Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 29, 2022

НАБУ викрило численні зловживання в Міністерстві оборони

Автор:

|

Травень 17, 2018

|

Рубрика:

НАБУ викрило численні зловживання в Міністерстві оборони

Доки на сході України щодня гинуть її захисники, офіцери з великими зірками на погонах у глибокому запіллі наживають мільйонні статки. Національне антикорупційне бюро (НАБУ) повідомило, що зафіксувало порушення, пов’язані зі зловживаннями та розтратою, принаймні на 15 українських підприємствах оборонно-промислового комплексу. Як повідомляє прес-служба НАБУ, також є випадки закупівлі товарів за завищеними цінами через компанії-посередники, наближені до керівництва держустанов.
У НАБУ прозвітували, що загалом повідомили про підозру 23-м особам. «Кожен другий підозрюваний у злочинах, викритих НАБУ, є держслужбовцем», — пояснили у відомстві. Відтак державі було завдано шкоди на 623 млн грн та 3 млн USD, також вдалося запобігти розкраданню 130 млн грн. Найбільш резонансними справами 2017 року стали розкрадання коштів під час закупівлі пального для Міністерства оборони України (МОУ) та розтрата під час закупівлі двигунів «Львівським бронетанковим заводом».

«Підприємливий» заступник міністра
11 жовтня 2017-го детективи НАБУ спільно з прокурорами Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) затримали Ігоря Павловського, заступника міністра оборони України, за підозрою в розкраданні державних коштів. А наприкінці березня ц. р. у НАБУ заявили про завершення досудового розслідування в цій гучній справі. Генералу Павловському та ще трьом високопосадовцям МОУ висунули обвинувачення за статтею Карного кодексу «привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем». Експертиза підтвердила розтрату 149 млн грн при закупівлі МОУ пального у фірми «Трейд Коммодіті».
Суть оборудки в наступному. В квітні 2016 року комітет із конкурсних торгів МОУ вибрав переможцем тендеру зі закупівлі пального фірму «Трейд Коммодіті». Загалом було укладено 14 угод на суму понад 1 млрд грн. А вже за кілька місяців з’явилася додаткова угода, згідно з якою ціна раптом зросла на 16 % від початкової вартості.
«Трейд Коммодіті» пояснила це зростанням цін на дизельне пальне на біржах і на доказ навела дані провідного світового постачальника інформації про ринки енергоресурсів Platts. Ця американська інформагенція, яка спеціалізується на публікації цінових котирувань на нафту, нафтопродукти, продукти нафтохімії, природний газ і промислові метали. Натомість у НАБУ вважають, що збільшення ціни відбувалося «за відсутності будь-яких правових підстав» і завдало державному бюджету збитків на суму 149 млн грн. Також потрібно зазначити, що закупівля пального, яку розслідувала НАБУ, проводилася не через систему ProZorro — тоді вона ще не була обов’язковою. Тендер був оголошений у виданні «Вісник державних закупівель», а самі торги проходили в паперовому, а не електронному форматі.

Афера з танковими двигунами
14 липня 2017 року буквально за кілька годин до візиту на Державне підприємство (ДП) «Львівський бронетанковий завод» Президента України детективи НАБУ спільно з прокурорами САП затримали Романа Тимківа, директора ДП, і його заступника. Під арештом опинилися ще троє осіб — генерал-майор і полковник із центрального апарату МОУ, а також засновник приватної фірми, задіяної в корупційній схемі.
«Замість нових двигунів для танків Т-72 насправді купили вживані двигуни. До того ж їх уже продали — в 2008-2009 рр. реалізували приватним підприємствам на внутрішньому ринку як надлишкове майно МОУ. Крім цього, випуск цієї моделі двигунів було припинено ще з 1990-х рр., про що ініціаторам схеми було добре відомо», — пояснили в прес-службі НАБУ. Також там уточнили, що йдеться про розтрату 28,5 млн грн бюджетних коштів.
Найцікавіше, що попередник п. Тимківа на посаді директора «Львівського бронетанкового заводу» також погорів на розкраданні державних грошей. У травні 2016-го суд визнав винним Олександра Остапця, екс-директора ДП, у котрого вдома під час обшуку знайшли 2 млн грн, призначених на ремонт військової техніки для антитерористичної операції (АТО). Щоправда, покарання виявилося сміхотворним: злодія засудили аж до п’яти років умовно, призначивши ще й 11,9 тис. грн штрафу!
Побачимо, чим відбудеться його наступник та інші учасники оборудки з двигунами. Наразі адвокати фігурантів обох оборудок вивчають матеріали досудового слідства, після чого справи будуть скеровані до суду.

1000 об’єктів нерухомості та базар на додачу
Тим часом Державна аудиторська служба провела перевірку Концерну «Військторгсервіс» МОУ за період із 2005-го до вересня 2017 року і виявила численні порушення, повідомляє проект «Марлін». Концерн був створений 2005-го, коли став правонаступником Головного управління торгівлі тилу МОУ, яке перед тим наказом тодішнього міністра оборони України Олександра Кузьмука отримало право видавати дозволи на укладання договорів відчуження майна підприємств військової торгівлі. Нині «Військторгсервіс» є структурним підрозділом Головного управління майна та ресурсів МОУ, що спеціалізується на виробництві речового майна, роздрібній торгівлі продовольчими та непродовольчими товарами, послугах у сфері громадського харчування, прання, готельних, оздоровчих і реабілітаційних послугах. Основні активи — нерухомість: крамниці, склади, готелі, гуртожитки, ательє, лазні. Загалом близько 1 тис. об’єктів вартістю 157 млн грн на всій території України.
Аудитори перевірили 753 об’єкти нерухомого майна і виявили, що у період до 2012 року концерн допустив відчуження майна без погодження держави на суму 30 млн грн площею 32 тис. кв. м і руйнацію 155-х об’єктів площею 75,7 тис. кв. м на суму 21,6 млн грн. Через незаконне відчуження збитки концерну сягнули понад 32 млн грн. В аудиті зазначено, що концерн упродовж останніх п’яти років не може вивільнити з безоплатної оренди приватних структур майно площею 21,9 тис. кв. м вартістю 11,2 млн грн.
Доказом неефективного користування майном стало те, що концерн і його філії надавали перевагу укладенню угод щодо зберігання товарно-матеріальних цінностей замість оренди приміщень, через це підприємством втратило надходження на суму 18 млн грн. Також аудитори зазначають, що у «Військторгсервісу» відсутні правоустановчі документи на земельні ділянки площею біля 120 га, що може спричинити їхню втрату внаслідок самозахоплень.
На думку аудиторів, такий стан речей на підприємстві зумовлений тим, що впродовж останніх 12 років керівництво концерном здійснювалося без інвестиційного плану та достовірності фінансової звітності, майно відчужувалося з порушенням законодавства, робота з боржниками не проводилася, відсутні численні первинні бухгалтерські та правоустановчі документи. «Через це концерн не забезпечив виконання умов угод 2015-2016 рр. на поставку МОУ держзамовлення з речового забезпечення на суму майже 13 млн грн», — зазначили аудитори. За даними системи YouControl, податковий борг концерну наразі перевищує 38 млн грн, а судова справа про банкрутство «Військторгсервісу» триває з березня ц. р.
Найбільш показовий приклад розкрадання — затримання в листопаді 2016 року співробітниками Служби безпеки України (СБУ) двох посадовців «Військторгсервісу» під час вимагання хабара в 900 тис USD. Саме таку суму хабарники зажадали від приватних підприємців за продовження оренди торгівельних майданчиків на одному з найбільших речових ринків України — «7 кілометр» в Одесі, який розташований на землі, що належить МОУ. Посадовці виставили «рахунки» одразу 45-м бізнесменам, кожен із яких мав заплатити 20 тис. USD.

Ігор Берчак

P. S. Найприкріше, що доки в Україні не запрацює Антикорупційний суд, на створенні якого наполягають західні партнери Києва, хабарники в погонах із великими зірками мають всі шанси відбутися суто символічними покараннями. Відповідно, в людей, котрі займуть їхні посади, залишатиметься спокуса й собі урвати шматок пирога. А тим часом на Донбасі щодня гинуть українські солдати без великих зірок.

До теми
Олександр Данилюк, міністр фінансів України, в інтерв’ю журналу «Новое время» заявив про необхідність скорочення витрат на Генеральну прокуратуру (ГПУ) та Службу безпеки України (СБУ). «В нас кількість прокурорів на тисячу осіб населення — найвища в Європі. Далі — СБУ. Насамперед маю на увазі економічні підрозділи. Краще на контррозвідку виділяти більше грошей, адже вона реально захищає нашу незалежність. У скороченні бюджетів ГПУ та СБУ ми не лише економимо витрати, але ще і даємо додаткові стимули для розвитку економіки», — наголосив він.
Ця заява викликала обурення голови СБУ Василя Грицака: «Я негативно ставлюся до ініціативи глави Мінфіну. Не скажу, що співробітники СБУ на сьогодні «жирують». Фінансування, яке виділяється СБУ, йде на грошове утримання військовослужбовців і працівників СБУ. Ми надзвичайно мало коштів отримуємо на розвиток, на будівництво житла для військовослужбовців. Тому вважаю, що це не є правильно», – заявив п. Грицак.
За його словами, нині близько 5 тис. військовослужбовців СБУ потребують житла: більше 2 тис. у центральному апараті та трохи більше 3 тис. у регіональних органах. Також п. Грицак додав, що СБУ розпочала «активно будувати житло, не лише у Києві, а й у регіонах». За його словами, із 2015-го до 2017 року в СБУ було «виділено, придбано, побудовано 1207 квартир для військовослужбовців». «У першу чергу ми виділяємо житло учасникам АТО, тим, хто брав участь у війні на сході, членам сімей тих, хто загинув там», – заявив глава СБУ.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply