Новини для українців всього свту

Tuesday, Nov. 29, 2022

На Максима Степанова продовжують збирати докази

Автор:

|

Листопад 05, 2021

|

Рубрика:

На Максима Степанова продовжують збирати докази
Максим Степанов

Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) закрило кримінальну справу щодо ймовірної закупівлі вакцин проти коронавірусу за завищеними цінами, але…

«Справи є»
Дмитро Шерембей, співзасновник благодійного фонду «Пацієнти України» запитав минулого тижня в етері телеканалу ICTV у Ірини Венедиктової, генеральної прокурорки України, про те, коли розпочнуть кримінальну справу проти Максима Степанова, колишнього міністра охорони здоров’я. Бо той, за словами активіста, «завдав найбільшої шкоди в історії Covid-19 Україні й перешкоджав встановленню фондом кисневого обладнання по всій території країни». «У нас як у неурядового фонду є купа фактів, коли людина абсолютно свідомо саботувала постачання медикаментів, тестів та обладнання в Україну по сім місяців без зупинки, просто не підписуючи документів. Він їх губив», — запевнив п. Шерембей.
Генпрокурорка йому відповіла: «Коли прокуратура почне? Та вже давно почала. Але ми не можемо говорити емоціями. Можемо говорити конкретними доведеними фактами. І не просто фактами, а доказами, які в судах вистоять. У вас є красиве слово «саботаж», а в суді буде чітко визначено склад злочину і необхідно буде розуміти, що там — халатність, недбалість чи перевищення службових повноважень. І на кожне це слово нам потрібні експертизи, допити свідків і так далі, тому коли ми будемо готові починати притягати людей до відповідальності, будуть підписані й підозри».
А на запитання телеведучого «Чи розслідують українські правоохоронці справу, про яку говорив правозахисник?» відповіла: «Такі справи є в деяких органів досудового розслідування».
Правниця заявила це через після того, як НАБУ підтвердило, що закрило порушену 3 лютого ц. р. справу про можливі зловживання під час закупівлі вакцин від коронавірусу китайської компанії CoronaVac. І пояснило, що зробило це на підставі п. 2 ч. 1 с. 284 Кримінального процесуального кодексу. Це означає, що НАБУ встановило відсутність у діяльності Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) складу кримінального правопорушення.

Особисто визначив
Коли Максим Грищук, виконувач обов’язки керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, заявляв у лютому, що НАБУ розслідує обставини закупівлі китайської вакцини, то уточнив, що йдеться про можливе зловживання п. Степановим службовим становищем за допомогою приватної фірми-посередника. Мовляв, заблокував угоди державного підприємства (ДП) «Медичні закупівлі України» про придбання вакцин на користь фармацевтичних компаній «Лекхім» і Sinovac.
Рада громадського контролю (РГК) НАБУ уточнила: «Степанов у ручному режимі зупинив цей процес і доручив розпочати перемовини щодо закупівлі вакцини в китайської компанії Sinovac. Оприлюднена ціна закупівлі дози вакцини стала чи не найвищою у світі».
РГК НАБУ зацікавилася закупівлею вакцини після того, як Арсен Жумаділов, генеральний директор ДП «Медзакупівлі», звинуватив 3 січня ц. р. максима Степанова, що той, зловживаючи службовим становищем, особисто визначив постачальника вакцини від коронавірусу — китайську компанію. І що Україна могла отримати ціну щонайменше на 1 USD нижчу від фінальної, якби ДП вело перемовини самостійно, створивши конкуретний тиск на постачальника. Гендиректор ДП запевнив, що «для України сьогодні виробники мали б зарезервувати 40 млн доз вакцин, натомість станом на 29 грудня 2020-го мали 0».
Арсен Жумаділов також, по суті, звинуватив п. Степанова, що той не безкорисно визначив постачальником вакцини китайську компанію. Дослівно ж він стверджував: «МОЗ не може концентрувати в собі повноваження щодо визначення предмету закупівлі й одночасно визначення контрагента по його поставці. Надто велика спокуса для чиновників, що за роки важкої роботи на державних посадах напрацювали «ролекси» та «бреге», «лексуси» та «рендж-ровери».

Ушестеро дорожче
А 5 січня п. Жумаділов заявив, що п. Степанов заблокував закупівлю вакцини в інших виробників. «ДП «Медичні закупівлі України», яке реалізує закупівлі вакцини, надіслало на МОЗ всі пропозиції щодо договорів із кількома постачальниками на погодження. 28 грудня була отримана лише одна відповідь — із погодженням щодо контрактування вакцини компанії Sinovac», — конкретизував він.
ДП «Медзакупівлі» стверджувало 5 січня, що мало «всі інструменти та можливості, аби скласти портфоліо та законтрактувати провідні вакцин ще 2020 року, але не має фінансування для здійснення своєї операційної діяльності, бо «МОЗ не затвердило Тимчасовий план використання бюджетних коштів». Максим Степанов відповів 8 січня, що МОЗ обрало оператора для закупівлі вакцини — компанію «Лекхім» — на вимогу виробника.
Та все ж НАБУ визнало 16 лютого, що підставою для відкриття справи проти п. Степанова стала заява ДП. До звинувачень п. Жумаділова долучилася Олександра Устінова, депутатка парламентської фракції «Голос», яка заявила 14 січня, що ДП «Медзакупівлі» було на фінальній стадії перемовин з індійським виробником вакцини, вшестеро дешевшої, ніж китайська, але підписання договору зірвало МОЗ.
«Конкурс Степанова з усіх виробників пройшов лише один — Sinovac, а фірмою-постачальником стало українське акціонерне товариство «Лекхім». Український виробник виступив уже всім нам звичною компанією-прокладкою, а ціна знову виявилася захмарною. Вартість однієї дози вакцини від Sinovac для України — 504 грн, або приблизно 18 USD на дату укладання контракту. Вакцина виробництва Serum Institute of India наприкінці вересня 2020 року коштувала Всесвітній організації охорони здоров’я 3 USD за дозу, що вшестеро дешевше», — уточнила п. Устінова.
МОЗ відповіло на це запевненнями, що для підписання угоди вибирали ту компанію, яка була ближчою до завершення третьої стадії клінічних випробувань.

Контраргументи
Максим Степанов виправдовувався 21 січня: «Україна закуповує китайську вакцину проти коронавірусу від Sinovac за ціною, яка однакова для більшості країн світу. Ціна в 3 USD для них — це та, за якою препарат закуповує механізм COVAX — Глобальний фонд доступу до вакцин проти коронавірусу. Усі виробники вакцин, які долучилися до цього механізму, надають їм препарати за мінімальною вартістю або взагалі за собівартістю. Тому порівнювати цю вартість із комерційною ціною, на мій погляд, просто безглуздо. В питанні закупівлі вакцин умови диктує виробник, адже пропозиція обмежена й є глобальний дефіцит».
Після того, як НАБУ порушило кримінальну справу проти міністра Степанова, він заявив 16 лютого, що розслідування щодо закупівлі вакцин неґативно впливає на перемовини з їхніми виробниками. «Україна вже втрачає довіру від виробників вакцин. Подібні ситуації руйнують репутацію нашої держави. У нас і без того достатньо складні перемовини, щоб отримати додаткові дози вакцин. Через брудні інформаційні атаки виробники почали висловлювати небажання подальшої співпраці, — запевняв урядовець. — Мета, яку переслідують автори подібних заяв НАБУ не має нічого спільного з патріотизмом, це суто вирішення своїх вузькополітичних цілей. Йдеться, я кажу без перебільшення, саме про спробу зриву вакцинальної кампанії в Україні. А це, своєю чергою, відкриває шлях для однієї вакцини, яку нам так наполегливо пропонують. Це російська вакцина Sputnik V».
Але НАБУ спростувало закиди п. Степанова запевненням, що факт початку розслідування жодним чином не може скласти перешкод для закупівель вакцин. І пояснило: «Детективами не здійснювалося жодних слідчих дій, які могли б бути розцінені як перешкоджання діяльності щодо закупівлі вакцин для України».

Крапку поставить суд
Відтак Сергій Руденко, оглядач Deutsche Welle, констатував: «Крапку в цій суперечці повинен поставити суд. Принаймні, він повинен дати чітку відповідь на запитання «Хто саме на партії в 1,9 млн доз вакцин намагався отримати «в кишеню» майже 29 млн USD?».
Перед відставкою з посади міністра в травні він запевняв, що «справу стосовно вакцин завершено, ніякого криміналу знайдено не було». А генеральний директор ДП «Медзакупівлі» уточнив: «Фактам, які стали відомі в межах слідчих дій, дано, якщо стисло, таку оцінку — недолуга поведінка колишнього міністра в грудні 2020-го в контексті закупівлі вакцини пов’язана не з його корупційним інтересом, а зі, скажімо так, службовою недбалістю. Службова недбалість — не в межах підслідності НАБУ».
Але п. Жумаділов доповнив: «Провадження за моєю заявою про абсолютно недолугу та невдалу закупівлю МОЗ костюмів біологічного захисту, поданою навесні 2020 року, триває. І, за моєю, в цьому випадку вже неофіційною, інформацією, там є цілком адекватні перспективи».
Як повідомляв «Міст», Максим Степанов провалив вакцинацію населення.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply