, яка акумулювала кошти від бізнесу п. Онищенка. Крім цього, оформився виконавчим директором власної фірми Gut Einhaus Liegenschafts GmbH.
2017 року прийняв у своєму німецькому маєтку Ганса Бескена, бургомістра Герцлаке, та пообіцяв йому організовувати міжнародні турніри з кінного спорту. Невдовзі адміністрація округу Емсланд, до складу якого входить Герцлаке, повідомила телеканалу Deutsche Welle про заяву Олександра Онищенка на отримання дозволу на проживання.
Цю заяву супроводжував лист громади Герцлаке. У ньому, як розповіла речниця адміністрації, «вказується на високе економічне значення конярства та позитивний вплив проведення висококласних турнірів із кінного спорту на території маєтку Айнгаус».
Але заяву на отримання п. Онищенком візи, подану ним до німецького посольства в Мадриді, там відхилили. А окружний відділ із питань іноземців в Емсланді міг розглянути заяву на отримання дозволу на проживання лише в разі, якщо посольство Німеччині спершу дало б утікачеві візу.
2017 року українські правоохоронці, як випливає зі судового реєстру, домагалися арешту його німецького маєтку як такого, що може бути купленим для легалізації грошей незаконного походження. Але німецький суд у цьому відмовив.
Однак Вольфґанґ Шомбурґ, колишній суддя Федерального кримінального суду, висловив телевізійному каналу Deutsche Welle сумнів у тому, що мільйонеру нададуть притулок у Німеччині. «Багато підозрюваних заявляють про політичні мотиви справ. Але якщо тут неправильно поставити критерії оцінки, то Німеччина може перетворитися на притулок для криміналітету з усього світу», — пояснив він.
А коли п. Онищенко просив прихистку у Великій Британії, Ліза Шустер, експертка з надання політичного притулку та професорка соціології Лондонського міського університету, пояснила: «У бізнесменів, звинувачених в економічних злочинах, украй мало шансів скористатися правом на політичний притулок. Женевська конвенція не призначена для захисту злочинців. І цілий розділ конвенції чітко визначає, хто і чому не підпадає під її захист. Зокрема, це люди, котрим висунули кримінальні обвинувачення на їхній батьківщині — шантаж, відмивання грошей, корупція. Женевська конвенція таких не захищає, і ці люди не можуть отримати притулку».

Може стати сюрпризом
Утім, екстрадиція п. Онищенка може стати неприємним сюрпризом для декотрих українських політиків. Адже він не лише заявляв, що записав на диктофон, умонтований у наручний годинник, розмови з Петром Порошенком і його соратниками, — нібито їхні аудіозаписи вже були опубліковані. Ними п. Онищенко ілюстрував свої закиди щодо підкупу депутатів заради голосувань у парламенті.
Олександр Лємєнов, засновник експертної організації StateWatch, вважає: «Цілком імовірно, що Онищенко володіє кейсами щодо Порошенка, які пов’язані з корупцією. Кейси, які розслідує Державне бюро розслідувань проти Порошенка, мало перспективні. А от свідчення Онищенка можуть стати підставою для притягнення Порошенка до кримінальної відповідальності».
Тому політолог Андрій Вігірінський не виключає таке: «При розслідуванні справи Онищенка виникне питання про компроміс. Угода зі слідством може бути досягнута, якщо він компенсує завдані державі збитки. Арґументом для суду також можуть стати викривальні свідчення щодо інших злочинів. Можуть спрацювати докази тотальної корупції політиків в Україні, які Онищенко не оприлюднював. Якщо вони в нього, звісно, є».
«Якщо в Онищенка є інформація про схеми, де задіяні компанії, афільовані з Порошенком, це одна справа. Якщо аудіозаписи, то вони здобуті незаконним шляхом. Але якщо їхня достовірність буде встановлена експертизою, то це, в першу чергу, публічна додаткова дискредитація Порошенка», — вважає п. Вігірінський.
Відтак на київському «Телеканалі новин «24» дійшли такого висновку: «Олександр Онищенко — не просто підозрюваний у корупції, але й цінний свідок у багатьох схемах із державними грошами та підкупом політиків і чиновників. Утім, поки що під великим питанням, чи німецька влада погодиться видати Онищенка Україні. По-друге, чи свідчитиме він проти колишніх високопосадовців? Особливо, якщо зрозуміє, що зможе уникнути реального покарання».
А політолог Тарас Загородній дійшов такого висновку: «Онищенку нічого не загрожує. Єдине, що можуть йому пред’явити, — порушення процедури узгодження знижок на газ для його фірм. Не було експертизи юридичного управління. Тому обвинувачення проти Онищенка можуть нічим не закінчитися. Хіба що умовний термін. В Онищенка буде купа адвокатів, котрі завалять слідчих паперами і розвалять справу».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply