Новини для українців всього свту

Friday, May. 20, 2022

Наливаймо, браття, кришталеві чари!

Автор:

|

Квітень 12, 2018

|

Рубрика:

Наливаймо, браття, кришталеві чари!

На початку 2018 року в українську політику несподівана увірвалася тема спроби організації державного перевороту. Якщо ви подумали про Надію Савченко з повною торбою гранат, то помилилися. Народний депутат Савченко ще спокійно ходила на засідання Верховної Ради, коли наприкінці січня була розкрита «спроба» держперевороту, натхненником якого виявився Михайло Лабутін. колишній директор «Укрспирту», про котрого раніше мало хто чув.

«Спиртовий заколотник»
Хоча його методи дуже нагадують план Савченко-Рубана. Як заявив минулого тижня Арсен Аваков, міністр внутрішніх справ України, подільники Лабутіна планували увірватися з кількома десятками автоматників у Верховну Раду, взяти від кожної фракції по депутату, вивести їх на площу Конституції й там розстріляти. Також, за словами міністра, зловмисники планували підірвати його автомобіль придбаним за 100 тис. USD снарядом від великокаліберної гармати «Гіацинт». «А щоб військові не втрутилися, планували дати командирам двох військових частин, які дислокуються під Києвом, по кілька мільйонів доларів, про що вели з ними перемовини», — заявив п. Аваков.
Самого Лабутіна 25 січня ц. р. затримали в Румунії за поданим Україною в Інтерпол запитом. Колишньому директору «Укрспирту» закидають фінансові махінації на суму 500 млн грн та створення організованої злочинної групи, причетної до вбивств і замахів на вбивство. 19 грудня 2017-го синхронно провели 60 обшуків у різних реґіонах України та затримали шістьох активних учасників злочинної організації.
Хто ж такий Михайло Лабутін? До грудня 2014 року він очолював Державне підприємство (ДП) «Укрспирт», після чого його відсторонило Міністерство аграрної політики та продовольства України (МінАПК). Тимчасовим виконувачем обов’язків генерального директора ДП став його заступника Віктор Панков, котрого 30 травня 2017-го убили пострілом у спину в Дарницькому районі Києва. За даними слідчих, убивство організував саме Лабутін, котрий і після звільнення намагався зберегти контроль над «чорними» схемами в «Укрспирті». А потім начебто узявся готувати державний переворот.

«Цілком неконтрольований і нерегульований»
Здавалося б, державна монополія на виробництво спирту (до речі, в Європі вона існує лише в Україні та Білорусі) мала б приносити державі мільярди гривень щороку. Натомість багато спиртзаводів — офіційно збиткові або показують мізерні прибутки. Причетні до спиртового бізнесу, та навіть посадовці «Укрспирту» кажуть — державний спирт продається «наліво», а простіше — розкрадається.
В Європейському Союзі (ЄС) побоюються, що Україна може стати перевалочним пунктом для контрабанди нелегального алкоголю в Європу. Про це йдеться в матеріалі EU Reporter. За інформацією видання, в Україні цілком неконтрольований і нерегульований ринок виробництва спирту. «За статистикою Міжнародного валютного фонду, виробництво нелегального спиртного в Україні сягає 60 % — а це сотні смертей від отруєнь і мільйони EUR, недоотриманих державним бюджетом. Згідно з розслідуваннями української Антикорупційної правозахисної організації, принаймні, половина державних спиртзаводів виробляє нелегальний спирт, а нелегальна горілка виробляється не кустарним методом, а на повноцінних лікеро-горілчаних заводах — десять із 30-х із них займаються виробництвом контрафактної продукції», — йдеться в матеріалі.
Видання нагадує, що згідно з результатами аудиту міжнародної компанії PwC, через «чорний ринок» бюджет України недоотримує близько 12 млрд грн щорічно. «Фактично платники податків ЄС компенсують українцям те, що осідає в кишенях українських корупціонерів найвищого ешелону влади. ЄС виділяє 2018 року 208 млн EUR допомоги на боротьбу з корупцією, а нелегальний алкогольний ринок України забирає з бюджету країни 360 млн EUR. Логіка взаємин ЄС-Україна — досить дивна», — йдеться в статті. За даними EU Reporter, питання щодо нелегального алкоголю з України вже активно обговорюють європейські парламентарії, його внесуть до порядку денного найближчої робочої зустрічі з українським урядом.

«Чорного» спирту на 6 млрд грн
За останні три роки Україна скоротила виробництво легальної горілки, з якої сплачено акцизи та податки, більше ніж у півтора разу. Про це журналу «Фокус» розповіла Ольга Івушкіна, директор компанії Eastern Beverage Trading. За експертними оцінками, в Україні більше половини ринку алкоголю є нелегальним. Це не лише шалені втрати для економіки та громадян. Це і величезний ризик для здоров’я. Купуючи алкогольну продукцію в крамниці, людина не знає, чи він легальний та безпечний, і перевірити це неможливо.
Але звідкіля підпільні горілчані заводи (хоча це занадто гучно сказано, найчастіше контрафактний алкоголь розливають у пляшки в занедбаних цехах давно закритих заводів, або навіть в якихось підвалах чи гаражах) беруть спирт, на який існує державна монополія? Відповідь очевидна: на державних спиртзаводах.
Причому це підтверджують навіть урядовці. «На державних заводах виробляється спирт, який не обліковується і потім продається за готівку. Обсяги цієї реалізації просто колосальні — приблизно 6 млрд грн. Це майже стільки, скільки держава отримує до бюджету від легального спирту», — заявив Тарас Кутовий, очільник МінАПК. Ви будете сміятися, але він вбачає в цьому й позитивний момент. «Принаймні цей спирт із технічної точки зору не є отруйний. Бо коли йдеться вже про отруєння, то, зазвичай, використовують якісь метилові спирти й якісь домішки, які створюють загрозу для життя», — пояснив він.
При цьому більшість спиртзаводів декларують збитки. Тобто, на державному обладнанні робітники, котрі отримують зарплати з бюджету, виробляють продукцію, яка без сплати жодних податків потрапляє на приватні горілчані виробництва, чиї власники таким чином отримують надприбутки. Вочевидь, не сидять без копійки й чиновники, адже без відповідного «даху» настільки масові оборудки просто неможливі. Однак, куди саме тягнуться «чорні» спиртові мацаки, не береться стверджувати ніхто. Здебільшого, автори журналістських розслідувань обмежуються нейтральним «до посадовців найвищого рангу».

П’яний дідько ногу зламає
Пояснення чиновників украй плутані. Як розповів у інтерв’ю агенції «Укрінформ» Юрій Лучечко, виконувач обов’язки директора ДП «Укрспирт», насправді він контролює лише приблизно половину зі 80 спиртзаводів, решта дісталися «в спадок» від однойменного державного концерну, який ще з 2010 року (!) перебуває в стані ліквідації. «Лише половина заводів «Укрспирту» є частиною централізованої керованої системи, інші — окремі юридичні особи», — зазначив п. Кутовий. За його словами, надзвичайно складно йде процес зміни керівництва на заводах. «Кожен директор вважає себе абсолютним керівником, забуваючи, що це державна власність», — додав він.
При цьому не варто забувати, що переважна більшість спиртзаводів збудовані ще за радянських часів. Уже багато років ніхто не вкладав кошти в основні засоби, тож їхній знос становить 70-75 %. Половина виробничих майданчиків — фактично купа металобрухту. При цьому їх уперто тримають «на плаву» за бюджетний кошт. «Підприємства з різних причин втратили значну частину виробничого потенціалу та потужностей, а персонал перевели на скорочений робочий графік. Це великий фінансовий тягар: майже 140-150 млн грн щомісяця «Укрспирт» витрачає на утримання таких заводів та їхніх трудових колективів — більше 20-х підприємств і близько 3,5 тис. працівників. До всього, компанія обтяжена величезними боргами — близько 1,3 млрд грн. Це, знову ж таки, ганебний «спадок» 2010-2013 рр., коли в «Укрспирті» активно функціонували схеми з виробництва необлікованої продукції», — бідкається п. Лучечко.

«Кримінальна корупційна дірка»
Коротко кажучи, ситуація заплутана до краю. Здавалося б: є давно перевірений в інших країнах вихід — приватизація. З цим згоден і керівник МінАПК. «Існує глобальна системна корупція. Зрушення якісь, я в цьому впевнений, можливі тільки шляхом зміни власності», — заявив п. Кутовий інтернет-агенції Segodnya.ua.
Але це на словах, на ділі в українських урядовців існує безліч «об’єктивних» причин, чому цього зробити не вдається. Натомість пропонуються фантастичні проекти, аби лишень зберегти під контролем такий ласий шматок. Одна з «геніальних» ідей — перепрофілювати маленькі та середньої потужності заводи для забезпечення спиртовмісними речовинами підприємства хімічної та парфумерної промисловості. Щоправда, чомусь усі скромно мовчать, що, йдучи «на побачення» з начальством, користуються парфумами імпортного виробництва, бо українських просто не існує.
«Укрспирт» залишається кримінальною корупційною дірою, яка давно вимагає приватизації. Але всі проекти щодо ліквідації спиртової монополії, щодо приватизації «Укрспирту» зриваються, бо конкретним чиновникам вигідне існування кишенькової «укрспиртової» годівниці», — впевнений Юрій Бутусов, відомий журналіст.

Ігор Берчак

Мовою чисел
* Від приватизації ДП «Укрспирт» держава може отримати від 200 до 400 млн USD.
* Сумарні потужності спиртової галузі України становлять 60 млн декалітрів (дал) на рік, при цьому офіційне виробництво постійно зменшується: від 33 млн дал 2006-го до 9 млн дал 2017 року.
* Основний ринок збуту продукції ДП «Укрспирт» — внутрішній ринок. Частка експорту — лише 2 %.
* Упродовж семи місяців 2017-го викрили 86 незаконних виробництв алкогольних напоїв. Найбільше: у Запорізькій та Львівській областях — сім і шість випадків відповідно.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply