Новини для українців всього свту

Sunday, Nov. 28, 2021

МВФ спонукав українських банкірів повернути гроші вкладників

Автор:

|

Листопад 20, 2019

|

Рубрика:

МВФ спонукав українських банкірів повернути гроші вкладників
Олег Бахматюк

В Україні розпочалося «сафарі» на фінансистів.

Привласнення й розтрата
«Полювання» на українських банкірів розпочали Національне бюро розслідувань України (НАБУ) та Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП). 11 листопада були затримали сімох — голову правління «Райффайзен Банку Аваль» Олександра Писарука та колишніх і чинних посадовців Національного банку України (НБУ) та «ВіЕйБі банку», а також менеджерів пов’язаних із ним компаній. Їм інкримінували привласнення та розтрату коштів, отриманих від НБУ.
Слідчі з’ясували, що керівники «ВіЕйБі Банку», головою спостережної ради якої був тоді п. Писарук, виклопотав 2014 року в НБУ стабілізаційний кредит у 1,2 млрд грн під заставу нерухомості, чию вартість завищили майже в 25 разів фальшуванням документів. За 40 днів НБУ визнав очолюваний бізнесменом-аграрієм Олегом Бахматюком «ВіЕйБі Банк» неплатоспроможним. Коли в фінансову установу зайшов керувати ним тимчасовий адміністратор НБУ, то коштів там уже не було.
У НБУ твердять, що банки п. Бахматюка заборгували йому 10,7 млрд грн. Але «ВіЕйБі Банк», усупереч забороні повертати депозити вкладникам, переказав контрольованим п. Бахматюком компанії Quickom Ltd 45 млн USD, Тростянецькому м’ясокомбінату — 110 млн грн, а фірмі «Свiтанок» — 380 млн грн.
У Нацбанку заявили, що обурені підозрою колишньому першому заступнику голови НБУ п. Писаруку. І нагадали, що «рішення в НБУ приймають колегіально, що виключає визначальний вплив однієї людини на процес прийняття таких рішень».
А в спільній заяві Євробізнесасоціації, Спілки українських підприємців, Американської торговельної палати в Україні й Форуму провідних міжнародних фінансових установ наголосили, що «глибоко стурбована останніми подіями навколо» Писарука. І нагадали президенту Володимирові Зеленському його обіцянку захищати кожного інвестора.
Поручитися за п. Писарука в суді зголосилися 14 авторитетних співгромадян. Зокрема, голова НБУ Яків Смолій, його перший заступник Катерина Рожкова, заступники Роман Борисенко, Дмитро Сологуб і Олег Чурій, генеральний директор інвесткомпанії Dragon Capital Томаш Фіала, директор Європейської бізнесасоціації Анна Дерев’янко, президент Американської торгової палати в Україні Андрій Гундер.

«Вступив у змову»
У САП пояснили, що п. Бахматюк 2014 року вступив у змову з тодішнім першим заступником голови НБУ Писаруком, котрий написав електронне повідомлення про необхідність видати стабілізаційний кредит «ВіЕйБі банку» тодішньому директору генерального департаменту банківського нагляду НБУ Аллі Шульзі. До її компетенції входили нагляд за діяльністю банків і моніторинг за поверненням стабілізаційних кредитів, наданих Нацбанком.
Відтак Вищий антикорупційний суд заарештував п. Шульгу на 60 днів. Оскільки місцеперебування п. Бахматюка та колишнього голови правління «ВіЕйБі банку» Дениса Мальцева не встановлене, НАБУ оголосило їм підозру в скоєнні злочину заочно.
Підозри, висунуті керівникові «Райффайзен Банк Аваль» Писаруку — попри те, що вони не стосуються його діяльності на цій посаді — дали підстави експертам і бізнес-спільноті говорити про неґативні наслідки для інвестиційного клімату в Україні. Вікторія Войцицька, експерт у фінансовій сфері та колишній депутат парламенту, зауважила: «Якщо з’ясується, що він справді винен у крадіжці мільярдів гривень платників податків, тоді під питанням адекватність процесу відбору співробітників такої поважної інституції. Уявляю собі заголовки в іноземних засобах масової інформації (ЗМІ) — МВФ спершу взяла на роботу українського топ-корупціонера, а потім надала черговий мільярдний макростабілізаційний транш Україні».
Натомість Сергій Лещенко, журналіст і також колишній депутат парламенту, зауважив: «Писарук супроводжував питання, пов’язані з виділенням грошей банку Бахматюка. Він вів із ним перемовини, давав доручення своїм підлеглим. Правління ухвалило рішення на підставі підготовлених Писаруком документів. У підсумку Бахматюк отримав 1,2 млрд грн, вніс заставу на 200 млн грн, гроші зникли, а банк луснув».

Особиста помста
Тим часом п. Бахматюк заявив: «Проти Ситника (керівника НАБУ. — Авт.) розслідують антикорупційну справу (він був визнаний винним і заплатив 3,4 тис. грн штрафу за адміністративним протоколом про корупцію після скандального відпочинку в елітному готелі в Рівненській області, за який платили треті особи. — Авт.). Головний свідок там — радник моєї рідної сестри Наталії Василюк — Микола Надейко. Все будується фактично на його свідченнях. У будь-якій цивілізованій країні такий збіг свідчить про наявність конфлікту інтересів, про що чудово знав генпрокурор Рябошапка, коли вони незаконно передавали справу Ситнику. І те, що він робить — його особиста помста мені за свідчення Надейко».
«Взагалі незрозуміло, на якій підставі НАБУ займається економічним справою, адже НАБУ — орган, який повинен займатися розслідуванням корупції чиновників. Ситник взагалі не має право займатися Бахматюком і великим бізнесом. НАБУ має займатися корупцією у вищих ешелонах влади», — зауважив п. Бахматюк.
16 листопада «полювання» на банкірів тривало — у Службі безпеки України заявили, що затримали голову правління державного «Укрексімбанку» Олександра Гриценка, котрому інкримінували «створення злочинної організації», «привласнення й розтрату майна, заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем» і «легалізацію (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом)». Зокрема, п. Гриценка запідозрили в сприянні легалізації доходів, одержаних незаконним шляхом високопосадовцями часів колишнього президента Януковича.
«Зловживаючи своїм службовим становищем, затриманий вивів з-під арешту майно одного з медіа-холдингів», — пояснили в Службі безпеки України (СБУ), але не уточнили те, про який медіахолдинг ідеться. Але раніше «Укрексімбанк» в одному з епізодів пов’язували з «Українським медіа холдингом» (UMH), кінцевим бенефіціаром якого є Сергій Курченко, підприємець часів Януковича, а тепер утікач до Росії, котрого називали «гаманцем» президента-втікача.
2018 року сайт арабської телекомпанії «Аль-Джазіра» оприлюднив статтю, що мала вигляд журналістського розслідування та стверджувала, зокрема, що п. Курченко, купуючи цей холдинг 2013-го, взяв кредит у державному «Укрексімбанку» (до появи у ньому п. Гриценка) і що ці гроші були «брудними», бо походять із позики, забезпеченої вкраденими активами.
У грудні 2017 року рішенням суду був накладений арешт на цінні папери, корпоративні й інтелектуальні права, а також частину нерухомого майна цього холдингу. У вересні 2019-го суд передав майнові та корпоративні права групи «Український медіа холдинг» в управління Національної аґенції з питань виявлення, розшуку та управління корупційними активами.
Андрій Портнов, соратник Януковича, назвав п. Гриценка родичем Петра Порошенка. І це слугувало приводом для висновку частини українських ЗМІ, що підконтрольні чинному президенту правоохоронці взялися за його попередника.
Свою чергою, Денис Галанський, адвокат п. Гриценка, звернув увагу на ту обставину, що арешт банкіра санкціонував прокурор Костянтин Кулик, котрий напередодні президентських виборів звинувачував п. Порошенка у втручанні в розслідування справ проти його оточення. Натомість Петро Олексійович фактично звинуватив п. Кулика в роботі на олігарха Коломойського.

Бахматюк — не єдиний
Оглядач Марина Нечипоренко нагадала, що п. Бахматюк — не єдиний банкір-банкрут в Україні, де «відкрито сотні кримінальних впроваджень про виведення власниками банків-банкрутів мільярдів гривень рефінансування зі своїх «потопаючих» установ», відтак, зауважила: «Нинішні гучні арешти дивним чином збіглися в часі з приїздом до України місії МВФ. Аналітики припустили, що активність НАБУ може означати не лише виконання плану по «викриттям корупціонерів», поставленого новою владою (що імовірно), чи, як стверджують в НБУ, «терор реформаторів» (що менш імовірно). Але ще — створення правильного інформаційного фону для місії, адже відомо, що фонд вимагає результатів боротьби з корупцією».
Із цим погодилася Юлiя Самаєва, редактор відділу економіки київського часопису «Дзеркало тижня. Україна», котра нагадала: «Наприкінці вересня Зеленський пообіцяв міжнародним партнерам України докласти всіх зусиль, щоб повернути гроші, витрачені з бюджету на виплати вкладникам збанкрутілих банків і докапіталізацію «ПриватБанку» (ПБ) після націоналізації. Для продовження співпраці України з МВФ ключовими будуть не лише гарантії неповернення ПБ старим власникам, а й покарання колишніх власників усіх великих збанкрутілих банків. Причому міжнародні партнери не вимагають садити ексвласників до цюпи, вони чекають фінансових компенсацій, які хоча б частково покриють витрати держави та продемонструють банківському сектору, що тепер працювати за старими бізнес-моделями — собі шкодити».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply