Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 8, 2022

Назвали кількість виданих українцям паспортів РФ

Автор:

|

Травень 18, 2021

|

Рубрика:

Назвали кількість виданих українцям паспортів РФ
Паспорт РФ

За два роки Російська Федерація (РФ) видала жителям окупованої нею території на сході України майже 530 тис. паспортів. Водночас майже 2 тис. українців в отриманні російського громадянства інтервенти відмовили. 40 % заяв відхилили в зв’язку з тим, що люди «мали обмеження на в’їзд до Росії через адміністративне видворення, депортацію, реадмісію» або «в зв’язку з прийнятим щодо них рішенням про небажаність перебування в РФ».
Третина, кому відмовили в громадянстві, мають непогашену судимість. Чверті здобувачів громадянство РФ не дали через те, що вони «виступали за насильницьку зміну основ конституційного ладу Росії і створюють загрозу безпеці».
Як писав «Міст», Людмила Денисова Уповноважена Верховної Ради України (ВРУ) з прав людини, заявляла, що в Окремих районах Донецької та Луганської областей (ОРДЛО) російські паспорти отримали орієнтовно 500 тис. місцевих жителів. За її словами, це величезна кількість. Також правозахисники повідомляли, що електронна черга на отримання паспортів РФ в ОРДЛО розписана до 2024 року — до того часу можуть видати понад 2 млн паспортів.
Своєю чергою, Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України, вважає помилкою недостатньо жорстку реакцію союзників України на роздавання Росією паспортів жителям ОРДЛО. «Я нікого не звинувачую. Таке життя. Тобто не поставилися достатньо серйозно. Москва відчула, що можна, і розгорнула цей процес. Як ви розумієте, у нас фізично можливостей впливати на роздавання паспортів на окупованих територіях Донбасу дуже мало, але жорсткий санкційний тиск у відповідь на такі дії РФ суттєво пригальмував би. Оскільки такого тиску не було, були лише слова, то РФ поставила там конвеєр із роздачі паспортів, — зазначив він. — А тепер ми чуємо заяви Козака (представник РФ у групі радників лідерів країн «нормандського формату». — Ред.), як під час останнього загострення, що вони будуть змушені захищати Донбас, бо там живуть російські громадяни. Це — конкретний наслідок цієї «паспортизації».
Натомість Максим Ткаченко, заступник голови парламентської фракції «Слуга народу» ініціював законопроєкт про спрощення оформлення українських паспортів із позначкою про реєстрацію на тимчасово окупованих територіях. За його словами, з 2016-го реєстрацію місця проживання передали до повноважень місцевої влади — сільських, селищних або міських рад.
Тобто, якщо людині з луганською чи донецькою реєстрацією потрібно змінити світлину в паспорті, зробити у ньому якісь позначки або ж уперше отримати паспорт і зареєструвати місцем проживання Луганськ чи Донецьк, жодна місцева рада на підконтрольній українському уряду території цього зробити не зможе.
Особливо гостро стоїть проблема для молоді, яка вперше отримує український паспорт, бо у ньому взагалі немає позначки про реєстрацію місця проживання. «Ми пропонуємо законодавчо закріпити норму про те, що мешканці непідконтрольної частини Донбасу та Криму можуть звернутися до будь-якого відділення Державної міґраційної служби України (ДМС) та отримати документи, що посвідчують особу, чи вклеїти фотокартку в паспорт.
І що важливо — там же можна поставити позначку у паспорті про реєстрацію за адресою фактичного проживання — у Луганську, Донецьку, Сімферополі. Водночас ми скасовуємо довідку про підтвердження місця перебування для переселенців та людей, що залишилися по той бік лінії розмежування», — пояснив депутат.
За його словами, щоб зрозуміти, що людина справді живе на окупованих територіях за адресою, яку вона хоче вказати у реєстрації, ДМС може використовувати інформацію з Державного реєстру виборців, Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, а також Єдиного державного демографічного реєстру.
Якщо мова йде про отримання першого паспорту, реєстрацію за місцем проживання на окупованих територіях вказують на основі підтвердженого права власності батьків на нерухомість або ж на основі реєстрації батьків, що вказана у їхніх паспортах. Якщо ж через якісь причини треба замінити паспорт або вклеїти у нього фотокартку за віком, вказують ту ж реєстрацію, яка була в документі. Комітет ВРУ з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій вже рекомендував парламенту ухвалити цей законопроєкт у першому читанні.
Як повідомляв «Міст», паспорти РФ насильно отримали 300 тис. українців.

Ольга Дем’янчук, «Кореспондент»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply