Новини для українців всього свту

Tuesday, Jan. 31, 2023

Напад на Порошенка: хто за цим стоїть і яку мету переслідує?

Автор:

|

Серпень 07, 2019

|

Рубрика:

Напад на Порошенка: хто за цим стоїть і яку мету переслідує?
Напад на Порошенка

Як писав «Міст», 25 липня ц. р. біля будівлі Державного бюро розслідувань (ДБР) у Києві сталася резонансна пригода, яку охрестили нападом на Петра Порошенка. На капот автомобіля п’ятого президента України стрибнув молодик, а поміж охоронцями колишнього гаранта та ще кількома невідомими особами відбулася короткочасна бійка. Втім, персона головного нападника дуже скоро перестала бути таємницею. Винуватець інциденту сам оприлюднив відеозапис звернення до громадськості.

Про роль особистостей в конкретній історії
Ним виявився Микита Макєєв, колишній доброволець батальйону «Азов», а тепер — представник праворадикальної партії «Національний корпус», виходець із Російської Федерації (РФ), у вузьких колах відомий під псевдонімами «Одіссей» та «Айвазовський». За тиждень до вказаної події іноземець отримав українське громадянство з рук президента Зеленського.
За словами самого Макєєва, основною метою його акції було прагнення покарати колишнього верховного головнокомандувача за неприсвоєння українського громадянства десяткам іноземних добровольців, котрі захищають Україну на сході країни. Пікантна деталь: серед небагатьох іноземних учасників антитерористичної операції, котрі стали громадянами України ще 2014 року завдяки саме Порошенку, числиться земляк та екскомандир «Одіссея» Сергій Коротких («Боцман»).
Пригода за участю Макєєва поступово обросла різними версіями, аж до конспірологічних. До прикладу, з Володимир Ар’єв, подачі народний депутат України від «Блоку Петра Порошенка», організатором скандальної акції назвав Віталія Черняховського, активіста з сумнівним бекграундом, котрий справді був присутній того дня на мітинґу під ДБР. А кремлівські пропаґандисти поквапилися викрити Порошенка у брудній провокації, нібито влаштованій ним самим.
Тим часом авторові цих рядків вдалося ідентифікувати ще кількох осіб, котрі брали участь у бійці біля автівки Порошенка. Навіть побіжна персоніфікація цих чоловіків здатна пролити світло на справжніх організаторів нападу та ймовірні мотиви акції залякування.
Що ж достеменно відомо про самого Макєєва? 35-річний колишній громадянин РФ та активіст тамтешніх ультраправих рухів з’явився в Україні влітку 2014-го і за якийсь час потрапив до лав тоді ще міліційного спецбатальйону «Азов». За визнанням самого «Одіссея», контузія, отримана ним у боях за український Донбас, змусила його покинути фронт і зайнятися громадськими справами рідного підрозділу. За інсайдерською інформацією, протягом своєї діяльності в столиці багатодітний батько Макєєв встиг придбати власну квартиру. Неабияке досягнення порівняно з переважною більшістю тих українських ветеранів, котрі, будучи переселенцями з окупованого Донбасу, вимушені орендувати житло, навіть незважаючи на наявність у багатьох із них стійких соціальних зв’язків, а часто й родичів на вільній від війни території України. Щоправда, «азовців» із найближчого оточення Сергія Коротких, котрий свого часу опублікував власну декларацію про доходи, що містить у собі прибуток у 500 тис. USD і приватний літак, помешканням не здивуєш.
До слова, особистим охоронцем «Боцмана», як про це писали, «Одіссей» ніколи не був. Упродовж певного часу, ще до появи власної пресслужби в «Національного корпусу», Макєєв завідував у цій структурі інформаційним блоком. На відміну від його соратників у нападі на охорону Порошенка. У них все з точністю до навпаки. Отже, поспішив Макєєв в одному зі своїх недавніх коментарів заявити громадськості, що він чи не наодинці впорався з професіоналами з Управління державної охорони.

Про кадри, які вирішують все
Один із учасників бійки з бодігардами Порошенка — 25-річний виходець із Криму, спортсмен із паверліфтингу Ернест Громов («Ерік»). Ще недавно був співробітником Відділу поліції охорони об’єктів стратегічного призначення», а тепер — один із десятка особистих охоронців Коротких. Про цю напівкомерційну організацію під дахом Міністерства внутрішніх час (МВС) України свого часу писали багато. Залишається додати, що колишній керівник «Відділу» Коротких зізнався в одному зі своїх інтерв’ю, що 2017-го формально звільнився зі своєї посади. Фактично ж він залишив за собою контроль над структурою в особі свого наступника Сергія Коровіна («Хорста»), колишнього кримського міліціонера.
Олег Однороженко, ексзаступник комбата й ідеолог «Азова», котрий зараз змушений переховуватися від помсти колишніх побратимів за кордоном, прямо називає «Боцмана» та «Хорста» замовниками і виконавцями вбивства Ярослава Бабича, колишнього юриста «Азова». Це стверджує й вдова вбитого, Лариса Бабич.
До речі, Коротких, Макєєв і Громов є офіційними співзасновниками однієї з дочірніх громадських організацій «азовського руху» — громадської організації «Зірка». Починаючи з квітня 2019 року нею керує де-юре «Ерік».
Іншим кривдником Петра Порошенка є 32-річний Тарас Стасівський («Тарас»), представник так званого силового крила групи «Боцмана» у «Нацкорпусі» й «Азові». Його можна розгледіти як на відео з місця події, так і на мітинґу, організованому Коротких і його людьми біля одного зі столичних райвідділів поліції, до якого 29 липня викликали на допит Макєєва. До самого Стасівського у поліції питань чомусь досі не виникло.
Одним із активних учасників вуличної акції на підтримку «Одіссея» виступив і Дмитро Кухарчук, голова Черкаської обласної організації «Нацкорпусу», затриманий у березні ц. р. за безлади під час передвиборчого виступу кандидата у президенти Порошенка перед жителями Черкас. Судячи з усього, вже сплинув термін цілодобового домашнього арешту, який Кухарчуку призначив суд.
Третій учасник зіткнення з охороною Порошенка, на відміну від Громова та Стасівського, не є громадянином України. Це Родіон Батулін професійний боєць змішаних бойових мистецтв (ММА) з Латвії, учасник міжнародних турнірів. На відео на фасаді футболки Батуліна можна побачити назву київського клубу-ресторації «Реконкіста», де під егідою «Боцмана» регулярно проводяться турніри з ММА, з фірмовим значком розважального закладу, а на зворотному боці майки — напис латинкою «Національний корпус».
Зауважу, що Андрій Білецький і Сергій Коротких, лідери «азовського руху», завжди вирізнялися особливою симпатією до бійців із дружньої Латвії. Наприклад, одним із таких бійців був Уріс Вісневецкіс, доброволець полку «Азов» із позивним «Лабус». Влітку 2016 року його застрелили бійці української «Альфи» під час спроби пограбування інкасаторів «Ощадбанку» в Запорізькій області у складі групи злочинців, що складалася зі семи «азовців».
Окремої згадки заслуговує факт нещодавнього звільнення з-під арешту громадян України та РФ Сергія Трубіцина («Шульц») й Олега Конаєва («Омон»), двох обвинувачених у відповідному кримінальному провадженні «азовців». У той час, як троє з числа підозрюваних у пограбуванні все ще числяться в розшуку, ці «азовці», котрі три роки чекали вироку суду за цілу низку особливо тяжких злочинів, вийшли на волю!

Обмовка за Фройдом?
Ці факти викликають велику стурбованість активістів та колишніх бійців «Азова», котрі не побоялися раніше неодноразово висловитися стосовно темних справ «азовської» верхівки, а також їхнього зв’язку з вищими чинами МВС. Адже безкарність породжує свавілля. Більше того, паралельно з нападом на авто експрезидента посилилися погрози на адресу опонентів Білецького та Коротких з боку верхівки «азовського руху».
Про справжні причини зростання аґресії з боку групи «Боцмана» можна лише здогадуватися. Можливо, лідери «азовського руху» елементарно мстяться своїм громадським опонентам за критику, яка врешті-решт повному провалу «Нацкорпусу» на позачергових виборах до Верховної Ради України. Тим більше, що подальші перспективи політичних і громадських адептів Білецького і Коротких ще примарніші. Бо, незалежно від особистих бажань будь-кого, треба визнати, що Україна дуже змінилася за останні місяці безперервних виборів.
Йдеться насамперед про наявні зміни у психології мас. Адже намітилось певне повернення проросійських настроїв у суспільстві. У подібних умовах найближчим часом українські націоналісти неодмінно втрачатимуть підтримку громадськості, що в будь-якому випадку вплине і на легітимність їхніх дій. Насамперед цей прогноз стосується саме партії «Національний корпус», яка асоціюється з більш радикальною гілкою націоналістичного руху порівняно з уже звичним, старшим за віком в усіх аспектах, більш ортодоксальним Всеукраїнським об’єднанням «Свобода».
Оновлений дух часу просто не могли не відчути лідери «азовців». Тому в Мережі з’явився красномовний відеоролик зі зверненням так званих чорних чоловічків до політичних реваншистів, знятий незадовго до інциденту з Порошенком. Нагадаю, що історія батальйону «Азов» багато в чому починалася саме з добровольців у чорних камуфляжах.
Не варто також забувати про ще чинного міністра внутрішніх справ, котрого називають покровителем «азовських» парамілітарних груп. Не зважаючи на постійні спростування цього твердження з боку самого Арсена Авакова чи Андрія Білецького. Політичне майбутнє донедавна найвпливовішого українського міністра продовжує залишатися невизначеним і певною мірою потребує зайвих проявів колишньої могутності. Чи не ця необхідність породила нещодавні нотки в лексиконі Авакова на кшталт, Порошенка не можна «кінчати по-бєспрєдєлу»?

Артем Фурманюк, «Радіо Свобода»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply