Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 1, 2022

Назад до сталінізму!

Автор:

|

Травень 17, 2018

|

Рубрика:

Назад до сталінізму!

Співробітники МДБ хапають людей просто на вулицях

Чотири роки тому мешканці Донецької та Луганської областей гордо марширували в бік виборчих дільниць, щоб вкинути до урн бюлетені за проголошення «незалежності» «Донецької народної республіки» (ДНР) і «Луганської народної республіки» (ЛНР). Хоча дуже багато людей це «волевиявлення» проігнорували, куратори з Російської Федерації (РФ), не червоніючи, «намалювали» мало не 100-відсоткову підтримку ідеї «русского міра». Жителям Донбасу обіцяли миттєве приєднання до РФ за прикладом Криму та зарплати й пенсії, «як у Росії».
Тоді ніхто не здогадувався, що насправді Путін навіть гадки не мав приєднувати до РФ депресивний реґіон зі зруйнованою промисловістю та купою екологічних проблем. Йому було потрібно відновити контроль над Україною, яка після перемоги Революції гідності взяла однозначний курс на Захід. Вочевидь, володар Кремля уважно читав праці геніального Збіґнєва Бжезінського, котрий свого часу написав: «Росія може бути або імперією, або демократією, але не тим й іншим одночасно. Без України Росія перестає бути імперією, з Україною ж, підкупленою, а потім підпорядкованою, Росія автоматично перетворюється на імперію».
Маріонеткові ДНР і ЛНР були потрібні Москві, щоб змусити Київ проголосити федералізацію України, де б кожен реґіон мав право ветувати будь-які зовнішньополітичні рішення центральної влади. За задумом Путіна, саме «республіки» Донбасу мали б стати непереборним шлагбаумом на шляху євроінтеграції України. Але не так сталося, як гадалося. Повною несподіванкою для РФ став запеклий опір українців гібридній аґресії, замість омріяної федералізації України Москва отримала дві нікому не потрібних «народних республіки», які необхідно годувати й утримувати, а ще й регулярно посилати на Донбас усе нових й нових найманців, адже місцеві чомусь не надто прагнуть воювати з «хунтою».

Реальність виглядає катастрофічно
Місцеві телеканали та російські мас-медіа з усіх сил намагаються створити «картинку» щасливого та заможного життя на непідконтрольних Україні територіях. Часто-густо їхні сюжети нагадують справжні бздури. Так, російська інформагенція «РИА Новости» до річниці «референдуму» писала: «За даними міністерства економічного розвитку ДНР, торік республіка експортувала продукцію власного виробництва в 15 країн світу. Зовнішньоекономічні зв’язки налагоджено з більш ніж 80 державами». І це при тому, що ДНР і ЛНР визнала лише така ж самопроголошена Південна Осетія. Навіть проросійські Абхазія, Нагірний Карабах і Придністровська молдавська республіка на таке не зважилися.
Насправді збагнути, яким є реальний рівень життя на непідконтрольних Україні територіях неможливо. Жодних правдивих даних про середні зарплати та пенсії влада «республік» не оприлюднює. Але з огляду на те, що пункти пропуску на лінії розмежування забиті машинами, що везуть в Окремі райони Донецької та Луганської областей (ОРДЛО) продукти харчування, медикаменти, одяг та взуття, можна зрозуміти, що ціни в ДНР і ЛНР значно вищі за українські.
Нещодавно одна мешканка ДНР виклала в Інтернет восьмихвилинний ролик про життя на окупованій території, відразу попередивши, що не є прихильницею якоїсь сторони, а всього лише хоче зафіксувати реальний стан справ, передає «Луганський радар». Жінка розповіла, що, незважаючи на пропагандистські розповіді влади ДНР про «процвітання республіки», реальність виглядає просто катастрофічно. На тлі закриття заводів і шахт — повна зневага до людських життів, люди просто зникають посеред білого дня на вулиці, декого бойовики вбивають показово.
«Люди, котрі зараз залишаються в ОРДЛО, виробили якийсь імунітет до виживання в цих складних умовах. Вони живуть подвійною, а іноді й потрійною реальністю. Наприклад, у Донецьку потрібно підлаштовуватися під правила, які створює терористична ДНР, а приїжджаючи на вільну частину України, потрібно перебудовуватися під офіційне законодавство», — заявив у ефірі «Радіо Донбас. Реалії» Олексій Мацука, редактор «Громадського ТБ Донбасу» та керівник Донецького інституту інформації. За його словами, чимало донеччан зустріли чергову річницю «референдуму» без особливого ентузіазму та радощів. «Адже всі в очікуванні дива — настання справжнього миру», — підсумував п. Мацука.
Що вже казати, якщо на пропагандистському російському інтернет-ресурсі «Лента.Ру», відомому своєю послідовною українофобською позицією, з’явився репортаж із окупованої Донеччини під промовистою назвою «Ми втомилися, ми нікому не потрібні». Мешканці ОРДЛО відверто розповіли журналістці з РФ про своє розчарування та відсутність будь-яких перспектив. «Перший час Захарченко (ватажок донецьких терористів. — Ред.) виступав, говорив у телевізорі: «Брати, земляки, потерпіть, ми все зробимо, щоб ваше життя стало легшим». А тепер мовчить. І машина у нього ой, яка дорога. Я терплю, і народ у нас такий терплячий і працьовитий, але ось що прикро — час минає! А може ці чотири роки були б найщасливішими в моєму житті», — розповіла авторці репортажу мешканка Донецька, котра, про всяк випадок, воліла залишитися неназваною.

Окопна правда
Не все гаразд і в шанцях на лінії фронту. Місцеві бойовики обурені поведінкою російських офіцерів і звинувачують їх у крадіжках і повному розвалі армії ДНР за чотири роки війни. Про це в соціальній мережі повідомив Олександр Кучерський, з позивним «Кадир», один із найманців ДНР, під ніком Олександр Донецький, повідомляє dialog. Він стверджує, що російські офіцери повинні покинути територію окупованого Донбасу, а місцеві бойовики самі здатні вирішити долю війни, змучившись бути пішаками в руках Москви. «Знаєте, я втомився, я обурений, що за чотири роки війни з ополчення зробили армію, що ідею похерили російські командири, котрі навчаються воювати ціною наших життів і не приховують цього. Я втомився, що наша влада «нових бандитів» не дає нам жити нормально, а все краде і краде», — написав «Кадир». Подальша його доля невідома, якщо не встиг утекти, мабуть, отримає кулю в потилицю в котромусь із підвалів місцевого міністерства державної безпеки (МДБ). Усе, як за часів Сталіна: будь-яка критика прирівнюється до державної зради, стати «ворогом народу» в Донецьку та Луганську дуже просто.

«Будь-яка дрібниця може коштувати вам життя»
Атмосферу тотального стеження описав у своєму матеріалі на «Радіо Свобода. Донбас» донецький блогер Станіслав Васін. За його словами, навіть виходячи до крамниці по хліб, він ретельно чистить свій мобільний телефон, в якому не повинно залишатися жодного сумнівного листування, фото з жовто-блакитним прапором, або відкритих сторінок у соціальних мережах, де є бодай найменший натяк на проукраїнську позицію. Просто на вулиці до вас можуть підійти люди в цивільному, показати посвідчення МДБ та перевірити телефон. У разі найменшої підозри візит до найближчого відділку гарантований, натомість захисту ваших прав не гарантує ніхто: жодних адвокатів, жорсткий допит зі застосуванням кулаків чи гумових кийків і в кращому випадку арешт на 15 діб. У гіршому рідні навіть не знатимуть, що з вами сталося.
Станіслав Васін подає показовий приклад, який цілком міг трапитися в часи тотального терору кінця 1930-х рр. у СРСР. «Мені відомий випадок із проукраїнським місцевим жителем, котрий вважав себе в безпеці, бо листувався у соцмережах під псевдонімом. Однак на своїй сторінці помістив фото домашньої тварини, яку впізнали сусіди. І знадобилося всього кілька годин, щоб до нього прийшли з МДБ. Будь-яка дрібниця тут може коштувати вам життя», — підсумовує Станіслав Васін (до речі, це також псевдонім, чоловік чудово усвідомлює, чим ризикує, пишучи правду про життя в окупації).

Ігор Берчак

До теми
15 травня Служба безпеки України (СБУ) провела обшук у київському офісі інформаційної агенції «РИА Новости Украина». Про це заявила Олена Гітлянська, речник СБУ. Вона зауважила, що співробітники Служби безпеки спільно з Прокуратурою Автономної Республіки Крим розкрили діяльність мережі медіаструктур, підконтрольних Кремлю. Правоохоронці встановили, що вони використовувались країною-аґресором у рамках гібридної інформаційної війни проти України. Затримали Кирила Вишинського, директора українського відділу «РИА Новости», решта працівників наразі проходять, як свідки. Також співробітники СБУ провели обшук у квартирі Людмили Лисенко, журналістки цієї інформаційної агенції. Вікторія Сюмар, народний депутат України, зазначила, що слідчі дії в офісі російської інформаційної агенції в Києві — це перша різка відповідь СБУ на інформаційні атаки РФ. «Служба безпеки України в цьому плані дуже серйозно не допрацьовувала, на мою думку. За весь цей час якихось серйозних речей і розслідувань ми не бачили. Сьогодні ми побачили першу таку жорстку дію», — сказала вона.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply