Новини для українців всього свту

Friday, May. 27, 2022

Контрабандна держава?

Автор:

|

Вересень 17, 2015

|

Рубрика:

Контрабандна держава?
Костянтин Лікарчук

Костянтин Лікарчук

В історії є приклади, коли контрабанда ставала головним прибутком керівництва країни. Так сталося в Парагваї за часів диктатури генерала Альфредо Стресснера в 1950-1980 рр. А панамський диктатор Нор’єґа так захопився контрабандою наркотиків, що відповіддю на його діяльність стало втручання Сполучених Штатів. Небезпека перетворитися в контрабандну державу є зараз і в Україні. І «вершечок айсберґа» виплив спочатку в Державній фіскальній службі (ДФС).

За поданням голови
7 вересня з посади заступника голови ДФС був звільнений Костянтин Лікарчук, котрий доволі скандально курирував митниці. Після його звільнення в державі розгорівся запеклий конфлікт. Та хоч у розпорядженні Кабінету Міністрів повідомлялося, що його позбулися «за порушення присяги державного службовця», міністр фінансів Наталія Яресько пояснила, що звільнення відбулося за поданням Романа Насірова, голови ДФС. «Я подав від себе матеріали стосовно його (Лікарчука. — Ред.) корупційної діяльності в правоохоронні органи і такі самі пропозиції про звільнення до міністерства фінансів і Кабміну», — сказав п. Насіров.
Утім, почувши це звинувачення в корупційній діяльності, можна пригадати прес-конференцію експертів Transparency International Україна, під час якої були озвучені дані аналізу декларацій про доходи і майно за 2014 рік керівників найвищих органів правоохоронної системи та судової влади України. Бо, зокрема, експерти повідомили: «Найбагатшим з них виявився голова ДФС Роман Насіров — він задекларував 4,8 млн грн. Його заступник Костянтин Лікарчук опинився на другому місці в рейтинґу багатіїв — 2,9 млн грн».
Утім, п. Насіров твердив також тоді: «Лікарчук виявився абсолютно некомпетентною людиною, від самого початку роботи відверто саботував рішення керівництва. Як керівник, я не побачив ніяких результатів у митному напрямку за останні три-чотири місяці, тому тепер буде розпочато пошук на цю посаду кваліфікованої, незаанґажованої та чесної людини. Лікарчук замість роботи займався власним піаром і проводив час у Facebook».

«Та сам ти корупціонер!»
Однак голова ДФС заявив усе це щойно після звинувачень п. Лікарчука на його адресу. А той, зокрема, твердив: «Насіров перерозподілив обов’язки з управління підрозділами ДФС між собою та своїми заступниками, залишивши за заступником голови ДФС лише право управляти кримським санаторієм «Дніпро». Костянтин Лікарчук неодноразово критикував Романа Насірова та Міністерство фінансів, яке курирує ДФС, і за, як він заявив, «спроби обмежити самостійність митниці». А також запевняв журналістів, що «в роботі ДФС закладено системний конфлікт між податковим і митним напрямками», відповідно, він не може ефективно реалізувати поставлені перед ним завдання через відсутність важелів управління митницею.
А в серпні п. Лікарчук твердив у інтерв’ю «Радіо Свобода», що ситуація у ДФС — гірша, аніж у часи президенства Януковича. Більше того — 4 вересня куратор митниць заявив про корупційні схеми в їхній діяльності, яким, за його словами, потурає п. Насіров. «20 серпня двома імпортерами були оформлені контейнери одного типу з китайськими бензопилами однакової потужності. Перший — у Київській області, прикрившись контрактом із офшорною компанією, заплатив до бюджету 1,37 USD за 1 кг. Другий пред’явив до Черкаської митниці «прямий» контракт із реальним виробником і ціною товару, заплативши до бюджету 5,7 USD за 1 кг того ж товару, — твердив п. Лікарчук. — Підсумок: перша компанія заплатила 6,7 тис. USD за 16,8 т, а друга — 31,5 тис. USD за 19,5 т товару. Половина від «зекономленої» суми митних платежів надходить у «чорну касу» корупційного клану Насірова».

Займається тим, чим усі звикли займатися
Щоправда, п. Лікарчук заявив усе це вже після того, як п. Насіров вирішив звільнити його. Олексій Голобуцький, політичний експерт і заступник директора Аґенції моделювання ситуацій, прокоментував заяви куратора митниць так: «Лікарчук займається тим, чим у нас звикли займатися останнім часом усі чиновники, тобто вони задоволені своїм начальством, поки займають посаду, а коли їх знімають, вони починають «боротися зі системою».
Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк також проіґнорував закиди п. Лікарчука. А той наполягав у ефірі телеканалу «112 Україна»: «Мене звільнили, тому що я почав виявляти корупційні схеми на митниці та професійно обґрунтовував унесення змін у ту реформу ДФС, яку намагаються провести. Щодо некомпетентності, це важко коментувати. Для цього потрібно подивитися числа. Під час мого керівництва митниця дала 2,5 млрд грн понад план. При цьому, за моїми даними, податкова і на 90 % не виконує свого плану».
«Я за посаду боротися в жодному разі не буду. Подивлюся, за що мене формально звільнили, і буду думати про подачу в суд, тільки з точки зору коригування записів у трудовій книжці, а з точки зору того, щоби працювати в цій команді з цими людьми, не хочу», — запевнив опальний чиновник.

Не дивуйтеся…
А 9 вересня п. Лікарчук заявив, що п. Насіров не вказав у декларації за 2014 рік квартири в Лондоні, узятої ним у лізинґ на 125 років 2007-го в компанії Toynbee Partnership Housing Association Limited, сума сплати за яку — 96 250 GBP. Відтак екс-куратор митниць наполягав: «Квартира не внесена до декларації Насірова, у результаті чого, на підставі Закону України «Про очищення влади», Насіров потрапляє під люстрацію і не може впродовж десяти років займати посади в державних органах».
Однак експерт Ярослав Юрчишин прокоментував заяву п. Лікарчука так: «Звинувачення на адресу голови ДФС призвели б до відсторонення його від посади на Заході, проте з точки зору українського законодавства п. Насіров збереже за собою своє крісло. Якби ми діяли відповідно до міжнародних стандартів, то навіть звинувачення вищого чиновника стали б приводом для службового розслідування та відсторонення його від виконання обов’язків, можливо, із подальшим звільненням. При діючому ж законодавстві України все може обмежитися публічним скандалом, оскільки дана декларація була подана ще до вступу нових правил, які фактично вводять карну відповідальність за підробку даних. Тему спробують «затерти», наближається новий парламентський тиждень, є тема візової лібералізації. Тому скептично можна оцінювати те, що це призведе до якихось кадрових рішень. Максимум, що станеться: податкова служба, керована п. Насіровим, звернеться до самого п. Насірова, щоб він привів у відповідність декларацію. Глава ДФС — людина Президента Порошенка, тому шанси, що скандал закінчиться кардинальними змінами у відомстві, — невеликі».

А віз і нині там
Журналісти В’ячеслав Садовничий і Денис Бігус кинули неабияку тінь на заяви п. Лікарчука, звинувативши його в редагуванні за допомогою комп’ютерної програми тесту поліграфа. У день свого звільнення він оприлюднив відео, де, за його словами, «удало проходить на пропозицію громадської організації тест на поліграфі».
Однак на відео, оприлюдненому журналістами, видно, що на запитання: «Те, що мотивом вашого вступу на державну службу було отримання відкатів і лівого заробітку, — це правда?», п. Лікарчук, судячи з міміки, відповідає ствердно, однак у протокол було внесено відповідь «ні».
Щоправда, згодом, п. Лікарчук заявив у Facebook, що «спершу на роздруківці поліграфа
була допущена помилка, яку потім виправили, і наводить скан документа, який це підтверджує». Він також стверджував, що насправді відповів «ні».
А поки «контратаки» п. Лікарчука «пробуксовують» через ось такі скандали, «віз» проблем на митницях залишається там, де він був за президентства Януковича. Приміром, Богдан Буткевич, оглядач київського журналу «Український тиждень», констатує: «Якщо теперішній владі й є чим хвалитися, то це — явно не сфера кордону та його перетину. Особливо західного, який завжди був найбільшим контрабандним «клондайком» поряд із Одесою. Усі респонденти, дотичні до цієї царини, з якими ми поспілкуватися, в один голос стверджують: за 1,5 року після Майдану усталені контрабандні й контрафактні схеми на кордоні не те що не зупинені, а навпаки — стали ще більш нахабними та, якщо хочете, витонченими».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply